Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: benq » sobota, 3 sierpnia 2019, 18:41

Dzięki za odpowiedzi. Czyli tak jak przypuszczałem - nikt nie postawił wszystkiego na jedną kartę.
Rozsądnie - w przypadku nowego ATH nawet mały procent zrobi robotę, w przypadku porażki strata nie zje całego kapitału (choć przy 25/40% już ręka musi być mocno na pulsie).
Całkiem zdrowe podejście, czekamy na rozwój sytuacji. :)

Dodano po 2 minutach 55 sekundach:
anagamidev pisze: sobota, 3 sierpnia 2019, 17:58A na pewno milion ludzi na świecie skupuje co nieco z top 100
Bardzo odważna teza. Gdzieś ostatnio czytałem, że aplikacja żabki (sklepu) została pobrana ponad milion razy. No ale piwo i masło bardziej trafia do ludzi niż zdecentralizowane aplikacje, przynajmniej na razie. ;)

Początkujący
Posty: 231
Rejestracja: 15 stycznia 2018
Reputacja: 137
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: Daro » sobota, 3 sierpnia 2019, 18:56

obecnie 4%

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 19 czerwca 2011
Reputacja: 400
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: Yoda » sobota, 3 sierpnia 2019, 19:26

@benq , około 40% kapitału w krypto, i niecałe 5% łącznego kapitału (licząc aktywa poza krypto).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: Wymazywanie » sobota, 3 sierpnia 2019, 20:13

benq pisze: sobota, 3 sierpnia 2019, 18:41Czyli tak jak przypuszczałem - nikt nie postawił wszystkiego na jedną kartę.
Nie, po prostu nikt kto ma tylko lub głównie Liska się nie pochwalił, bo boi się polewki, że baghodler itd. Pochwalili się za to ci, co mają tylko jakiś jego %. Ja tam nie mam problemu pisać czego i ile mam.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1483
Rejestracja: 8 marca 2018
Reputacja: 1111
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: Hamas » sobota, 3 sierpnia 2019, 20:37

@benq obecnie u mnie to jakies 30% (ale kwota przeznaczona na inwestycje krypto to tylko 1/5 z calosci), obecnie bez wzgledu na cene, miesiecznie na lisie zarabiam, i nie jestem osoba ktora bawi sie w DT, bo szkoda mi na to czasu, mam co robic w zyciu :mrgreen: wiec patrze na ceny tylko 1 dziennie z czystej ciekawosci, lub jak sie wlaczy jakis alert dot krypto :idea:
We. The Revolution SVG Image @War_Conscience SVG Image @WarConscience

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: benq » sobota, 3 sierpnia 2019, 21:12

Wymazywanie pisze: sobota, 3 sierpnia 2019, 20:13Nie, po prostu nikt kto ma tylko lub głównie Liska się nie pochwalił, bo boi się polewki, że baghodler itd. Pochwalili się za to ci, co mają tylko jakiś jego %. Ja tam nie mam problemu pisać czego i ile mam.
Ale w zasadzie odpowiedzieli wszyscy zawołani, najaktywniejsi w liskowych wątkach. Okazuje się, że nie są aż tak załadowani jak sugerujesz. Oczywiście, na pewno są i tacy którzy mają 100% w lsk, ale tak jak pisałem wyżej, nie wierzę, że to prawdziwe "grube ryby".
Ja również nie mam problemu pisać o tym co kupiłem, a czego nie, podobnie nie mam powodów nie wierzyć w/w osobom, także dla mnie sprawa jest czysta. :)

Weteran
Posty: 3118
Rejestracja: 6 stycznia 2018
Reputacja: 3193
Reputacja postu: 
35
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: Harmony » sobota, 3 sierpnia 2019, 21:12

Ja mam sto procent i grzeje mnie co ktoś sobie o tym myśli. Kto nie ryzykuje ten nie piję szampana. Z głodu nie umieram, a ze sprzedażą mi się nigdzie nie spieszy. A teraz sobie siedzę na wakacjach więc do zobaczenia za tydzień misie kolorowe :)
;)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 125
Rejestracja: 23 kwietnia 2019
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: Picassso » sobota, 3 sierpnia 2019, 21:20

Ja również prawie sto procent i liczę się z tym ze mogę stracić, ale jak już pójdzie to będzie trochę kaski :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: benq » sobota, 3 sierpnia 2019, 21:20

@Harmony
Powaga?
I nie korciło Cię nigdy, żeby część kasy zainwestować w cokolwiek innego?
BTC? ETH? Dasha? Neo? Monero? RaiBlocks? Tokeny giełdowe, jak BNB?
Przecież mając powiedzmy 50% w lisku i zakładając wzrost x1000 i tak byłbyś zarobiony, a podzielenie reszty kasy na 5x10% w inne waluty to inny komfort psychiczny w przypadku porażki lsk.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 362
Rejestracja: 23 sierpnia 2017
Reputacja: 267
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: GoPro » sobota, 3 sierpnia 2019, 21:35

U mnie obecnie 36.5% to lisk.

Początkujący
Posty: 93
Rejestracja: 24 maja 2019
Reputacja: -44
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: Tak właśnie to » sobota, 3 sierpnia 2019, 21:52

Jak ktoś jest cierpliwy to zarobi ;) Spokojnie ;)

Początkujący
Posty: 56
Rejestracja: 10 lipca 2019
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: Bolek200 » sobota, 3 sierpnia 2019, 22:17

Proof of Stake To lipa tyle mam dzisiaj do powiedzenia

Delegaci lecą w kulki .... na giełdzie zarobiłem ..całe szczęście ale danej uciekłem w lsk teraz mam wątpliwości 😏 pozdrawiam wszyskich wytrwałych
Ja teraz potrzebuje cierpliwości bo brakuje mi w tej fundacji dzieje się coś dziwnego ..

Dodano po 13 minutach 39 sekundach:
Pamiętajcie BTC to podstawa a wszystko inne tylko dodatkiem 😎

Weteran
Posty: 3118
Rejestracja: 6 stycznia 2018
Reputacja: 3193
Reputacja postu: 
41
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: Harmony » niedziela, 4 sierpnia 2019, 00:19

@benq Pełna powaga. Już tłumaczę dlaczego tak a nie inaczej.

Po 1. Mam niesamowity dar rozdupcania pieniedzy. Potrafię w kilka godzin zarobić kilka tysi i wydać je dosłownie w kilka minut. Pieniądze które mam przy sobie zawsze wydam. Zawsze tak miałem, jestem niesamowicie rozrzutny. Oszczędzam co prawda coś tam grosza, ale nawet jak oszczędze to zaraz wydam, a to na kolejne auto (zmieniam fury częściej niż kupuje skarpetki), a to na hobby, a to na dom, a to na duperele. Mam kasę i jej (zaraz) nie mam hehe :)

Po 2. Mam wrodzoną awersję do banków. Nie cieszy mnie kiedy garbatonosi żerują na moich ciężko zarobionych pieniądzach, dlatego nie trzymam nigdy kasy w banku - kocham gotówkę i jej zapach. Banku używam jedynie jako ostateczności, również ze względów ,,zostawiania śladów" - jestem przewrażliwiony na punkcie inwigilacji i kontroli. Dlatego też uważam za bezpieczniejsze trzymanie kasy którą bym wydał, na portfelu Lisk niż na koncie w banku, które może mi przejąć komornik albo nasz uwielbiany socjalistyczny rzad, jak im zabraknie na 500+. Ponadto Lisk Hub jest przyjaznym i bezpiecznym portfelem.

Po 3. Zanim rozpocząłem inwestycje w kryptowaluty, spędziłem mnóstwo godzin robiąc research różnych projektów, dobierając ten, który najbardziej mi odpowiada. Długo myślałem nad DASHem i Liskiem. Jestem ogólnie uparty i dążę do zdobywania wiedzy na własną rękę dlatego nigdy nie kierowałem się opiniami innych, zawsze wolę mieć informacje z pierwszej reki, a nie opierać się na zdaniach innych ludzi. Początkowo Lisk mnie na tyle zainteresował swoją koncepcją, że postanowiłem właśnie w niego zainwestować. Czuję i rozumiem ten projekt - wiarę zostawiam na boku, bo wierzyć a wiedzieć to dwie zupełnie różne kwestie. Poza tym nie mam czasu siedzieć i śledzić postępy oraz wykresy kilkunastu projektów - wystarczy mi znać jeden bardzo dobrze i w pełni zrozumieć na czym polega - to zaspokaja moje ,, żądze".

Po 4. Jak już wspomniałem, przewalam kasę jak dzieci piasek w piaskownicy. A tak sobie odciąłem dostęp do kasy ktora bym przewalił i sobie cierpliwie czekam. Więc jak strace to strace to co bym wydał. A jak zyskam to będę miał więcej do przewalenia :mrgreen:

Po 5. Nie lubię inwestować groszy i mieć potencjalnie mniejsze ryzyko i mniejszy zysk. Albo grubo albo wcale. Jak robię trade to all out albo all in. Nie ma półśrodków. A że kilka razy straciłem na trade'ach spory procent lisków to wolę bardziej cierpliwą, ale mniej ryzykowną opcje - trzymam na portfelu, a co każdy tydzień nagrody delegatów obniżają mi średnią zakupów o kilka groszy. W porównaniu do bańki przełomu 2017/2018, mam 20 razy więcej Lisków, a zainwestowane 4x więcej kasy. W całym 2019 wrzuciłem jedynie 5% kapitału trzymanego w Liskach. I nie żeby uśrednić czy zarobić - tylko dlatego żeby być kilka oczek wyżej i mieć większe nagrody od delegatów.

Najśmieszniejsze jest to, że każdemu odradzam takiego postępowania, ktore ja czynie (wszystko w jeden projekt). :D No, ale cóż, YOLO! :D

Edit:

A i też bym zapomniał, mała aczkolwiek istotna rzecz - dzięki Liskowi zdobyłem i odświeżyłem mnóstwo teoretycznej wiedzy z zakresu programowania i blokchain. Nie jestem jeszcze co prawda Buterinem i raczej nigdy nie będę (dobry na to moment przespałem hehe), ale krypto stało się moim zainteresowaniem nie tylko w zakresie pieniędzy. Można powiedzieć, że rozwijam swoją wiedzę równocześnie z projektem i sprawia mi to dużo frajdy. Jeśli czas pozwoli, to chcę przejść do praktyki, postawić serwer i własny węzeł i bawić się JavaScriptem. Mam kilka pomysłów na apki, pozostało przenieść wizję na kod :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 sierpnia 2019, 01:06 przez Harmony, łącznie zmieniany 1 raz.
;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 9204
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7032
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: anagamidev » niedziela, 4 sierpnia 2019, 00:53

Neewbie pisze: czwartek, 4 lipca 2019, 10:46 @anagamidev mylisz się. na Lisku można stracić 99% wkładu albo zyskać 2000%, ale patrząc na ślimaczy rozwój, to lepiej inwestować w inne, bardziej popularne rzeczy. Powiedz mi tak, co jest lepsze. Wejść kapitałem 100k powiedzmy w LSK, teraz i za kolejne 20K dokupować po tej cenie tak jak mówisz, przez powiedzmy rok. Czy wejść kapitałem w coś z top20, zrobić 300%, 150k kupić liska i trzymać+ mieć 150k zysku ?
Jeśli z początkiem 2018 wszedłbyś w nie wiem, BNB/ETH/BTC/LINK - inne, miałbyś już 5x LSK.
anagamidev pisze: czwartek, 4 lipca 2019, 11:26 @Neewbie no pewnie, że lepiej było, ale mówisz to po fakcie, poza tym nigdy nie mówiłem, że tylko Lisk i nic innego się nie liczy :D Ja tutaj piszę od 10PLN, później faktycznie była pompka na 20PLN co w zasadzie pozowliło komuś zarobić dzięki mnie 100%, więc o co halo? :D Spadło później jezscze niżej i fajnie, można się doakumulować na długi termin :D Dlatego skoro twierdzisz, że teraz są lepsze projekty od Lisk to zobaczymy czy masz rację :D
BNB - 33.50$
LINK - 3.54$
ETH - 296$
BTC - 11755$
LSK - 1.67$

Ile dajesz czasu na realizację tej inwestycji? :D Zobaczymy czy się sprawdzi :D

Wiesz gdybym wiedział to co dziś, to cały hajs wpakowałbym w LTC albo BSV, tak tego shitowego BSV :D Ale jeszcze trzy miesiące temu gdyby ktoś mi doradzał BSV jako lidera najlepszych zwrotów w czerwcu to kazałbym mu się popukać w głowę :D
Neewbie pisze: czwartek, 4 lipca 2019, 11:33 @anagamidev To może zakładzik ?
- jeśli Lisk da w ciągu najbliższego miesiąca większe zyski w % niż pozostałe 4 - daję Ci 50lsk, jeśli jednak inne zrobią lepszy % to wrzucasz mi 50lsk.
Ceny zamknięcia 31.07:
BNB - 27.7$ (-17%)
LINK - 2.2$ (-38%)
ETH - 219$ (-26%)
BTC - 10088$ (-14%)
LSK - 1.43$ (-14%)
Mam nadzieję, że nie pomyliłem się w obliczeniach :D Taki ten Lisk niedobry :D Link'a to nawet teraz może bym i kupił :D Chociaż nie, bo widzę, zrobił dzisiaj 20% już, więc ryzykownie :D
BTC 122k$ soon! & 288k$ by 2024|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev
HODL on for dear life! | Never sell lower than you buy, buy more, average!
Liftoff, liftoff, liftoff :D

Początkujący
Posty: 99
Rejestracja: 21 sierpnia 2018
Reputacja: 15
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: Neewbie » niedziela, 4 sierpnia 2019, 10:35

@anagamidev Przelicz sobie jeszcze raz
Link 2,45 (przy czym wczoraj dał ładnie zarobić, pompka do 2,7, ale to inna bajka)
Btc 10723
ETH i BNB ok

a i LSK stoi po 1,31 a nie 1,43 Miał być miesiąc, nie do końca miesiąca
2z 5 Ci się zgadzają...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 9204
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7032
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: anagamidev » niedziela, 4 sierpnia 2019, 12:44

Spoiler:
Wczoraj to już sierpień, a mowa była o lipcu :D Poza tym jeśli ktoś idealnie złapał ostatnio w dołku Liska na 4PLN i sprzedał na 6PLN+ to mógł mieć 50-60% :D Ale tak czy siak gdybym Cię posłuchał, to na każdym coin'ie wchodząc wtedy bym stracił, a na Lisku i BTC najmniej jednak średnia z tej twojej 4 byłaby niższa od Lisk :D Poza tym zobaczymy, który z tych coin'ów da zarobić pierwszy te Twoje 300% :D A Lisk ma najmniejszą kapitalizację, więc najłatwiej go pompować :D
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 sierpnia 2019, 13:20 przez anagamidev, łącznie zmieniany 1 raz.
BTC 122k$ soon! & 288k$ by 2024|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev
HODL on for dear life! | Never sell lower than you buy, buy more, average!
Liftoff, liftoff, liftoff :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: blink » niedziela, 4 sierpnia 2019, 13:08

Harmony pisze: niedziela, 4 sierpnia 2019, 00:19A że kilka razy straciłem na trade'ach spory procent lisków to wolę bardziej cierpliwą, ale mniej ryzykowną opcje - trzymam na portfelu,


Mi dużo łatwiej się gra na lisku niż na innych coinach których nie znam i nie wiem co się w nich dzieje.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 9204
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7032
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: anagamidev » niedziela, 4 sierpnia 2019, 15:05

@blink dokładnie tak, czasem warto właśnie mieć upatrzone 2-3 pary i na nich sobie grać, łapać drobne wahania, zna się wtedy wszystkie meandry danego rynku, w ogólności cena fajnie się uśrednia, bo wiecznie nie spada, a i wiecznie nie rośnie :D Poza tym teraz jesteśmy blisko bessowych cen, więc długoterminowo najlepszy moment na akumulację, więc nie ma presji, że się wtopi :D Plus właśnie jako Lisko maksymaliści robicie wolumen, co właśnie podtrzymuje żywotność i sens istnienia tego coin'a :D
Spoiler:
Jeden z moich pierwszych postów na tym forum z 2017 roku(cena BTC 2555-2777$) :D Praktycznie niewiele się zmieniło w mojej grze :D
anagmidev pisze:Stop loss'y są bez sensu. Bardzo łatwo na krypto wyciąć kogoś z rynku. To samo margin, z tym że tutaj nawet nie masz czegoś tylko pożyczasz.
Gram real-time. Nie mam jakiejś wyszukanej metody. Na wykresie jest wszystko. Im prościej tym lepiej. Mam upatrzonych kilka par, wiem mniej więcej jak się zachowują. Zresztą BTC/Fiat to chyba najbardziej przewidywalna para. Wchodząc jestem gotowy, że albo pójdzie do góry, albo w dół, więc wiem jak zareagować na dany scenariusz. Mam zysk od razu wychodzę. I czekam na kolejną dobrą okazję. Nic na siłę. Będzie jeszcze mnóstwo świetnych okazji do zarobienia.
Na bitcoin'ie masz wahania 1-kilkuprocentowe w ciągu dnia. Na altach to już w ogóle bajka. Jak ktoś tego nie umie wykorzystać i ma więcej wtop, to albo powinien grać dokładnie na odwrót, albo po prostu jest kiepskim traderem - jeszcze - psychologia :)

Nie wiem jak Was, ale mnie np. mega motywuje jak ktoś się chwali, że mu się udało i że zarobił kupę kasy. Jak ktoś nie kojarzy TJS na YT to polecam. Przecież większość tutaj nie jest dla samej idei bitcon'a tylko dla zysku, bądźmy szczerzy! Plus to, iż ja inwestując długo terminowo wolałbym jednak wiedzieć, że większość doi ten system do cna, goli do białych kości i kosi równo z trawą Januszy, co będę gorszy, skoro w ten sposób mogę dodatkowo zarabiać, robić wolumen(minimalny, ale zawsze) i podnosić kurs bitcoin'a :)

W każdym razie mea kulpa, mam nadzieję, że ktoś skorzystał z moich rad. Przepraszam i więcej nie zbaczajmy z tematu.

1. Na hossie "mrożę" - nie gram all in, uśredniam w razie wtop.
2. Wolumen, statystyka zmienności dziennej, ilość BTC w buy orders, dołek/górka.
3. Obracam 1-2 BTC/20k USDT, wejście za 1/2, 1/10 - zależy jaki coin i czy gram na spadki czy na wzrosty.
4. Im więcej włożyłem, tym szybciej uciekam.
5. Interwał 5/15-minutowy i czasem też szersze spojrzenie, bo bywa tak, że fiksuje się na małych procentach, a zaraz ucieka mi w górę o kilka procent i w sumie lepiej czasem poczekać na większy profit.
viewtopic.php?f=27&t=18294&start=10820#p323194
I co w sumie warto zauważyć, że w porównaniu do tego co było kiedyś to teraz na crypto jest niesamowita zmienność :D Jeśli ktoś wyłapuje takie 1-10%, to nie ma prawa narzekać :D Co do sierpnia 2017 roku to był to udany miesiąc zarówno dla LTC jak i Liska właśnie na parze z USD :D Ciekawe jak to będzie w tym roku :D
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Obrazek
Spoiler:
BTC 122k$ soon! & 288k$ by 2024|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev
HODL on for dear life! | Never sell lower than you buy, buy more, average!
Liftoff, liftoff, liftoff :D

Początkujący
Posty: 840
Rejestracja: 18 sierpnia 2017
Reputacja: 435
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: Ishias » niedziela, 4 sierpnia 2019, 19:21

Może spekulacyjnie coś ruszy do soft forka ? :roll: . Kiedy ten main na binance się zakończy bo chciabym wyplacic liski na portfel a nie chce mi sie na bity przeminiac i wysylac bo to zawsze na minus bedzie

Weteran
Posty: 3118
Rejestracja: 6 stycznia 2018
Reputacja: 3193
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Postautor: Harmony » niedziela, 4 sierpnia 2019, 20:21

@Ishias Nie nastawiałbym się na wzrost do soft forka. O co chodzi z tym binance, bo nie jestem w temacie, czemu wypłaty zablokowane ?
;)

Wróć do „Lisk”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości