Planowane zmiany na forum

Czy uważasz, że zmiany na forum są konieczne?

1. Tak, forum powinno iść z nowymi trendami i być nowoczesne
13
45%
2. Nie, lepiej nic nie zmieniać, dobrze jest jak jest.
6
21%
3. Tak, ale proponowana nowa skórka jest beznadziejna i żadne modyfikacje jej nie pomogą
10
34%
 
Liczba głosów: 29
Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Planowane zmiany na forum

Postautor: Bitmar » środa, 21 października 2015, 12:50

Przyszedł czas na zmiany na naszym forum. Do tej pory forum korzystało ze skryptu phpBB w wersji 3.0 która nie jest doskonała. Planowane jest przejście na 3.1 z tym, że te 2 wersje nie są ze sobą kompatybilne co niesie za sobą trochę komplikacji.

Najpierw zalety:

- Dostajecie powiadomienia gdy ktoś was gdzieś zacytuje lub odpowie wam w śledzonym wątku (ajax, nie trzeba odświeżać strony)
- integracja z Gravatar
- integracja z oAuth - czyli logowanie i rejestracja np z Facebooka, google (więcej potencjalnych forumowiczów)
- skórka będzie miała styl responsywny dla urządzeń mobilnych
- Atrakcyjny i nowoczesny wygląd
- więcej możliwości administracyjnych, z tego co wiem, będę mógł dać wam uprawnienia moderacyjne dla jednego subforum. Czyli będziecie mogli mieć swoje subfora zarządzane przez was. Oczywiście nie będzie wolnej amerykanki, subfora będą musiały być ciekawe i wartościowe. Np. Ekonomik opiekuje się działem ekonomia i moderuje dyskusję o kursie ;)
- większe bezpieczeństwo i wydajność
- Rozbudowane BBcode - można wklejać nawet filmy z youtube
- Dostęp do nowych rozszerzeń które wzbogacą funkcje forum wedle waszych życzeń
- Ciekawe mechanizmy antyspamowe
- wiele wiele innych :)

Wady
- Aktualna skórka nie jest kompatybilna z phpBB 3.1. Możliwe, że pojawi się nowa wersja ale do tego czasu forum musi korzystać z innej skórki.
- Nowa skórka będzie atrakcyjna wizualnie i będzie zawierała nowe fajne funkcje ale będzie cięższa gdyż będzie zawierać biblioteki typu jquery itd. W obecnych czasach raczej nie powinien być to problem ale zapomnijcie o kilkudziesięciu kilobajtach na stronę.
- Będę musiał od nowa zrobić system napiwków i inne usprawnienia które zrobiłem do tej pory. Na początku nie będą więc dostępne.
- Przerwy w działaniu forum na czas modernizacji ;)
- Na razie dosyć mały wybór nowych rozszerzeń - jednak nowe będą powstawać już raczej na 3.1 więc to się szybko zmieni. Dodatkowo nowy silnik jest bardziej przyjazny dla twórców rozszerzeń.

Wcześniej czy później i tak trzeba będzie przejść na nową wersję gdyż stara nie będzie wspierana. Nie będzie też dostępu do nowych rozszerzeń więc raczej nie ma wyjścia.

Razem z grafikiem wybraliśmy nową skórkę dla forum: http://komidesign.com/phpBB3/index.php.

Oczywiście nie będzie wyglądała dokładnie tak docelowo gdyż zostanie zmodyfikowana przez grafika pod kątem motywu bitcoinowego. Raczej pójdziemy w minimalizm aby nie przedobrzyć. Będziecie mieć też wpływ na efekt końcowy. Nowa skórka jak zaważycie ("trybik" po prawej stronie ekranu) będzie miała do zaoferowania kilka wariantów kolorystycznych(zdefiniowanych przez grafika) + błyskawiczny przełącznik tryb jasny/ciemny do wyboru :). Dobra opcja na noc aby ekran nie dawał po oczach ;)

Jak tylko pojawi (jeśli...) się obecna wersja skórki dla phoBB 3.1 zostanie zaimplementowana specjalnie dla konserwatystów przywiązanych do tradycji ;)

Oczywiście zapraszam do dyskusji. Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane. Jak ktoś już miał do czynienia z phpBB 3.1.x to mile widziane również recenzje i spostrzeżenia.

Dodam też, że powstaje aplikacja mobilna dla bitcoin.pl oraz będą też zmiany na samym portalu.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: maky » środa, 21 października 2015, 15:01

"Wcześniej czy później i tak trzeba będzie przejść na nową wersję gdyż stara nie będzie wspierana. Nie będzie też dostępu do nowych rozszerzeń więc raczej nie ma wyjścia."
Czy skórka będzie miała opcję ciemną? Przyzwyczaiłem się trochę...
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: Bitmar » środa, 21 października 2015, 15:15

@maky
Bitmar pisze: Nowa skórka jak zaważycie ("trybik" po prawej stronie ekranu) będzie miała do zaoferowania kilka wariantów kolorystycznych(zdefiniowanych przez grafika) + błyskawiczny przełącznik tryb jasny/ciemny do wyboru :). Dobra opcja na noc
Przyjrzyj się skórce demo:

http://komidesign.com/phpBB3/index.php

i nie bój się nacisnąć tego:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14347
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: rav3n_pl » środa, 21 października 2015, 18:39

Mam Artisteera, ale on (w tej wersji przynajmniej) nie robi skórek pod PHPBB :(
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: Bitmar » środa, 21 października 2015, 19:49

Żadna wersja nie ma phpBB. Z tego co wiem, nie ma też narzędzi do tworzenia nowych templatek poza zmianą kolorystyki.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7686
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 671
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: l3sny » środa, 21 października 2015, 19:57

bardzo fajniusie, mi się podoba ;)
“U.S. Empire will either lose Ukraine to Russia, or fail to win Taiwan from China — or both”

Всем похуй

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1780
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: Nuke » czwartek, 22 października 2015, 00:58

Ja do aktualnego forum nie mam żadnych zastrzeżeń. Ale jak po innowacjach ma wzrosnąć liczba użytkowników BTC to ja się niczemu sprzeciwiać nie będę ;]
Jedyna darmowa infolinia bitcoin

Mądrzy ludzie mówią, ponieważ mają coś do powiedzenia, głupi - ponieważ muszą coś powiedzieć.
Kup/sprzedaj Bitcoin przy pomocy localbitcoins
Proszę o zostawianie komentarzy.

Orator
Posty: 877
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 62
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: MegaMol » czwartek, 22 października 2015, 10:45

Lubię aktualny wystrój czarno-pomarańczowy i nie razi mnie on w żaden sposób.
Zastąpienie go białym (czyli odwrócenie biegunów) jest ... meh

Funkcjonalność można poprawić, ale szkoda mi aktualnej skórki.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2715
Rejestracja: 19 maja 2013
Reputacja: 220
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: GetBitCoin_pl » czwartek, 22 października 2015, 10:58

http://komidesign.com/phpBB3/index.php
Kliknij na tą śróbkę po lewej i ustaw kolory szarości, któte są ostatnie.

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: Bitmar » czwartek, 22 października 2015, 11:20

Jeszcze raz powtórzę, że nowa skórka ma tryb ciemny (ciemne tło) i jasny, który przełącza się bardzo wygodnie w locie za jednym kliknięciem (https://forum.bitcoin.pl/post235515.html#p235515). Będą też, ze 2-3 tryby kolorystyczne aby każdy mógł sobie ustawić takie jaki lubi. Głównymi i domyślnymi kolorami będzie ciemno szary i pomarańczowy zgodnie z motywem bitcoina.

Mam nadzieję, że obecna wersja skórki pojawi się również na nową wersję skryptu, wtedy od razu będzie dostępna na naszym forum jako alternatywa do nowej. Będzie można sobie przełączyć w opcjach. W tej chwili większość znanych i typowych skórek dla phpBB jest dla starej wersji więc myślę, że pojawią się wersje dla 3.1. Nasza skórka jest skórką popularną i jedną z głównych dlatego jestem dobrej myśli :) Jeśli się jednak nie pojawi to postaram się jakąś skórkę przerobić tak aby była łudząco podobna do tej ;)

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: ShadowOfHarbringer » czwartek, 22 października 2015, 11:35

Bitmar pisze:Jeszcze raz powtórzę, że nowa skórka ma tryb ciemny (ciemne tło) i jasny, który przełącza się bardzo wygodnie w locie za jednym kliknięciem (https://forum.bitcoin.pl/post235515.html#p235515). Będą też, ze 2-3 tryby kolorystyczne aby każdy mógł sobie ustawić takie jaki lubi. Głównymi i domyślnymi kolorami będzie ciemno szary i pomarańczowy zgodnie z motywem bitcoina.
Tylko uważaj żeby przy tym nie popsuć funkcjonalności.

Ostatnio jest taki trend robienia stron, które są pięęęęekne, cudowne, modne i trendy, z jednym małym szczegółem. Stają się jednocześnie niewygodne i bezużyteczne.

Proszę Cię, nie idź tą drogą.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: Bitmar » czwartek, 22 października 2015, 11:51

Jest wręcz przeciwnie. Ja nie zmieniam forum dla ładnej skórki ale dla funkcjonalności, bezpieczeństwa, wsparcia i nowych rozszerzeń. Skrypt phpBB jest cały czas rozwijany a myślę, że warto korzystać z tych nowych rozwiązań. Wersja 3.1 różni się od 3.0 praktycznie całkiem inną architekturą, wszelkie rozszerzenia na nową wersję nie są kompatybilne ze starą. Z windowsa 98 trzeba w końcu było przesiąść się na xp a potem na 7.... Linuxy też ewoluowały jak i każdy inny system. Nie można się trzymać jednego przez lata... a nasze forum ma już prawie 5 :)

Dodam też, że wersja 3.1 pojawiła się rok temu jednak ja nigdy nie lubię od razu przesiadać się na nowe, lepiej poczekać aż zalatane zostaną wszystkie dziury. Obecna wersja wydaje się już być załatana i sprawdzona dlatego najwyższa pora się przesiąść. Mógłbym to jeszcze odwlec w czasie z rok ale prędzej czy później nie będzie już wyjścia, chociażby z powodu braku wsparcia, aktualizacji bezpieczeństwa i braku nowych rozszerzeń.

Weteran
Posty: 2256
Rejestracja: 23 marca 2013
Reputacja: 140
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: AdamM » czwartek, 22 października 2015, 15:57

Co do forum to w tej chwili jedyną uciążliwą dla mnie rzeczą jest brak możliwości ignorowania działów (np. chciałbym mieć możliwość zignorowania wszystkich postów w dziale linki) bądź tematów. W tej chwili nie ma problemu, bo liczba postów na forum znacznie zmalała ale pewnie przy kolejnej bańce znowu stanie się to uciążliwe.

Z tego co widzę te zmiany nie są przewidywane. Ale fajnie że coś się dzieje i są chęci.

Weteran
Posty: 1415
Rejestracja: 26 sierpnia 2011
Reputacja: 88
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: grzem » czwartek, 22 października 2015, 16:24

A ja się obawiam, że kliknięcie na link do tematu spowoduje o pół sekundy dłuższe wczytywanie się treści, niby nic, dla mnie jednak wiele, ale zobaczymy, obecnie forum działa szybko na tyle, że nikt się nad tym nie zastanawiał.

edit:
otwarcie wszystkich wątków z pierwszej strony aktywnych zajęło mi 1 min 35 sek. (metodą otwieram, cofam, otwieram następny...)
Zapisałem tutaj wynik testu, powtórzę go po zmianach.
Zapraszam na https://cryptox.pl

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: Bitmar » czwartek, 22 października 2015, 16:38

@grzem, średni czas otwarcia strony głównej forum to ~500ms, średni czas nowej wersji na localhoscie u mnie w domu to też około ~500ms więc na serwerze może być nieznacznie większy, ale bez dramatu(serwer mamy mocny- Xeon, SSD, 32GB RAM, łącze też - 250Mb). Dla większości prawdopodobnie nie będzie żadnej różnicy ale zobaczymy to w praktyce. Rokowania są dobre ;)

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: ShadowOfHarbringer » piątek, 23 października 2015, 10:36

OMG... Właśnie zobaczyłem tą skórkę... Tej skórki nic nie uratuje.

Design w ogóle idzie w jakimś tragicznym kierunku ostatnio. Przykładowo: Nowe Allegro, Nowe Ceneo mają tragiczne skórki w porównaniu z tym co było wcześniej, a funkcjonalność z wersji na wersję jest coraz gorsza.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: Bitmar » sobota, 24 października 2015, 13:18

Niestety nowe skórki idą pod nową modę. Wybrałem tą głównie ze względu na możliwość szybkiego przełączana ciemna/jasna.

Z taką opcją jest jeszcze taka: http://phpbb3.pixelgoose.com/index.php?style=21

A najbardziej oldschoolowa to chyba ta: http://slickthemes.co/demo/phpbb31/index.php?style=5 , ale tu nie ma przełącznika ciemna/jasna

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 317
Rejestracja: 22 maja 2014
Reputacja: 30
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: bitmon » sobota, 24 października 2015, 14:24

Bitmar pisze:Niestety nowe skórki idą pod nową modę. Wybrałem tą głównie ze względu na możliwość szybkiego przełączana ciemna/jasna.

Z taką opcją jest jeszcze taka: http://phpbb3.pixelgoose.com/index.php?style=21

A najbardziej oldschoolowa to chyba ta: http://slickthemes.co/demo/phpbb31/index.php?style=5 , ale tu nie ma przełącznika ciemna/jasna
Wejście pierwsze od razu lepsze niż do pierwszej propozycji. Pierwsza templatka jakoś coś gryzie - http://komidesign.com/phpBB3/index.php.

Można poprawić typografie i schemat kolorów dla http://slickthemes.co/demo/phpbb31/view ... =5&f=6&t=9.


Znając życie i tak będzie lament, że stare forum było najlepsze. To tak samo jak z allegro lamentowali choć mnie się podobał od początku. I po czasie nikt nic nie marudzi i przyzwyczaili się.

Myślę, że ból dupy wynika, iż ludzie uczą się na pamięć UX danej strony i potem marudzą, że nie mogą nic znaleść po zmianach.
bitmon.pl - Portal o miningu i najciekawszymi informacji o bitcoin | Pomogłem Obrazek

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 24 października 2015, 16:47

bitmon pisze:Znając życie i tak będzie lament, że stare forum było najlepsze. To tak samo jak z allegro lamentowali choć mnie się podobał od początku. I po czasie nikt nic nie marudzi i przyzwyczaili się.
Allegro przy okazji skasowało i popsuło mnóstwo funkcjonalności.

Nowa skórka była jako-taka, największym jej problemem było to, że mało informacji mieściło się na ekranie. Ale brak starych funkcjonalności był prawdziwym problemem. Allegro stacza się po równi pochyłej... idą w stronę Amazonu bo tam jest większa kasa, ale Amazon szczerze mówiąc jest jak dla mnie kompletnie nieczytelny, niefunkcjonalny i nieintuicyjny (chociaż już dawno połapałem się jak go używać aby był używalny).

No cóż, jak już największe serwisy się kompletnie popsują, może powstanie miejsce dla jakiejś prawdziwej konkurencji... Może OpenBazaar ?

To jest chyba temat na dłuższą dyskusję...
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planowane zmiany na forum

Postautor: Bitmar » sobota, 24 października 2015, 16:54

Funkcjonalność na pewno nie będzie okrojona, a jak będzie czegoś brakowało lub będzie w trudniej dostępnym miejscu to zmienię/dodam.

Wróć do „Administrator mówi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości