Opłacalność kopania - warto czy nie?

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 11 grudnia 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: Exodiss » piątek, 26 marca 2021, 14:06

Witam, od pewnego czasu bije się z myślami, czy opłaca mi się kopać.

W skrócie - posiadam RIGa o wydajności ~190 Mh/s (4x RX 570/580, 2x RTX 2060). W tej chwili jej wartość to jakieś 14 tysięcy. Jak dobrze liczę to po odjęciu prądu powinna generować ok. 60 zł dziennie. Dokładając 19% należnego podatku zostanie jakieś 45-50 zł, co daje 1500 zł na czysto miesięcznie.
Wychodzi na to, że zwrot nastąpiłby po około 9 miesiącach bezawaryjnej pracy. Nie ukrywam że to dość sporo.


Obliczenia niestety nie uwzględniają narastającej trudności oraz ewentualnych zmian kursu samej waluty, a właśnie to jest dla mnie największą niewiadomą, która decyduje o opłacalności kopania. Dodatkowo zniechęca mnie fakt, że sporo osób w ostatnim czasie zaczęło pozbywać się sprzętu.

Może jest ktoś w stanie poradzić, co z tym dalej robić?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: adiqq » piątek, 26 marca 2021, 14:24

sprzedawaj, póki jeszcze możesz, bo po wejściu EIP1559 opłacalność spadnie na pysk, a po pęknięciu bańki stare RX wrócą do ceny 500zł. 2060 będą warte trochę więcej - ale to też są jedne z gorszych kart do kopania Etereum. Nie ma się nad czym zastanawiać.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 11 grudnia 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: Exodiss » piątek, 26 marca 2021, 14:29

No właśnie w tym momencie ludzie się wręcz o to wszystko biją. Ja zacząłem trochę zbyt późno, ale jestem w stanie kupić karty ~40% taniej od cen rynkowych.

Z tego co widzę to zarobki mogą spaść o te 30%, jest to całkiem sporo - ALE zakładając, że ETH przekroczyłoby 2000$ to sprawa się dużo bardzo nie zmieni. I tutaj robi się w głowie mętlik. Na 90% kart mam jeszcze gwarancje, więc jakaś opcja w przypadku awarii jest.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: adiqq » piątek, 26 marca 2021, 14:39

Exodiss pisze: piątek, 26 marca 2021, 14:29Z tego co widzę to zarobki mogą spaść o te 30%, jest to całkiem sporo
dołóż...mogą spaść dużo więcej, wzrost ceny ETH tego mocno nie zmieni, bo wzrośnie też trudność,spójrz na wykres https://www.coinwarz.com/mining/ethereu ... ulty-chart i daj dłuższy okres....
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 11 grudnia 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: Exodiss » piątek, 26 marca 2021, 14:42

adiqq pisze: piątek, 26 marca 2021, 14:39dołóż...mogą spaść dużo więcej, wzrost ceny ETH tego mocno nie zmieni, bo wzrośnie też trudność,spójrz na wykres https://www.coinwarz.com/mining/ethereu ... ulty-chart i daj dłuższy okres....


Osz kurde, strasznie to wygląda, szczególnie patrząc na ostatnie 3 miesiące, a tendencja jest wzrostowa.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: adiqq » piątek, 26 marca 2021, 14:50

sam widzisz, można się pokusić o kopanie, jak faktycznie możesz mieć sprzęt tanio (i do tego jeszcze najlepiej tani prąd!) - ale na pewno nie na tym co masz....tak jak napisałem, to najgorszy sprzęt do kopania....

Dodano po 3 minutach 33 sekundach:
no i jeszcze kwestia - nawet jak możesz mieć sprzęt 40% taniej od cen rynkowym, to nie zapominaj, że takie 3060ti podrożało już około 150% od cen z premiery....więć nawet twoje 40% taniej to nie jest tanio :lol:
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: tonyxxl » piątek, 26 marca 2021, 17:31

adiqq pisze: piątek, 26 marca 2021, 14:24sprzedawaj, póki jeszcze możesz, bo po wejściu EIP1559 opłacalność spadnie na pysk
Nie wiesz tego, masz szklaną kulę?
Jest kilka możliwości w która to może pójść.
Równie dobrze eth może wystrzelić do 4-5 tys $ i opłacalność będzie podobna albo wyższa.
Jedno jest pewne, jak wejdzie propozycja to ilość monet wydobywanych drastycznie spadnie. Ale również transakcje powinny być sporo tańsze co napędzi popyt na Ether.
Ja tam wcale nie sadzę, że to mocno walnie, nie jest to nikomu na rękę na dłuższa metę.
Mozliwe że inne popularne coiny wydobywane zwiększą sporo trudność po uciekinierach z ETH, co może wymusić wzrost ich ceny i na nich będzie można czasowo dobrze zarobić. Ale ETH będzie dążyło do zachowania pozycji 1 pod względem mocy swojej sieci, bo póki jest na PoW to moc sieci świadczy o bezpieczeństwie i sile coina.

PS: nie kopie i prawie nie posiadam obecnie ETH obecnie więc nie myślę życzeniowo.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: adiqq » piątek, 26 marca 2021, 17:48

tonyxxl pisze: piątek, 26 marca 2021, 17:31Równie dobrze eth może wystrzelić do 4-5 tys $ i opłacalność będzie podobna albo wyższa.
nie żałuj sobie, dlaczego nie przyjmiesz od razu 14,5k$? zgodnie z zasadą, że każa następna bańka to wzrost 1000% ? Opłacalność kopania wyjdzie jeszcze lepiej :mrgreen:
kopanie innych coinów na RX5x0? nie rozśmieszaj mnie :)
Gdyby była mowa o nowej generacji Ammpere, lub chociaż 1660super/TI - to tak...a tak to mogę się tylko roześmiać...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: tonyxxl » piątek, 26 marca 2021, 18:19

adiqq pisze: piątek, 26 marca 2021, 17:48kopanie innych coinów na RX5x0? nie rozśmieszaj mnie

Połowa świata kopie na tych kartach dalej a tobie się nie opłaca...no cóż, nie będę dyskutował.
4GB RXy wciąż kopią opłacalnie 3-4 coiny poza ETH. Co będzie po 1559 to nikt nie wie.

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 11 grudnia 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: Exodiss » piątek, 26 marca 2021, 18:58

I to jest właśnie najgorsze - ryzyk fizyk, chociaż zastanawiam się czy nie próbować jeszcze do końcówki czerwca pokopać i próbować pozbyć się sprzętu, akurat byłyby okolice 1 ETH.

"spekulacje" przewidują 2500USD już w sierpniu, ale co z tego jak nie wiem ile dokładnie EIP1559 zabierze urobku, a i tak w tym momencie jakieś 30% odchodzi na koszt prądu i ewentualny podatek przy spieniężaniu

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: adiqq » piątek, 26 marca 2021, 19:05

tonyxxl pisze: piątek, 26 marca 2021, 18:19Połowa świata kopie na tych kartach dalej a tobie się nie opłaca...
możesz zacytować gdzie tak napisałem?
teraz mamy taki okres, że nawet kopanie na najgorszym sprzęcie czegokolwiek będzie opłacalne...ale wszystko mija, nawet nadłuższa żmija ;)
Exodiss pisze: piątek, 26 marca 2021, 18:58ak w tym momencie jakieś 30% odchodzi na koszt prądu i ewentualny podatek przy spieniężaniu
strasznie dużo...jak ostatnio sprawdzałem, to u mnie było około 10%...przy aktualnej sytuacji nie ma to aż takiego znaczenia, ale kiedyś, w swoim czasie będzie miało znaczenie decydujące....
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: tonyxxl » piątek, 26 marca 2021, 19:34

Exodiss pisze: piątek, 26 marca 2021, 18:58I to jest właśnie najgorsze - ryzyk fizyk, chociaż zastanawiam się czy nie próbować jeszcze do końcówki czerwca pokopać i próbować pozbyć się sprzętu, akurat byłyby okolice 1 ETH.
Nie licz w PLN ale w ETH. Póki masz tani rachunek i lepiej opłaca ci się kopać niż kupić to kop i trzymaj. Za prąd płać w PLN z innych dochodów a ETH nie ruszaj.
Nie znasz przyszłości więc nie ma co się martwić. Nastaw się na 2-3 lata. Znasz przeszłość a ETH zawsze prędzej czy potem osiągało kolejne ATH.
Oczywiście jest ryzyko że poczekasz 2-3 lata i nie zarobisz, ale w każdym biznesie jest ryzyko. Kwestia czy chcesz odzyskać szybko wkład czy poczekać i zarobić potencjalnie kilkanaście razy więcej.
Najgorsze co możesz zrobić to płacić rachunki z bieżącego urobku i sprzedać sprzęt zaraz po pęknięciu bańki lub załamaniu się opłacalności na ETH. Cierpliwość i spojrzenie na kilka lat do przodu to podstawa. Hossy i bessy były i będą. Kto kopie i trzyma mocne krypto to z czasem zarobi.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: adiqq » piątek, 26 marca 2021, 21:20

Aha, jeszcze może tytułem uzupełnienia, żebyś nie chodził w różowych okularach...
Gdybyś miał same 2060 - to już teraz bardziej opłaca się nimi kopać CFX niż ETH. O czym zapatrzeni w Ethash zwolennicy AMD często zapominają...
o RX 5x0 już pisałem co bedzie po EIP...może się okazać, że najbardziej opłacalne będzie jakiś CryptoNight albo Kawpow. Albo jednak Ethash. Ale tak czy siak, będą to zupełnie inne kwoty niż teraz. Dla mnie to nie problem, nawet dla kart AMD, ale ja mam tani prąd. Ty nie możesz tego powiedzieć raczej.
Dobrze sobie to wszystko przemyśl...widzisz, o tym kopaniu i trzymaniu krypto, to wiedzą wszyscy, ale jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności, mało jest takich którzy stosują to w praktyce...przypadek?!?

Jak sam zauważyłeś, już niektórzy teraz sprzedają karty AMD...więc nie licz, że pod koniec czerwca ceny nie będą niższe....
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 11 grudnia 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: Exodiss » niedziela, 28 marca 2021, 15:03

A chyba podejmę ryzyko, jakoś teraz parcia na pieniądz nie mam, a te kilkanaście tysięcy ze sprzedaży sprzętu mi wiele nie zmienia. Skończy się w lipcu ETH, to najwyżej przejde na RVN lub cokolwiek innego.

EDIT: Obecny stan 6x RX 570/580 8GB, 1x RX 570 4GB i 2x RTX 2060. Myślę, czy 570 4GB i RTXów nie puścić na RVN a reszta niech leci na ETH.

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 11 grudnia 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: Exodiss » poniedziałek, 29 marca 2021, 13:09

Cały plan powoli zaczyna mi się sypać niestety. Dowiedziałem się że u mnie koszt prądu to 75gr za kWh.. No dużo bo stanowi to już ~20% przychodu. Do tego chcąc nie chcąc trzeba zapłacić 19% podatku.

Z automatu urobek spada o 40%, a jak teraz patrze to trudność wzrasta lawinowo a lipiec przyniesie kolejne niespodzianki.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 75
Rejestracja: 23 stycznia 2021
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: FrozenShade » poniedziałek, 29 marca 2021, 13:47

Na OLXie coraz więcej kart i całych koparek. Pojawiają się tez oferty sprzedaży kilku kart od razu, więc to nie tylko biedagracze próbujący zrobić na swoim RX-ie biznes życia ;)
Mnie ethermine z dnia na dzień pokazuje coraz niższe estymowane dzienne zarobki, co lekko mnie wkurza, z drugiej strony ciekawi mnie co przyniesie lipiec i mam zamiar dotować z kopaniem do tego czasu.
Podatkiem się nie przejmuję, planuję trzymać crypto, może kiedyś będzie można tym płacić w sklepach.

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 11 grudnia 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: Exodiss » poniedziałek, 29 marca 2021, 14:19

No właśnie wszystko przez bardzo szybką narastającą trudność, zauważyłem że ludzie narzekają na spadek rzędu 15% w ostatnich dwóch tygodniach.. W lipcu ma to być kolejne -40%. Sytuacje może uratować tylko kurs.

No ale u mnie ceny prądu dobijają jeszcze bardziej...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 75
Rejestracja: 23 stycznia 2021
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: FrozenShade » poniedziałek, 29 marca 2021, 14:42

Trudność narasta bo ludzie kopią. Jak narośnie za bardzo to część zrezygnuje, spanikuje lub przełączy się na kopanie czegoś innego - oczywiście to tylko moje domysły ;) Zobaczymy co będzie. Dziś pierwszy raz od dłuższego czasu zobaczyłem polarisy po 1100 i 1200zł. Wiosna idzie? :D

EDIT: chodzi oczywiście o wersje z 8GB, niezmiernie bawią mnie ogłoszenia ludzi, którzy nie wiedzą w ogóle o co chodzi i wystawiają swoje 4GB 'cudeńka' za 1400zł i więcej.

Orator
Posty: 914
Rejestracja: 3 marca 2012
Reputacja: 190
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: Bult » poniedziałek, 29 marca 2021, 22:07

Gdzie widziałeś w takiej cenie ? Daj linka , bo u wujka nic w takiej cenie nie widzę ?
30 finał WOŚP eSkarbonka - https://eskarbonka.wosp.org.pl/eabwxh

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 75
Rejestracja: 23 stycznia 2021
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność kopania - warto czy nie?

Postautor: FrozenShade » poniedziałek, 29 marca 2021, 22:19

Na OLX już nie ma a na allegro takie coś zostało: https://allegrolokalnie.pl/oferta/grafi ... te-dp-hdmi
Gdyby nie to, że jeden wiatrak to bym brał.

Wróć do „Ethereum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości