Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 2 grudnia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: delco » wtorek, 5 grudnia 2017, 21:45

Witam wszystkich kolegów.
Prawdziwie zafascynowany crypto miningiem postanowiłem wreszcie liznąć trochę ten temat w praktyce, zasilić Wasze skromne szeregi :) i stąd decyzja o budowie własnej koparki. Napinki nie mam, nie nastawiam się na zyski a bardziej żeby się czegoś nauczyć i poznać niuanse miningu w praktyce.
Jestem na etapie "decyzja podjęta", więc wszystkie opcje są możliwe i niczego nie wykluczam. Teraz analizuję jaki wybrać sprzęt.
Jako że zawsze warto pytać mądrzejszych i uczyć się na błędach innych - byłbym bardzo wdzięczny jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoim doświadczeniem.
Znalazłem na forum podobny wątek - https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... za+koparka ale to temat sprzed niemal 2 lat (ostatnie wpisy sprzed roku), a jak wiadomo w sprzęcie komputerowym to już niemal epoka. Dlatego zakładam zbliżony wątek.

W tej chwili jedyne na co wstępnie się zdecydowałem to płyta ASRock H110 Pro BTC+. Czy według Was jest dla niej jakaś sensowna alternatywa? A może to wyjątkowo nietrafiony wybór? Ciekawy jestem co praktycy mogą powiedzieć na jej temat?

Koparkę wstępnie będę chciał odpalić na 6 kartach graficznych, ale docelowo ma mieć 12 i od razu będę wszystko projektował pod tę liczbę.
Grafiki jeszcze nie wybierałem, ta kwestia to też z tego co widzę temat rzeka a to przecież kluczowy element. Trudno nadążyć za rynkiem a ja przyznaję że trochę się wycofałem w ostatnim czasie i nie jestem na bieżąco.

Możecie coś doradzić - co obecnie byłoby najbardziej sensowne i najbardziej się nada do takiej konstrukcji? To w końcu nie tylko wydajność i kompromis cenowy, ale też stabilność i praca 24/h dobę. Czy takie ciekawostki oficjalnie dedykowane do miningu jak np https://www.ceneo.pl/56242992 są warte uwagi? Zdaję sobie oczywiście sprawę że nigdy tego nie odsprzedam i kasa wydana jest definitywnie, ale gdyby faktycznie taka karta była zoptymalizowana pod katem wydajność/pobór prądu i żywotniejsza przy obciażeniach 24h/dobę to może bym to rozważył.

Bardzo ciekawy jestem Waszych uwag na wszystko powyższe. Będę wdzięczny za wszelkie rady, uwagi i przestrogi.

Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 7 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: zawial21 » czwartek, 7 grudnia 2017, 11:13

Po pierwsze co chcesz dokładnie kopać bo to ma znaczenie :) Najważniejsze jaki masz budżet na start :)
Jasne ze nie myślisz o odsprzedaniu sprzętu ale warto się zabezpieczyć na wypadek gdyby cala ta bajka o Crypto wzięła w łeb.

dla przykladu powiem ci ze karty dedykowane pod mining nie mają złączy HDMI itp wiec potem ciezko je zbyc bo sa bezużyteczne ale gdy zakupisz np GTX 1080 11 GB TI to w razie czego sprzedaz jako używana karta oczywiscie za poł ceny zapewne rynkowej ale zawsze cos tam odzyskasz... zawsze znajdzie sie napalony gracz zeby kupic sobie mocna karte.

Oplacalność obecnie jest ok ale zauwazmy ze rynek rosnie w sile i kiedy to sie zatrzyma i bedzie jak z BTC dawniej jedna koparka kopala kilka BTC miesiecznie a obecnie ? no własnie :)
Sam nie dawno zaczolem i kopie Zcasha na 7 MSI 1080 ti 11GB armmor i jest ok. ok 1000 $ urobku minus prąd to zawsze cos ale i tak drże o to czy zdąże odrobic kase jaka wsadzilem w sprzet zanim wszystko wezmie w leb.
Mysle ze prościej kupic krypto na gieldzie poczekac i sprzedac bez wysilku cos zarobisz... i oczywiscie nalezy pamietac o podatku... 19 % od dochodu :)

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 2 grudnia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: delco » piątek, 8 grudnia 2017, 01:22

zawial21 pisze: Po pierwsze co chcesz dokładnie kopać bo to ma znaczenie :)
A czy dobór karty do odpowiedniej waluty ma aż takie znaczenie?
Czy to będzie Zcash, Ethereum, czy jakikolwiek inny alt - to ja od razu pod konkretne krypto powinienem dobierać GPU? Czy taka optymalizacja może mieć przełożenie na wydajność, w sensie różnic w urobku na poziomie większym niż pojedyncze procenty?? Oczywiście porównujemy karty z tej samej półki cenowej i zbliżonej mocy.
zawial21 pisze:
GTX 1080 11 GB TI
Na tyle na ile obskoczyłem rynek to widzę że niezwykle gorącym towarem jest obecnie Radeon RX580.
Różnica w cenie w porównaniu do GTX 1080 TI jest więcej niż dwukrotna.
Czy różnica w wydajności miningu będzie między tymi kartami adekwatna do różnicy w cenie??
Czytając np taki artykuł http://www.techradar.com/news/best-mining-gpu
dowiaduję się że z grubsza (zapewne trochę zależy od wersji i konkretnego producenta) hash rate jednej łapie się na poziomie 29 a drugiej na 32
Przy takiej różnicy w cenie....
zawial21 pisze:
Opłacalność obecnie jest ok ale(...)
Mysle ze prościej kupic krypto na gieldzie poczekac i sprzedac bez wysilku cos zarobisz... i oczywiscie nalezy pamietac o podatku... 19 % od dochodu :)
Tak jak zaznaczyłem na początku - nie chodzi mi ani o inwestycje ani o zarobek. Chcę zbudować koparkę i poznać ten temat w praktyce. Jeden kupuje sobie 80 calowy telewizor na ścianę, drugi spędza urlop w sześciogwiazdkowym SPA w Dubaju, a ja... buduję koparkę.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: KryptoBanita » piątek, 8 grudnia 2017, 05:46

delco pisze: Na tyle na ile obskoczyłem rynek to widzę że niezwykle gorącym towarem jest obecnie Radeon RX580.
Różnica w cenie w porównaniu do GTX 1080 TI jest więcej niż dwukrotna.
Czy różnica w wydajności miningu będzie między tymi kartami adekwatna do różnicy w cenie??
Kopiąc ZEC lub ogólnie cokolwiek w Equihash to różnica jest taka jak w cenie -> whattomine.com

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 2 grudnia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: delco » piątek, 8 grudnia 2017, 17:39

KryptoBanita pisze: Kopiąc ZEC lub ogólnie cokolwiek w Equihash to różnica jest taka jak w cenie -> whattomine.com
Dziękuję - to już wiele wyjaśnia.

Wskazana strona to pewnie podstawowe narzędzie wyjadaczy w branży. Ale albo czegoś nie widzę albo nie rozumiem.
Gdy wszedłem na główny link tak jak podałeś to domyślnie było wybrane 3 sztuki 480. Mogę sobie tę liczbę edytować ale gdy chciałem sprawdzić wyniki dla 6 szt. 1080Ti (przy 0 szt 480) to mi wyskakuje błąd a dla 480 automatycznie dopisuje liczbę 3 szt. Patrz screen - https://ibb.co/enG6aG
Co robię źle albo czego nie rozumiem?

Zważywszy na to co się przed chwilą dowiedziałem to w tym momencie od razu zaświtała w głowie myśl żeby zbudować koparkę 6 GPU + 6 GPU na dwóch różnych kartach, tak żeby zyskać większą uniwersalność rzecz jasna kosztem wydajności. Ale od razu pojawia się pytanie - czy potem kopiąc jednocześnie dwie różne waluty jestem w stanie wymusić żeby crypto X kopać przy użyciu tych konkretnych jednostek GPU a crypto Y za pomocą tamtych?

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: topnetdeal » piątek, 8 grudnia 2017, 17:48

Napisane jest, że moc wydobycia dla Ethash musi być większa od zera, a że 1080 i 1080Ti nie nadają się do kopania tego algorytmu (pamięci GDDR5), to pozostaje wprowadzić tam fikcyjną wartość, albo wyłączyć Ethash z porównania - kliknięcie w "kafelek" z nazwą algorytmu. PS. Każdy z popularnych programów wydobywczych ma komendę do wyboru kopiących kart graficznych.

Kulfon
Początkujący
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: Kulfon » piątek, 8 grudnia 2017, 19:33

...
Ostatnio zmieniony piątek, 11 czerwca 2021, 13:42 przez Kulfon, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 10 października 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: Dexahs » piątek, 8 grudnia 2017, 20:02

@delco, nikt nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi więc warto poskładać kilka do kupy i wybrać najbliższą sobie.
Bardzo popularny jest ostatnio pogląd: "gdybym dwa miesiące kupił za te koparki IOTĘ tobym...."

Polecam Ci sprawdzoną przeze mnie drogę, czyli część kopiesz, część inwestujesz.
To najlepszy sposób na gładkie wejście w świat kryptowalut, żeby poczuć to na własnej skórze.

Co do sprzętu, dobrze że masz ambitne plany, ale radziłbym zacząć wolniej, od mniejszej koparki na początek.
Wystarczy Ci Asrock h81 PRO za 329 złotych, ja mam kilka koparek na nich i spokój, do tej karty masz tańsze ramy, tanie procki, etc.
Do tego bez wątpienia najlepszy stosunek ceny do wydajności mają rx570 4 GB, możesz je kupić blisko 1000 złotych a wykręcą Ci do stabilnych 28-29 Mh.

Sugeruję mniejszą i tańszą koparkę na początek, żebyś mógł się nauczyć kilku kwestii na swojej skórze, nie ma sensu na dzień dobry inwestować w droższą obudowę i mobo,
z myślą, że przez następne miesiące dociągniesz do 12 kart. Poza tym mniejsze koparki są bardziej mobilne, możesz je porozmieszczać wg. uznania.
Dodatkowa korzyść to to, że możesz kopać na każdej inną walutę, czasami to ma sens. Również przy jakiejś awarii nie masz przerwy w 100% mocy tylko np. w 50%, to też ważne.

Powodzenia :)

Początkujący
Posty: 130
Rejestracja: 23 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: Klejna » piątek, 8 grudnia 2017, 22:54

A na takiej koparce JEDNEJ za 329 zł as rock h81 pro na kopaniu jakiegoś alta ile jestem w stanie miesięcznie zarobić netto ? na przykładzie kilku walut jak ktoś by mi napisał.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: topnetdeal » sobota, 9 grudnia 2017, 00:02

Asrock H81 PRO za 329 PLN to tylko płyta główna niezbędna do złożenia koparki, do tego jeszcze procesor, pamięć RAM, dysk HDD, albo Pendrive (przy "lekkim" systemie operacyjnym), no i w końcu karty grafiki, które "zarabiają" - ile to zależy od wydajności GPU.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: wamak » sobota, 9 grudnia 2017, 02:21

Dexahs pisze: @delco, nikt nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi więc warto poskładać kilka do kupy i wybrać najbliższą sobie.
Bardzo popularny jest ostatnio pogląd: "gdybym dwa miesiące kupił za te koparki IOTĘ tobym...."

Polecam Ci sprawdzoną przeze mnie drogę, czyli część kopiesz, część inwestujesz.
To najlepszy sposób na gładkie wejście w świat kryptowalut, żeby poczuć to na własnej skórze.
..
Zgadzam się z tym w 100%. Niedoświadczone osoby mogą kupić monety na górce i jak trochę bardziej spadnie cena, to panikują. Obracanie urobkiem z koparki jest dla psychiki dużo łatwiejsze (mniej stresu = lepsze decyzje), niż decyzja o zakupie monet.
W miarę doświadczenia decyzja o zakupie monet za złotówki czy dolary będzie już łatwiejsza.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: slasta » sobota, 9 grudnia 2017, 09:33

topnetdeal pisze:Napisane jest, że moc wydobycia dla Ethash musi być większa od zera, a że 1080 i 1080Ti nie nadają się do kopania tego algorytmu (pamięci GDDR5), to pozostaje wprowadzić tam fikcyjną wartość, albo wyłączyć Ethash z porównania - kliknięcie w "kafelek" z nazwą algorytmu. PS. Każdy z popularnych programów wydobywczych ma komendę do wyboru kopiących kart graficznych.
Wkradł Ci się błąd. Pamięci GDDR5 ma większość kart na rynku , natomiast 1080/1080TI ma pamięci typu GDDR5X.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: topnetdeal » sobota, 9 grudnia 2017, 10:37

Fakt - gdzieś mi X "wcięło".

Kulfon
Początkujący
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: Kulfon » sobota, 9 grudnia 2017, 11:33

...
Ostatnio zmieniony piątek, 11 czerwca 2021, 13:42 przez Kulfon, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 10 października 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: Dexahs » poniedziałek, 11 grudnia 2017, 10:58

@Kulfon, super, ale dla ludzi którzy zaczynają przygodę z krypto to często jest również pierwsza przygoda z giełdą.
A giełda ma trochę swoich ciemnych zakamarków, nieprawdaż ? Nawet na tak szybko i dynamicznie rosnącym rynku wiele osób traci.
Wchodzą nie wtedy gdzie trzeba, wychodzą jeszcze w gorszych miejscach. Mając koparkę i inwestując urobek, inwestujesz wolniej i ostrożniej.
Analizujesz kurs tego co kopiesz, ale też innych walut. Oczywiście na giełdzie zawsze można było i będzie można zarobić,
ale to już nieco inna historia, nie związana bezpośrednio z krypto tak na prawdę.

Jak powiedział kiedyś stary Buffett: Nigdy nie inwestuj pieniędzy w biznes, którego nie rozumiesz.

W moim przekonaniu koparki są takim właśnie łącznikiem między światem materialnej namacalności a wirtualnej wartości.

Kulfon
Początkujący
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: Kulfon » poniedziałek, 11 grudnia 2017, 15:17

...
Ostatnio zmieniony piątek, 11 czerwca 2021, 13:42 przez Kulfon, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 2 grudnia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: delco » poniedziałek, 11 grudnia 2017, 23:53

topnetdeal pisze: Napisane jest, że moc wydobycia dla Ethash musi być większa od zera, a że 1080 i 1080Ti nie nadają się do kopania tego algorytmu (pamięci GDDR5), to pozostaje wprowadzić tam fikcyjną wartość, albo wyłączyć Ethash z porównania - kliknięcie w "kafelek" z nazwą algorytmu. PS. Każdy z popularnych programów wydobywczych ma komendę do wyboru kopiących kart graficznych.
Dzięki wielkie ale w dalszym ciągu czegoś nie łapię.
Przecież na screenie który dodałem wcześniej widać że jakieś wartości (fikcyjne lub nie) są tam domyślnie wprowadzone. Ja ich nie wprowadzałem - już były. I nie działało. No ale nieistotne. Odklikuję ten kafelek i nadal nic się nie zmienia - strona za każdym razem wpisuje mi minimum 3 sztuki 480-tki - jak tutaj https://ibb.co/fGgFqG
Z jakiegoś powodu gdy tylko wchodzę na tą stronę to 480-ka od razu jest podświetlona na czerwono i ma wpisane 3 sztuki.
Mogę testować dowolną konfigurację ale pod warunkiem że w będzie zawierała minimum 3 szt 480
O co tu chodzi? Dlaczego tam już na dzień dobry jest ten czerwony kolor przy 480-ce? Czy Wy też tak macie?

@KryptoBanita, @Dexahs, @wamak - dziękuję za wskazówki i przestrogi. Dzięki takim ludziom jak Wy fora internetowe mają sens i ogromną wartość!!! Szacunek. Na pewno zastanowię się jeszcze co i jak polepić.
Kulfon pisze: Odpuść sobie, na giełdzie zarobisz wiele % więcej!
@Kulfon albo ja nie potrafię czytać ze zrozumieniem albo Ty. Z pokorą biorę to na siebie i zrzucam na karb własnej ułomności. Dziękuję za cenną radę i dalej nie rozwijam.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: topnetdeal » wtorek, 12 grudnia 2017, 00:32

Z jakiegoś powodu strona resetuje Ci się do ustawień domyślnych (3 x 480 o których jest mowa między zadanymi parametrami, a wyliczeniami). Pamiętaj, że każdy kafelek z kartami tak jak i algorytmy można włączać i wyłączać kliknięciem, a ilość kart zmieniać dowolnie. Tutaj masz wyliczenie dla 6 x 1080Ti : https://whattomine.com/coins?utf8=%E2%9 ... =Calculate ale możesz wyłączyć zielony kafelek z tymi kartami, włączyć dowolny inny, wprowadzić ilość kart i nacisnąć "Calculate". Spróbuj.

Kulfon
Początkujący
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: Kulfon » wtorek, 12 grudnia 2017, 17:02

...
Ostatnio zmieniony piątek, 11 czerwca 2021, 13:42 przez Kulfon, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 2 grudnia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsza koparka GPU - jaki sprzęt obecnie ma sens? czego unikać?

Postautor: delco » sobota, 16 grudnia 2017, 21:34

topnetdeal pisze: Z jakiegoś powodu strona resetuje Ci się do ustawień domyślnych
@topnetdeal dzięki za cierpliwość!!
Klikając w twój link od razu mnie olśniło i załapałem co robię źle. Nic mi się nie resetowało tylko po prostu ja ciemna masa wprowadzałem liczbę kart graficznych ale nie klikałem w kafelek tej karty, tylko zostawiałem tamten 480 domyślnie wybrany. Wiedziałem żeby klikając kafelki włączać i wyłączać wybrane algorytmy ale już nie wpadłem na pomysł żeby to samo robić wybierając konkretne grafiki :)

Żeby nie było już żadnych wątpliwości - jak domniemam kolor kafelka czerwony/zielony nie oznacza statusu że coś jest źle/dobrze tylko to takie rozróżnienie sprzętu AMD/NVIDIA?

Wróć do „Kopanie GPU”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości