Lisk dyskusja o cenie - wątek spekulacyjny

Początkujący
Reputacja: 115
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: kAArter » środa, 21 listopada 2018, 21:11

@Lester, Nic dlatego ustawiamy sie w kolejce po 1$ :D
a co do takich coinow to rewolucyjne gamecredits dokopuje się do jądra ziemi

@Harmony, Mam na myśli sam cap cena jest dla mnie mniej istotna przy takich spadkach prawde powiedziawszy.
Bo czekać na powrót ceny kiedy jestem niestety bagholderem mogę jeśli mam spokojne sumienie że coin nie zapadnie sie pod ziemie z teamem.

Weteran
Reputacja: 3193
Reputacja postu: 
1

Postautor: Harmony » środa, 21 listopada 2018, 21:14

kAArter pisze: Mam na myśli sam cap cena jest dla mnie mniej istotna przy takich spadkach prawde powiedziawszy.
Przecież Marketcap bierzę się z ceny razy ilość sztuk...

Tak a propo, Lisk podczas ATH miał marketcap coś tam ponad 4 miliardy dolarów. Iota prawie 14 miliardów dolarów. Taka mała, skromna różnica :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
1

Postautor: dzudok1974 » środa, 21 listopada 2018, 21:35

„Kupuj kiedy wszyscy sprzedają, sprzedawaj kiedy wszyscy kupują. Tłum ma wiele głów ale nie ma rozumu.” tylko tyle i aż tyle chyba nie muszę pisać w którym miejscu jesteśmy :roll: :roll: :roll:

Początkujący
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0

Postautor: kontrast01 » środa, 21 listopada 2018, 22:40

Witam wszystkich,

To mój pierwszy post, a forum przeglądam już od niespełna roku. Aktualnie jestem posiadaczem 630 Lisków po cenie 71 PLN. Pytanie jest prozaiczne, lecz biorąc pod uwagę sam projekt niestety wprowadza mnie w lekkie zakłopotanie pod względem podjęcia decyzji, a mianowicie zastanawiam się nad dokupieniem lsk w aktualnej bądź niższej cenie, aby ja uśrednić bądź zakupieniem zrx lub innej w miarę dobrze rokującej crypto. Jak sadzicie co jest bardziej rozsadnym rozwiazaniem. Prosiłbym również o w miarę merytoryczne odpowiedzi podparte faktami.

snw
Początkujący
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
2

Postautor: snw » środa, 21 listopada 2018, 22:51

kontrast01 pisze: Witam wszystkich,

To mój pierwszy post, a forum przeglądam już od niespełna roku. Aktualnie jestem posiadaczem 630 Lisków po cenie 71 PLN. Pytanie jest prozaiczne, lecz biorąc pod uwagę sam projekt niestety wprowadza mnie w lekkie zakłopotanie pod względem podjęcia decyzji, a mianowicie zastanawiam się nad dokupieniem lsk w aktualnej bądź niższej cenie, aby ja uśrednić bądź zakupieniem zrx lub innej w miarę dobrze rokującej crypto. Jak sadzicie co jest bardziej rozsadnym rozwiazaniem. Prosiłbym również o w miarę merytoryczne odpowiedzi podparte faktami.

Osobiście mając wolne środki, których utrata naraziłaby mnie na mieszkanie pod mostem starałbym się uśrednić cenę. Wartość spadła o 95% od ATH, rynek jest bardzo przyszłościowy, więc raczej stawiam na ponowne wzrosty. Jeżeli chodzi o wybór waluty to LISK ma swoje plusy i minusy. Ostatnio spory hejt na niego za brak dotrzymywanych terminów, wadliwy DPoS, brak transparentności, niemniej jednak projekt dalej wydaje się ciekawy, aczkolwiek nie jest już tak unikatowy jak kiedyś.

Tak czy siak musisz brać pod uwagę, że dalej może lecieć w dół lub nawet umrzeć. Pomimo tego, że rokowania raczej nie są złe, musisz być gotowy na stratę.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: Harmony » środa, 21 listopada 2018, 22:59

@kontrast01, masz wiele sytuacji wyjścia, zależnie ile pieniędzy chcesz zainwestować i jakie ryzyko podjąć. Nie znam blisko zrx więc się o nim nie wypowiem, ale dywersyfikacja portfela szczególnie po takich spadkach wydaje się być naprawdę dobrą okazją na longterm, więc moża w dobre, rokujące alty wchodzić. W Lisku czekamy teraz na roadmap, który ma się pojawić do końca roku. Podobno ma być obiecujący, ale wiadomo jak z obietnicami ;) Jeśli wierzysz w projekt, a szczególnie jak tak wysoko stoisz (!), warto spróbować trochę uśrednić. Szkoda, że tak dużo wpakowałeś, teraz, żeby podwoić ilość Lisków potrzebujesz prawie 4000zł i uśrednisz tym do ceny 38zł, a inwestując 2400zł (ponad 1000lsk) uśrednisz do około 45zł. Także musisz sobie sam obliczyć opłacalność tego interesu. Zawsze możesz sprzedać z zyskiem tą część, którą zakupisz teraz, w przypadku najbliższej górki. I jeśli będziesz miał koło 1000 lsk, zastanów się nad głosowaniem na delegatów, zawsze wpadnie kilka LSK, jeśli zamierzasz trzymać je kilka miesięcy na portfelu :)

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: kontrast01 » środa, 21 listopada 2018, 23:11

Dziękuje za szybkie odpowiedzi, planuje na początek zainwestować 1500 i zobaczyć jak sytuacja się rozwinie, być może poczekam na dalsze spadki z częścią tej kwoty. Posiadam 2 portfele, jeden dosyć zbalansowany na binance na niemieckim koncie, którego nie ruszam, a dana sytuacja tyczy się jedynie bitbay gdzie ma tylko LSK.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: Harmony » środa, 21 listopada 2018, 23:18

@kontrast01, załóż Lisk hub, nie trzymaj Lisków na giełdzie.

snw
Początkujący
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0

Postautor: snw » środa, 21 listopada 2018, 23:29

Harmony pisze: @kontrast01, załóż Lisk hub, nie trzymaj Lisków na giełdzie.
Harmony dobrze pisze. Jeżeli trzymasz je długo i nie dealujesz nimi dziennie to szybciutko na portfel i głosuj. Przy obecnej cenie LSK 4 liski to nic, a przynajmniej pracują. Dopiero co to sam zrobiłem po trzymaniu ich kilka miesięcy na giełdzie i mam spory żal do siebie, że dopiero teraz to zrobiłem.

@edit Przy okazji jak dobrze zagłosujesz to może dorzucisz małą cegiełkę do poprawy sytuacji z delegatami :p niezależnie od tego jak małą

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: kontrast01 » środa, 21 listopada 2018, 23:47

Dzięki za cenne podpowiedzi, na pewno z nich skorzystam. Przez moment przemknęła mi myśl, aby zainwestować dużo większą sumę, aby znacznie uśrednić kurs np. do 14 PLN, ale biorąc pod uwagę to, co się stało w ciągu ostatnich miesięcy jednak boje się ryzyka.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 5298
Reputacja postu: 
0

Postautor: anagamidev » czwartek, 22 listopada 2018, 02:36

Na 1d morning star/inverted hammer, więc może mamy reversal :D Plus duży wolumen, większy niż na poprzednim dołku, wtedy to w PLN skoczyło o 100% z 10PLN do 20PLN :D
LSK/BTC
Spoiler:
LSK/PLN
Spoiler:
Co do strategii, to jak ktoś kupił za 1500PLN i teraz np. jest target na +100% to np. zainwestować drugie tyle. Cena ładnie się uśredni. A jak wbije target to wychodzisz na zero, plus masz dodatkowe Liski i czekasz grzencznie z kapitałem, który masz na granie na kolejny dobry dołek. Jak z kolei jest trend reversal i pójdzie wyżej to pewnie będziesz odkupował dużo dużo wyżej skuszony przez duży ROI :D W każdym razie pierwszy target tego klina zniżkującego to 11PLN(i musimy najpierw z niego wyjść) :D

Spoiler:
Jeszcze taki luźny pomysł z serii pomysł na ISHS :D

Ewentualnie coś takiego, jeśli jeszcze nie ma bottom'u :D
BTC 100k$ soon! & 288k$ by 2020|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev
HODL on for dear life! | Never sell lower than you buy, buy more, average!
Diem | A New Global Payment System

Początkujący
Reputacja: 87
Reputacja postu: 
1

Postautor: xazar » czwartek, 22 listopada 2018, 07:31

Anagamidev ty chyba nie rozumiesz podstaw. Inwestowanie nie polega na kupowanie losów w lotku tylko na świadomym ograniczaniu ryzyka. Oczywiście że może wzrosnąć i wtedy usrednianie ma jakiś sens ale ladujac wszystko w usrednianie kupujemy taki los w lotku z nadzieją że projekt nie padnie( a padnie 90% tego co jest na marcetcap wystarczy na poprzednie banki spojrzec ) inwestor się tak nie zachowuje tylko fanatyk ewentualnie osoba zapakowana że słaba psychika bojaca się podjąć konkretne decyzje

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 1720
Reputacja postu: 
0

Postautor: Dovakhiin » czwartek, 22 listopada 2018, 07:52

@xazar, rozumiem ze jak ktos kupowal liski po mniej niz 1 zl i trzymal BARDZO DLUGO tez nie jest inwestorem?
Niska cena i kupno coina czyni wlasnie inwestora bo kupuje w dolku :) i emocje sa wylaczone typu boje sie ze spadnie albo bedzie sikal z podniety ze nagle 100% sie zrobilo... prawdziwego inwestora cechuja konkretne ruchy, a nie emocje.
Prawdziwy inwestor inwestuje tyle ile jest w stanie stracic... inwestor wie ze rynek jest ryzykowny... :twisted:

Ja podchodze tak chlodno, ze czekam na jeszcze ciut nizszy poziom i zastanawiam sie nad tym wyhamowaniem spadkow... przy jednoczesnym braku odbicia... i czekam z decyzja bez emocji...

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
1

Postautor: anagamidev » czwartek, 22 listopada 2018, 08:34

@xazar, ale mi chodzi o to, że nie ładujemy wszystkiego, ile mam powtarzać? Po prostu jeśli ktoś inwestował na cenie 100PLN na long term, bo widział przesłanki na 100$ w ciągu kilku lat, a w międzyczasie jeszcze uda mu się kupić po 10PLN drugie tyle, to powinnien traktować to jako dobrą okazję i właśnie minimalizowanie ryzyka, bo nagroda może być większa, ale też szbciej można odzyskać włożony kapitał. Dodatkowo ja nie mówię, o gridowaniu, że ustawiasz się co kilka poziomów i akumulujesz aż do oporu, tylko grindowaniu, że bierzesz małe zyski. Długoterminowo zapakowałem się na 10PLN, bo sprzedawałem na 80PLN+ i mógłbym znowu czekać na kolejną bankę, ale nie, ja po prostu w miarę możliwości dodatkowo jeszcze kupuję poniżej 10PLN i sprzedaję na lokalnych wybiciach i kilka procent zawsze się uśredni w dół. Czaisz? :D Zmień perspektywę, nie cały rynek teraz płacze, bo bessa, ale właśnie smartmoney i grubasy sobie akumulują pełni radości, bo fundamenty Liska ani trochę się nie zmieniły przez ten rok, jedynie nastroje na całym rynku crypto. A z nastrojami jest tak, że raz jest FUD raz jest FOMO :D A uśrednianie jest spoko, bo raz, że podbijamy wolumen delikatnie, dwa przyczyniami się do wzrostu ceny, bo jednak jeśli kupimy niżej i sprzedamy wyżej, to ktoś to musiał kupić i albo oddka komuś wyżej, albo po prostu wyjdzie ze stratą, co już jest jego sprawą :D A Wy jak te barany idziecie za stadem i próbujecie wiecznie łapać globalny szczyt i globalny dołek, który na wykresie jest tylko punktem w czasie i cenie, a tak naprawdę akumulacja i dystrybucja odbywa się na różnych interwałach, trzeba pływać na falach mniejszych większych, bo takie bezczynne czekanie powoduje, że traci się mnóstwo okazji :D A sugerwoanie się MA200 czy czym kolwiek potwierdzającym trend to zwykle odbywa się już na dużo dużo wyższych pułapach cenowych, wystarczy pomyśleć zdroworozsądkowo i dozować ryzyko :D I najważniejsze 1 Lisk to 1 Lisk. Kilka miesięcy temu kosztował 140PLN dzisiaj kosztuje 6PLN, a za kolejne miesiące może kosztować 500PLN, w międzyczasie zaliczając jeszcze 0PLN :D Ot całe crypto :D

Obrazek
Tyle okazji. Przykładowo mam 1kPLN, ustawiam sobie jakaś dobrą cenę wejścia i jak zaczyna spadać to skupuję co -3% w paczkach powiedzmy po 100PLN, czyli może spaść 30% i dopiero stracę kapitał(będę zablokowany) maksymalnie może spaść przecież 100%(więc też dobrze byłoby mieć kapitał na taka ewentualność). Kurs lokalnie odbija i te paczki, które są na zysku powiedzmy 2-5% sprzedaję. Kurs spada znowu skupuję, co 3% od zafiksowanej ceny i znowu czekam na odbicje. Grosz do grosza będzie kokosza :D Poza tym jeśli ktoś silnie zakłada, że dopiero bessa przed nami i cena będzie jeszcze długo długo spadać, to skoro nagle wybija 10-30%, to sprzedać i czekać na niższą cenę. Chociaż ja bym radził na spadku powiedzmy już o 2-5% od razu odkupić, bo nigdy nie wiadomo kiedy trend lokalny chciażby się odwróci :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 listopada 2018, 09:25 przez anagamidev, łącznie zmieniany 5 razy.
BTC 100k$ soon! & 288k$ by 2020|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja: 478
Reputacja postu: 
0

Postautor: Lester » czwartek, 22 listopada 2018, 08:39

dzudok1974 pisze:„Kupuj kiedy wszyscy sprzedają, sprzedawaj kiedy wszyscy kupują. Tłum ma wiele głów ale nie ma rozumu.” tylko tyle i aż tyle chyba nie muszę pisać w którym miejscu jesteśmy :roll: :roll: :roll:
Wrzuciłem ten cytat do Google i natknąłem się na ciekawy artykuł na blogu:
https://blogi.bossa.pl/2012/09/16/gieldowe-madrosci/

Wiadomo kto to powiedział. Co jest prawdą w odniesieniu do miliardera, nie musi być prawdą w odniesieniu do drobnego inwestora, jakich tu jest zdaje się znacząca większość. Polecam cały tekst, zwłaszcza proszę zwrócić uwagę na ten fragment:
Jeśli do wydania na papiery wartościowe mamy miliardy to siłą rzeczy łatwiej robić to gdy podaż jest spora i nasz zakup nie podniesie rynku o dziesiątki procent tylko dlatego, że musimy zrealizować zlecenia. Jednak wspomniany program radiowy kierowany jest do tysięcy inwestorów, którzy miliarda, a często nawet miliona nie widzieli na oczy a ich wejście na rynek danej spółki trwa zwykle chwilę w jednym zleceniu.
"A więc kupuj gdy wszyscy kupują, a nie sprzedają, byłoby dużo bardziej sensownym i zyskowniejszym rozwiązaniem !" :D
Moim zdaniem to zdanie ma większy sens, gdyż cena rośnie, kiedy jest więcej kupujących, niż sprzedających - a przecież oto chodzi.

Na koniec (przewrotnie) pierwsze zdanie z podlinkowanej strony:
"Powiedzenia i maksymy giełdowe, pomimo swojej popularności i filozoficznie atrakcyjnej ironiczno-gorzkiej grze słów, nie zawsze trafiają w sedno poprawnych mechanizmów rządzących rynkami." Od siebie dodałbym, żeby [zbytnio] nie ufać temu co mówią miliarderzy. Słuchać, czytać, ale nigdy ślepo wierzyć. Ogólnie nie polecam w nic ślepo wierzyć. :D

Początkujący
Reputacja: 87
Reputacja postu: 
2

Postautor: xazar » czwartek, 22 listopada 2018, 09:31

Ja proponowałbym czytać więcej książek niż jarać się samymi cytatami. Ja liska odpuściłem na 2 dni przed konferencją z lutego i trzymam sie paru scenariuszy które kręcą się wokół średniej kroczacej 30 dniowej. Jezeli taki warren buffet mowi cos do ulicy to na pewno nie jest to porada jak go wygryzc zapamiętajcie to sobie. Po prostu bawi mnie usrednianie w nieskończoność bo od poziomu 110 zł ciągle to na forach widzę Ci którzy zaczęli usredniac z tamtych pozycji są już bankrutami albo się leczą . Nie siedzę aktualnie w tym projekcie ale badam nastroje zapakowanych w różne projekty.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: anagamidev » czwartek, 22 listopada 2018, 09:38

@xazar, ja zacząłem pisać tutaj w wątku i polecać uśrednianie dopiero na 10PLN(-93% od ATH!!!) i niżej :D Zresztą jest to dość fajna metoda, która sprawdza się właśnie na wypłaszczeniach/konsolidacji kiedy nic się teoretycznie nie dzieje, a nie znamy AT albo nie do końca jej ufamy i nie umiemy grać swingów :D Cena nigdy nie idzie po linii prostej, od szczytu hossy do dna bessy i vice versa :D Brać małe procenty i gitara :D

Poza tym wg. mnie zasadnym wydaje się akumulowanie/kupowanie na long term na bessie kiedy już mamy odkryte szczyty niż kupowanie na hossie na mocnym trendzie, kiedy dopiero je odkrywamy. Fajnie, że ktoś mógł kupić na 1PLN i trzymać long term, bo będzie 100$, ale teraz po takim spadku ma niezłą zagwodkę czy sprzedawać, czy trzymać czy dokupić, bo przecież grał pod 100$, była hossa, nic złego nie mogło się stać :D Trend is your friend, ale bez przesady :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 listopada 2018, 10:01 przez anagamidev, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 1720
Reputacja postu: 
3

Postautor: Dovakhiin » czwartek, 22 listopada 2018, 09:58

@xazar, tylko miej na uwadze ze nie tylko lisk polecial... ale razem z nim i topowe coiny. Takze pisanie o innych coinach kiedy tez polecialy jest zwyklym pierdoleniem i laniem wody sorki.

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja: 478
Reputacja postu: 
10

Postautor: Lester » czwartek, 22 listopada 2018, 10:07

@kontrast01, szczerze współczuję. Nie wiem jaki to procent twoich oszczędności/majątku, ale dla mnie suma ok. 40k zł. - jakie straciłeś - nie jest mała. Być może dla Ciebie nie jest to znacząca wartość, nie wiem... Na polskie warunki, dla Janka Wiśniewskiego, to jednak spora suma. Wiadomo, mówi się, że traci się dopiero w momencie sprzedaży, ale ja tego nie kupuję. Nie uważam tak, bo równie dobrze sprzedaż może okazać się ratowaniem pozostałych funduszy (cięciem strat) - nigdy tego nie wiemy, okaże się po czasie.
Nie znam zbytnio projektu Liska, a tym bardziej przyszłości - tak więc odniosę się ogólnie, bardziej z psychologicznego punktu widzenia. Innymi słowy jak ja to widzę i jak do tego podchodzę (też jestem w plecy, ale nie dużo i nie na jednej krypto, chociaż procentowo wcale nie tak mało). Nie będę pisał, że to błąd, że nie zrobiłeś dywersyfikacji, bo są różne strategie inwestycyjne. Po prostu postawiłeś na jednego konia, który okazał się kulawy, albo okulał po ostrym starcie. Sam też tak nieraz robię, ale na krótką metę. Jeśli już mówić o błędach, to błędem nie tyle był wybór krypto, bo praktycznie wszystkie poleciały, ale momentu wejścia i/lub niewyjście w porę.

Moim zdaniem najlepiej pogodzić się ze stratą (co nie oznacza, żeby sprzedawać teraz) i rozważając dalsze inwestycje nie brać jej pod uwagę, żeby nie wpłynęła na nie negatywnie. Wiadomo należy wyciągnąć wnioski, naukę, itd... Chodzi mi o to, że kiedy nie możemy pogodzić się ze stratą - może to negatywnie wpływać na nasze dalsze decyzje i przykładowo będziemy brnąć w coś, co nie ma sensu, nie rokuje dobrze, tylko po to, żeby "uśrednić straty". Ale czy da się uśrednić straty? Strata, to strata. Straciłeś, stało się, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem; potknąłeś się, upadłeś - strzep kusz, wstań i idź dalej, ale bardziej uważnie (uważaj na pętające się pod nogami lisy ;) ).

Tak więc tzw. "uśrednianie strat" równie dobrze może okazać się ich pogłębianiem. Prosiłeś "o w miarę merytoryczne odpowiedzi podparte faktami", tak więc przytoczę pewne fakty na przykładzie (a czy merytoryczne - to sam oceń). Pisałem już tu kiedyś o tym w temacie o PHX. Tam @lobor też pisał o uśrednianiu strat: "i ostatnio uśredniłem dokupując po 2 (mogłem coś jeszcze pominąć :)). Trzymam twardo i wyznaczyłem sobie poziom sprzedaży połowy na okolice 1$". To było pod koniec sierpnia. Dziś, kiedy PHX kosztuje ok. $0,0125, już wiemy, że to jego "uśrednianie" było tak naprawdę pogłębianiem strat. Ten przykład obrazuje także jakie ryzyko, zagrożenie jest związane z ustawianiem SL na jakimś poziomie. Nie mówię, żeby tego nie robić, każdy sam musi podjąć decyzję, ale przykładowo lobor wyznaczył sobie poziom sprzedaży połowy na okolice 1$. 12 wrześnie kurs otarł się o tę wartość wg. coinmarketcap, a na giełdach możliwe, że minimalnie przekroczył. Gdyby tak zrobił, jak planował, to byłby stratny w stosunku do tego co jest teraz, nie mówiąc już o tym, że niecały miesiąc temu, była dużo lepsza okazja do sprzedaży (3-4 centy). Lepiej chyba sprzedawać na lokalnych górkach, niż dołkach pod wpływem emocji, strachu. Ostatnio była rozmowa o tym w wątku prezesa Dlaczego hodlowanie jest złym pomysłem, gdzie m.in. @prezes i @benq rozmawiali o tym, polecam.

Tak więc moim zdaniem najlepiej po prostu otworzyć nową pozycję inwestycyjną i nie łączyć jej ze starą stratną, z której wyjdziesz w momencie jaki uznasz za słuszny (nikt rozsądny nie powie Ci kiedy, bo nikt tego nie wie).

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: anagamidev » czwartek, 22 listopada 2018, 10:14

Lester pisze: @kontrast01, szczerze współczuję. Nie wiem jaki to procent twoich oszczędności/majątku, ale dla mnie suma ok. 40k zł.
Hehe, dziwi mnie to, że właśnie teraz takie osoby boją się podjąć ryzyko. Chłodna kalkulacja. Powiedzmy było takich osób 1000, które właśnie zainwestowały po 10k-40kPLN, jakby teraz nagle wrzuciły taki kapitał ponownie, to wychodzi 10kk-40kk$ czyli całkiem niemały procent kapitalizacji rynku, takie ruchy mocno mogłoby spompować cenę nawet kilkaset procent. Osobiście uważam, że w najlepszym interesie takich osób jest właśnie skupowanie i akumulowanie, żeby cena w końcu zaczęła rosnąć, a oni mogli wyjść na plus, albo chociaż na break even :D

Wróć do „Lisk”