Parametr „load average” a restart urządzenia.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 marca 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: lubelskie

Parametr „load average” a restart urządzenia.

Postautor: dragon883 » wtorek, 27 kwietnia 2021, 22:13

Witam.
Wydaje mi się, że dość dokładnie przeszukałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania związane z parametrem „load average”.

Na początek kilka innych danych, które mogę być potrzebne do dalszej dyskusji/pomocy…
1. System Hive OS
2. Kopalnia – ethermine
3. Waluta – ETH
4. Karty:
a. RTX 3070
b. RTX 3080

Koparki potrafią pracować stabilnie przez długi czas, ale przychodzi taki moment, kiedy parametr „load average” podnosi się z wartości (średniej) 0,30 do wartości powyżej 2.
Kiedy nastąpi wzrost tego parametru, koparka – pomimo tego, że „pracuje” - nie jest widoczna w Hive OS a jej status to: „niedostępna”.

Było to o tyle kłopotliwe, że musiałem mieć fizycznie koparkę „obok siebie”, żeby móc ją zrestartować „z palca”.
Co prawda, rozwiązałem ten problem, stosując do każdego zasilacza gniazdo Wi-Fi Tuya Smart – mogąc nim sterować za pomocą sieci (przy jednoczesnym podglądzie pobranej mocy), ale wolałbym mieć wiedzę za co ten parametr jest odpowiedzialny i jakie czynniki mają wpływ na jego wartości…

Czy ktoś z Was wie, które parametry mają wpływ na zmianę wartości „load average” :?:

Co „ruszyć”, aby uniknąć wzrostu tego parametru :?:

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 6 maja 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Parametr „load average” a restart urządzenia.

Postautor: idtwo41 » piątek, 6 maja 2022, 15:11

tez przyłączam sie do tego Pytania , czy ktos cos podpowie

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Parametr „load average” a restart urządzenia.

Postautor: adiqq » piątek, 6 maja 2022, 15:38

dragon883 pisze: wtorek, 27 kwietnia 2021, 22:13Co „ruszyć”, aby uniknąć wzrostu tego parametru
napisz więcej o koparce - pewnie duży rig i procek nie wyrabia przy dużej ilości kart, szczególnie, jak to jest jakiś zwykł celek.
idtwo41 pisze: piątek, 6 maja 2022, 15:11ez przyłączam sie do tego Pytania , czy ktos cos podpowie
j.w. Jak to duży rig i jest to dokuczliwe - to zmienić procek na mocniejszy. Mam tak na 1 dużym rigu z 13 GPU, czasami wskakuje na powyżej 2, ale szybko schodzi na dół i nic się nie dzieje. Mam też riga na którym czasami wyskakuje z tego powodu reboot - ale rig po reboocie normalnie wstaje, więc nie zaprzątam sobie tym głowy.
Można też spróbować wymienić pendrive na lepszy, taki z szybszym odczytem albo na dysk SSD. To też może mieć czasami znaczenie.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Parametr „load average” a restart urządzenia.

Postautor: tonyxxl » sobota, 7 maja 2022, 00:14

adiqq pisze: piątek, 6 maja 2022, 15:38napisz więcej o koparce - pewnie duży rig i procek nie wyrabia przy dużej ilości kart, szczególnie, jak to jest jakiś zwykł celek.
Zacząłbym od podmiany dysku/pendrive'a. Często jeśli dysk jest uszkodzony (lub niby działa ale dłużej startuje hiveos i/lub nieraz nie chcą "wchodzić" aktualizacje) to utrudnia dostęp do danych co zwiększa parametr LA.
Ten parametr LA to może miec i 12 jak kopiesz na 12 wątkowym procku i to jest normalne np.
Spoiler:
Screenshot_161.png
Generalnie pokazuje ile wątków jest zajętych. Jak masz 2 rdzeniowy procesor to normalnie bedzie to 5-10% jednego rdzenia aby hiveos działał, wiec jakieś 0,05 -0,1 powinno pokazywać w LA(kwestia ile kart, ile dojść ma obsłużyć może ten parametr zwiększyć), jak coś zamula (ram, dysk) to ten parametr będzie rósł. Ale to nie jest tak, że on nie może być wysoki, kwestia czy zasoby są wykorzystywane jak powinny i czy ich wystarcza.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Parametr „load average” a restart urządzenia.

Postautor: adiqq » sobota, 7 maja 2022, 07:11

tonyxxl pisze: sobota, 7 maja 2022, 00:14Ten parametr LA to może miec i 12 jak kopiesz na 12 wątkowym procku i to jest normalne np.
Dla mnie normalne to nie jest
Nie kopie prockami w rigach, nawet jak tam jest i3 czy i5 (a zdarzało się, jak nie można było procków dostać tych których zawsz używałem - G3900/3930/4400)
Mam ustawionego watchdoga LA>4 reboot od razu. A i tak czasami rig zdaży się zawiesić, zanim pójdzie reboot
Czasami zmiana flightsheeta powoduje LA i docelowo zawieszenie systemu. Na kilku rigach tak miałem.
Nie kopie prockiem, bo rzecz nie warta świeczki. Tak samo nie testuje granic możliwości kart - nie podkręcam ich na maksa. To proste - w nocy mam tani prąd (G12w), a jak z powodu kopania prockiem albo nadmiernego OC rig się wywali i nie pracuje przez kilka godzin lub dłużej - to są to wymierne straty. Lepiej żeby chodził na nastawach nieco niższych ale cały czas.
I od jakiegoś czasu nie mam żadnych problemów z rigami. Tak, ważne też jest stosowanie odpowiednich zasilaczy - niektóre modele mają krótkie kable - do których trzeba stosować różne przelotki
Rigi dobrze złożone, eksploatowane w odpowiednuch warunkach odwdzięczą się dlugą i bezawaryjną prącą.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Parametr „load average” a restart urządzenia.

Postautor: tonyxxl » sobota, 7 maja 2022, 11:16

adiqq pisze: sobota, 7 maja 2022, 07:11Mam ustawionego watchdoga LA>4 reboot od razu. A i tak czasami rig zdaży się zawiesić, zanim pójdzie reboot
To raczej coś masz nie tak dobrany sprzęt lub ustawienia. Bez OC też tak masz? Ja wogóle nie używam pieska wbudowanego w hive'a a na wielu koparkach kopię na ryzenach po 12 i więcej wątków do tego zdarza się i 12 kart. I wszystko śmiga od miesięcy a niektóre od lat. Zresztą watchdog jest też wbudowany w minery jak coś wiec nie widze potrzeby go dublować, choc rozumiem że w niepewnych koparkach to może oszczędzić przestojów, tylko że to nie jest normalne, i to nie rozwiązuje problemu a tylko zmiejsza jego wpływ. Jak koparka się zawiesza i przestaje kopać sama z siebie mimo że ma prąd i net to jest albo uszkodzony sprzęt albo przetaktowany za bardzo lub zbyt mocny undervolting. Ewentualnie sprzęt jest archaiczny i fizycznie nie wyrabia z obrobieniem zadań. Innej możliwości nie ma.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Parametr „load average” a restart urządzenia.

Postautor: adiqq » sobota, 7 maja 2022, 12:03

Widzisz, to takie zboczenie zawodowe, że lepiej mieć zdublowane systemy. Pieska zawsze daje, bo zdarza się, że miner wywala, koparka przestaje kopać i zwyczajnie stoi. Trzeba zrobić reset, albo off/on.
Nie chcę mi się wierzyć, że nie miałeś nigdy takiego przypadku. Sprzęt jest dobry, nie jest przyakyowany, ale czasami się zdarza. Nie zapominaj też, że nie zawsze ma się sprzęt pod reka, czasami jest on gdzieś daleko i nie ma możliwości, żeby go od tak od ręki podleczyć.
To wszystko są rzadkie przypadki, ale przecież nie rozmawiamy o tych gdzie się nic nie dzieje, tylko o tych problematycznych.

Aha, nie pisz, że LA=12 to coś normalnego...nie bez powodu od 2.0 jest na czerwono.
Może mój sprzęt jest archaiczny xD, bo używam samych staroci, same H110 btc i D3A, minjng experty, B250 Fintech i różne odmiany Z170. To wszystko są starocie ale świetnie się nadają i sprawdzają.

Dodano po 11 minutach 11 sekundach:
Jeszcze jedna istotna kwrstia- przy kilku rigach można się bawić w dopieszczanie i kopanie prockiem, przy większej ilości, zwyczajnie szkoda czasu na takie zabawy.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wróć do „Ethereum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości