pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 5 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: znaq87 » piątek, 5 listopada 2021, 10:19

witam, mam do dyspozycji dokladnie 21K pln na zlozenie koparki. Zdecydowalem sie na zakup uzywanych kart. Chcial bym kupic rozne karty w zaleznosci od dostepnosci i ceny, ale zalezy mi na tym zeby ne byly jednolite. Chce tez pomieszam nvidie z amd.

Jakie podzespoly do takiego misz maszu najtansze beda ok?

Czy moge uzyc jakis elementow ze starego komputera? posiadam taka specyfikacje:
-Pamięć Ballistix Ballistix Sport, DDR3, 8 GB, 1600MHz, CL9
-Płyta główna MSI H81M-P33, H81, DualDDR3-1600, SATA3, DVI, mATX (H81M-P33)
-Procesor Intel Core i5 4460, 3.2GHz, 6 MB, BOX
-Dysk SSD Crucial 250 GB 2.5" SATA III

Na co uwazac przy zakupie uzywanych kart?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: slasta » piątek, 5 listopada 2021, 11:35

Ogólnie wszystkie graty które podałeś się nadadzą ale:
- Do tej płyty za dużo kart nie podłączysz, bo ma ona raptem 2 porty PCIE. 1 port PCIE x16 i 1 port PCIEx1. Więc jak chcesz więcej kart to musisz wymienić płytą na taką z większą ilością złącz PCIE. Ewentualnie zamiast kilku słabszych kart kupić 2 mocniejsze twój budżet pozwoli na zakup 2x3080 i odpowiedniego zasilacza.
- procesor przy kopaniu nie ma większego znaczenia, więc ta i5 będzie się nudziła i żarła prąd, jak byś szedł w wymianę płyty to pomyśl o jakimś budżetowym procku pokroju Pentium G lub nawet Celeron.
- ram i dysk od

Początkujący
Posty: 102
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: malpitrzon » piątek, 5 listopada 2021, 13:04

Moja porada może być z dupy bo jestem amatorem ale... Ja przez wiele miesięcy składałem koparkę i ostatecznie mam 6xRX580/192MH/755W. Wydałem na to dokładnie 13825 zł. Wczoraj przeglądałem oferty i gotowca 6xRX580/198MH można kupić za 14900 zł. Ja bym wolał zapłacić tego tysiaka więcej i nie marnować wielu wielu godzin. Więc może lepiej kupić gotową koparkę zamiast ją składać?

Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 31 października 2013
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: altcoin » piątek, 5 listopada 2021, 15:27

Jak masz mgliste pojęcie to używane karty są kompletnym błędem. Płyta musi mieć co najmniej 4 PCIe, każdy więcej więcej (nawet mini) to zysk. Procesor jak najsłabszy (najbardziej energooszczędny). SSD też nie musi być, jak potrzebny jest szybki HDD to raczej taniej wyjdzie raid.
Z tego co opisałeś to raczej byłoby utopione 21K.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: adiqq » piątek, 5 listopada 2021, 16:33

malpitrzon pisze: piątek, 5 listopada 2021, 13:04Więc może lepiej kupić gotową koparkę zamiast ją składać?
Generalnie masz rację - ale wszystko zależy co za ile uda ci się wyrwać. W mojej okolicy takie koparki jak piszesz wychodzą jednak trochę drożęj (z tego co patrzę na ceny) - natomiast składając koparkę, jednak się można sporo nauczyć. Czasami zdarza się okazyjnie coś kupić znacznie taniej, jak się potrafi dobrze polować ;) No ale tutaj też trzeba mieć już trochę wiedzy...
Coś za coś - jak zwykle.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 5 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: znaq87 » piątek, 5 listopada 2021, 17:53

zdecydowanie nie chce gotowca, zalezy mi zeby jak najwiecej haszy urwac z tych 21k. Wrzucę pozniej przykladowa specyfikacje ktora wybiore, moze ktos cos doradzi, z moich podzespolow zostanie w takim razie procesor dysk i ram (czy aby na pewno nie potrzeba ddr4? cos mi sie obilo kiedys ze ddr4 sa konieczne) .

Co do uzywanych kart to sa jednak duzo tansze i przyjmujac ze beda dzialaly jak nalezy otrzymujemy okolo 30% szybszy zwrot z inwestycji co jest kolosalna dla mnie roznica. Problem polega tylko na tym jak sprawdzic te karty pod kątem zywotnosci.

Co powiecie o kartach gtx 1060 i rx 480 8gb? dzielac cene karty przez jej urobek wychodzi ze sa to karty najszybciej zwracajace koszt inwestycji. (ceny z olx)

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: adiqq » piątek, 5 listopada 2021, 18:42

nie jesteś w stanie sprawdzić sprzętu pod kątem żywotności, musisz zaufać sprzedającemu...
A sprzęt czasami jest eksploatowany w bardzo dobrych warunkach, a czasami w takich, że szkoda gadać.
1060 odradzam - bo trafisz na pamięci Hynixa i karta kopie tylko 18Mh (Micorn i Samsung 23Mh)
To już chyba najlepiej Rx 5x0 8gb. Może akurat trafisz na wyprzedaż kart z kopalni - znam przypadki, że w obliczu podwyżej cen prądu od nowego roku, kopalnia pozbywa się najbardziej prądożernych kart.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: tonyxxl » piątek, 5 listopada 2021, 18:53

znaq87 pisze: piątek, 5 listopada 2021, 17:53czy aby na pewno nie potrzeba ddr4? cos mi sie obilo kiedys ze ddr4 sa konieczne) .
nie potrzeba, mogą być ddr3, nie ma żadnej różnicy
znaq87 pisze: piątek, 5 listopada 2021, 17:53Co powiecie o kartach gtx 1060 i rx 480 8gb?
Stara technologia, drogie i dużo prądu potrzebują. Bez przyszłości jeśli spadniemy z opłacalnością wydobycia o połowę. Ceny 1500+ za te staruszki jak dla mnie je dyskwalifikują, chyba że masz darmowy/prawie darmowy prąd.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: adiqq » piątek, 5 listopada 2021, 19:26

robiłem ostatnio taką mini-analizę na własne potrzeby (co jakiś coś to robię) - takie zestawienie - typ karty, urobek, cena i pobór prądu. Mam swoje prywatne współczynniki ;)
Od razu zaznaczę, że nie uwzględniałem w nim kart 1060 czy RX 580 8gb - bo nie mam od dawna i nie będę więcej mieć kart z tamtych generacji.
Na ten moment najwyżej w moim prywatnym rankingu wypada 2060S/2070 i 1660ti/S. O A2000 nie wspominam nawet, bo te karty podobno pojawiły się przed premierą i w trybie expresowym się rozeszły ;) Teraz albo niedostępne albo w cenach....odpowiednio wyższych dla kart które dobrze kopią :lol:
Oczywiście - wszystko zależy co i w jakiej cenie da się kupić.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 5 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: znaq87 » niedziela, 21 listopada 2021, 19:29

jak wiec procek, ram i dysk zostaja, pozostalo kupic: stelaż, zasilacz, plyte glowna i risery (o czyms zapomnialem?). no i karty oczywiscie ale to juz inny temat.

Znalazlem taka plyte glowna, co o niej myslicie, moze jest cos tanszego co polecicie? https://allegro.pl/oferta/asus-prime-b2 ... hZEALw_wcB

riser chyba najpopularniejszy i najlepszy ? : https://allegro.pl/oferta/riser-009s-pc ... 1295739978

Zasilacz dobiore jak juz bede mial karty

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 5 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: znaq87 » piątek, 3 grudnia 2021, 12:22

Ostatecznie postanowilem caly sprzet kupic od nowa. zamowilem takie oto elementy, co o tym sadzicie?

Płyta: https://www.euro.com.pl/plyty-glowne/gi ... bhtml#opis

Procek: https://www.euro.com.pl/procesory/amd-a ... -veg.bhtml

Ram: https://www.euro.com.pl/pamieci-ram/pat ... 3381.bhtml

Do tego kupilem 6 x RTX 2060 Super

Pytanie, jakie risery i jaki zasilacz pod ten sprzet? Ma to rece i nogi?

Początkujący
Posty: 41
Rejestracja: 10 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: Magnusone » piątek, 3 grudnia 2021, 23:36

NIe jestem pewny, ale wydaje mi się, że płyta ma tylko 4 wyjścia PCIE. Właśnie skończyłem składać swoją pierwszą koparkę i już żałuję, że moja płyta obsługuje tylko 5 kart. Co do riserów ja kupiłem te klasyczne 009S i dwa zasilacze 750W, które połączyłem kablem 24PIN ADD2PSU.

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 5 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: znaq87 » sobota, 4 grudnia 2021, 10:23

gadalem z gosciem ze sklepu to mowil ze jest 6 wejsc, ktos sie wypowie jeszcze?

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 5 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pomoc w zlozeniu budzetowej koparki

Postautor: znaq87 » niedziela, 5 grudnia 2021, 18:28

no i faktycznie sa 4 :/

Wróć do „Kopanie kryptowalut”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości