Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 października 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: Pawek » piątek, 3 kwietnia 2020, 20:51

Jak w tytule. Jaki zestaw polecacie na start. Wolabym kupić coś a potem dokupować komponenty, nizli kupic a potem wymieniac ze strata.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: koparki » piątek, 3 kwietnia 2020, 20:56

nic nie polecamy, na dzień dzisiejszy nic się nie opłaca kopać na GPU (ceny kojnów i ceny energii)
---

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: adiqq » piątek, 3 kwietnia 2020, 21:40

koparki pisze: piątek, 3 kwietnia 2020, 20:56nic nie polecamy

nie wiem dlaczego ta liczba mnoga, wydawało mi się, że te czasy już nie wrócą ;)

@Pawek
jak nie masz taniego prądu (G12w) i do tego najlepiej PV, to nawet nie myśl o koparkach
wejdz tutaj
https://whattomine.com/
wpisz sobie przykładowy zestaw jaki mógłbyś mieć, wpisze cenę prądu i zrób symulację tak kosztów jakie musisz ponieść na sprzęt jak i kosztów na prąd i potencjalnego urobku. Sam zobaczysz, że w większości przypadków to się nie będzie spinać.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: koparki » piątek, 3 kwietnia 2020, 23:20

@adiqq polecasz analizę , wpędzając kogoś w stratę czasu dla przekory. Pytający chce kupić sprzęt w tym celu. Nie opłaca mu się KUPIĆ gpu w celu miningu , co innego jak już te GPU ma kupione i tak kiedyś, wtedy przy najkorzystniejszej jaką można mieć taryfie g13(i wyłączaniu koparki w drogich godzinach) jakieś grosze z karty "zarobi" ale nie zarabia się nawet obecnie na dewaluację karty(w trakcie miningu ciagle karta traci na wartości jako model stopniowo starszy) nie mówiąc o jej uszkodzeniu w trakcie.
Jeszcze mógłby ogrzewać dom miningiem ale sezon właśnie się skończył .
@Pawek Kup monety które chcesz kopać skoro kosztują niemal tyle ile koszt miningu w PL, właśnie masz okazję bo jest taki okres.
---

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: adiqq » sobota, 4 kwietnia 2020, 06:33

Jak dla ciebie analiza/nauka jest stratą czasu, to faktycznie nie dogadamy się.
To zadziwiajace, że tutaj, na tym forum arbitralnie rzuca się stwierdzeniem, że sie nie opłaca i każe się wierzyć na słowo....

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 212
Rejestracja: 26 czerwca 2017
Reputacja: 90
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: prott3 » sobota, 4 kwietnia 2020, 11:42

W pełni się zgadzam z @koparki, na GPU można zapomnieć o zarobkach.Jeśli jednak chcesz spróbować to zostało mi trochę złom.Kilka stojaków, risery, okablowanie.Oddam za free.Jak coś to pisz na PW

Wygadany
Posty: 638
Rejestracja: 1 lipca 2017
Reputacja: 111
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: gofer » sobota, 4 kwietnia 2020, 11:53

@adiqq Sam wejdź na whattomine i zapodaj nam tu te zyski wynikające z tego kalkulatora.
Z tego co widzę kilka centów, a gdzie amortyzacja sprzętu i spędzony czas na bawieniu się z tym?
adiqq pisze: piątek, 3 kwietnia 2020, 21:40jak nie masz taniego prądu (G12w) i do tego najlepiej PV
A PV to za darmo ktoś ma? Raczej wydał kilkanaście tysi.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: adiqq » sobota, 4 kwietnia 2020, 13:08

sprawa jest jak zwykle bardziej złożona, niz wygląda na pierwszy rzut oka. Na pewno niest czarno-biała, jak się niektórym wydaje, a na pewno nie jest czarna - tzn. nie opłaca się i ktokolwiek twierdzi inaczej jest "pip".

O swoich doświadczeniach z miningiem piszę w osobnym wątku - regularnie podaję koszta, urobek itd.
viewtopic.php?f=120&t=32537
Za jakiś czas minie rok odkąd go założyłem...będzie czas na pierwsze podsumowania.
Kolejna sprawa - PV - oczywiście że nie jest za darmo. Ale będę musiał napisać po raz kolejny - jak się pomyśli o tym odpowiednio wcześniej, podejdzie się z głową do tematu, to da się (chociaż w zasadzie powinienem użyć czasu przeszłego) zrobić taką instalację za naprawdę nieduże pieniądze. Za chwilę pewnie mi wszyscy albo większość czytających zarzuci kłamstwo :lol: , ale ja zanim jeszcze trafiłem tutaj na forum i pomyślałem o budowie pierwszego riga, to miałem w planach instalcję PV. Oczywiście, tak jak zawsze, najpierw zrobiłem research, długo czaytałem i szukalem...sporo zapytań oferowych, trochę szczęścia (któremu trzeba czasami pomóc!) - średni koszt 1kWp wyniósł w przypadku moich 2 instalacji około 2060zł/1kWp. To po odliczeniu dotacji,dofinansowania i zwrotu z podatku(także tego który dostanę w przyszłym roku, bo druga instalacja była zafakturowana dopiero w styczniu, więc odliczona będzie dopiero w przyszłym roku)
W przypadku PV nie chodzi nawet o fakt, żeby prąd zasilący koparki był darmowy, wystarczy że produkcja będzie taka, że średnia cena będzie sporo niższa, zwłaszcza od marca do października, wtedy produkcja jest największa.

Przy niskich cenach prądu można coiny akumulować i czekać ze sprzedażą na lokalne górki. I mogę na nie czekać dość długo.

I żebyśmy się dobrze zrozumieli - bez taniego prądu, to można coś tam sobie poskładać, ale wyłącznie hobbystycznie. Można się bawić z taryfą G12w/G13 - ale na małą skalę, przy założeniu, że kupiło się okazyjnie sprzęt (tak jak pisałem o tym w wątku)
gofer pisze: sobota, 4 kwietnia 2020, 11:53Z tego co widzę kilka centów, a gdzie amortyzacja sprzętu i spędzony czas na bawieniu się z tym?
Ty widzisz kilka centów, a ja nawet dla ceny 1kWh=0,1$ widzę zupełnie inne wartości(ale faktem jest, że mój standardowy zestaw, to 12xP106). Sprzęt kupiłem tanio, a spędzony czas to właściwie historia hobby. Pewnie znowu nie uwierzysz, że od dłuższego czasu nie mam z tym żadnej roboty. To zasługa dobrze dobranego sprzętu, ustawień no i chyba przede wszystkim HiveOS.

I proszę mnie źle nie zrozumieć...nie chcę tutaj rozpętać jakieś burzy, tylko zwyczajnie zwrócić uwagę, że jest trochę bardziej skomplikowane niż : "To się nie opłaca - koniec kropka."

Wygadany
Posty: 638
Rejestracja: 1 lipca 2017
Reputacja: 111
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: gofer » sobota, 4 kwietnia 2020, 13:51

@adiqq Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Sam miałem sporo koparek na Hive OS i wiem, że jak jest dobre pomieszczenie a przede wszystkim konfiguracja to można bardzo długo nie doglądać sprzętu (ew. wymiana wadliwego risera czy zasilacza). Bardziej mi chodziło o to, że tu i teraz są groszowe sprawy z miningu. Sam mam nakopanych sporo ZEC i też ich akumulowałem, a czy przyjdzie nowe ATH tego nie wiemy.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 października 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: Pawek » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 22:11

prott3 pisze: sobota, 4 kwietnia 2020, 11:42 W pełni się zgadzam z @koparki, na GPU można zapomnieć o zarobkach.Jeśli jednak chcesz spróbować to zostało mi trochę złom.Kilka stojaków, risery, okablowanie.Oddam za free.Jak coś to pisz na PW
Witam, nie wiem jak z Tobą się skontaktować na priv. Jest tam puste miejscie i przycisk nieaktywny. Mój mail to dudala1@o2.pl. Z chęcią przyjmę.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 października 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: Pawek » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 22:16

Dziękuję za rady.

Prąd mam z fotowoltaiki. Mam 9.75 kW instalcję. Udalo się to wytargac na dotacje 100% pokryli. Sa minusy dotacji, wymogi. Swoje wychodziem i nakomobinowalem.

adiqq co byś polecił kupić ?


prott3 pisze: sobota, 4 kwietnia 2020, 11:42W pełni się zgadzam z @koparki, na GPU można zapomnieć o zarobkach.Jeśli jednak chcesz spróbować to zostało mi trochę złom.Kilka stojaków, risery, okablowanie.Oddam za free.Jak coś to pisz na PW[/@koparki

Z chęcią, jak można odebrać ten sprzęt? Mój mail dudala1@o2.pl Byłbym bardzo wdzięczny.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: adiqq » wtorek, 21 kwietnia 2020, 06:26

@prott3 - przeczytaj posta wyżej :)

@Pawek
ile ci wyciągnie ta instalacja w ciągu roku? wiesz? robiłeś symulacje? Bo w zależności od nachylenia dachu i lokalizacji różnice mogą być bardzo znaczne
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP
to dosyć dobre narzędzie :)
Pamiętaj, że ta twoja instalacja wyprodukuje przez cały rok prądu do 1 riga 12xP106, który kopie około 280-285mh/s i ma pobór 950-970W
A może i mniej, bo z tego co oddasz do sieci, to dostaniesz tylko 80%. Tak czy siak, zmieniłbym taryfę na G12w, to dużo lepsza/tańsza opcja niż G11.

sprzęt - na twoim miejscu szukałbym kart w okazyjnej cenie. Karty muszą mieć 6gb ram lub więcej.
P106 można wyrwać czasami w dobrej cenie - a kopią około 24mh/s przy poborze 70W. (koszt 300-400zł) - urobek dla Ethash
Z nowszych kart to wchodzą w grę 1660 Ti/Super. Czasami da sie wyrwać w dobrej cenie - tutaj już urobek jest 30-31mh/s i pobór 70-75W, ale cena nieporównywalnie wyższa.
Jak lubisz rzeźbić, to można spróbować kupić stare RX 570/580 8gb - ale tutaj to chyba tylko pod windows jest satysfakcjonująco niski pobór prądu
Z nowszych do RX5700, urobek nawet 52mh/s , nie wiem jaki dokładnie pobór...no i wysoka cena rzecz jasna....ja osobiście nie lubię kart AMD.

Na początek, kup coś taniego kilka kart i zobaczysz jak to pójdzie. Osobiście preferuję HiveOS i nic innego. Płyty też tylko H110 pro btc https://www.asrock.com/MB/Intel/H110%20Pro%20BTC+/ bo maja wszystko co trzeba i można robić duże rigi. Zasilacz dobierasz pod konkretny zestaw który zamierzasz budować. Jak chcesz z różnych kart robić riga AMD/NV to musisz też zwrócić uwagę na wtyczki (P106 starczy pin6, 1660 TI pin8, ale AMD to juz może być pin8+pin6 lub 2xpin8) i na pewno będę potrzebne docelowo jakieś przelotki.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 212
Rejestracja: 26 czerwca 2017
Reputacja: 90
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proszę o poradę jak złożyć swoją koparkę z kart graficznych.

Postautor: prott3 » wtorek, 21 kwietnia 2020, 11:53

@Pawek
► Pokaż Spoiler

Wróć do „Kopanie kryptowalut”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość