Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Weteran
Posty: 1415
Rejestracja: 26 sierpnia 2011
Reputacja: 88
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: grzem » poniedziałek, 3 kwietnia 2017, 10:33

rav3n_pl pisze:Wyobraź sobie, że masz połączone masy, zasilacze z różnych faz i jedna faza siada. Jesteś 100% pewien że nic się nie stanie? Bo oczyma wyobraźni widzę przeciążenie zasilacza i/lub ścieżek płyty próbującej pobrać zasilanie przez kartę...
NIe brnij w te teorie, moim zdaniem nie ma znaczenia połączenie zasilacza do tej samej lub różnych faz, ta część jest odseparowana od strony niskonapięciowej zasilaczy.
Zapraszam na https://cryptox.pl

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: powered » poniedziałek, 3 kwietnia 2017, 12:30

@grzem, Minus na niskim napięciu często połączone jest z N 230V w gniazdku gdzie zrobiony jest mostek pomiędzy uziemieniem i N. Powiedzmy że jeden zasilacz podłączony jest do jednej fazy, drugi do drugiej, a monitor do trzeciej (wystarczą nawet dwie fazy). Wszystkie te urządzenia są zmasowane pomiędzy sobą poprzez minus na niskim napięciu. I w pewnym momencie powstaje przerwa na linii N. Wiesz jak działa silnik 3-fazowy połączony w trójkąt? :)

Weteran
Posty: 1415
Rejestracja: 26 sierpnia 2011
Reputacja: 88
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: grzem » poniedziałek, 3 kwietnia 2017, 12:50

powered pisze:@grzem, I w pewnym momencie powstaje przerwa na linii N.
W jakim momencie powstaje przerwa na linii N połączonej przecież z PE (w twoim, dość już egzotycznym przypadku)?
Zapraszam na https://cryptox.pl

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 3 kwietnia 2017, 12:53

Upala/urywa się kabelek w gniazdku. Znam z autopsji.
Instalacje 2-przewodowe nie są rzadkością.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: powered » poniedziałek, 3 kwietnia 2017, 12:57

@grzem, Dlaczego ten przypadek jest egzotyczny? Nie może się zerwać śruba gdzie przykręcone są przewody N np. pod licznikiem? Nikt nie trafi wiertarką w przewód N? Drzewo nie zerwie przewodu N itp?

Weteran
Posty: 1415
Rejestracja: 26 sierpnia 2011
Reputacja: 88
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: grzem » poniedziałek, 3 kwietnia 2017, 13:04

rav3n_pl pisze: Upala/urywa się kabelek w gniazdku. Znam z autopsji.
Instalacje 2-przewodowe nie są rzadkością.
To nie jest zanik fazy, tylko totalna awaria instalacji elektrycznej, groźna i owszem dla wszelkich urządzeń domowych w instalacji wielofazowej.

Dodano po 5 minutach 11 sekundach:
powered pisze: @grzem, Dlaczego ten przypadek jest egzotyczny? Nie może się zerwać śruba gdzie przykręcone są przewody N np. pod licznikiem? Nikt nie trafi wiertarką w przewód N? Drzewo nie zerwie przewodu N itp?
To jest awaria sieci, nie zanik fazy, a egzotyczna jest dwuprzewodowa instalacja bez różnicówki.
Zapraszam na https://cryptox.pl

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: pm7 » poniedziałek, 3 kwietnia 2017, 15:51

rav3n_pl pisze: Wyobraź sobie, że masz połączone masy, zasilacze z różnych faz i jedna faza siada. Jesteś 100% pewien że nic się nie stanie? Bo oczyma wyobraźni widzę przeciążenie zasilacza i/lub ścieżek płyty próbującej pobrać zasilanie przez kartę...
Zalecamy tutaj łączyć zasilacze bez zwierania napięcia dodatniego, więc w przypadku awarii jednej z faz jedynym efektem powinno być odcięcie zasilania konkretnych kart. Może to oczywiście spowodować bluescreen, czy podobny efekt, bo GPU nie są urządzeniami hot-plug, ale nie przesadzajmy z awariami.

Co do scenariusza, który teraz piszecie: a co się dzieje jak sieć wam da 500V? Albo ileś innych negatywnych zdarzeń?

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 3 kwietnia 2017, 16:24

Piki nawet do 2kV wyłapuje zwykła listwa.
Zabranie zasilania z połowy układu może dać nieprzewidziane efekty. Moment załączania i rozłączania jest niestabilny i nieobliczalny - dlatego elektronika nie lubi "być mrygana".
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 29 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: zbrojny » sobota, 8 kwietnia 2017, 15:37

Panowie, wróćmy do pytania z tematu.
Połączyłem masy dwóch zasilaczy przy użyciu: po jednej stronie kabla sata, po drugiej molex (dwoma przewodami).
Po wielu testach i próbach wychodzi:
a) PSU 1 -> MOBO + 3GPU, PSU 2 -> 3GPU [CRASH]
b) PSU 1 - MOBO + 4GPU, PSU 2 -> 2GPU [OK] // Zbyt duże obciążenie PSU 1

Czytałem gdzieś, że zasilacz, który nie jest podłączony do płyty powinien mieć rezystory, które obciążają linie 5V i 3,3V. Podłączałem dysk do drugiego zasilacza (3,5 SATA), ale to nie pomaga.
Czy możliwe, że to jest przyczyną i jeśli tak, to jak dobrać rezystory?

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: rav3n_pl » sobota, 8 kwietnia 2017, 16:08

Podłącz miernik do karty na linii 12v w pierwszej konfiguracji i będziesz miał odpowiedź czy zasilacz daje napięcie bez obciążenia na 5v
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 29 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: zbrojny » sobota, 8 kwietnia 2017, 16:49

Dziękuję za sugestie, jednak aktualnie nie mam skąd wziąć miernika :( Poza tym nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, chodzi o sprawdzenie czy napięcia na 12V są stabilne przy obciążeniu zasilacza 2, który nie ma obciążonych linii 3.3V oraz 5V?.

Skąd najlepiej brać pomiar, z tyłu kart mam metalowe backplate'y. Nie chciałbym rozkręcać kart. Zasilacz ma 1 fazę na 12V także może wystarczy zmierzyć napięcie w dowolnym kablu (Molex / Sata / 8PIN PCIE)?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: pm7 » sobota, 8 kwietnia 2017, 17:22

zbrojny pisze: Dziękuję za sugestie, jednak aktualnie nie mam skąd wziąć miernika
Jedziesz do najbliższego sklepu elektronicznego, albo zamawiasz w internecie i masz. Jak można nie mieć miernika w domu?
zbrojny pisze: Poza tym nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, chodzi o sprawdzenie czy napięcia na 12V są stabilne przy obciążeniu zasilacza 2, który nie ma obciążonych linii 3.3V oraz 5V?.
Tak.
zbrojny pisze: Zasilacz ma 1 fazę na 12V także może wystarczy zmierzyć napięcie w dowolnym kablu (Molex / Sata / 8PIN PCIE)?
Tak.
zbrojny pisze: Czytałem gdzieś, że zasilacz, który nie jest podłączony do płyty powinien mieć rezystory, które obciążają linie 5V i 3,3V. Podłączałem dysk do drugiego zasilacza (3,5 SATA), ale to nie pomaga.
Zależy od zasilacza, czy 5V i 3,3V robi przez konwersję DC-DC, czy bezpośrednio. Nowe zasilacze już chyba zwykle nie potrzebują rezystorów, ale nie jestem tego pewien. Dysk nie pobierze raczej wystarczająco prądu.
zbrojny pisze: Czy możliwe, że to jest przyczyną i jeśli tak, to jak dobrać rezystory?
Eksperymentalnie :)
Można zacząć małymi prądami (wysokim oporem) i stopniowo zwiększać (czyli zmniejszać opór, bądź dodawać rezystory).
Pamiętaj, że rezystory muszą mieć odpowiednią moc (czyli większą niż to co wychodzi z obliczeń ile się wydzieli na rezystorze) i że będą gorące.

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 29 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: zbrojny » niedziela, 9 kwietnia 2017, 11:25

Na pierwszym zasilaczu mamy napięcie 11,3V
na drugim jest to 11V (obciążyliśmy go i już stabilnie chodzi).
Te napięcia nie wydają się być zadowalające. Czy te napięcia są ok?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: adam1226 » niedziela, 9 kwietnia 2017, 12:31

zbrojny pisze: Na pierwszym zasilaczu mamy napięcie 11,3V
na drugim jest to 11V (obciążyliśmy go i już stabilnie chodzi).
Te napięcia nie wydają się być zadowalające. Czy te napięcia są ok?
No powinno być tak koło 11.5 wzwyż...
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Dyskutant
Posty: 233
Rejestracja: 6 lipca 2011
Reputacja: 34
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: Wojciech » niedziela, 9 kwietnia 2017, 15:15

@zbrojny, Na twoim zasilaczu nie widziałem, aby 12V miało różne linie. Czasami jednak nierównomierne obciążenie tylko jednej linii może też wyłączyć zasilacz.
Jak widziałem na żywo połączone zasilacze, to miały połączone masy, były zasilane z jednej listwy, linie zasilania 12V były zlutowane grubymi przewodami wewnątrz zasilacza, aby była tylko jedna linia 12.
Starano się nie łączyć zasilania z dwóch zasilaczy w jednej karcie, ale nawet wtedy jakoś poszło.
*Bez miernika lepiej nie zaczynać testów.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: rav3n_pl » niedziela, 9 kwietnia 2017, 15:56

No jak z nominalnego 12V zostaje 11v przy karcie, to albo 1v spada na kablach (za cienkie i będą się grzały) albo zasilacz nie wyrabia prądowo. Nie wiem co gorsze.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: adam1226 » niedziela, 9 kwietnia 2017, 19:28

rav3n_pl pisze: No jak z nominalnego 12V zostaje 11v przy karcie, to albo 1v spada na kablach (za cienkie i będą się grzały) albo zasilacz nie wyrabia prądowo. Nie wiem co gorsze.
Grzaly.. żeby tylko grzały to pół biedy..
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: powered » niedziela, 9 kwietnia 2017, 21:35

Na mojej pierwszej koparce były takie spadki napięcia że były nawet słyszalne :)
W koparce były tylko 3 karty, które nie żałowały sobie prądu HD5970 podpięte na riserach bez zasilania. Gdy był chwilowy zanik lub powrót internetu lub gdy przełączały się na inną walutę to wtedy przestawały kopać - wentylatory zwiększały swoje obroty, gdy zaczynały kopać - wentylatory zmniejszały obroty. To z powodu tak dużych skoków napięć. Było to bardzo wyraźnie słychać, ale wszystko działało więc nie wnikałem w szczegóły :)

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 29 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: zbrojny » wtorek, 25 kwietnia 2017, 19:36

Co sądzicie o takich dziwnych skokach wydajności?
Mam 6 kart graficznych i kopią równo po 28,5 MH/s
i nagle jest spadek do 1,5 MH/s np. przez 3 kolejne wyniki pod rząd
Po tym spadku wszystko wraca do normy i tak przez 10min jest ok i później znowu taki dziwny spadek.
Co może być przyczyną?

Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 10 października 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Problem przy użyciu dwóch zasilaczy

Postautor: Dexahs » środa, 29 listopada 2017, 19:27

Nie znalazłem w wątku odpowiedzi, a mam taką sytuację;

Płyta H81 pro, zasilacz Corsair CS650M,
przez jakiś czas śmigały na nim 3 karty,
pobór w okolicach 450W, stabilnie i gładko,
i teraz,

dokupiłem identyczny zasilacz, podłączyłem go do pierwszego za pomocą tego patentu:
Obrazek

odpaliłem ponownie zestaw na rozdzielaczu bez włączania nowego zasilacza, wszystko było ok,

podpiąłem więc nową kartę do nowego zasilacza, z góry 6+2, riser sata (wszystko z 2. PSU) no i std. usb do pci-e 16,
odłączyłem karty (tylko) z pci, te z pierwszego zasilacza, chciałem wystartować tylko nową kartę z 2. PSU (oczywiście pierwszy PSU też został załączony)

po włączeniu - wentylatory na 100%, pobór mocy całości ok. 220 i brak reakcji, system nie startował, wyłączyłem włączyłem jeszcze raz,
zadzwonił telefon, minęło 15 sekund a nad płytą główną uniósł się mały dymek - zjarał się port pci-e 16 - zespawał się z końcówką risera,
na szczęście dało się go wyjąć, choć do tej płyty raczej nic już nie podłączę :cry:

wygląda jakby drugi PSU nie dał zasilania i całość GPU ciągnęła by z usb, bo kabel usb też się zagotował...

czy zasilanie szyny pci-e powinno iść z PSU 1. - tego od mobo ? tak mam i nie myślałem, żeby to zmieniać.

Powie mi ktoś konstruktywnie jaki błąd popełniłem i jak to spiąć z nową płytą, żeby było poprawnie ?

Wróć do „Ethereum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości