Ethereum = SCAM ?

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 19 sierpnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: valgard » niedziela, 19 sierpnia 2018, 13:28

Inspiracją do założenia tego wątku jest podobny temat na bitcointalk.org i moje refleksje. Na początek polecam tabelkę zamieszczoną w w/w temacie:

Obrazek

Mnie te dane w zasadzie wystarczają, by trzymać się od ETH z daleka. Mógłbym na tym stwierdzeniu poprzestać i uznać, że skoro ktoś chce w to inwestować, to jego sprawa. Nie mogę jednak spokojnie patrzeć na coś co postrzegam jako gigantyczne i bezczelne oszustwo, na którym pewnego dnia "wtopią" masy zrozpaczonych kryptoinwestorów. Niestety z racji znacznego udziału w rynku sytuacja stała się na tyle niekorzystna, że kiedy nastąpi upadek ETH, wyrządzi wiele zła całej branży kryptowalutowej. A może właśnie po to został stworzony?

Sam niebywały sukces ETH ma prawo budzić wątpliwości. Widząc powtarzające się w kółko na bitcointalk posty, jaki to ETH jest dobry i jaką niemożliwością jest aby było to oszustwo, ewidentnie nasuwa się podejrzenie, że do promowania ETH zatrudniono m.in. ruskie fabryki trolli, tak aby każda krytyczna opinia tonęła w zalewie tych pozytywnych. Warto się zastanowić, czy to przebojowe wtargnięcie ETH do świata kryptowalut nie opiera się w głównej mierze na propagandzie sukcesu?

Przyznam, że temat ETH do niedawna nieszczególnie mnie interesował, dopóki w necie nie zacząłem napotykać opinii, że jest lepszy niż BTC, że to Bitcoin 2.0, wkrótce może go zdetronizować itp. Serio? Mnie jakoś nie przekonują twierdzenia o większych możliwościach, że ethereum to platforma, a nie tylko kryptowaluta itp. Szczerze, może dlatego, że na tematyce smart-contract się nie znam i nie wnikam w szersze zastosowania ETH. Ktoś może mi więc zarzucić, że krytykuję ETH, bo jestem dyletantem. Tak. Ale wiem z całą pewnością jedno: niejaki Vitalik Buterin w dowolnej chwili może sprowadzić kurs ETH do zera absolutnego, przy okazji potężnie nabijając własną kiesę i niszcząc zaufanie społeczeństwa do kryptowalut w ogóle.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 132
Rejestracja: 2 marca 2018
Reputacja: 81
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: Araluen » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 09:09

Nie zagłębiasz się w temat, nie znasz się na smart contractach i najwyraźniej nie chcesz tej wiedzy pogłębiać, ale "tyle Ci wystarczy". W świecie kryptowalut trzeba być bardzo czujnym i sceptyczne podejście się chwali, ale sam przyznajesz, że niewiele wiesz o ETH. A po prostu nie wierzysz, by było lepsze od Bitcoina (który swoją drogą jest już coinem dośc przestarzałym z mnóstwem ograniczeń). Nie opowiadam się tu po żadnej ze stron, chętnie wątek na Bitcointalku przeczytam, ale argument o rosyjskich trollach przy braku podstawowej wiedzy o kryptowalucie jest śmieszny. ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: benq » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 09:24

valgard pisze: Przyznam, że temat ETH do niedawna nieszczególnie mnie interesował, dopóki w necie nie zacząłem napotykać opinii, że jest lepszy niż BTC, że to Bitcoin 2.0, wkrótce może go zdetronizować itp. Serio?
A kiedyś czajnik elektryczny zastąpi lodówkę. Serio. Czajniki to takie lodówki 2.0.
Nie trzeba jakiejś zaawansowanej tajemnej wiedzy technologicznej, żeby się skapnąć, że BTC ma inne zastosowanie niż ETH.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 19 sierpnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: valgard » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 23:07

Araluen pisze:Nie zagłębiasz się w temat, nie znasz się na smart contractach i najwyraźniej nie chcesz tej wiedzy pogłębiać, ale "tyle Ci wystarczy".
Traktuję ETH po prostu jak jedną z kryptowalut. Czy ETH jest kryptowalutą czy nie? Czy fakt, że ETH jest "czymś więcej" w jakiś sposób chroni przed możliwością wyzerowania wartości ETH w sposób, jaki wyżej opisałem?
Araluen pisze: A po prostu nie wierzysz, by było lepsze od Bitcoina (który swoją drogą jest już coinem dośc przestarzałym z mnóstwem ograniczeń)
Dlaczego nie? Uważam za prawdopodobne, że ETH jest lepszy technicznie od BTC - nie wierzę, że aż tylu ludzi dałoby się nabrać tylko na prymitywną propagandę, jakkolwiek zmasowana by nie była. Za to w BTC, jakkolwiek przestarzaly i ograniczony by się nie wydawał - nie ma możliwości, że jakiś kaprys deva może zmienić wszystko.
Araluen pisze:argument o rosyjskich trollach przy braku podstawowej wiedzy o kryptowalucie jest śmieszny.
Dla niektórych istnienie w Rosji fabryk trolli jest tylko bajką. Niemniej kiedy poczytasz tamten wątek, zauważysz powtarzające się do znudzenia setki postów, że ETH to nie może być oszustwo, bo: mnóstwo ludzi w to uwierzyło, zainwestowało, bo kurs rośnie, bo jest na największych giełdach... to mają być argumenty?? Weź pod uwagę narodowość Vitalika Buterina i fakt, że spotykał się z Putinem. Po co - żeby sobie pogadać o kryptowalutach?

Nie bądźcie naiwni. Czy wierzycie, że młody i zdolny rosyjski programista, którego twarz i dane osobowe są znane, tworzy genialną platformę niezależnie od nikogo i nikt więcej się za tym nie kryje? Ciekawe, czemu Satoshi Nakamoto nie chce się ujawnić...

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: esse » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 23:39

valgard pisze: Weź pod uwagę narodowość Vitalika Buterina i fakt, że spotykał się z Putinem. Po co - żeby sobie pogadać o kryptowalutach?
Dlaczego nie spotykają się po kryjomu?

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: HODLER.TECH » wtorek, 21 sierpnia 2018, 16:59

Przy tego typu jednoznacznych konkluzjach na temat projektów które są już faktycznie używane i da się łatwo zweryfikować ich funkcjonalność, zalecam ostrożność. Nie jest tajemnicą że w branży smart contract'ów jest bardzo wielu pretendentów do przejęcia części kapitalizacji Ethereum, także bardzo wielu poważnym ludziom zależy by mu zaszkodzić i coraz częściej będziemy widzieli takie ataki. Nowy kapitał na rynek nie napływa w wystarczającej ilości więc zaczyna się walka o to co jest na nim aktualnie. To zdrowa konkurencja która będzie pozytywna dla rozwoju kryptowalut, jednak mogą pojawić się teksty szkalujące konkurencyjne projekty, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
Tak jak wspominali przedmówcy, porównywanie Bitcoin z Ethereum to jak porównywanie auta z samolotem, da się to zrobić, ale ze względu na to że służą w innych warunkach, nie będzie to miało dużej wartości merytorycznej. Ethereum nie nadaje się do płatności a Bitcoin nie ma funkcji łatwego tworzenia smart contract'ów, samolot nie nadaje się do jazdy po ulicach a samochód nie jest w stanie wykonać przelotu na inny kontynent.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 19 sierpnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: valgard » środa, 22 sierpnia 2018, 17:25

HODLER.TECH pisze:da się łatwo zweryfikować ich funkcjonalność
Funkcjonalność to nie to samo co wartość.
HODLER.TECH pisze:jest bardzo wielu pretendentów do przejęcia części kapitalizacji Ethereum, także bardzo wielu poważnym ludziom zależy by mu zaszkodzić i coraz częściej będziemy widzieli takie ataki
(...)
mogą pojawić się teksty szkalujące konkurencyjne projekty, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością
OK, zarejestrowałem się na forum po to, żeby "poszkalować" ETH, więc masz prawo uważać, że reprezentuję jakiś konkurencyjny projekt. Nie mam zamiaru tego dementować ani potwierdzać, gdyż mam w poważaniu to co o mnie myślicie. Ważne jest to, że do wątpliwości, które tu wyraziłem, nikt z Was się dotąd merytorycznie nie odniósł. Czy tabelka którą wkleiłem, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością?

Dotąd jedyne co można wnioskować z Waszych wypowiedzi - szczególnie tych sarkastycznych - to, że porównywanie BTC i ETH nie ma sensu. Czyżby? To dlaczego mogę wymieniać BTC na ETH i odwrotnie? Ja podaję w wątpliwość wartość ETH, a nie jego funkcjonalność. Twierdzę, że ta wartość może zostać sprowadzona do zera w dowolnym momencie kiedy Vitalik tego zechce bądź zostanie zmuszony, dlatego 1 ETH mimo ostatnich spadków nadal jest niebotycznie przewartościowany. No?... Udowodnijcie, że się mylę.

Całkiem niedawno wielu inwestorów broniło takich projektów jak hashprofit.com czy scrypt.cc, posługując się podobnymi argumentami jak dziś obrońcy ETH. To były zwykłe oszustwa z niewielkim udziałem w rynku, niemniej każdy scam wywierał jakiś tam negatywny wpływ na całe środowisko kryptowalut. W tym przypadku sytuacja jest nieporównanie groźniejsza. Intensywny szum wokół ETH zagraża jego niezasłużonym ugruntowaniem (zamiast BTC) jako synonimu kryptowalut w opinii publicznej, a jeśli do tego dojdzie, to upadek ETH skompromituje cały rynek kryptowalut. Masy nie będą wnikać w szczegóły techniczne, tylko "łykną" banksterskie "a nie mówiliśmy? kryptowaluty okazały się jednym wielkim oszustwem".

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 19 sierpnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: valgard » środa, 19 września 2018, 11:32

No? Ktoś zaprzeczy temu, że ETH zależy od jednego człowieka, który może sprawić że ten "samolot kryptowalut" w jednej chwili stanie się bezwartościowy? Czekam.

Wygadany
Posty: 611
Rejestracja: 6 lutego 2012
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: McGravier » czwartek, 20 września 2018, 16:11

Z jakiegoś powodu ludzie na bitcointalk zrównują otwartą przedsprzedaż z ukrytym nadrukowaniem monet. Jeśli nie widzisz różnicy, argumentowanie z tobą nie ma większego sensu.

BTW, od kiedy to Vitalik posiada 11% BTC?

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 19 sierpnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: valgard » czwartek, 20 września 2018, 23:37

Różnicę widzę.
Czy miała miejsce jakaś otwarta przedsprzedaż ETH?
Czy fakt, że te 70 mln ETH nie jest ukryte, w jakiś sposób zmniejsza zagrożenie, o którym piszę?
A może ktoś się orientuje, skąd tylu obrońców ETH na tamtym forum, powtarzających do znudzenia zapewnienia (nic nie warte pod względem merytorycznym), że ETH nie może być oszustwem?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2071
Rejestracja: 6 czerwca 2011
Reputacja: 312
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: UK - London SM4

Ethereum = SCAM ?

Postautor: Bemx2k » piątek, 21 września 2018, 01:03

https://entethalliance.org/members-2/

Tam jest kilkanaście chyba firm ,każda z tych firm zjada wszystkich anty ETH ciupaczy z ryjących na wszelkich forach.
No chyba że któryś dzieciaczek myśli że jest bardziej spostrzegawczy aka obcykany ?
BTC>ETH

Wygadany
Posty: 611
Rejestracja: 6 lutego 2012
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: McGravier » piątek, 21 września 2018, 07:14

valgard pisze: Czy miała miejsce jakaś otwarta przedsprzedaż ETH?
https://blog.ethereum.org/2014/07/22/la ... ther-sale/
valgard pisze: Czy fakt, że te 70 mln ETH nie jest ukryte, w jakiś sposób zmniejsza zagrożenie, o którym piszę?
Tych ETH nie ma jedna osoba tylko wszystkie które kupiły w przedsprzedaży. Jeśłi chodzi o bezpieczeństwo, to równie dobrze mogłyby być wykopane z użyciem miningu
valgard pisze: A może ktoś się orientuje, skąd tylu obrońców ETH na tamtym forum, powtarzających do znudzenia zapewnienia (nic nie warte pod względem merytorycznym), że ETH nie może być oszustwem?
Dlatego, że ludzie którzy odwiedzają tamto forum to głównie mieszanina z jednej strony fanatyków-maksymalistów BTC oraz z drugiej strony głupców karmiących swoimi oszczędnościami nawet najgłupsze, najbardziej bezsensowne projekty. Żaden z nich nie ma zielonego pojęcia co robi, ani o czym pisze

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 24 sierpnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: investmentico » piątek, 21 września 2018, 12:33

ETH teoretycznie samo się broni swoją stabilnością, która uważam stoi na dość wysokim poziomie w aktualnym momencie.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 19 sierpnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: valgard » piątek, 21 września 2018, 23:12

Bemx2k pisze:Tam jest kilkanaście chyba firm ,każda z tych firm zjada wszystkich anty ETH ciupaczy z ryjących na wszelkich forach.
To, że na jakiejś stronie widnieją loga znanych firm, nie robi na mnie wrażenia.
A co to są anty ETH ciupacze z ryjące na wszelkich forach? :lol:
McGravier pisze:https://blog.ethereum.org/2014/07/22/la ... ther-sale/
Tych ETH nie ma jedna osoba tylko wszystkie które kupiły w przedsprzedaży. Jeśłi chodzi o bezpieczeństwo, to równie dobrze mogłyby być wykopane z użyciem miningu
Nie wiedziałem o przedsprzedaży. Dzięki za link do tego bloga i normalną odpowiedź. Kilka stron dalej czytam, że ponad 50 mln ETH zostało sprzedane, co już znacząco zmienia sytuację. Niestety nie znalazłem podsumowania - może ktoś wie, co się stało z pozostałymi niespełna 20 mln?
McGravier pisze:ludzie którzy odwiedzają tamto forum to głównie mieszanina z jednej strony fanatyków-maksymalistów BTC oraz z drugiej strony głupców karmiących swoimi oszczędnościami nawet najgłupsze, najbardziej bezsensowne projekty. Żaden z nich nie ma zielonego pojęcia co robi, ani o czym pisze
W temacie o ETH wygląda to nieco inaczej - kilka % wypowiedzi merytorycznych i zarazem krytycznych wobec ETH kontra cała reszta krótkich postów na jedną modłę: stwierdzenie, że ETH nie może być scamem i poparcie go jednym z kilku powtarzających się pseudoargumentów z dupy. Naprawdę trudno nie uznać, że są to płatne w systemie akordowym posty z Petersburga ;)
investmentico pisze:ETH teoretycznie samo się broni swoją stabilnością, która uważam stoi na dość wysokim poziomie w aktualnym momencie.
No właśnie :lol: Może doprecyzujesz?...

Wygadany
Posty: 611
Rejestracja: 6 lutego 2012
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ethereum = SCAM ?

Postautor: McGravier » piątek, 21 września 2018, 23:35

valgard pisze: Niestety nie znalazłem podsumowania - może ktoś wie, co się stało z pozostałymi niespełna 20 mln?
Z tego co wiem, sprzedano łącznie 60mln ETH, pozostałe 12 milionów rozdysponowano pomiędzy inwestorów którzy wsparli projekt jeszcze wcześniej przed powstaniem prototypu i przed oficjalną przedsprzedażą. Część tej kwoty ostatecznie trafiła do Fundacji Ethereum (nie znam dokładnej liczby, zdaje, że 1-2 mln ETH) oraz część do Vitalika znowu nie pamiętam liczby, ale zdaje mi się, że w komentarzu na reddicie pochwalił się o czymś na poziomie 150tys. Część sprzedał w przedziale 11-14USD

Obecny stan Fundacji Ethereum to 660 tysięcy - oficjalny adres można monitorować tu:
https://etherscan.io/address/0xde0b2956 ... f4cb697bae

Stary artykuł z 2016 przytaczający powiązane posty vitalika na reddicie dotyczące jego funduszy
http://forklog.net/vitalik-buterin-sold ... th-tokens/

Niestety lepszych danych nie mogę zaoferować - ze względu na to że było to dawno temu.

Wróć do „Ethereum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości