Zasilanie koparki 20-40GPU

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 24 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: Palav » poniedziałek, 25 stycznia 2021, 13:43

Cześć,

szukam odpowiedzi dotyczących zasilania koparki z 20-40 kartami RX 580. Z przybliżonych obliczeń wychodzi, że dla 20 jest to 3125W, dla 40 6250W. Czy w przypadku 3125W mogę kupić 2 zasilacze po 2000W i podłączyć je osobno tak jak bym zrobił z jednym czy należy połączyć je jeszcze ze sobą? Co w sytuacji w której chce mieć 40 kart w jednym systemie? Jeśli można je łączyć, jest jakiś limit? Jak macie jakieś do polecenia, najlepiej takie po 3400W to możecie też wpisać.

Dzięki ;)

Orator
Posty: 914
Rejestracja: 3 marca 2012
Reputacja: 190
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: Bult » poniedziałek, 25 stycznia 2021, 21:56

Można towrzyć koparkę na 2 - zasilaczach ale jest to problematyczne.
Zasilacz A służy do zasilania połowy kart , płyty głownej oraz dysku - zasilacz B służy do zasilania pozostałej części kart. Problem pojawia się w momencie kiedy zasilacz B ulegnie uszkodzeniu i zasilacz A będzie musiał zasilać całość - w tym przypadku wypalają się gniazda na płycie, uszkadza zasilacz A lub karty - możliwości jest dużo.
Następnym problemem aby zasilić 20 kart - każdy zasilacz musiał by mieć 10 Pci - a z tym się jeszcze nie spotakałem w zasilaczach do 2000 W. Możliwie iż są dedykowane ale to już trzeba poszukac.
30 finał WOŚP eSkarbonka - https://eskarbonka.wosp.org.pl/eabwxh

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: slasta » poniedziałek, 25 stycznia 2021, 22:34

@Palav
Można użyć zasilaczy serwerowych i złączyć je breakboardem a do zasilenia płyty głównej użyć pico PSU który jest zasilane z zasilaczy serwerowych i wszystko działa ci jak jeden zasilacz. Breakboard ma 30gniazd o obciążalności 200W więc do 20kart taki zestaw spokojnie starczy. Dorabiasz customowe kable o długości jakiej sobie życzysz i podłączasz co i jak chcesz.
Obrazek

Tu masz temat odnośnie breakboardów
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1308296.0

Jak byś był zainteresowany takim zestawem ( 2x PSU 2kW DPS-2000BB + breakboard ) to pisz na PW. W moich pokoparkowych gratach mam takowe.

Początkujący
Posty: 1734
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: fetek » poniedziałek, 25 stycznia 2021, 23:48

Bult pisze: poniedziałek, 25 stycznia 2021, 21:56Zasilacz A służy do zasilania połowy kart , płyty głownej oraz dysku - zasilacz B służy do zasilania pozostałej części kart. Problem pojawia się w momencie kiedy zasilacz B ulegnie uszkodzeniu i zasilacz A będzie musiał zasilać całość - w tym przypadku wypalają się gniazda na płycie, uszkadza zasilacz A lub karty - możliwości jest dużo.
wyjaśnij mi proszę jakim magicznym sposobem zasilacz A nagle będzie zasilał karty, które obsługiwał zasilacz B ?

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 24 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: Palav » wtorek, 26 stycznia 2021, 02:26

A podłączenie 3 osobnych PSU do płyty Asus B250 nie rozwiąże problemu?

Orator
Posty: 914
Rejestracja: 3 marca 2012
Reputacja: 190
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: Bult » wtorek, 26 stycznia 2021, 09:32

fetek pisze: poniedziałek, 25 stycznia 2021, 23:48
Bult pisze: poniedziałek, 25 stycznia 2021, 21:56Zasilacz A służy do zasilania połowy kart , płyty głownej oraz dysku - zasilacz B służy do zasilania pozostałej części kart. Problem pojawia się w momencie kiedy zasilacz B ulegnie uszkodzeniu i zasilacz A będzie musiał zasilać całość - w tym przypadku wypalają się gniazda na płycie, uszkadza zasilacz A lub karty - możliwości jest dużo.
wyjaśnij mi proszę jakim magicznym sposobem zasilacz A nagle będzie zasilał karty, które obsługiwał zasilacz B ?
Poprzez PCI - i nie zasila ich w pełni tylko częściowo - Miałem 2 takie przypadki i zrezygnowałem z takiego rozwiązania ponieważ za dużo uszkodzeń powstało. Jak dla mnie 1 zasilacz - 1 maszyna.
30 finał WOŚP eSkarbonka - https://eskarbonka.wosp.org.pl/eabwxh

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: adiqq » wtorek, 26 stycznia 2021, 10:38

moim skromnym zdaniem, robienie tak dużych rigów, to przerost formy nad treścią. Wszystko można, tylko po co?
Na rynku są karty, które maja jednostkowo duzą moc, więc nawet małe rigi na 6-8 gpu może oferować sporo Mh.
Wolę mieć więcej mniejszych rigów - jak którys się wysypie, strata niewielka...ale jak wywalił się taki dajmy na to 12x5700XT to już boli...a co dopiero 20-40 xD
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1734
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: fetek » wtorek, 26 stycznia 2021, 11:31

Bult pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 09:32Poprzez PCI - i nie zasila ich w pełni tylko częściowo - Miałem 2 takie przypadki i zrezygnowałem z takiego rozwiązania ponieważ za dużo uszkodzeń powstało. Jak dla mnie 1 zasilacz - 1 maszyna.
To się kupy nie trzyma, PCI-ex 1 to mały pard a do tego wąskim gardłem jest sama płyta (chyba że powpinałeś molexy) a karty w monecie utraty zasilania EPG się wyłączają. Albo miałeś zmęczone życiem zasilacze serwerowe (większość wciskanych na allegro) albo coś źle podłączone (i GND zabiło Ci porty). Uszkodzenie powstawało z innego powodu.

Ja miałem rigi tylko 12gpu, zawsze dwa zasilacze, wielokrotnie ktoś wyłączał drugi i nigdy nic się nie uszkodziło. Ogólnie mam wrażenie że przy poprawnym podłączeniu zawsze wyłączają się oba zasilacze, w sobotę demontuje riga to zweryfikuje.
adiqq pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 10:38moim skromnym zdaniem, robienie tak dużych rigów, to przerost formy nad treścią. Wszystko można, tylko po co?
to swoją drogą, cable management będzie ciekawy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: slasta » wtorek, 26 stycznia 2021, 12:58

fetek pisze: Ja miałem rigi tylko 12gpu, zawsze dwa zasilacze, wielokrotnie ktoś wyłączał drugi i nigdy nic się nie uszkodziło. Ogólnie mam wrażenie że przy poprawnym podłączeniu zawsze wyłączają się oba zasilacze, w sobotę demontuje riga to zweryfikuje.
Zasilacz nie poda napięcia jak nie ma odbiornika. Odbiornikiem jest karta i to ona mówi ile chce prądu. Jeśli mamy koparkę z 2 zasilaczami które nie startują razem to włączamy je pojedynczo i w pierwszej kolejności odpalamy zasilacz zasilający GPU a później zasilacz który zasila GPU + Mobo. Jak GPU dostanie prąd ale płyta nie będzie włączona to na karcie załączą się wentyle i to wszystko. Natomiast jeśli sytuacja będzie w druga stronę że podczas pracy zasilacz pod GPU się wyłączy to również nic się nie stanie gdyż przez riser do płyty nie idzie żaden prąd, GPU jest w 100% zasilana z zewnętrznego zasilacza. Karta traci zasilanie więc się wyłącza.

Początkujący
Posty: 1734
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: fetek » wtorek, 26 stycznia 2021, 17:23

slasta pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 12:58Zasilacz nie poda napięcia jak nie ma odbiornika. Odbiornikiem jest karta i to ona mówi ile chce prądu. Jeśli mamy koparkę z 2 zasilaczami które nie startują razem to włączamy je pojedynczo i w pierwszej kolejności odpalamy zasilacz zasilający GPU a później zasilacz który zasila GPU + Mobo. Jak GPU dostanie prąd ale płyta nie będzie włączona to na karcie załączą się wentyle i to wszystko. Natomiast jeśli sytuacja będzie w druga stronę że podczas pracy zasilacz pod GPU się wyłączy to również nic się nie stanie gdyż przez riser do płyty nie idzie żaden prąd, GPU jest w 100% zasilana z zewnętrznego zasilacza. Karta traci zasilanie więc się wyłącza.
dokładnie, ale mimo wszystko Bult uszkodził dwie płyty

Orator
Posty: 914
Rejestracja: 3 marca 2012
Reputacja: 190
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: Bult » wtorek, 26 stycznia 2021, 19:20

@slasta Zasilacz podaje napięcie po zastosowaniu zworki na złączu 24 PIN i takie rozwiązanie kiedyś się stosowało. nie wiem jak teraz bo jak pisałem nie stostuje już rozwiązania na 2-ch zasilaczach.

@fetek Tak dokladnie w taki sposób spaliłem dwie płyty i to było przyczyną !

Kolega @adiqq napisał dla czego nie warto budować tak dużych rigów ale każdy ma swoją wizję, ja dokładnie działam w ten sam sposób małe rigi (najlepiej 6 gpu) na modułowych stojakach i to się sprawdza najlepiej
30 finał WOŚP eSkarbonka - https://eskarbonka.wosp.org.pl/eabwxh

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: powered » wtorek, 26 stycznia 2021, 19:39

Gdy stosowało się risery taśmowe i dwa zasilacze to o paleniu sprzętu często się słyszało.
Inny sposób na popalenie płyty głównej, to słabe połączenie na minusowych pinach w karcie graficznej lub na zasilaczu. Z tego też względu we wtyku 8-pin na karcie graficznej jest aż 5 pinów minusowych, i trzy piny plusowe. Czyli ktoś doszedł do wniosku że lepiej aby się zjarały trzy piny plusowe i karta się wyłączyła, niż gdyby zjarały się piny minusowe a potem po kolei różne układy i ścieżki w całym sprzęcie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: slasta » wtorek, 26 stycznia 2021, 19:56

Bult pisze: @slasta Zasilacz podaje napięcie po zastosowaniu zworki na złączu 24 PIN i takie rozwiązanie kiedyś się stosowało. nie wiem jak teraz bo jak pisałem nie stostuje już rozwiązania na 2-ch zasilaczach.
Tak, zwierając piny w złączu 24pin ATX załączasz zasilacz ale nie spowoduje to że zasilacz będzie obciążony na 50 czy 100% możliwości. To podłączony odbiornik ciągnie prąd powodując obciążenie zasilacza. Podobnie z GPU. Jak karcie nie zostanie zlecona praca np. przez minera, to karta będzie pobierała minimalne ilości prądu. Więc jak karta nie komunikuje się z mobo bo ono jest wyłączone to nie będzie jeść prądu jak podczas kopania.
powered pisze: Gdy stosowało się risery taśmowe i dwa zasilacze to o paleniu sprzętu często się słyszało.
Pierwsze risery taśmowe nie miały zewnętrznego zasilania więc cały prąd który karty pobierały z portu PCIE szedł przez płytę. Przy kilku GPU zaczynało być to problemem i po pewnym czasie płyty się poddawały. Dodano więc do nich zasilanie z molexa co trochę poprawiło sytuację. Później pojawiły się dedykowane pod kopanie mobo z dodatkowymi molexami dla zasilenia portów PCIE i risery płytkowe które w ogóle nie pobierały prądu z mobo.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: adiqq » wtorek, 26 stycznia 2021, 20:04

Bult pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 19:20Kolega @adiqq napisał dla czego nie warto budować tak dużych rigów ale każdy ma swoją wizję, ja dokładnie działam w ten sam sposób małe rigi (najlepiej 6 gpu) na modułowych stojakach i to się sprawdza najlepiej
Tak samo jak dywersyfikuję coiny, tam samodywersyfikuję moc na rigach
nie jestem przeciwnikiem dużych rigów, co to to nie...ale takie duże to już są mocno przemyslane zawsze i nie na każdym sprzęcie. Duży rig musi być pewny jak skała...z tego samego powodu nie walczę też o każdego Mh, bo co z tego, że wycisnę ze sprzętu więcej, jak w chwilę po tym jak się położe spać, rig się wywali permanentnie i przez noc (jak jest najtańszy prąd) nie będzie pracować? Pure logic ;)
kiedyś, moje 12xP106 z prawie 290Mh wydawały mi się dużymi rigami...dzisiaj 6x5700 ma prawie 330Mh i mniejszy pobór niż P106...wiele rzeczy można zrobić, żeby komuś lub sobie coś udowodnić, ale jakoś nie mam już problemu, że mam niewykorzystane sloty w H110 Btc+, wiem że to marnotrastwo, ale kupowałem je tak tanio, że mam je nawet w rigach na 5 gpu :lol: I naprawdę nie mam z tym problemu....
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1734
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: fetek » wtorek, 26 stycznia 2021, 20:58

Bult pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 19:20 @fetek Tak dokladnie w taki sposób spaliłem dwie płyty i to było przyczyną !
Przyczyną była różnica potencjałów, prosto mówiąc nie wyrównałeś masy bo jej nie podłączyłeś. Sam jesteś sobie winny a co gorsza nie potrafisz wyciągać poprawnych wniosków.

20 lat temu o tym wiedzieli.
http://www.burningissues.net/how_to/power/adaptor.htm
powered pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 19:39 Z tego też względu we wtyku 8-pin na karcie graficznej jest aż 5 pinów minusowych,
nie ma czegoś takiego jak minus :geek: mylisz z masą, nowsze zasilacze mają jeszcze pin kontrolny.

w gniazdku też nie masz minusa tylko przewód neutralny.
slasta pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 19:56Tak, zwierając piny w złączu 24pin ATX
prosisz się o problemy...
adiqq pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 20:04kiedyś, moje 12xP106 z prawie 290Mh wydawały mi się dużymi rigami...dzisiaj 6x5700 ma prawie 330Mh i mniejszy pobór niż P106...wiele rzeczy można zrobić, żeby komuś lub sobie coś udowodnić, ale jakoś nie mam już problemu, że mam niewykorzystane sloty w H110 Btc+, wiem że to marnotrastwo, ale kupowałem je tak tanio, że mam je nawet w rigach na 5 gpu :lol: I naprawdę nie mam z tym problemu....
teraz praktycznie niema płyt 8+ więc problem się sam rozwiązuje :P

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: slasta » wtorek, 26 stycznia 2021, 21:12

fetek pisze:
slasta pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 19:56Tak, zwierając piny w złączu 24pin ATX
prosisz się o problemy...
Mówię o chwilowym zwarciu w celu włączenia zasilacza, a nie zwarciu na stałe. Przecież dokładnie to robi przycisk monostabilny w każdej obudowie. Poza tym nawet niektórzy producenci zasilaczy sami dają takie adaptery z mostkiem, chociażby EVGA.
Obrazek -> https://i.imgur.com/35k68qH.jpg

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: powered » wtorek, 26 stycznia 2021, 21:34

fetek pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 20:58nie ma czegoś takiego jak minus mylisz z masą, nowsze zasilacze mają jeszcze pin kontrolny.
Wiesz że czekałem aż się do czegoś doczepisz, nie byłbyś sobą :) Tylko dziwie się że dzisiaj tylko tyle :D
I niczego nie pomyliłem tylko dlatego że biegun ujemny w sprzęcie komputerowym połączony jest z masą. To są dwa odmienne pojęcia i jedno drugiego nie wyklucza.
fetek pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 20:58w gniazdku też nie masz minusa tylko przewód neutralny.
Dzięki wielkie. Zapamiętam że przy zmiennym prądzie nie ma minusa ;p

Początkujący
Posty: 1734
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: fetek » wtorek, 26 stycznia 2021, 21:59

slasta pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 21:12Mówię o chwilowym zwarciu w celu włączenia zasilacza, a nie zwarciu na stałe. Przecież dokładnie to robi przycisk monostabilny w każdej obudowie. Poza tym nawet niektórzy producenci zasilaczy sami dają takie adaptery z mostkiem, chociażby EVGA.
Obrazek -> https://i.imgur.com/35k68qH.jpg
:shock: Przycisk w obudowie chwilowo zwiera piny na płycie głównej nie zasilaczu. By włączyć zasilacz musisz na stałe zewrzeć piny, rozłącznie spowoduje wyłączone zasilacza.

Więc gdzie "robi to samo"? na zdjęciu również jest stałe zwarcie pinów.
powered pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 21:34 Wiesz że czekałem aż się do czegoś doczepisz, nie byłbyś sobą :) Tylko dziwie się że dzisiaj tylko tyle :D
planowałeś to ! :mrgreen:

Spokojnie, jak zacznę pytać o giełdy to będziesz miał szansę skopać mi dupsko :geek:

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: powered » wtorek, 26 stycznia 2021, 22:04

fetek pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 21:59planowałeś to !
Nie planowałem.

To że ktoś tak zaprojektował odbiornik że połączył minus z masą to nie oznacza że w źródle zasilania biegun minusowy zmienia teraz nazwę na masa.

Początkujący
Posty: 1734
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie koparki 20-40GPU

Postautor: fetek » wtorek, 26 stycznia 2021, 22:24

powered pisze: wtorek, 26 stycznia 2021, 22:04 To że ktoś tak zaprojektował odbiornik że połączył minus z masą to nie oznacza że w źródle zasilania biegun minusowy zmienia teraz nazwę na masa.
O ile pamiętam plus i minus oznaczają różnicę potencjałów. W gniazdku nigdy nie było plusa (przewód liniowy, fazowy, napięcie) ani minusa (neutralny, zerowy, masa)

Wróć do „Kopanie kryptowalut”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości