Przyszłość miningu po przejściu ETH na POS. Co kopać?

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 16 maja 2022
Reputacja: 13
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Przyszłość miningu po przejściu ETH na POS. Co kopać?

Postautor: Krzys » poniedziałek, 15 sierpnia 2022, 11:24

Cześć
Analizuje sobie ostatnio strategię na październik czyli zakładam ,że po 19 września zacznie się POS dla ETH może ostatnie tchnienie do końca roku 2022 w zakresie wydobycia ETH. Później raczej już chyba nie będzie można wydobywać ETH.
Więc cóż mi zostanie? ETC oczywisty wybór ale jak łatwo się domyślić poziom trudności będzie tutaj taki , że śmiem wątpić w jego opłacalność (zobaczymy). Już widać że część koparek ASCI przesiada się na ETC poziom trudności wzrósł z 290 na 410 (wg whattominer) a spodziewamy się jeszcze większego. ETC ... ?
Więc co dalej, (narazie zakładam algo. ethas , ze względu na przyzwyczajenie i może ze względu na ASCI które albo trafi do śmieci albo coś zacznie kopać , zobaczymy ,... )
Mamy EXP, ETP , CLO i MOAP te dwa ostatnie to absolutnie nie mam pojęcia co to . EXP potrafi wyskoczyć z ceną ale patrząc na obrót to raczej skłaniam się do stwierdzenia że to czysta spekulacja autorów krypto. Po prostu wykupują z rynku po wysokiej cenie za 2000 USD coina, co tym samym sprawiają , że EXP nagle rośnie o 200/300/400% aby zaraz spaść do swojego poziomu. Podobnie z ETP chociaż tutaj takiego zagrania nie widać ale też nie za szczególnie mocna wgłębiałem się w temat.
Można domniemywać , że jeżeli zabraknie właśnie ETH do wydobycia to wzrośnie wartość pozostałych jak EXP i ETP o 10-30% a to już jest jakieś coś.
Właśnie macie może jakieś własne przemyślenia , ... Co po wrześniu 2022 . Mamy już ustaloną datę na 19.09.2022 kiedy rusza POS z tego co doczytałem mają POW i POS na początku będą działać razem ale POW raczej do końca roku 2022 zostanie zamknięty dla ETH.
W sumie naszła mnie właśnie taka mała refleksja , że jak ETH POS okaże się klapą to wpłynie to na rynek krypto tak mocno, że BTC spadnie to wartość 10k USD lub mniej ? Eh, już nie kombinuje ... . Jak macie jakieś własne spostrzeżenia podzielcie się ..
pozdrawiam

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
13
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Co jak nie ETH. ETH POS

Postautor: garlonicon » poniedziałek, 15 sierpnia 2022, 15:12

Więc cóż mi zostanie?
Cóż, akurat ETC ma taką zaletę, że nie cofa transakcji bez powodu, więc jest to jakaś opcja. Biorąc jednak pod uwagę to, że ludzi nie obchodzi nieodwracalność transakcji, to pewnie obecne ETH się rozdzieli i ludzie będą wydobywać wersję, która po prostu oleje staking na obecnie istniejącym ETH.
Już widać że część koparek ASCI przesiada się na ETC poziom trudności wzrósł z 290 na 410 (wg whattominer) a spodziewamy się jeszcze większego. ETC ... ?
Cóż, zarówno na Bitcoinie, jak i na Ethereum da się wprowadzić rozwiązanie: Merged Mining ze śledzeniem najsilniejszego łańcucha i przyznawaniem górnikom monet, proporcjonalnie do najsilniejszego łańcucha, gdziekolwiek by nie był. No ale ludzie tego nie chcą i dopóki nie zechcą, to nadal zdanie Satoshiego "Instead of fragmentation, networks share and augment each other's total CPU power" nie jest spełnione nigdzie.
Mamy EXP, ETP , CLO i MOAP te dwa ostatnie to absolutnie nie mam pojęcia co to .
Nie znam niczego z tej listy. Jeśli kod ETH nie zawiera jakichś dziwactw, to pewnie najprostsza możliwa wersja "nie robimy aktualizacji i co nam zrobicie" by zadziałała. Jeśli jednak są tam jakieś bomby trudności czy inne takie sztuczki, to pewnie trzeba się rozglądać za ludźmi, którzy je powywalają z kodu.
Właśnie macie może jakieś własne przemyślenia , ... Co po wrześniu 2022 .
Jak już wcześniej wspominałem, jeśli ETH pójdzie w staking, to będzie to początek końca. Nie sądzę, aby takie przejście się ładnie i sprawnie udało. Raczej myślę, że brak pokrycia w mocy obliczeniowej otworzy taką monetę na nowe ataki i sprawi, że ekonomia zrobi swoje i w długoterminowej perspektywie pozamiata wszystko: https://www.truthcoin.info/blog/pow-cheapest/

Czyli w skrócie: sądzę, że cena się dostosuje. Jeśli wydobycie 1 ETH poprzez staking będzie wymagało wysiłku w okolicach jednego dolara, no to mniej więcej do takiego poziomu spadnie cena. No chyba że wieloryby zachowają się rozsądnie, no ale wtedy pytanie odnośnie tego, czym to się różni od CBDC albo od fiatów, pozostaje otwarte. Bo ja nie widzę różnic pomiędzy Proof of Stake, a CBDC, gdzie 51% monet leży w rękach państwa drukującego pieniądz. No a w ETH jeszcze było premine. Przejście na staking nagle sprawi, że wieloryby niesamowicie zyskają i staną się górnikami, a obecni górnicy uciekną. Kiepska perspektywa.

Z drugiej strony, ludziom stablecoiny nie przeszkadzają, więc da się utrzymać to w ryzach. Tylko że stable są tak stabilne jak to, do czego są wpięte. Zatem jeśli scenariusz z takiego 2008 lub podobny się powtórzy, to stable mogą nagle być unstable i całość może się posypać jak domek z kart.
z tego co doczytałem mają POW i POS na początku będą działać razem ale POW raczej do końca roku 2022 zostanie zamknięty dla ETH
Tak może być w pozytywnej wersji, to znaczy w takiej, gdzie staking się uda i gdzie wieloryby będą rozsądne. Natomiast jeśli nie będą, to nic z tego, wtedy albo trzeba będzie to anulować (nie pierwszy raz, więc ludzie się zgodzą, byleby nie stracili, to w to pójdą), albo się przerzucić na inną monetę, która to zrobi rozsądnie. Tylko że ludzie nie są racjonalni, skoro cofanie prawidłowo wykonanych transakcji hard-forkiem im nie przeszkadza, to nic im nie przeszkodzi i zawsze zgodzą się na jeden hard-fork więcej, byleby tylko załatać problemy w jakikolwiek sposób.

Podsumowując: obstawiam, że jeśli staking się uda, to ETH przejdzie na to po całości i oleje to, że długoterminowo może to się nie opłacać. Jeśli zaś się nie uda, to hard-forki robione do skutku załatają wszystko i nikt się nie przejmie tym, że przez chwilę coś nie będzie działać, bo ludzi nie obchodzi to, żeby ETH było zdecentralizowane.
W sumie naszła mnie właśnie taka mała refleksja , że jak ETH POS okaże się klapą to wpłynie to na rynek krypto tak mocno, że BTC spadnie to wartość 10k USD lub mniej ?
Czemu nie? Żebym zaczął realnie tracić, to zjazd musiałby być do 3k albo i niżej, inaczej sumarycznie i tak będę na plusie, biorąc pod uwagę scenariusz, w którym bym nie dotykał krypto. Jeśli ETH się wywali na stakingu, to będzie jasny i oczywisty sygnał, że nie należy robić tego na BTC. I bardzo dobrze, czekam na rozstrzygnięcie tego, niech idą w staking choćby dzisiaj, teraz, zaraz, od tylu lat idą, że na domknięciu tego tematu można jedynie zyskać, bo wyklaruje się to, na ile sensowny jest to pomysł, biorąc pod uwagę kwoty, jakie przechodzą przez ETH.

No i pozostaje jeszcze bardzo ciekawa kwestia drugich warstw na wszelakich tokenach. Nawet jeśli ETH będzie działało na stakingu, to nadal, różne łańcuchy na niższych warstwach mogą używać Proof of Work i twórcy ETH niewiele z tym mogą zrobić, zaś twórcy tych drugich warstw będą musieli zdecydować, czy, gdzie i jak chcą być dalej wpięci.

Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 3 maja 2021
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Co jak nie ETH. ETH POS

Postautor: rokopl » poniedziałek, 15 sierpnia 2022, 23:10

Jeśli chodzi o kopanie innych krypto to polecam 2 stront: www.hashrate.no i https://2cryptocalc.com/ obie strony mają fajna bazę coinów + ustawienia kart, dual mining itp.

Osobiście również życzę ETH po przejściu na POS żeby skończyło jak terra ;D.

Osobiści myślę nad CFX lub CTXC maja mały pobór energii.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 13 sierpnia 2022
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: Bytkoj » wtorek, 16 sierpnia 2022, 19:02

Chciałbym otworzyć dyskusję na temat jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH. Jak to rozgrywacie?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: garlonicon » wtorek, 16 sierpnia 2022, 20:12

1) Kopanie ETH bez stakingu, to znaczy: jeśli da się używać starej wersji, to należy jej użyć. Jeśli się nie da, to należy rozglądać się za programistami, którzy zechcą takową utrzymywać i dopieścić kod tak, żeby na przykład dało się w ogóle kopać, jeśli obecna wersja zawiera jakieś dzikie sztuczki typu "nieskończenie wielka trudność w razie zaniechania stakingu".
2) Kopanie ETC.
3) Kopanie poprzez prawidłowo zrobiony Merged Mining, wtedy liczy się głównie algorytm kopania, zaś nagroda w transakcji coinbase po prostu odzwierciedla to, na ile dany łańcuch jest silny, jeśli najsilniejszy łańcuch jest zawsze śledzony.
4) Kopanie nowego ETH opartego o staking, przez co w razie wątpliwości co do tego, która wersja jest prawidłowa, będzie można spojrzeć na hashrate i na tej podstawie podjąć decyzję.
5) Coś jeszcze innego, co wyjdzie w trakcie, im bliżej momentu podziału będziemy.

Pożyjemy, zobaczymy. Zwykle jest tak, że górnicy ani nie mają pełnych węzłów (bo to jest jeszcze bardziej zasobożerne niż pełny węzeł Bitcoina), ani nie kopią solo (bo czas bloku jest dość krótki i trzeba się pilnować, aktualizować soft po każdym hard-forku, jest trochę roboty z utrzymaniem tego, nie mówiąc już o tym, że wtedy nagroda ciągle wynosi zero, a potem nagle wpada, jeśli ktoś ma mnóstwo szczęścia; żeby to obejść, potrzebne jest zdecentralizowane kopanie, którego jeszcze chyba nigdzie nie ma), ani też nie obchodzi ich nieodwracalność transakcji (bo gdyby ich obchodziła, to przecież ETC byłoby wiodącą monetą). A to oznacza, że ludzie będą wydobywać to, co się będzie opłacało. Zatem całość jest kwestią czysto ludzką i czysto spekulacyjną. Technicznych przeszkód nie ma, to kwestia tego, czego ludzie chcą używać, więc w zasadzie tylko takie kryteria tutaj zostają.

Edit: powiązany temat: viewtopic.php?f=123&t=37054

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 13 sierpnia 2022
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: Bytkoj » czwartek, 18 sierpnia 2022, 06:48

Męczę temat, robię research i doszedłem do wniosku, że kopanie z połową września nie będzie opłacalne. Kopary przejdą w tryb OFFLINE bo taniej będzie kupić kopane krypto niż kopać. No chyba, że ktoś ma mega mega mega tani prąd albo darmowy. Szkoda, że tylu tutaj kopaczy, a nikt tego otwarcie nie napisze :-)

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: garlonicon » czwartek, 18 sierpnia 2022, 07:44

Ale wiesz, że trudność się dopasowuje? Mniej kopiących oznacza, że trudność spadnie, przez co nagle okaże się, że znów opłaca się kopać. Poza tym, patrząc choćby po tym temacie widać, że opłacalność jest dość spora: viewtopic.php?f=22&t=33527

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 25 grudnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: toolpusher » czwartek, 18 sierpnia 2022, 16:38

Czy rozważa ktoś przejście tymczasowo na NiceHash aby system sam dobierał algorytm do momentu wyklarowania się sytauacji?

Wygadany
Posty: 671
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: kuba9449 » piątek, 19 sierpnia 2022, 10:13

Bytkoj pisze: czwartek, 18 sierpnia 2022, 06:48Męczę temat, robię research i doszedłem do wniosku, że kopanie z połową września nie będzie opłacalne
Jak doszedłeś do takich wnioskó?

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 13 sierpnia 2022
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: Bytkoj » piątek, 19 sierpnia 2022, 10:57

kuba9449 pisze: piątek, 19 sierpnia 2022, 10:13Jak doszedłeś do takich wnioskó?
Po wyeliminowaniu możliwości kopania ETH nie znalazłem projektu, który dałby zarobek z kopania. Biorąc pod uwagę że kupuje dziś nowe karty, prąd po około 85groszy. Np. ETC lepiej za te pieniądze które chce się przeznaczyć na koparki i prąd to lepiej przeznaczyć na zakup tego ETC z rynku i czekać na te magiczne X.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: wamak » piątek, 19 sierpnia 2022, 21:45

toolpusher pisze: czwartek, 18 sierpnia 2022, 16:38 Czy rozważa ktoś przejście tymczasowo na NiceHash aby system sam dobierał algorytm do momentu wyklarowania się sytauacji?
Rozważam to albo kopanie CFX. Pod inne algo trzeba będzie inaczej ustawić taktowanie rdzenia. Dla ethash wystarczało jak najniższe, a do innych algo ustawię jak najwyższe stabilne przy napięciu 0,7V.
Kopanie ETC myślę, że będzie pierwsze nieopłacalne, bo wszystkie ASICI na to przejdą.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 13 sierpnia 2022
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: Bytkoj » sobota, 20 sierpnia 2022, 10:23

wamak pisze: piątek, 19 sierpnia 2022, 21:45Kopanie ETC myślę, że będzie pierwsze nieopłacalne, bo wszystkie ASICI na to przejdą.
Myślałbyś o wejściu w kopanie w najbliższym czasie? Jeżeli tak to w jaki sprzęt?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: wamak » sobota, 20 sierpnia 2022, 10:26

Zaczekałbym miesiąc do czasu wyklarowania się sytuacji z przejściem ETH na POS.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: Kutalisk » sobota, 20 sierpnia 2022, 13:30

Ceny sprzętu są na kusząco niskim poziomie. Jeśli myślisz o tym perspektywicznie to warto zainteresować się tematem i poćwiczyć. Spokojnie do 4-5k PLN możesz sobie postawić riga z kilkoma kartami. Myślę tu o mocy rzędu 100-200 MH/s i poborze 500-800W (ETH/ETC). Rachunki za prąd Cię nie zabiją, nawet jak będzie sroga zima i podwyżki cen energii to dużo nie wtopisz, a możesz sporo się nauczyć. Nauka kosztuje, sporo napaleńców za podobne zestawy płaciło w hossie kwoty rzędu 15-30k PLN. Ryzyko jest zawsze. Kupując krypto spot też można wtopić na wiele sposobów z powodu braku wiedzy (pad giełdy/ hack walleta/ zgubienie seeda/pomylenie adresu itd.).

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 13 sierpnia 2022
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: Bytkoj » niedziela, 21 sierpnia 2022, 14:50

wamak pisze: sobota, 20 sierpnia 2022, 10:26Zaczekałbym miesiąc do czasu wyklarowania się sytuacji z przejściem ETH na POS.
Dokładnie taki mam plan, chcę wejść w ten temat, ale widzę, że po zniesieniu kopania ETH i rosnących cenach prądu to już nie jest takie piękne :-(

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

koniec kopania ETH, co kopać następne?

Postautor: masternaj » poniedziałek, 22 sierpnia 2022, 13:03

witam, niebawem zakończy się kopanie ETH kartami gpu, co można kopać nadal aby wykorzystać karty 8GB ramu?
mam 140-150 MH/s

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

koniec kopania ETH

Postautor: garlonicon » poniedziałek, 22 sierpnia 2022, 16:05

Znowu? W największym skrócie: jest sporo chaosu i nikt nie wie, co ostatecznie się opłaci.

Powiązane tematy:

Wygadany
Posty: 671
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: kuba9449 » wtorek, 23 sierpnia 2022, 17:30

Bytkoj pisze: piątek, 19 sierpnia 2022, 10:57Po wyeliminowaniu możliwości kopania ETH nie znalazłem projektu, który dałby zarobek z kopania
W najbliższym czasie nie zanosi się na to.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 13 sierpnia 2022
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: Bytkoj » wtorek, 23 sierpnia 2022, 23:27

kuba9449 pisze: wtorek, 23 sierpnia 2022, 17:30W najbliższym czasie nie zanosi się na to.
Masz na myśli, że nie zanosi się na kopanie czegoś co będzie dawać zarobek, tak?

Wygadany
Posty: 671
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak widzicie przyszłość kopania bez możliwości kopania ETH

Postautor: kuba9449 » środa, 24 sierpnia 2022, 08:01

Nie zanosi się na wyeliminowanie możliwości kopania eth

Wróć do „Kopanie kryptowalut”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości