Koparka do 30tys.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 września 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: printer » sobota, 25 września 2021, 23:00

Siema,
Pytanie co byście włożyli do koparki za 30 tys w tym momencie.
Powiedzmy że wybierając z tego co jest dostępne w morele i xkomie.
Kopanie eth na lhr ma w ogóle sens?
Z tego co widzę na aktualnych cenach najbardziej opłacalne wydaje się 5-6 x 3060ti lhr
Ten budżet jest dosyć luźny, między 25 a 35 k

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: krystian » niedziela, 26 września 2021, 11:47

Trzeba się poważnie zastanowić nad kupnem nowych kart. Kursy krypto lecą w dół, a trudność nie spada.

3060ti (bez LHR) jeszcze tydzień temu dawała na czysto 4usd, obecnie daje poniżej 3usd.

Kupno kart lhr nie ma sensu (chyba, że będą dużo tańsze od "bez LHR). Obecnie za 35k można kupić używaną (pół roczną) koparkę 6 x 3060ti (bez lhr, 360Mh, 850W), albo za ok.28k (roczną) 6 x rx 5700x (330Mh i 850W), to w mojej opinii najciekawsze zestawy. A jeśli kurs nie podskoczy, ceny sprzętu będą dalej spadać.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: koparki » niedziela, 26 września 2021, 11:53

rx580 jeszcze są dobrą opcją , są bodajże za 1700zł szt , 7szt jesli się to dobrze ustawi nie skonsumuje więcej niż 800w przy wydajności ok 210mh/s są duuuużo tańsze niż nowsze odpowiedniki . Jak się ktos dobrze zakręci wokół tematu to za ok 39,9tys ;) będzie miał ok 620mh/s na takich kartach, zamiast koszmarnie przewartościowanych 3060 które dadzą 360mh/s - przy 850w za 35tys zł
Idzie zima więc podaż spadnie ze względu na sezon grzewczy w domach, zwłaszcza dotyczy to tanich rx580 gdzie za niewielka kwotę ma się całkiem fajny kaloryfer z opcją miningu ETH ;)
---

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: adiqq » niedziela, 26 września 2021, 12:13

krystian pisze: niedziela, 26 września 2021, 11:47a trudność nie spada.
rośnie
trochę w górę, trochę w dół, ale w dłuższej perpsketywie ciągle w górę..
https://www.coinwarz.com/mining/ethereu ... ulty-chart

@koparki - w takiej cenie, żadne karty nie są dobrą opcją, nawet RX580 za 1700zł. W innej sytuacji może bym się zgodził, ale nie w sytuacji, gdy mam POS na ETH za pasem. Rzut oka na WTM z pominięciem ETH i wszystko jasne...
krystian pisze: niedziela, 26 września 2021, 11:47Kupno kart lhr nie ma sensu
tutaj nie byłbym tego taki pewny. Najnowszy NBminer całkiem dobrze sobie radzi nawet z Ethash (!) - bardzo dobry urobek nicehash przy niskim poborze prądu (absolute core!) - biorąc poprawkę pod koniec kopania ETH - to nie wiem czy to nie jest najlepsza opcja....wszystko zależy kto kiedy i za ile kupił...pisze specjalnie w czasie przeszłym, bo jeszcze całkiem niedawno, mało kto to chciał (z powodów o których pisałeś) i można było kupić w bardzo dobrej cenie - ale szybko to się zmienilo i jak widać po wykresie trudności, są powszechnie używane do kopania ETH :lol:
Kilku znajomych kupiło LHRy właśnie w bardzo dobrej cenie jakiś czas temu, z perspektywy czasu chyba to była najlepsza opcja mimo wszystko.
A to jednak zawsze nowe karty - bez problemu można będzie odsprzedać za jakiś czas, jak się zmienią priorytety, nie grozi im też taki spadek wartości jak w przypadku starych RX 580.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: koparki » niedziela, 26 września 2021, 12:24

adiqq pisze: niedziela, 26 września 2021, 12:13POS na ETH za pasem
kiedy konkretnie POS ? bo przestałem obserwować gdy ciagle był odwlekany "za rok"
Gdy ETH przejdzie na pos to jedynym kryptoaktywem POW jaki w okgóle będzie sens kopać to MONERO (wysoka kapitalizacja i znana marka) ale tego się nie kopie już z GPU (moze przywrócą taką opcję gdy będzie dużo niezagospodarowanych GPU po zakończonym miningu ETH.
Reszta POW to śmieci bez perspektyw z bardzo niską kapitalizacją , czyli hazard i wróżenie ze szklanej kuli którego śmiecia obstawić w miningu i ile kisić urobek. bo to nie jest takie oczywiste jak w czasach gdy z gpu kopało się jedynego słusznego BTC a teraz jedynego słusznego ETH
---

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: krystian » niedziela, 26 września 2021, 12:26

@koparki
rx 580 - 7szt. 800W, tylko niektóre modele i się trzeba naprawdę natrudzić, żeby osiągnąć taki wynik.
rx 580 biorą 2 razy więcej energii niż rtx 3060/70/80 , 1660 super lub rx 5600/5700 - są dobrymi kartami przy hossie, ale przy bessie, gdy energia zaczyna odgrywać istotną rolę będą jechać na granicy opłacalności.

W roku 2019, 60Mhs (2 x rx580) dawał ok. 1 -2 usd brutto, tj. dla rx580 ok. 0 - 1usd na czysto, rtx 3060ti dawałby ok. 0.5 -1.5 na czysto, różnica jest znacząca (50% większy profit, mimo tej samej mocy obliczeniowej). A wszystko wskazuje, ze tamte czasy wrócą (rosnąca trudność i falujące ceny).

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: koparki » niedziela, 26 września 2021, 12:30

@krystian przy bessie kupuje się kojny w bitomacie , zwłaszcza gdzy cena rynkowa zbliza się do ceny miningu , kupuje sie wiecej na zapas tak aby zasymulować urobek np rocznego mningu , po co w takich warunkach eksploatować karty , no chyba że z powodów grzewczych zimą.
Na bessie nie ma sensu mieć w ogóle kart - o ile urobek uzupełnisz w bitomacie.
---

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: krystian » niedziela, 26 września 2021, 12:36

@adiqq
Też byłem sceptyczny i zakładałem że obecna hossa, która zaczeła się z listopadzie/grudniu zeszłego roku, skończy się ok. marca/kwietnia. Ale mamy już prawie rok, i kopanie jest opłacalne.

Faktem jest, że obecna hossa trwa tylko dlatego, że eth w przeciągu zaledwie 2-3 miesięcy podrozał z 400usd na 4000usd, coś nieprawdopodobnego, bo wcześniej przez ponad rok szurał po dnie. Minerzy potrzeboali czasu, żeby kupić zaopatrzyć się w nowe koparki i żeby trudność "dogoniła" cenę. Co będzie dalej, niewiadomo. Producenci kart, straszą, że ceny nowych kart będą dalej rosnąć. Raczej nie ma szans, zeby ceny rx 580 spadły do 600zł/szt. (jak to było ponad rok temu).

Dodano po 6 minutach 48 sekundach:
@koparki
Nawet przy bessie, mining był opłacalny.
Rx 5700 (obecnie kosztujący ok. 4000), 50- 55Mhs półtora roku temu kosztował ok. 1500-1800zł, dawała ok. 0.5-1 usd dziennie, tj. okres zwrotu ok. 3 lat. Dużo mniej opłacalne niż przy obecnych (wspaniałych dla miningu) czasach, ale dalej można było na tym zarobić.
Kopanie na rx480/580 nie miało wtedy sensu.

Poza tym, wiesz, nigdy nie wiadomo, czy dołek , jest naprawdę dołkiem, czy tylko przystankiem do dużo niższych cen. Kupując krypto w "dołku" ryzykujesz bardziej, niż kupując karty.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: koparki » niedziela, 26 września 2021, 12:55

krystian pisze: niedziela, 26 września 2021, 12:43 Poza tym, wiesz, nigdy nie wiadomo, czy dołek , jest naprawdę dołkiem, czy tylko przystankiem do dużo niższych cen. Kupując krypto w "dołku" ryzykujesz bardziej, niż kupując karty.
Ryzyko porównywalne , dla mnie wskaźnikiem do zakupu za $ było porównanie do opłacalności miningu(oczywiście do kart których większość jest na rynku a nie archaicznych) jesli stał się nieopłacalny to ostrożnie kaskadowo można było kupować partiami po każdym mocniejszym spadku, ale rozumiem że dla wielu jest to nie do zaakceptowania.
---

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: adiqq » niedziela, 26 września 2021, 12:56

koparki pisze: niedziela, 26 września 2021, 12:24kiedy konkretnie POS ? bo przestałem obserwować gdy ciagle był odwlekany "za rok"
Gdy ETH przejdzie na pos to jedynym kryptoaktywem POW jaki w okgóle będzie sens kopać to MONERO (wysoka kapitalizacja i znana marka) ale tego się nie kopie już z GPU (moze przywrócą taką opcję gdy będzie dużo niezagospodarowanych GPU po zakończonym miningu ETH.
koniec Q4 - początek Q1 - ale nie wiadomo, czy nie będzie tradycyjnej obsuwy, niemniej zawsze to jest dodatkowy czynnik ryzyka.
Jest sporo jak to piszesz "śmieci" do kopania i na pewno nie będzie końca POW (jeszcze)
Jest ERG, RVN, ETC, FIRO, CFX -wystarczy. Będzie się kopać i zamieniać na inne monety, albo nicehash (autolykos i octopus od dawna są na nicehash) Ja tam jestem dobrej myśli. To nie musi być hazard - wystarczy kopać to co najbardziej opłacalne, regularnie urobek przelewać na giełdę i wymieniać na coina docelowego.
koparki pisze: niedziela, 26 września 2021, 12:30@krystian przy bessie kupuje się kojny w bitomacie , zwłaszcza gdzy cena rynkowa zbliza się do ceny miningu , kupuje sie wiecej na zapas tak aby zasymulować urobek np rocznego mningu , po co w takich warunkach eksploatować karty , no chyba że z powodów grzewczych zimą.
Coiny w bessie też oczywiście będę kupować. Ale skoro mam park maszynowy sprawny i nowoczesny to po co go mam wyłączać? Tym bardziej, że dopilnowałem tego, żeby była opłacalność także w bessie? I mam spory zapas gotówki, żeby opłacić rachunki za prąd,nawet przez dlugi okres.
Pisałem o tym w innym wątku - największa opłacalność kopania jest własnie w bessie. Mam zapiski z farmy którą zarządzam i jeśli rok temu było 100% wydobycia, to teraz jest trochę powyżej 10% wydobycia ETH na tym samym sprzęcie. Tak samo mam zapiski z P106 których swego czasu trochę miałem. Prowadzę też regularnie aktualizacje w watku o koszcie wykopania ETH i BTC - nie sądzę, żebyśmy się zbliżyli do takich poziomów cenowych w bessie...wiem,wiem...będą kopane inne coiny, jest jedna wielka niewiadoma, ale ja jestem dobrze przygotowany do bessy, która nadejdzie.
krystian pisze: niedziela, 26 września 2021, 12:26są dobrymi kartami przy hossie, ale przy bessie, gdy energia zaczyna odgrywać istotną rolę będą jechać na granicy opłacalności.
sam to przerabiałem na własnej skórze - mam to w swoich zapiskach dobrze udokumentowane - rig 6x5x0 był na minus (bo jeszcze trafiłą się mała awaria) i zrezygnowałem z niego. Jest o tym w moim wątku. Dlatego teraz zostawiłem sobie tylko karty o najlepszej efektywności energetycznej.

Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
krystian pisze: niedziela, 26 września 2021, 12:43Nawet przy bessie, mining był opłacalny.
tak, w najgorszym momencie (w historii moich zapisków), koszt prądu to było około 85% wartości coina, zaraz uzupełnię o linka

Dodano po 3 minutach 37 sekundach:
to chyba tutaj było
viewtopic.php?p=620864#p620864
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 września 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: printer » niedziela, 26 września 2021, 13:15

Widzę, że zdania są mocno podzielone, jak zawsze haha. W takim wypadku widzę, że te 3060ti nawet z lhr, (z tego co widzę bez lhr nie ma niczego na rynku w tym monecie) są całkiem nieźle opłacalne, nicehash kalulator pokazuje koło 1500 pln na czysto / ms mimo tego lhr, co by dawało koło 14-15 miesięcy zwrotu 1 do 1 przy rigu na 5 gpu. Zagadką jest w sumie tylko kopanie ETH się skończy, co będzie potem najbardziej opłacalne, RVN?

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: koparki » niedziela, 26 września 2021, 13:45

printer pisze: niedziela, 26 września 2021, 13:15co będzie potem najbardziej opłacalne, RVN
dlaczego miałoby być opłacalne przecież to śmieć, czym innym był ciąg pożytecznego miningu gdzie wspierało się najpierw moc obliczeniową btc a potem eth , za chwile 2022r dużo się zmieniło od 2011roku , nadchodzi epoka innych rozwiązań niż archaiczny POW-mining, czekanie 10min na potwierdzenie transakcji , chore fee , centralizacja pooli, epickie zużycie energii itd itd . Prędzej GPU bedą zaprzęgnięte do jakieś platformy na której zarabia się użyczając kolektywną moc obliczeniową na zamówienie , np. do renderingu, łamania zabezpieczeń itp. moze nawet do takich projektów jak Golem itp , dziś jest to nieopłacalne ale jutro kto wie? może niezależność od gigantów IT będzie w cenie.
Jesli tak potoczą się losy mocy obliczeniowej GPU to zostaną na rynku tylko ogromne farmy ze wzgledu na dość małe marże za użyczenie mocy.

Dodano po 4 minutach 29 sekundach:
adiqq pisze: niedziela, 26 września 2021, 13:01 piszesz "śmieci" do kopania i na pewno nie będzie końca POW (jeszcze)
Jest ERG, RVN, ETC, FIRO, CFX -wystarczy. Będzie się kopać i zamieniać na inne monety, albo nicehash (autolykos i octopus od dawna są na nicehash) Ja tam jestem dobrej myśli. To nie musi być hazard - wystarczy kopać to co najbardziej opłacalne, regularnie urobek przelewać na giełdę i wymieniać na coina docelowego.
wielka niewiadoma , życzeniowe myślenie , nie wiemy tego.
To jest głos w dyskusji przypominający że jest to spekulacja.
---

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: adiqq » niedziela, 26 września 2021, 14:28

Oczywiście, że to wielka niewiadoma. Dlatego to jest kolejny argument za tym, żeby nie inwestować teraz w sprzęt. Ale jak mam sprzęt, który dawno się już spłacił, to coś kopać będę, nawet jak ETH wypadnie. A jako opcja awaryjna zawsze jest sprzedaż GPU.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: adiqq » środa, 29 września 2021, 12:17

koparki pisze: niedziela, 26 września 2021, 12:24kiedy konkretnie POS ? bo przestałem obserwować gdy ciagle był odwlekany "za rok"
https://www.fxstreet.com/cryptocurrenci ... 2109290459
w świetle tego, składanie koparki na starych GPU mija się z celem, a nawet na nowych jest bardzo problematyczne...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 217
Rejestracja: 18 sierpnia 2020
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 30tys.

Postautor: ozyrys486 » czwartek, 30 września 2021, 07:08

Ale jesli dobrze zrozumialem artykuł to tam chodzi o wydonycie eth gdzie niedlugo przechodzi na PoS ale sa jeszcze inne krypto ktore mozna kopac

Wróć do „Kopanie kryptowalut”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość