Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 15 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: nevil112 » sobota, 11 września 2021, 11:10

Witam.
Planuję tak do poniedziałku zamawiać już rzeczy do koparki.
Mój budżet to jakieś 8tyś i ciągle zastanawiam się w jakie karty inwestować oraz czy złożyłem zestaw który obsłuży aktualnie do 4 kart i nie będzie z nim problemów?

Zasilacz do obudowy ATX 850W Gigabyte P850GM 469,00 zł
Intel Core i5 6400 LGA1151 + Chłodzenie BOX 325,00 zł
Pendrive goodram ume2 32gb 2.0 15zł
RISER 009S GOLD USB3.0 PCI-E PCI 1x-16x SATA TAŚMA x3 86,70 zł
KARTA SIECIOWA WIFI USB WI-FI ADAPTER + ANTENA 14zł
PAMIĘĆ RAM DDR4 4GB 2666 MHz DIMM MICRON CZARNE 100zł
PŁYTA GŁÓWNA GIGABYTE Z390D 6 PCIE 580zł
+ jakiś stelaż za +-250zł



O kartach myślę nad używanymi jednakże nie jest to zbyt mądre gdy będę chcieć sprzęt sprzedać za 1.5/2lata, takie 1660s niby są spoko tylko za którymi modelami się przeglądać? czy może pomyśleć nad jakimiś AMD? patrzyłem wcześniej za 3060 ale większość to lhr jaki zamiennik byłby dla czerwonych?


Karta graficzna XFX Radeon RX 480 8GB SAMSUNG 1700zł
Palit GTX 1060 6GB JETSTREAM 1500zł
MSI GeForce GTX 1060 6GB Armor GWARANCJA 6 MSC1685zł

lub Geforce gtx 1660 super 6gb prawie roczna z 2letnią gwarancją 2500zł
EVGA GTX 1660 SUPER SC ULTRA 6GB 2500zł 3miesięczna karta 2letnia gwar

https://www.olx.pl/d/oferta/karta-grafi ... 6dc5607f36 1500zł
https://www.olx.pl/d/oferta/karta-grafi ... 6dc5607f36 2300zł
https://allegrolokalnie.pl/oferta/gigab ... -gddr6-wbp 2600zł

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: adiqq » sobota, 11 września 2021, 11:55

nie jest zbyt mądre wchodzenie w sprzęt do kopania, na tym etapie w którym jesteśmy teraz.
Te same karty graficzne o których teraz myślisz, za jakiś czas będą sporo tańsze....rok temu kupowałem 1660S za mniej niż 1k...i o ile można było brać uwagę takiej karty w zawyżonej cenie jeszcze w okolicy marzec/kwiecień - to teraz już to jest nieporozumienie. Tak samo 1060 czy 4x0/5x0...
Tylko tyle i aż tyle.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: slasta » sobota, 11 września 2021, 12:48

@nevil112 Jak chcesz bawić się w krypto to po prostu je kup. Prawdopodobnie nigdy nie ukopiesz tyle co możesz kupić dziś wydając te same pieniądze. Więc jeśli liczysz że cena krypto będzie rosła, bo domyślam się że bierzesz pod uwagę że jak nie będziesz dokładał cały czas nowej gotówki na sprzęt to z dnia na dzień będziesz kopał coraz mniej, to czemu nie kupić od razu krypto. Idąc w sprzęt nie dość że będziesz musiał jeszcze wydać na utrzymanie , koszt prądu, to jeszcze poświęcić sporo czasu na zapewnienie ciągłości działania.

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 15 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: nevil112 » niedziela, 12 września 2021, 14:45

@adiqq To jest racje tylko gdy widzę ciągle że kary drożeją o pare procent co miesiąc już na chodzą różne myśli i jestem mocno nastawiony na zakup teraz, chociaż właśnie ceny 1660s to jakiś dramat teraz.
@slasta Pewnego czasu myślałem nad tym ale dla mnie jest to jakby ryzykowne, ciągle z tyłu głowy bym miał aby sprawdzać kurs codziennie i byle by nie było % na minusie chociaż logiczne jest że wtedy nie ruszać i nie patrzeć w ten sposób na krypto do póki nie będzie jakiejś hossy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: slasta » niedziela, 12 września 2021, 20:23

@nevil112 A mając koparkę nie będziesz miał cały czas z tyłu głowy aby sprawdzać o ile skoczyła trudności i o ile mniej dziś ukopię. Co więcej kopiąc kurs również cię interesuje bo niższy kurs to niższa wartość urobku, a koparkę za coś trzeba utrzymać. Chyba że za prąd będziesz dopłacał, a więc powiększał kwotę inwestycji, a całe krypto kopał do skarpety. Ale taki stan rzeczy będzie powodował że czas zwrotu będzie ci się oddalał. No chyba że za prąd pędzie płaciła nieświadoma osoba trzecia. Po trzecie kupując sprzęt już na dzień dobry jesteś jakiś tam % w plecy, bo nie odsprzedaż sprzętu w cenie której kupiłeś, już dziś ceny są mocno wygórowane więc na ponowne wzrosty cen sprzętu bym nie liczył.

Przed inwestycją w sprzęt proponował bym policzyć czas zwrotu w oparciu na danych historycznych. Podzielić okres zwrotu np na miesiące i sprawdzić wzrost trudności w poszczególnych okresach i zobaczyć jak przekładało się to będzie na czas zwrotu i koszty utrzymania.

W wyliczeniach proponował bym nie opierać się na zł tylko na ilości krypto które ukopiesz. Bo tak naprawdę nie wiesz za ile sprzedasz krypto a to czy ukopiesz więcej niż możesz kupić od razu da się porównać bez problemu.

Jeśli po wyliczeniach nadal będziesz uważał że warto kupić sprzęt to zamiast kilku kart proponował bym kupić jedną mocną i dobry zasilacz min z certyfikatem GOLD i wsadzić go do posiadanego kompa, a jak nie masz stacjonarki to kupić jakiegoś najtańszego blaszaka byle spełniał minimalne wymagania Windows 10, do kopania starczy najtańszy celeron czy pentium. Płytę s.1150 + pentium + 4/8GB ram kupisz za 300-350zł. W cenie 3 używanych 1660 Super + zaoszczędzona kasa na gratach kupisz nowe 3080 które ma nawet nieco wyższy hashrate niż 3x1660S i nieco niższy pobór prądu.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: adiqq » niedziela, 12 września 2021, 20:58

slasta pisze: niedziela, 12 września 2021, 20:23W cenie 3 używanych 1660 Super + zaoszczędzona kasa na gratach kupisz nowe 3080 które ma nawet nieco wyższy hashrate niż 3x1660S i nieco niższy pobór prądu.
Ja bym takiej pewności nie miał...
A jak trafisz na model 3080 bez LHR , za to z throttlingiem? :lol:
Sam mam taką karte i myślę, czy jej w końcu nie sprzedać :lol:
Jak kilka dni temu patrzylem na ceny, to taka 3080 to około 8,5k była, 3 superki kupisz chyba taniej...ale z drugiej strony, w obliczu nadchodzącego POS na ETH 1660S średnio się nada pod inne algo...to już lepiej 1660Ti...
Co do tego niższego poboru to praktycznie na to samo wychodzi...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: slasta » niedziela, 12 września 2021, 21:23

@adiqq
Wg ceneo, sprawdzałem przed napisaniem postu, 3080 można kupić w dość znanych sklepach a nie jakiś sklepach krzak, za 6500-7000zł. Za 8,5k rzeczywiście opłacalność już jest nieco inna ale za 7k wolał bym jedną kartę niż 3.

Jeśli chodzi o wydajnośc prądowa to masz rację, jest praktycznie identyczna tyle tylko że na papierze, 3 karty to więcej riserów, więcej wentyli, wyższa temperatura otoczenia a to wszystko przekłada się na więcej W. Nie jest to dużo ale kilka -kilkanaście W może się tego nazbierać * miesiące pracy i wyjdzie z tego już jakaś realna kasa.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: adiqq » poniedziałek, 13 września 2021, 05:37

@slasta - a te nowe to są wersje bez LHR? Bo wszystkie nowe to chyba już są rewizje 2.0 prawda?
Ja patrzyłem na używki bez LHR ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: slasta » poniedziałek, 13 września 2021, 09:05

@adiqq
Pytanie czy przepłacanie za karty bez LHR ma sens. Kopianie ETH, którego wydobycie obecnie jest najbardziej opłacalne, w niedalekiej przyszłości się skończy z powodu przejścia na POS. Więc czy nie lepiej już teraz zacząć kopać, o ile w ogóle zdecydujemy się na zakup koparki, krypto oparte o inny algorytm przed wystrzałem trudności spowodowanym przepięciem mocy obliczeniowej z ETH.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: adiqq » poniedziałek, 13 września 2021, 09:37

Ja uważam że nie warto przepłacać, ale aktualne ceny świadczą o tym, że jestem w mniejszości ;)

Nie widzisz pewnej sprzeczności w tym co piszesz? Moim zdaniem najlepiej dalej kopać ETH (posiadając kartę bez LHR), jeśli na tym jest dalej największy zysk, a coiny ewentualnie wymieniać na inne coiny - niż te inne coiny kopać....
Jeśli większy zysk jest na czymś innym, to kopiemy to coś innego...
Teraz patrzę, że dla 3060ti/3070 (bez LHR) bardzo podobnie wychodzi ETH i ERG - jednak wolę ETH kopać, nawet jak będzie wychodzić trochę gorzej...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 15 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: nevil112 » poniedziałek, 13 września 2021, 20:14

@adiqq @slasta
Dajmy na to, że do końca roku wejdzie POS na ETH. Są inne alty np wcześniej wymienione ERG na które można wymienić ETH czy tam sprzedać ETH po prostu jeśli po POS będzie pompa. Karty teraz są drogie i raczej tanieć nie będą a przynajmniej w dłuższym okresie według mnie +- 8/10miech ew panika ludzi sprzedających rigi może zmienić lekko sytuację jednakże wracając do tematu. Co myślicie o kartach AMD? warto którymś modelem się zainteresować?

Co do wcześniejszego posta o dokupieniu jednej karty, myślę że nie jest to zły po części pomysł ponieważ kopię na jednej 1060 6gb od paru miesięcy tylko wtedy kiedy nie gram lub czasami na noc zostawię a złym pomysłem że moje podzespoły trochę W zżerają oraz mam ważne dla mnie rzeczy na komputerze, dlatego chciałbym też żeby to koparka była od 24/7h. Aktualnie jestem mega zmieszany i powoli zaczynam doskwierać myśli co tu zrobić tak bardzo

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: slasta » poniedziałek, 13 września 2021, 21:53

adiqq pisze: poniedziałek, 13 września 2021, 09:37 Nie widzisz pewnej sprzeczności w tym co piszesz? Moim zdaniem najlepiej dalej kopać ETH (posiadając kartę bez LHR), jeśli na tym jest dalej największy zysk, a coiny ewentualnie wymieniać na inne coiny - niż te inne coiny kopać....
Nie widzę sprzeczności jeśli weźmie się pod uwagę wysokość opłat transakcyjnych w sieci ETH. Można by kopać na adres giełdy ale to nigdy nie było najlepszym pomysłem.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: adiqq » wtorek, 14 września 2021, 04:59

Można też wypłacać z poola w L2 Polygon beż opłat na ethermine...opłaty wcale nie muszą być wysokie...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: slasta » wtorek, 14 września 2021, 08:51

@adiqq
Przesłanie środków w warstwie drugiej będzie dużo tańsze niż standardowa transakcja ETH ale opłata transakcyjna nadal będzie liczona w dolarach więc przy 100Mh/s będzie to znaczna kwota. Trzeba sobie policzyć czy zakup droższej karty bez LHR i kopanie ETH i przesyłanie środków w tej sieci będzie bardziej opłacalne niż kopanie jakiegoś mniejszego coina na którego LHR nie ma wpływu a transfer środków jest groszowy. Cóż, życie górnika nie jest proste. :D

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: adiqq » wtorek, 14 września 2021, 09:08

Nie masz racji. Wypłata z poola (ethermine) powyżej 0.005 ETH w blokchain Polygon jest za darmo (!)
Przetestowane i sprawdzone....Nie testowałem jeszcze transakcji w polygonie, ale zrobię to wkrótce i napiszę, jestem przekonany, że będą to naprawdę niewielkie kwoty.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: slasta » wtorek, 14 września 2021, 09:45

Znalazłem taką stronkę, jeśli kwoty opłat są aktualne to rzeczywiście przesył jest prawie darmowy.
https://polygongasstation.com
Wcześniej zerknąłem na jakieś tutoriale konwersji ETH/Polygon i tam widniały opłaty o których pisałem wyżej. Możliwe że nie było to zbyt aktualne.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: adiqq » wtorek, 14 września 2021, 10:07

Tak, mniej więcej takich opłat się spodziewam - napiszę, jak zrobię faktycznie kilka transakcji.
Ta konwersja o której pisałeś tyle kosztuje, bo musisz zrobić deposit z ETH na Polygon, te transakcje są droższe - ale za to jednorazowe.
A kopiąc ETH na L2 Matic nie masz w ogóle opłat...na razie jeszcze to potestuje, ale nie wiem, czy wkrótce całą mocą nie przejdę na Ethermine + L2 (na razie jestem na ezilu, co generalnie mi pasuje, no ale zobaczymy)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: adiqq » wtorek, 14 września 2021, 15:31

@slasta - swap na quickswap - WETH na MATIC - całe 0.001 ETH wymieniłem na około 2.51 MATIC, koszt 0.00014 MATIC :lol:
koszt zabija, prawda? ;)

Dodano po 40 sekundach:
szybkość niewarygodna ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: fetek » czwartek, 16 września 2021, 00:35

slasta pisze: poniedziałek, 13 września 2021, 09:05Pytanie czy przepłacanie za karty bez LHR ma sens.
LHR to nie tylko ETH

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Potrzebuje pomocy dot zestawu za 8tyś

Postautor: slasta » czwartek, 16 września 2021, 07:30

@fetek
Własnie o tym z adiqq dyskutujemy. Czy warto płacić więcej za kartę bez LHR i kopać ETH bo jest aktualnie najbardziej opłacalne, czy kupić kartę z LHR taniej i kopać alta na którego LHR nie ma wpływu ale nie jest już tak opłacalny jak ETH.

Wróć do „Kopanie kryptowalut”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości