Co może Lisk?

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 343
Rejestracja: 12 czerwca 2017
Reputacja: -176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Co może Lisk?

Postautor: osobliwy_nick » poniedziałek, 5 marca 2018, 22:42

Zastanawia mnie kilka zagadnień związanych z tym projektem, a nie chcę, aby dyskusja rozmyła się w wątku ogólnym, tym bardziej, iż chciałbym poznać konkrety. Sądzę, że są one kluczowe dla oceny tego projektu, pod kątem długoletniej inwestycji. Stąd założyłem nowy wątek.

Załóżmy, że jest rok XXXX i platforma Lisk jest już kompletna. Zastanawia mnie co będzie można wówczas zbudować na Lisku? Przeczytałem w internetach, że: będzie można rozwijać niezależne platformy społecznościowe, komunikatory, gry, aplikacje finansowe, rynki prognozowania, giełdy, platformy pamięci masowej, platformy realizacji umów, sklepy internetowe, aplikacje IoT (Internet of Things) i wiele innych na własnym blockchainie, w pełni zdecentralizowanym i bez kłopotów ze skomplikowanymi protokołami konsensusowymi lub algorytmami sieci P2P. Czyli właściwie takie Google Play na blockchainie, a nawet coś więcej, któremu nie płacimy grubych dolarów jako twórcy i użytkownicy, tylko rozliczamy się na wolnorynkowych zasadach, przy użyciu Lisków.

Na wstępie dodam, iż domyślam się, że będzie można tworzyć wszelkiego rodzaju smart contracs, własne tokeny, etc. - ogólnie, że będzie to system korzystający z umów elektronicznych do prowadzenia zapisów transferów cyfrowych zasobów w formie tokenów lub samego Liska. Ale to już mamy na Ethereum, czy NEO i jeszcze kilku innych platformach.

Mnie zaś interesują bardziej same aplikacje. Przykładowo:

1. Czy będzie można budować zdecentralizowane bazy danych na Lisku? Jeśli tak - załóżmy zatem, iż podchwycę motto Google i zechcę skatalogować wszystkie informacje świata. Przekonam do tego twórców i ludzi (żeby wrzucali tam swoje wpisy, dzieła, książki, eseje, złote myśli). Kluczowa kwestia -
ile wyniesie opłata transakcyjna za pobranie z bazy Ogniem i Mieczem? Ile będzie kosztować wysłanie tam choćby jednej takiej książki? Czy to jest w ogóle realne?

2. Rozważmy instagram na Lisku. Te same pytania. Czy to w ogóle ma szansę być skalowalne?

3. Weźmy system wymiany opinii o produktach (jak Revain) lub bazę zapytań ofertowych i leadów (jak Snovio). Przychodzą mi tu do głowy te same pytania jak wyżej.

4. Rozważmy komunikator na Lisku. Po roku działania globalnej liczby użytkowników, spodziewam się, iż będzie on totalnie zapchany historią wymiany danych (rozmów). Przydałby się tu zatem jakiś sposób usuwania historii transakcji (coś jak snapshot w IOTA). Lisk zdaje się, że się tego nie przewiduje, ani ma możliwości tego wdrożyć, bo natura tego systemu jest inna.

Czy to wszystko ogóle ma szansę działać w formie transakcji w rozsądnym czasie, za rozsądną cenę? Czy sama technologia PoS w ogóle udźwignie podobne pomysły? Czy ktoś to policzył? Bo moje przeczucia mocno inklinują ku poglądom, iż to nie ma prawa działać. A to co tam faktycznie będzie działać, to jedynie kolejna platforma do wymiany tokenów i tworzenia smart contracts, która jest obarczona takim ryzykiem, iż może okazać się bezużyteczna. Bo jeśli twórca swój nowatorski serwis społecznościowy i tak będzie musiał postawić na swoich serwerach, w swojej sieci, zaś Liska użyć ewentualnie, tylko do obsługi kontraktów i płatności, to Lisk będzie tylko kolejną platformą na i tak nasyconym już rynku.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Co może Lisk?

Postautor: benq » wtorek, 6 marca 2018, 06:51

Na lisku mają powstawać łańcuchy poboczne - sidechains, ma to pozwolić na właśnie obronienie się przed atakiem spamerskim, czy zwyczajnym przeciążeniem sieci - jak ostatnio przy grze z kotkami na Ethereum.
Co jeśli łańcuch poboczny zostanie zapchany? Chyba nic nowego, ale zapchanie jednego łańcucha pobocznego nie będzie miało wpływu na łańcuch główny czy inne sidechains.
Co do pytania pierwszego - nad takim czymś pracuje PO.ET.
Może nie jako konkurencje dla google, nie typowy search engine, ale portal, gdzie będziemy płacić bezpośrednio twórcy książki, obrazu, grafiki itp. bez pośredników - przy pomocy tokenu POET. Także cena będzie zależna od twórcy, a w przypadku Ogniem i Mieczem - od edytora/wydawcy, bo prawa autorskie dawno wygasły.
Co do skalowalności, niech się wypowie ktoś bardziej w temacie.

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 15 października 2017
Reputacja: 35
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Co może Lisk?

Postautor: Machetero » środa, 25 kwietnia 2018, 21:07

Każdy zainteresowany będzie mógł ściągnąć kopię łańcucha Liska i ją przerobić, udoskonalić (np. pod messengera) lub zepsuć zwyczajnie. Co więcej nie będzie musiał podłączać się do sieci Lisk. Będzie mógł stworzyć niezależny projekt na takim łańcuchu. Max Kordek liczy na to, że ludzie będą chcieli rejestrować swoje łańcuchy (opłata 500LSK) ze względu na korzyści płynące z możliwości wymiany danych i środków ect.
Do ekosystemu Liska będą mogły podłączyć się również inne projekty np. Waves, czy nawet EThereum, o ile zechce.
Prawdziwa wartość LSK nastąpi w momencie, gdy ludzie będą chcieli należeć do ekosystemu LiSK. Jest możliwość, że nie będą chcieli i wtedy LSK będzie bez wartości. Każdy będzie mógł pobrać za darmo sidechain i rozwinąć go bez łaski kogokolwiek. Projekt Lisk jest FUNDACJĄ - na takiej samej zasadzie jak Caritas. Dla posiadaczy tokenów LSK ma znaczenie, czy powstanie cała sieć, czy ludzie będą chcieli współpracować. Nie ma natomiast znaczenia (dużego, bo zawsze jakieś jest) SDK i wszystko pozostałe. Wartością LSK jest przyszła, potencjalna sieć!!!

Wszystkie 9 projektów ICO na LISK chce w tej chwili się zarejestrować. Moim zdaniem Lisk zamieni się w super-komputer, który mógłby wchłonąć wszystkie pozostałe projekty jak Ethereum itd. To jest jego wartością. Ale równie dobrze mogą powstać kopie Liska i stworzyć konkurencyjne sieci, być może lepsze. Jak wyżej wspomniałem, każdy będzie mógł pobrać za darmo łańcuch Liska i zrobić z nim wszystko na co ma ochotę.

Osobiście widzę tutaj duży potencjał, ale i zagrożenia. Załadowałem się w ten projekt w październiku 2017 po 17zł/LSK. Jeżeli wogóle warto inwestować w kryptowaluty, to na pewno w takie projekty.

Wróć do „Lisk”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości