Problem z wydobyciem

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 5 lipca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: redar » poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:24

Witam. Od paru dni zauważyłem mocny spadek urobku na ETH. Aktualnie kopie na 2x RTX 3090 na poolu 2miners.com. Karty nie są ustawione na 100% ze względu na temeraturę Ramu. Do rzeczy. Zestaw złożony jakiś miesiąc temu i od tamtej pory w minerze podczas kopania pokazuje praktycznie niezmienne 233Mh/s. Na stronie 2miners bywa już róznie, czasem jest to 170 a czasem nawet 300, zakładam, że średnia i tak oscyluje w okolicach 230Mh/s. Dzienny urobek wynosił między 0,008000 a 0,007000 ETH a na obecną chwilę 0,005400. Spadek zaczął się 3 dni temu i nie wiem co jest dokładną przyczyną. Trudność sieci? Aż taka różnica? Dla porównania dodam jak wyglądało to w ostatnich dniach ([1.07 - 0,00763] [2.07 - 0,00664] [3.07 - 0,00625] [4.07 - 0,0049 - w tym dniu była przerwa 1,5 godz]) no i z tego co widzę to dzisiaj też szału nie będzie. Proszę o jakieś sugestie. Dodam jeszcze że temperatury w normie, nic się nie zmieniły od wymiany pasty i termopadów (GPU 51*C RAM 82*C)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: tonyxxl » poniedziałek, 5 lipca 2021, 12:46

Po pierwsze to te karty są za drogie i za dużo prądu konsumują żeby pamięci nie szły na 100%, 99% sztuk 120mh/s musi iść, szczególnie po wymianie termopadów. 82 na pamieciach to dla tego modelu super chłodno.
Po drugie wszystko jest w normie, wg kalkulatora taka moc na dziś daje średnio 0,0069 ETH/24h i tyle mniej więcej masz.
A tak przy okazji to kop tez ZIL równocześnie z ETH, więcej zarobisz, albo jak chcesz trochę pospekulować ETC z ZIL na poolu Ezil.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 5 lipca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: redar » poniedziałek, 5 lipca 2021, 15:22

Dziękuję za odpowiedź. Pamięci mam wykręcone +1100 MHz zegar rdzenia -200MHz, power limit na 83% i przy poborze 680W dostaje swoje 233Mh/s. Myślę, że jest to dobry stosunek mocy obliczeniowej do pobieranej mocy z sieci. Co do temperatury to pomogły dopiero termopady z thermal grizzly i wentylatory serwerowe dmuchające bezpośrednio na tył karty gdzie zamontowane są kości ram (To tak dla potomnych bo jak doszły do mnie karty to na fabrycznym chłodzeniu osiągały 110*C i throttlowały, walka ze zbiciem temperatury trwała tydzień ale efekt jest mega zadowalający) . Swoją drogą pierwszy raz słyszę żeby dało się kopać dwie krypto na jednej koparce. Tzn combo typu jedna na gpu druga na cpu owszem ale tak... to nie. Jak to wpływa na wydobywanie ETH? Bo w sumie na tym najbardziej mi zależy.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 6 lipca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: Precc » wtorek, 6 lipca 2021, 10:33

Hejka, ja od ponad 2 mies. siedzę na ethermine. i na rtx3080 chłodzony cieczą (aorus waterforce) przy mem +1500 mam 102 mh/s - ok. 0.00271 eth dziennego wydobycia.
I racja, że na przestrzeni czasu wydobycie spadło - bywało i 0.007 eth/24h dziennego urobku (przez kilka dni w okolicy 19 maja). Ale to jest też uzależnione od ruchu na giełdach. Teraz jest mały ruch i małe nagrody. W kwietniu pod koniec, kiedy zaczynałem - miałem 0.00339 eth/24h.
Dla ciekawskich - u mnie jest 30C w mieszkaniu - karta na custom loopie teraz ma 49C i na pamieciach 86C. Jak skończą sie upaly będzie 6C mniej na obu :)

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 5 lipca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: redar » wtorek, 6 lipca 2021, 17:53

Też zastanawiałem się nad ethermine ale w efekcie zostałem w dalszym ciągu na 2miners. Ciekawą opcją zdaje się być to co pisał tonyxxl czyli combo ETH+ZIL. Jak dokopie do minimum wypłaty w obecnej kopalni to przetestuję z ciekawości :) co do temperatur - eleganckie i fakt faktem widać jak upał wpływa na chłodzenie a dokładnie wzrost temperatury sprzętu. Ustawiałeś jakiś power limit na karty?
P.S. Czy ktoś wie kiedy w życie wejdzie EIP 1559?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: tonyxxl » wtorek, 6 lipca 2021, 20:21

redar pisze: wtorek, 6 lipca 2021, 17:53P.S. Czy ktoś wie kiedy w życie wejdzie EIP 1559?
Według nieoficjalnych ale pochodzacych od devów ETH informacji, eip1559 wejdzie do mainetu tydzień, dwa po Ethereum Core Devs meeting które odbędzie sie 9 lipca.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 6 lipca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: Precc » środa, 7 lipca 2021, 16:50

@redar
Power limit mam na 70%, karta pobiera 260W a cały pc 330W
mem +1500 - więcej nie moge podnieśc pamieci, mój górny limit
zegar rdzenia tez mam na -200 - rdzen gpu w ogóle nie wpływa na mh/s, testowałem na róznych ustawieniach i wygląda na to, że tylko pamieć tu odgrywa naważniejszą rolę.

Dual Mining Eth +Zil - własnie zgłębiam temat, warty przetestowania. Tak jak myślałem, że na jednym gpu część czasu kopie się na eth a część na zil - kwestia ustawień koparki

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 5 lipca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: redar » środa, 7 lipca 2021, 22:18

No to duży limit i na prawdę dobry wynik, czyli 102Mh/s. Ja ustawiłem jedną na 84% drugą na 83% ponieważ wtedy znika mi rozbieżność mocy obliczeniowej na kartach. To jest właśnie ciekawy wątek bo karty 3090 od tego samego producenta a jak zrobie power limit na 82% dla obu, tak jak miałem na początku to jedna daje 116Mh/s a druga około 109Mh/s. Zastanawiałem się co może być przyczyną. Dodatkowo karta o niższym haszrejcie ma obecnie o 2 czasem o 4*C więcej i cieplejszy rdzeń. Obie karty po wymianie termopadów i pasty termoprzewodzącej z czego ta cieplejsza była robiona dwa razy bo myślałem na początku, że coś spieprzyłem kiedy okazało się, że słabiej kopie i jest cieplejsza. Teorie miałem i mam nadal różne. Pierwsza to taka, że karta generuje obraz, w sumie niepotrzebnie bo monitor mam wpięty pod integre z płyty głównej. Później myślałem, że problem może być w sekcji zasilania - może któryś mosffet lub jego driver (czy nawet faza drivera) jest martwy dlatego któraś faza nie jest pompowana. To by tłumaczyło też po części problemy ze stabilnością, które miałem na początku. Jaka jest prawda? Nie wiem... Wyższy power limit pośrednio rozwiązuje problem. Co do aktualizacji EIP 1559 to dowiedziałem się, że wdrożenie w życie przeniesione zostało na sierpień tego roku a szacunki mówią o tym, że spalane będzie około 20% urobku górników. Trochę przykre. Mam naiwną nadzieję, że jednak coś się wydarzy i albo zostanie to przeniesione na jeszcze późniejszy, odleglejszy termin albo w ogóle to nie przejdzie. Jak to mówią, nadzieja umiera ostatnia, czy umrze początkiem sierpnia? Czas pokaże. A co do duala też chętnie to przetestuje ale najprędzej za 3 dni jak dokopie się wypłaty. Precc, gdybyś testował to wcześniej to proszę Cię o opinię, jak ma się urobek ETH do obecnego Twojego urobku z ethermine.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: tonyxxl » środa, 7 lipca 2021, 23:21

redar pisze: środa, 7 lipca 2021, 22:18No to duży limit i na prawdę dobry wynik, czyli 102Mh/s
dla 3080 to dobry wynik, dla 3090 to porażka.
Power limit powinien być ustawiony na tyle wysoko żeby hashrate wyniosił 120-123mh/s przy 300-320W.
A najlepiej pobawić się absolute clock i ustawić na sztywno 1100-1150 Mhz dla core.
Screenshot_92.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 6 lipca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: Precc » środa, 7 lipca 2021, 23:55

power limit i clock core - racja, że wpływa na stabilność
Mój jest chłodzony cieczą, to nie trudno o bardzo dobre warunki dla sprzetu, to mam jednocześnie i cicho i wydajnie - pracuję na co dzień przy biurku i obok mój pc, gdzie 330W rzeczywiście grzeje nogi :D
Przy rtx-ach chłodzonych powietrzem czytałem, że rzeczywiście wyniki są różne u każdego. Niektórzy na 3080 mają 85-90 mh/s, co jest niskim wynikiem -
U mnie stale 102,7 mh/s ale prawie codziennie zaniżam sobie wydobycie, bo gierczę wieczorami, to na 1-3h spada wydobycie do 20-40 mh/s (zależy od tytułu gry).
Nad 2090 chłodzonym cieczą też myślałem ale 3080 szybciej i taniej znalazłem. Wygrał stosunek ceny do mh/s.

@redar masz 117 mh/s, co nie jest najgorszym wynikiem. Własnie dla 3090 +-121 mh/s jest średnią maximum. U ciebie zwiększenie mh/s jedynie moze wymagac podniesienia mem core,tylko kwestia później stabilności i temperatur. Jesli skok temperatury jest drastyczny lub będą "popsute" bloki - lepszy niższy hashrate niż zwiększenie ryzyka awarii kart.

Ja teraz myśle nad dokupieniem drugiego 3080 (bo staniały), bo taki był mój poczatkow6y zamysł - jestem w stanie mieć w jednej budzie 2x 3080 chłodzone cieczą, dodatkowe 260W ciepła nie będzie problemem.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 6 lipca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: Precc » czwartek, 8 lipca 2021, 00:00

@Radar dodam, że nie musisz dążyć do tego, żeby obie karty miały identyczny wynik. kawałki krzemu w procesorach cpu i gpu zawsze będą się miedzy sobą różniły - elektronika oparta na krzemie ma to do siebie, że trudno trafić na 2 identyczne kawałki krzemu o takich samych właściwościach. Takze każdą kartę gpu traktujesz osobno (rózne ustawienia) i nie oceniasz przez pryzmat drugiej.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 5 lipca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: redar » niedziela, 11 lipca 2021, 09:52

OK a więc po paru dniach prób i sprawdzaniu stabilności pracy udało mi się uzyskać wynik 241MH/s na dwóch kartach. Aktualnie T-rex pokazuje mi 1d i 16h stabilnej pracy z wynikim oscylującym w okolicy wcześniej wspomnianych 241MH. Dzięki za rady! Wcześniej stosowałem jedne ustawienia do obu kart a teraz po paru dniach walki z krzaczącą jedną kartą mam zadowalający wyniki :) Na testy przerzuciłem się na ethermine bo w statystykach widzę swoje shary i średnio na 190 nawet 220/godz czasem trafiają się 1, 2 lub max 3 spóźnionych i co najważniejsze 0 nieważnych :) szacun Panowie! :)

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 375
Rejestracja: 5 listopada 2017
Reputacja: 246
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Waszawa

Problem z wydobyciem

Postautor: Antrepair » poniedziałek, 12 lipca 2021, 08:00

A ile masz odrzuconych ?
PrimeXBT- tu gram FX, indeksy za pomocą depozytów w krypto
https://primexbt.com?signup=510008

Robert Małocha,
Naprawiam wszelkiego rodzaju urządzenia do miningu- ASIC, GPU i inne.
Mój Telefon 691229964, rgmalocha@gmail.com

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 5 lipca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem z wydobyciem

Postautor: redar » poniedziałek, 12 lipca 2021, 14:39

Valid - oscyluje około 200 na godzinę.
Stale - czasem pojawiają się jakieś pojedyncze (maksymalnie miałem 4)
Invalid - 0 - nie miałem żadnych

Wróć do „Ethereum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości