Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: belkin » czwartek, 10 sierpnia 2017, 16:11

Witam serdecznie

Proszę o pomoc osoby które dobrze znają temat od strony technicznej i możliwości wykorzystania smart contract'u

Jak możemy wykorzystać smart kontrakty w naszych firmach? W 2016 r. bardzo mocno interesowałem się możliwościami pozyskania kapitału do firmy budowlanej, niestety obligacje firmy i akcje okazały się zbyt skomplikowane i kosztowne. Crowdfunding nie przyniósł spodziewanego efektu. W tym roku zainteresowałem się kryptowalutami i ich możliwościami, natrafiłem na wiele wątków dot. smart kontraktów ale żadna nie przyniosła oczekiwanej odpowiedzi.

Pytania:
1. Jak wykorzystać smart kontrakt w firmie?
2. Jak działa smart kontrakt i czy opierają się one wyłącznie o wydanie tokenów?
3. Jak pozyskać fundusz ze smart kontraktu i jak zwrócić pieniądze inwestorom oraz zysk z kontraktu?
4. Jeżeli znacie inne sposoby pozyskania kapitału za pomocą kryptowalut to bardzo proszę o propozycję.
5. Czy na forum są osoby lub firmy godne polecenia które wykonają usługę zaprojektowania i uruchomienia smart kontraktu?


To są pytania na zaczepkę, reszta wyjdzie w praniu.

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 15 maja 2017
Reputacja: -9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: emil2233 » piątek, 11 sierpnia 2017, 00:03

Wg mnie smart contrakty są do niczego. NIczego nie gwarantują i w ogóle, jeśli jedna strona nie zapłaci to i tak druga będzie w plecy.
A tokeny możesz sobie sam wyemitować, ale co z tego? Potem możesz sobie włożyć je w buty co najwyżej. No chyba, że w jakiś sposób nabiorą wartości. Ale żeby nabrały wartości to musza trafić na giełdę, a na giełdzie musi się nimi ktoś zainteresować. Można ewentualnie zrobić taką hybrydę tokenów z akcjami spółki, czyli tokeny są niby jednostkami udziałowymi spółki. Ale to też trzeba by ująć w umowie spółki chyba jakoś, hm.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: belkin » piątek, 11 sierpnia 2017, 13:53

Ja jeszcze nie wyrobiłem opinii o smart kontraktach - póki co czekam aż pojawi się ekspert w tej dziedzinie i wszystko łopatologicznie wyjaśni. Smart kontrakty na pewno są mniej skomplikowane niż akcje czy obligacje, prawo i podatki to druga strona medalu, natomiast to będzie temat dla radcy podatkowego jak wprowadzić te pieniądze do spółki. Co do nadania wartości smart kontraktowi i tokenom to pomijając giełdę bardzo dobrze wiem jak to zrobić. Moja wizja jest taka: pozyskuje kapitał ze smart kontraktu lub inną drogą (jaką? tego jeszcze nie wiem) obracam tym kapitałem i po zamknięciu kontraktu zwracam należność i określony procent zysków.

Zapraszam do dyskusji.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: belkin » środa, 13 września 2017, 16:39

Hej, na pewno jest ktoś na forum dobrze znający wyżej wymieniony temat. Szukam pomocy, wstępnie odpłatnych konsultacji (spotkanie - każde miejsce w Polsce, skype lub tel.) w kolejnym kroku jeżeli podejmę pozytywną decyzję to zaproponuję współpracę przy tworzeniu projektu (oczywiście odpłatną).

ps. wujek google nie jest skory do pomocy w poszukiwaniu fachowca w tej branży

Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 31 października 2013
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: altcoin » środa, 13 września 2017, 17:38

Obawiam się, że na gruncie polskiego prawa jest to nielegalne.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 63
Rejestracja: 20 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: artuj » piątek, 15 września 2017, 23:01

emil2233 pisze: Wg mnie smart contrakty są do niczego. NIczego nie gwarantują i w ogóle, jeśli jedna strona nie zapłaci to i tak druga będzie w plecy.
(...)
Co za bzdura! Jest wręcz odwrotnie. SmartContract gwarantuje niezmienność (raz wrzucony pod dany adres nie może ulec zmianie), jego kod jest dostępny (jako bytecode i niedługo pewnie dostępne będą lepsze dekompilatory).

Właśnie na tym rzecz polega, że SmartContract wykona dokładnie to do czego został zaprojektowany. Nic więcej, nic mniej. Każde wykonanie odkłada się w bloku, można prześledzić i odtworzyć każde uruchomienie. Jest to transparentne oraz przewidywalne do bólu. Dla niektórych to wada, bo taki kontrakt nic nie ukryje. Można próbować, ale ja jeszcze nie widziałem skutecznej metody.

W SmartContract można bez problemu np. napisać usługę poręczyciela. Tzn. strona A przesyła pewną sumę na adres B, jednak ta suma jest przechowywana przez kontrakt aż strona C nie potwierdzi transakcji (przesyłając 0 Ether, poniesie tylko symboliczny koszt Gas'u). W tej sytuacji ani strona A, ani strona B nie może oszukiwać. Jedynie strona C do której oboje wyrazili zaufanie z czystej złośliwości może nie chcieć poświadczyć tej transakcji i w tym modelu zamrozi środki.
belkin pisze:(...) ps. wujek google nie jest skory do pomocy w poszukiwaniu fachowca w tej branży
Szukałeś ludzi z 10 letnim doświadczeninem? No to od razu uprzedzam, będzie ciężko :D Na większość Twoich pytań odpowiedzi udzieli oficjalna dokumentacja oraz masa materiałów na YT. Wyczuwam lenistwo.

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 2 września 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: aniahej » niedziela, 17 września 2017, 19:10

Wydaje mi się, że na razie jest to jeszcze zabawa. Smart Contracty mogą być fajnym narzędziem. Właśnie bawię się w tworzenie prostych kontraktów i testowanie, fajna zabawa. Stworzenie tokenu to nic trudnego, ale stworzenie kontraktu zabezpieczającego i skomplikowanego to chyba tylko z udziałem programisty.
Ale pytanie brzmi, czy smart contraktem można zabezpieczyć taką transakcję:

Mam w Polsce klienta, który zakupi 1000kg pistacji po 40zł/kg.
Znajduję w Senegalu producenta pistacji w cenie 20zł/kg.
I powstaje problem. Ja nie zaryzykuje wysłania w ciemno 40tys zł na konto gdzieś w Afryce.
A producent pistacji nie wyśle mi 1000kg bez zapłaty.

Czy smart contactem można to zabezpieczyć ?
Chyba nie. Dlatego jak napisałeś powyżej musi zaistnieć 3 neutralna osoba. Ale wówczas nie potrzebny jest nawet smart contract, bo takiej neutralnej obcej osobie też nie wyślę kasy w ciemno. A jeśli ktoś napisze, że teraz przydał by się smart contract bo przynajmniej przelew byłby w ramach SC i w etherach to i tak ta 3 osoba musi kliknąć, a ja nigdy nie będę miała pewności co do tego, że nie jest przekupiona. I odwrotnie.

Dlatego w potocznym biznesie smart contract się nie przyda, przynajmniej na razie.

Ale co do ICO jakie pojawiają się wszem i wobec to jest to powiedzmy jakieś częściowe zmniejszenie ryzyka. Bo znając doskonale kod kontraktu :) możemy mieć pewność, że np jeśli ICO nie spełni zaakceptowanych przez nas założeń to wówczas właściciel ICO nie uceknie z etherami.

Zrobiłam juz kilka ICO i nawet fajnie to działa.

Więc smart contracty mogą zmniejszać ryzyko transakcji ale tylko w niektórych okolicznościach i niektórych pomysłach, własnie najcelniej w ICO.
Ale, żeby wykorzytać SC do transakcji zwykłym np handlu to nici z tego.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 63
Rejestracja: 20 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: artuj » niedziela, 17 września 2017, 21:32

aniahej pisze:(...)
Chyba nie. Dlatego jak napisałeś powyżej musi zaistnieć 3 neutralna osoba. Ale wówczas nie potrzebny jest nawet smart contract, bo takiej neutralnej obcej osobie też nie wyślę kasy w ciemno. A jeśli ktoś napisze, że teraz przydał by się smart contract bo przynajmniej przelew byłby w ramach SC i w etherach to i tak ta 3 osoba musi kliknąć, a ja nigdy nie będę miała pewności co do tego, że nie jest przekupiona. I odwrotnie. (...)
Może to być jedna osoba, może być to instytucja lub nawet wiele stron (implementacja wielopodpisu). Akurat w tym przypadku można zaangażować spedytorów na każdym etapie procesu logistycznego a to otwiera jeszcze więcej możliwości.

Nie, to nie to samo co znalezienie trzeciej osoby. To SmartContract przechowuje środki. Ta 3-cia strona jedyne co może, to je uwolnić ale w żadnym wypadku nie wyjąć i przelać na swój adres. Można też zaszyć algorytm, który wraz z upływem czasu pomniejszy przelaną kwotę i resztę zwróci nadawcy w ramach rekompensaty. Odpowiednia logika w SmartContract uniemożliwi wypłatę środków nawet samemu autorowi. Ogranicza już tutaj tylko wyobraźnia i kreatywność. Cały algorytm natomiast dla wszystkich stron może być (i w sumie jest) jawny a sam Blockchain gwarantuje jego niezmienność.
aniahej pisze:(...)
Dlatego w potocznym biznesie smart contract się nie przyda, przynajmniej na razie.(...)
To samo już kiedyś słyszałem o innym wynalazku. Nazywał się INTERNET jak mnie pamięć nie myli ;)

ICO to dopiero początek. Wiem, że jest cała masa ludzi którzy pracują nad jeszcze bardziej praktycznymi zastosowaniami. Trzeba trochę czasu. Technologia jest kompletnie nowa i jeszcze posiada sporo ograniczeń, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Cierpliwości. Nie jestem tylko pewien, czy to Ethereum będzie głównym wdrożeniem SmartContract czy inna implementacja. Na pewno ma dużą przewagę będąc pierwszym wdrożeniem na taką skalę.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: adam1226 » niedziela, 17 września 2017, 21:53

Apropo logistyki jest juz jakis projekt, chyba nawet maja ICO..
Jedyny powod dlaczego SmartContracty mialyby sie nie sprawdzic to kwestie prawne.. ale sa kraje, ktore ida z duchem czasu (np jak dobrze kojarze stan Deleware)
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 63
Rejestracja: 20 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: artuj » niedziela, 17 września 2017, 22:01

adam1226 pisze:(...)Jedyny powod dlaczego SmartContracty mialyby sie nie sprawdzic to kwestie prawne (...)
Chyba muszę się zabawić w pogromce mitów. To ICO ma problem prawny. To tak jakby mieli zakazać produkcji stali, ponieważ niektórzy wytapiają z niej broń.

SmartContract nie musi wcale przyjmować żadnej kwoty w Ether. Pole value może wynosić 0 a zamiast tego zawierać dane, które chcemy w blockchain przechowywać i przetwarzać. Jedyny koszt to koszt Gas, który jest opłatą za każde wywołanie naszego kontaktu. To jest akurat oczywiste, bo bez opłat ludzie pisaliby kontrakty zarzynające sieć i nie niosące żadnej wartości dla nikogo.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: adam1226 » niedziela, 17 września 2017, 22:06

@artuj, nie zrozumielismy sie.
Miałem na myśli to, ze jeśli smartcontract ma byc skuteczny prawnie to prawo musi je uznawac za wiazace..
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 63
Rejestracja: 20 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: artuj » niedziela, 17 września 2017, 22:14

No tak na to patrząc to się zgadza. Jest na to jednak rozwiązanie, stosunkowo proste. W formie tradycyjnej papierowej, strony zgadzają się respektować informacje podpisane w sieci Ether ze swoich adresów.

Osobiście znam przynajmniej jedno takie podejście, gdzie strony zgadzają się korzystać z podpisu (który nie jest podpisem kwalifikowanym) dobrowolnie i go respektować. Jak do tej pory, nikt tego nie podważył. Skoro sądy już respektują nawet korespondejcę mailową, bez żadnych podpisów czy szyfrowania to tutaj na biegłego powołają kryptologa i będzie ciekawy proces :) Mam tutaj na myśli cały czas nasze Polskie podwórko.

ICO jest na celowniku, ponieważ jest to inwestycja obarczona ryzykiem. Jaka technologia pod tym się znajduje, to ma akurat mniejsze znaczenie dla regulatorów. Nawet gdyby to było papierowo i ludzie to sobie pocztą wysyłali do chin, to byłby taki sam problem.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: pm7 » niedziela, 17 września 2017, 23:58

adam1226 pisze: Miałem na myśli to, ze jeśli smartcontract ma byc skuteczny prawnie to prawo musi je uznawac za wiazace..
To się trochę kłóci z tym: :)
artuj pisze:
aniahej pisze:(...)
Chyba nie. Dlatego jak napisałeś powyżej musi zaistnieć 3 neutralna osoba. Ale wówczas nie potrzebny jest nawet smart contract, bo takiej neutralnej obcej osobie też nie wyślę kasy w ciemno. A jeśli ktoś napisze, że teraz przydał by się smart contract bo przynajmniej przelew byłby w ramach SC i w etherach to i tak ta 3 osoba musi kliknąć, a ja nigdy nie będę miała pewności co do tego, że nie jest przekupiona. I odwrotnie. (...)
Może to być jedna osoba, może być to instytucja lub nawet wiele stron (implementacja wielopodpisu). Akurat w tym przypadku można zaangażować spedytorów na każdym etapie procesu logistycznego a to otwiera jeszcze więcej możliwości.

Nie, to nie to samo co znalezienie trzeciej osoby. To SmartContract przechowuje środki. Ta 3-cia strona jedyne co może, to je uwolnić ale w żadnym wypadku nie wyjąć i przelać na swój adres. Można też zaszyć algorytm, który wraz z upływem czasu pomniejszy przelaną kwotę i resztę zwróci nadawcy w ramach rekompensaty. Odpowiednia logika w SmartContract uniemożliwi wypłatę środków nawet samemu autorowi. Ogranicza już tutaj tylko wyobraźnia i kreatywność. Cały algorytm natomiast dla wszystkich stron może być (i w sumie jest) jawny a sam Blockchain gwarantuje jego niezmienność.
Smart kontrankt sam się egzekwuje - nie potrzebujesz przymusu państwa.
aniahej pisze: Ale co do ICO jakie pojawiają się wszem i wobec to jest to powiedzmy jakieś częściowe zmniejszenie ryzyka. Bo znając doskonale kod kontraktu :) możemy mieć pewność, że np jeśli ICO nie spełni zaakceptowanych przez nas założeń to wówczas właściciel ICO nie uceknie z etherami.
Warunki musiałyby być zapisane w ICO. Może coś przegapiłem, ale chyba żadne ICO dotychczasz nie gwarantowało w ten sposób spełnienia obietnic (wiele wręcz bezpośrednio płaciło twórcom "na dalszą pracę). Jedyne gwarancje jakie się dostawało, to otrzymania tokenów danego projektu (i czasami np. czasowe zamrożenie części środków).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: adam1226 » poniedziałek, 18 września 2017, 08:58

pm7 pisze: Smart kontrankt sam się egzekwuje - nie potrzebujesz przymusu państwa.
Smart kontrakt raczej, przynajmniej poki co, nie przesle fizycznego towaru z pkt A do pkt B..
To dopiero jak sie Iota rozwinie itp pewnie ;)
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: pm7 » poniedziałek, 18 września 2017, 21:19

Albo masz zwykły kontrakt niezależnie od "smart kontrakt", albo ufasz w mechanizmy zabezpieczające smart kontraktu (czyli np. jak nie dostaniesz towaru, to zwrot kasy po potwierdzeniu przez niezależnych ludzi).

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: belkin » piątek, 22 września 2017, 20:17

hmm... zadam pytanie inaczej.

Załóżmy, że właściciel bardzo dobrze prosperującej cukierni, chciałby otworzyć sieć swoich sklepów w całej Polsce a później na świecie. Wiąże się to ze sporym nakładem finansowym np. 3 000 0000zł
- czy kryptowaluty/tokeny ? smart kontrakty lub inne narzędzia dają możliwość pozyskania tej kwoty
- czy nierozerwalnie łączy się to z wejściem na giełdę ?
- zakładając, że po 5 latach sieć cukierni będzie przynosiła pierwsze roczne zyski w kwocie np. 2 000 000zł, jak podzielić się zyskiem z inwestorami, jak sfinalizować sukces firmy, jak odkupić ew. udziały od inwestorów

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: pm7 » piątek, 22 września 2017, 20:38

belkin pisze: - czy kryptowaluty/tokeny ? smart kontrakty lub inne narzędzia dają możliwość pozyskania tej kwoty
Teoretycznie tak, natomiast trzeba zaznaczyć, że w takiej sytuacji tokeny nie stanowią zabezpieczenia dla inwestujących, bo i tak ich pieniądze zostaną wypłacone.
belkin pisze: - czy nierozerwalnie łączy się to z wejściem na giełdę ?
To już zależy od regulacji prawnych i tego, jak się kontrakt zaprojektuje. Firmy generalnie sprzedają udziały lub obligacje.
belkin pisze: - zakładając, że po 5 latach sieć cukierni będzie przynosiła pierwsze roczne zyski w kwocie np. 2 000 000zł, jak podzielić się zyskiem z inwestorami, jak sfinalizować sukces firmy, jak odkupić ew. udziały od inwestorów
Jeżeli jest odpowiedni kontrakt, wystarczy wysłać na niego zysk, a kontrakt sam podzieli go odpowiednio między inwestorów. Można umożliwić "handel" tokenami. To wszystko kwestia implementacji.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: belkin » piątek, 22 września 2017, 20:55

Czyli możliwości są spore.

Czy w Polsce znajdują się wyspecjalizowane firmy które napiszą taki kontrakt, gdzie ich szukać :?:

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 63
Rejestracja: 20 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: artuj » piątek, 22 września 2017, 23:27

Jednak jesteś mocno leniwy, naprawdę nie jest trudno znaleść takie informacje. Sam ostatnio byłem na darmowym szkoleniu wprowadzającym do Smart Contracts ETH prowadzonym przez http://pragmaticcoders.com .

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Smart contract - pytania? jak wykorzystać w biznesie tradycyjnym?

Postautor: esse » piątek, 22 września 2017, 23:37

Niebawem z tworzeniem smart kontraktów ma być łatwiej: https://etherparty.io/

Wróć do „Ethereum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości