Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 9 grudnia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: kryptoluk » niedziela, 26 kwietnia 2020, 21:42

Cześć
Mam pytanie, czy coś wiadomo kiedy nastąpi koniec możliwości kopania ETH na koparkach opartych na kartach graficznych?
Zastanawiam się nad rozbudową swojej koparki ale nie wiem czy to ma jeszcze sens.
Starałem się odszukać jakieś info w tym temacie ale póki co żadnej konkretnej daty nie znalazłem.
Dzięki za odp.
Pozdrawiam

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 30 stycznia 2020
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: ttbit » niedziela, 26 kwietnia 2020, 23:22

Ruszyła sieć testowa (narazie tylko jeden klient) ETH 2.0: viewtopic.php?f=107&t=17702&p=642414#p641681
Można dostać wirtualne monety i kopać PoS

ETH 1.0 będzie wygaszany stopniowo, możesz jeszcze śmiało kopać ale ja bym nie dokupował nowych koparek pod to.
ETH 2.0 ma oficjalnie wystartować już za parę miesięcy, przez jakiś czas będzie PoW i PoS aktywny w tym samy czasie.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 779
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 133
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Poznań, PPNT

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: ŻET » poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 00:24

Do pełnego wygaszenia ETH 1.0 lub do otwarcia pełnego ETH 2.0 dzieli nas kilka lat.

Miejmy na uwadzę, że ETH 2.0 od samego początku to docelowa forma/wizja, niemniej mimo blisko 5 lat istnienia Ethereum doczekaliśmy się dopiero pierwsze testowej wersji, która w naturalny sposób potrzebuje jeszcze sporo poprawek.

Nie jest to to krytryka ETH, natomiast oni pracują nad totalnie przełomowymi rozwiązanami, które nie były nigdy stosowane na tak dużą skalę. To jest jednocześnie wielka odpowiedzialność oraz wielkie wyzwanie technologiczne. Trzymamy kciuki i życząc sukcesu ETH 2.0 raczej nastawiamy się na dłuższy czas wdrożenia co zwiększy szansę na powodzenia całego procesu ;)
Wiodący producent koparek, oprogramowanie, centrum obliczeniowe, wynajem mocy obliczeniowej.
Facebook: https://www.facebook.com/zet.tech.eu/
Discord: https://discord.com/invite/XE4Z9xu7TB
Kopalnia: https://zetpool.org/
Sklep: https://shop.zet-tech.eu/

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 9 grudnia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: kryptoluk » poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 09:15

Dzięki za info.
Zamontowałem nie dawno fotowoltaike i zbytnio nie mam na co wykorzystywać nadwyżki energii i wymyśliłem, że dokupię kart.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 30 stycznia 2020
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: ttbit » poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 21:06

kryptoluk pisze: poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 09:15Dzięki za info.
Zamontowałem nie dawno fotowoltaike i zbytnio nie mam na co wykorzystywać nadwyżki energii i wymyśliłem, że dokupię kart.


Nie możesz sprzedać spowrotem do sieci?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: adiqq » wtorek, 28 kwietnia 2020, 05:12

nie ma takiej możliwości. Nadwyżka jest oddawana do sieci, z tego potrącane jest 20% (dla instalacji do 10kW) i masz rok na odebranie nadwyżki. NIeodebrana nadwyżka przepada.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 30 stycznia 2020
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: ttbit » wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:09

Tragedia. :( W normalnych krajach europejskich (nie w Polsce) można sprzedać spowrotem do sieci, operator musi odkupić po wcześniej ustalonej cenie. W ten sposób inwestycje się napędzają, ilość prywatnej fotowoltaiki, wiatraków, małych elektrowni na odpady bio (np. 500kW) itp. stale rośnie, miks energetyczny się dywersyfikuje bo jest dużo małych graczy z zieloną energią. Niestety w Polsce góruje wungiel a mali inwestorzy zostają z takim kwiatkiem jak opisałeś - rok na odebranie nadwyżki energii spowrotem. :?

PS. Kiedyś czytałem że mają zmieniać przepisy, że elektrownia musi odkupować te nadwyżki, nic się nie zmieniło? Ma obowiązek tylko przyjąć i trzeba odebrać do roku, nie ma elektrowni w PL które odkupują?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2071
Rejestracja: 6 czerwca 2011
Reputacja: 312
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: UK - London SM4

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: Bemx2k » wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:19

ttbit

Bzdury piszesz ,posiadam rodzinę w Belgi i w UK tam zasady są prawie takie same ,żeby sprzedawać za kasę energię do sieci potrzebna jest działalność gospodarcza w innym wypadku jesteś prosumentem czyli tak jak u nas oddajesz nadwyżkę do sieci i odbierasz zgodnie z umową .
BTC>ETH

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 30 stycznia 2020
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: ttbit » wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:32

@@Bemx2k Nie wiem jak w Belgii, ale w takim UK elektrownia normalnie wysyła co kwartał czek za wyprodukowana energię, jak ktoś ma swoje solary (nie w lease). Do tego do zeszłego roku były jeszcze granty od rządu i rząd też dopłacał (była lepsza stawka od elektrowni dzięki temu).
żadna działalność gospodarcza nie jest wymagana.
Przykładowo jak kupisz dom z solarami to dzwonisz do dostawcy podpisujesz umowę i wszystko gotowe, Ty im płacisz za zużytą energię a oni Tobie za wyprodukowana (po innej stawce ale jednak) , jak więcej wyprodukujesz niż zużyjesz to Ci wysyłają czek albo kasę na konto.
Oczywiście mogę się mylić ze szczegółami ale na pewno jest możliwość sprzedaży energii do sieci bez żadnych działalności ani łaski, dlatego mnie rozwaliło że w PL (na to wygląda) nie ma możliwości sprzedaży spowrotem do sieci dla zwykłych użytkowników.
Ostatnio zmieniony wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:42 przez ttbit, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: adiqq » wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:43

ttbit pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:09 Tragedia. :( W normalnych krajach europejskich (nie w Polsce) można sprzedać spowrotem do sieci, operator musi odkupić po wcześniej ustalonej cenie. W ten sposób inwestycje się napędzają, ilość prywatnej fotowoltaiki, wiatraków, małych elektrowni na odpady bio (np. 500kW) itp. stale rośnie, miks energetyczny się dywersyfikuje bo jest dużo małych graczy z zieloną energią. Niestety w Polsce góruje wungiel a mali inwestorzy zostają z takim kwiatkiem jak opisałeś - rok na odebranie nadwyżki energii spowrotem. :?

PS. Kiedyś czytałem że mają zmieniać przepisy, że elektrownia musi odkupować te nadwyżki, nic się nie zmieniło? Ma obowiązek tylko przyjąć i trzeba odebrać do roku, nie ma elektrowni w PL które odkupują?
Wbrew temu co ci się wydaje, ten układ który jest terzaz, jest bardzo dobry dla prosumentów. Jedynie zastrzeżenia można mieć do sposobu rozliczenia - szczególnie do Tauronu.(bilansowanie międzyfazowe). Trwały jakieś prace nad innym sposobem rozliczania tego niż teraz - z tego co pamiętam, były one gorsze niż obowiązujące obecnie. Z tego co pamiętam, były branę pod uwagę 3 warianty
1 - zostawienie tak jak jest
2 - z magazynu z powrotem będzie się brać nie 80%, a 100% oddanej tam produkcji, ale za to trzeba będzie zapłacić za dystrybucję. Dla większości to będzie dużo gorsza opcja niż aktualna(szczególnie tych z małym poziomem autokonsumpcji)
3 - jeszcze jakaś inna, mniej korzystna opcja dla prosumentów.

I chyba system działa dobrze, bo instalacji masowo przybywa.

Dodano po 2 minutach 54 sekundach:
dlatego co kolega kombinuje
kryptoluk pisze: poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 09:15 Dzięki za info.
Zamontowałem nie dawno fotowoltaike i zbytnio nie mam na co wykorzystywać nadwyżki energii i wymyśliłem, że dokupię kart.
ma sens, szczególnie, jak chodzi tylko o dokup kart. Pod warunkiem, że to wszystko dobrze jest policzone i nadwyżki nie będzie jak odebrać w ciągu roku.
Napisz może konkretnie jaka instalacja, jaki pobór, itd...

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 30 stycznia 2020
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: ttbit » wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:46

@adiqq
Rozumiem dzięki za wyjaśnienie.
Jednak jeśli ktoś nie ma możliwości zużycia całej wytworzonej energii to ma problem. Ma przestać oszczędzać energię? Kupić specjalnie urządzenia prądozerne? Żarówki 100W? Koparki Bitcoin? (od tego w końcu jest to forum :) )
Wydaje się to marnacją energii. Nie zapłacą, a więc można (trzeba) zużyć na byle co. Nic tylko kupić koparki, jedyne rozwiązanie które zamienia kWh na złotówki.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: adiqq » wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:54

@ttbit - no tak to się zwykle kończy, jak ktoś ma nadwyżki których nie może odebrać.
Tych problemów można uniknąć, wystarczy tylko sprawdzić roczne rachunki i dobrze dobrać moc instalacji....to naprawdę nie jest trudne (przynajmniej nie dla mnie ;)) - ale to własnie na tym etapie jest najwięcej błedów popełnianych - większa instalacja, to większy zysk instalatora, a potem użytkownik kombinuje jak to zrobić, żeby wykorzystać te nadwyżki :)

Ja od samego początku planując PV myślalem o koparkach GPU, oczywiście w połączeniu z taryfą G12w(bez tego nie ma to sensu)
W sumie nie wiem co było najpierw - bo to się w czasie nałożyło....G12w mam od lat, a kombinując z koparkami zwiększyłem ile się dało moc instalacji PV. I chyba sporo ludzi tak kombinuje - mój instalator mówił mi podczas montażu, że w sąsiedniej miejscowości zakładał na dach 25kWp, pod koparki(ale nie wie jakie konkretnie, sprzęt był w osobnym budynku)
Jak się dobrze pokombinuje i ma odrobinę szczęścia (tak jak w moim przypadku) to można mieć sporą instalację za niewielkie pieniądze. A trochę paradoksalnie - dodanie do tego koparki skraca okres zwrotu instalacji PV - bo zwieksza się poziom autokonsumcji (z dużo mniejszej kwoty jest "prowizja" 20% za przechowanie w magazynie)

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: redlumek » wtorek, 28 kwietnia 2020, 10:24

Jeśli na bieżąco zużywasz cała moc fotowoltaiki, to jak kupujesz prąd gdy nie ma słońca musisz zapłacić za przesył. Zaś gdybyś to skumulował to byś dostał 80% bez opłaty za przesył. Trzeba by przeliczyć co się bardziej opłaca, bo jak pamiętam nocny przesył to jakieś grosze.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: powered » wtorek, 28 kwietnia 2020, 10:26

adiqq pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:43Wbrew temu co ci się wydaje, ten układ który jest terzaz, jest bardzo dobry dla prosumentów
Ten "układ" jest tak dobrany abyś się zastanawiał czy lepiej zgromadzić w akumulatorze czy może w zasobniku ciepła czy jednak dać na przechowanie do zakładu energetycznego.

@ttbit Jako osoba prywatna w Polsce nie możesz czerpać korzyści materialnych pochodzących ze sprzedaży energii. Jeżeli kiedyś będzie taka możliwość, to wcześniej na pewno pojawi się podatek od słońca od wiatru itp :)

Wygadany
Posty: 532
Rejestracja: 13 marca 2016
Reputacja: 40
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: jupp82 » środa, 29 kwietnia 2020, 14:18

Problem... Ja specjalnie założyłem 10 paneli wiecej.. wchodzą FCGA, kopanie tak szybko sie nie skończy.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: adiqq » środa, 29 kwietnia 2020, 14:44

jupp82 pisze: środa, 29 kwietnia 2020, 14:18Problem... Ja specjalnie założyłem 10 paneli wiecej.. wchodzą FCGA, kopanie tak szybko sie nie skończy.
Masz jakieś swoje doświadczenia z FPGA?
może być na priv....

Wygadany
Posty: 532
Rejestracja: 13 marca 2016
Reputacja: 40
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: jupp82 » środa, 29 kwietnia 2020, 15:05

adiqq pisze:
jupp82 pisze: środa, 29 kwietnia 2020, 14:18Problem... Ja specjalnie założyłem 10 paneli wiecej.. wchodzą FCGA, kopanie tak szybko sie nie skończy.
Masz jakieś swoje doświadczenia z FPGA?
może być na priv....
Niestety nie. Próbuje ogarniać teoretycznie narazie ale to duży zakup. Na chwilę obecną będę wykańczał te oparte na kartach i sie zobaczy. Ogólnie kopie na HODL.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: adiqq » środa, 29 kwietnia 2020, 15:19

ja trochę czytałem...ale z takiej lektury ciężko cokolwiek wywnioskować.
Algorytmy(coiny) które można tym kopać, dla mnie egotyczne - ale może za mało szukałem....
uzyski niby dobre, ale dla egzotycznych coinów(co mnie bardzo skutecznie zniechęca). Do tego cena niezbyt zachęcająca (Patrzłem na Blackminer F1 i BlackminerF1 mini)
I jak to tak pooglądałem, to doszedłem do wniosku, że w podobnej cenie mogę sobie poskładać riga na GPU, gdzie uzyski w $ podobne, a nie ma problemu z egzotyką...

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 779
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 133
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Poznań, PPNT

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: ŻET » środa, 29 kwietnia 2020, 16:37

adiqq pisze: środa, 29 kwietnia 2020, 15:19ja trochę czytałem...ale z takiej lektury ciężko cokolwiek wywnioskować.
Algorytmy(coiny) które można tym kopać, dla mnie egotyczne - ale może za mało szukałem....
uzyski niby dobre, ale dla egzotycznych coinów(co mnie bardzo skutecznie zniechęca). Do tego cena niezbyt zachęcająca (Patrzłem na Blackminer F1 i BlackminerF1 mini)
I jak to tak pooglądałem, to doszedłem do wniosku, że w podobnej cenie mogę sobie poskładać riga na GPU, gdzie uzyski w $ podobne, a nie ma problemu z egzotyką...



Temat FPGA bardzo ciekawy, ale dostępne na rynku rozwiązania są niestety bardzo słabe. Najciekawsze rozwiązania raczej programowane na zamówienie.
Tutaj link do materiału na temat FPGA ze stajni BlackMiner - poważny zarzut o ukryte devfee. Niestety kiepsko to wygląda i warto w tym temać wnikliwie sprawdzać dostępne opcje ;)

https://www.blackminerscam.com/blackminer-f1-scam/
Wiodący producent koparek, oprogramowanie, centrum obliczeniowe, wynajem mocy obliczeniowej.
Facebook: https://www.facebook.com/zet.tech.eu/
Discord: https://discord.com/invite/XE4Z9xu7TB
Kopalnia: https://zetpool.org/
Sklep: https://shop.zet-tech.eu/

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 375
Rejestracja: 5 listopada 2017
Reputacja: 246
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Waszawa

Kiedy koniec kopania ETH 1.0

Postautor: Antrepair » środa, 29 kwietnia 2020, 18:49

@ŻET Cześć :)
Wiesz, zawsze istnieje szansa, że ktoś napisze własny bitstreamer na podobnych warunkach jak to zrobił braiinsos z bitmainem i uwolnią od devfee lub znacząco je zmniejszą. Ja na dniach będę miał kilka sztuk to zrobię fotorelację, chyba już któryś z nich opisywałem... Wiesz, patrząc z innej strony nie możemy być pewni, czy takiej taktyki nie stosują inni producenci. Ciekawa informacja, nie widziałem tego wcześniej, dzięki za link :P

Wróć do „Ethereum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości