Spadający „estimated earnings” na ethermine.org

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 marca 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: lubelskie

Spadający „estimated earnings” na ethermine.org

Postautor: dragon883 » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 08:55

Witam.
Od dłuższego czasu próbuję zrozumieć zależność pomiędzy ilością MH/S lub GH/s a średnim dziennym wydobyciem.

Zaczynałem od jednej małej koparki – 8 x RX570. Nie pamiętam jaki wówczas był „estimated earnings”, ale wydobycie było na poziomie 0,05 ETH / 3 dni
Po chwili dołożyłem drugą – 10 x RTX 3070. Uzyskany „estimated earnings” to wartość pomiędzy 0,040 a 0,049 / dzień
Od dłuższego czasu jest kolejna – 8 x RTX 3080 a wspomniany „estimated earnings” jest w przedziale od 0,05 do 0,07 / dzień

Nie umiem tego zrozumieć.

Przy wydobyciu na poziomie 860 MH/s, „estimated earnings” był na poziomie około 0,045 ETH (+- 0,005) / dzień.
Dzisiaj „robię” 1,6 GH/s a „estimated earnings” w dalszym ciągu oscyluje w przedziale 0,05 ETH.

Z niepokojem obserwuję ciągły spadek tej wartości i nie wiem co mam o tym myśleć – choć lepiej byłoby napisać – nie wiem, co mam zrobić, aby wzrost ilości GH/s przekładał się na wzrost „estimated earnings”.

22 kwietnia zaobserwowałem wzrost „estimated earnings” do 1,0101, ale była to sprawa chwilowa i od tamtego czasu, wartość ta spadała regularnie dochodząc do 0,5.

Dodam, że „sprzęt” pracuje stabilnie a wartości hashrate podane na ethermine wynoszą:
Current – 1,6GH/s, Average – 1,6 GH/s, Reported – 1,6 GH/s, Valid – 1431 (98%), Stale – 27 (2%), Invalid - 2 (0%)

Czy coś robię źle :?:
Co robię źle :?:

Będę wdzięczny za konstruktywną dyskusję/pomoc/podpowiedź…
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:36 przez dragon883, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 75
Rejestracja: 23 stycznia 2021
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Spadający „estimated earnings” na ethermine.org

Postautor: FrozenShade » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 09:01

https://2miners.com/eth-stats/

Tu masz podgląd na aktualne ceny gasu. Na szacowany zarobek składa się twój hashpower, aktualna trudność sieci oraz właśnie cena gasu. Pamietam, że w zeszłym tygodniu, tak bardziej na początku, cena była dość wysoka bo szacowany zarobek miałem dość duży, teraz od paru dni jest słabo. Z tego co widzę to nic źle nie robisz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Spadający „estimated earnings” na ethermine.org

Postautor: powered » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:08

@dragon883 Wszystko działa prawidłowo zgodnie z opracowanym wcześniej planem. Emisja nowych ETH musi być taka sama niezależnie od mocy koparek.
W praktyce działa to tak: Ty dokładasz więcej mocy bo chcesz więcej ETH. Ale jak dołożysz mocy to przyspieszysz emisję nowych ETH. Aby temu zapobiec zadziała odpowiedni regulator "difficulty"
Przełącz sobie na wykres roczny lub cały https://2miners.com/eth-network-difficulty Zobaczysz też że kiedyś trudność spadała gdy kurs spadał.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 marca 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: lubelskie

Spadający „estimated earnings” na ethermine.org

Postautor: dragon883 » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:10

FrozenShade - Bardzo Tobie dziękuję za post i za link.

Z jednej strony ucieszyłem się, kiedy przeczytałem, że:
FrozenShade pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 09:01Z tego co widzę to nic źle nie robisz.

ale z drugiej strony pokazałeś mi, jak dużo wiedzy muszę jeszcze przyswoić i jak dużo muszę jeszcze zrozumieć...

Na początku pisania tego postu, wartość "gas power" wynosiła 42,7 qwei
Kiedy zajrzałem teraz, wartość ta wynosiła 6 qwei po czym, za kilka sekund podskoczyła do 41 qwei przy trudności 7,07 PH.
FrozenShade pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 09:01Na szacowany zarobek składa się twój hashpower.

Hash power - to nowy termin dla mnie. Będę musiał o tym poczytać.
Czy wartość mojego hash power jest gdzieś do sprawdzenia?
FrozenShade pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 09:01Pamietam, że w zeszłym tygodniu, tak bardziej na początku, cena była dość wysoka bo szacowany zarobek miałem dość duży,
To jest pewnie ten sam moment, o którym i ja pisałem. Wydawało mi się, że był to czwartek, ale pewności nie mam żadnej...
Z wielką radością patrzyłem na parametr "estimated earnings", który wzrósł do 1,0101...

Biorąc powyższe pod uwagę, zostawiam sprzęt i nie będę szukał "dziury w całym", próbując szukać nowych - lepszych - parametrów.
Teraz skupię się na zaprojektowaniu i wykonaniu dodatkowych chłodzeń do RTX 3080, które są "potworami cieplnymi"...

Jeszcze raz dziękuję za Twoją szybką odpowiedź.
3maj się!

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 991
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Spadający „estimated earnings” na ethermine.org

Postautor: wamak » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 14:04

dragon883 pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:10Hash power - to nowy termin dla mnie. Będę musiał o tym poczytać.
Czy wartość mojego hash power jest gdzieś do sprawdzenia?

Chodzi o ilość MH/s koparki.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 marca 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: lubelskie

Spadający „estimated earnings” na ethermine.org

Postautor: dragon883 » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 15:44

@powered

Bardzo dziękuję za Twój post.

Z jednej strony, bardzo mnie to pocieszyło:
powered pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:08Wszystko działa prawidłowo zgodnie z opracowanym wcześniej planem.


ale z drugiej strony, znowu zdałem sobie sprawę, że (chyba) nie rozumiem:
powered pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:08Emisja nowych ETH musi być taka sama niezależnie od mocy koparek.


Czy możesz jaśniej mi wytłumaczyć to:
powered pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:08Ty dokładasz więcej mocy bo chcesz więcej ETH. Ale jak dołożysz mocy to przyspieszysz emisję nowych ETH. Aby temu zapobiec zadziała odpowiedni regulator "difficulty"


Czy dobrze rozumiem, że aby osiągnąć "estimated earnings" na poziomie np. 0,1 ETH (przy obecnych parametrach), musiałbym "ciągle" zwiększać hashrate swoich koparek tak, aby radziły sobie ze wzrastającym stopniem trudności wydobycia?

Dzięki temu linkowi, pewne sprawy stały się nieco bardziej jasne, choć pierwszym, który chciał zwrócić moją uwagę na to był @Frozen
powered pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:08Przełącz sobie na wykres roczny lub cały https://2miners.com/eth-network-difficulty Zobaczysz też że kiedyś trudność spadała gdy kurs spadał.


Cieszę się, że znalazły się osoby chcące mi pomóc...
Dziękuję. 8-)

Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
@wamak
wamak pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 14:04
dragon883 pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:10Hash power - to nowy termin dla mnie. Będę musiał o tym poczytać.
Czy wartość mojego hash power jest gdzieś do sprawdzenia?

Chodzi o ilość MH/s koparki.
To zmienia postać rzeczy, ale przynajmniej dowiedziałem się, że poprawne nazewnictwo tego parametru w wydobyciu to "hash power".
Dziękuję.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 75
Rejestracja: 23 stycznia 2021
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Spadający „estimated earnings” na ethermine.org

Postautor: FrozenShade » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 17:46

dragon883 pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 15:46Czy dobrze rozumiem, że aby osiągnąć "estimated earnings" na poziomie np. 0,1 ETH (przy obecnych parametrach), musiałbym "ciągle" zwiększać hashrate swoich koparek tak, aby radziły sobie ze wzrastającym stopniem trudności wydobycia?
Tak, sieć się dostosowuje, coraz więcej osób chce się najeść a tort jest tylko jeden :) Jednak wzrost diffu nie ma aż tak dużego, zauważalnego wpływu na estymacje w skali dnia czy tygodnia. To bardziej należy rozpatrywać na przestrzeni kilku tygodni lub miesięcy.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 marca 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: lubelskie

Spadający „estimated earnings” na ethermine.org

Postautor: dragon883 » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:13

@FrozenShade
FrozenShade pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 17:46Tak, sieć się dostosowuje, coraz więcej osób chce się najeść a tort jest tylko jeden Jednak wzrost diffu nie ma aż tak dużego, zauważalnego wpływu na estymacje w skali dnia czy tygodnia. To bardziej należy rozpatrywać na przestrzeni kilku tygodni lub miesięcy.


... ale to w takim razie oznacza, że ci, którzy do tej pory "kopali" sobie spokojnie, nie posiadając super koparek i nie dysponując jakimiś giga hashami, dzisiaj mają słabiutko - jeśli nie inwestowali i nie rozbudowywali swoich maszyn - czy tak :?:

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 75
Rejestracja: 23 stycznia 2021
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Spadający „estimated earnings” na ethermine.org

Postautor: FrozenShade » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:24

Tak, ale z drugiej strony ogromny wzrost kursu przełożył się na i tak dużo większe zyski, jeśli liczyć wszystko w $$.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Spadający „estimated earnings” na ethermine.org

Postautor: powered » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:47

@dragon883
Każda kryptowaluta ma z góry ustaloną emisję nowych coinów oraz jak ma ona przebiegać w czasie.
Z każdym kolejnym blokiem następuje emisja nowych coinów, w przypadku etherum jest to obecnie 2 ETH. Jeżeli przybywa górników, to rośnie moc sieci co skutkowałoby częstszym trafieniem bloków i szybszą emisją nowych ETH. Dlatego wprowadzony jest mechanizm który reguluje trudność trafienia bloku (w zależności od mocy sieci), aby bloki były trafiane zawsze w podobnym odstępie czasu.

Ostatnio przybywa dużo górników, a emisja nowych coinów musi być taka sama, więc wszyscy muszą się podzielić tą samą ilością nowych ETH, dlatego otrzymujesz coraz to mniej.

Jeżeli w tym momencie kurs ETH zostałby zamrożony, to trudność dalej będzie rosła (będą dołączać nowi górnicy) aż do momentu osiągnięcia minimalnej opłacalności. W momencie osiągnięcia minimalnej opłacalności wzrost trudności się zatrzyma i zaczną być wyłączane koparki te najbardziej prądożerne.

Jeżeli kurs ETH zacznie spadać, to moment granicznej opłacalności nastąpi dużo szybciej. Jeżeli kurs dalej będzie spadać, to nastąpi wyłączanie koparek, wtedy dopiero trudność zacznie spadać i zaczniesz otrzymywać więcej ETH. Ale porównując to z obecnym kursem będą to marne zarobki.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 marca 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: lubelskie

Spadający „estimated earnings” na ethermine.org

Postautor: dragon883 » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 21:40

@FrozenShade
FrozenShade pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:24 Tak, ale z drugiej strony ogromny wzrost kursu przełożył się na i tak dużo większe zyski, jeśli liczyć wszystko w $$.
Trudno się z Tobą nie zgodzić, że wzrosty są bardzo duże. Kiedy pierwszy raz "usiadłem" do tematu BTC (druga połowa grudnia 2020), wartość jednego BTC równa była około 88 tyś złotych. Jak obserwowałem wzrost wartości, to za głowę się trzymałem... W sumie, dalej się trzymam.

@powered
Bardzo dobrze wytłumaczyłeś zależności.

Kiedy koparki przestaną być "modne" tak jak teraz i będą wyłączane ze względu na niską rentowność, na rynku pozostaną tylko więksi "kopacze", którzy będę kopać i odkładać w oczekiwaniu na lepsze czasy - tak mi się wydaje...

Cieszę się, bo dzięki Wam pozyskałem dużo cennej wiedzy, która była mi bardzo potrzebna.
Bardzo Wam dziękuję.

Wróć do „Ethereum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 8 gości