Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: ekonokomik » wtorek, 4 listopada 2014, 08:01

Jakie sprawdzone przez Was, bezpieczne i niedrogie "mennice" polecacie? Mogą być zagraniczne.

Chodzi o popularne złote monety o wadze od 1/10 do 1 uncji, oraz popularne srebrne monety 1 uncjowe (fajnie gdyby była zniżka przy zkupie paczki 20 - 25).

Ktoś prosił mnie o pomoc, a ja jak już coś kupowałem to tylko za BTC ;)
Dzięki za info.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: prezes » wtorek, 4 listopada 2014, 08:32

Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3884
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: __kot__ » wtorek, 4 listopada 2014, 08:35

Monet nie kupisz w mennicy tylko u dealera (nie daj się zwieść nazwami firm z Polski).
Cena srebra i złota jest generalnie taka sama wszędzie - jest obecnie dosyć zmanipulowana przez tzw. commercials. Jak ktoś chce szukać okazji inwestycyjnej to można przejechać się do Estonii i tam kupić srebro lub w Niemczech kupować "używane".
http://independenttrader.pl/177,srebro_ ... pdate.html
http://dwagrosze.com/2014/01/srebro-bez ... tonii.html

Generalnie to nie polecam kupowania monet typu 1/10 uncji. Niech ów ktoś kupuje całe uncje lub kilogramowe monety/sztaby.

O zniżce przy zakupach w ilości 20-25 sztuk możesz zapomnieć. Na tym rynku o zniżkach zaczyna się poważnie dyskutować przy kwotach pięcio- sześcio-cyfrowych (w USD/CHF/EUR).
Generalnie polecałbym do większych zakupów Estonię (srebro) lub Pro-aurum w Zurichu (mają nieco niższe ceny w stosunku do np. banków szwajcarskich). A w Polsce to Mennica Wrocławska.
Zaletą Zurichu jest fakt, że można sobie tam (po wcześniejszej rejestracji i zaakceptowaniu) wynająć skrytkę w Via Mat (raczej do srebra, ponieważ ceny przechowywania złota są relatywnie wysokie). Dobre ceny na skrytki z ubezpieczeniem oferuje Das Safe z Austrii (tu z kolei opcja do przechowywania złota jest bardzo korzystna).

UWAGA: Żadnego kupowania przez allegro itp.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: prezes » wtorek, 4 listopada 2014, 08:44

Jeżeli chcesz kupić fizyczne złoto czy srebro to nie przechowuj go w jakiś skrytkach w Szwajcarii bo to tak jakbyś kupił sobie papierkowe złoto. Kolejna sprawa to nie kupuj u małych dilerów bo zdarzają się podróbki.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 1295
Rejestracja: 19 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: servantes » wtorek, 4 listopada 2014, 08:45

https://www.monety-inwestycyjne.pl/

Kupowalem tam, mozesz placic BTC, choć cięzko się z nimi ustala kurs.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: prezes » wtorek, 4 listopada 2014, 08:47

Przed kupieniem w monety-inwestycyjne (79th Element Ltd) polecam zapoznać się z tym:
http://www.goldblog.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=64
a tu masz więcej opinii o innych dilerach:
http://www.goldblog.pl/forum/viewforum.php?f=4
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3884
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: __kot__ » wtorek, 4 listopada 2014, 08:49

prezes pisze:Jeżeli chcesz kupić fizyczne złoto czy srebro to nie przechowuj go w jakiś skrytkach w Szwajcarii bo to tak jakbyś kupił sobie papierkowe złoto. Kolejna sprawa to nie kupuj u małych dilerów bo zdarzają się podróbki.
Radzę najpierw zapoznać się z tematem aby potem nie wypisywać podobnych bzdur.
Podpowiem Skrytka w ViaMat to coś zgoła odmiennego od skrytki w banku (i zdecydowanie innego niż ETF-y).

W sumie jeśli znasz coś lepszego, godnego polecenia to chętnie się zapoznam.
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 listopada 2014, 08:59 przez __kot__, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: prezes » wtorek, 4 listopada 2014, 08:53

Nie przypuszczałem że na forum bitcoinowym są fani oddawania swoich oszczędności w ręce innych ludzi ale jak widzę, każdy może się pomylić.

Dla mnie jest czystą głupotą kupowanie fizycznego kruszcu i później oddanie go w czyjeś ręce niby bezpieczniejsze niż swoje.
@__kot__ bitcoiny pewno też trzymasz u pośredników bo bezpieczniej ;)
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3884
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: __kot__ » wtorek, 4 listopada 2014, 09:04

Jeżeli uważasz za rozsądne i bezpieczne trzymanie złota i srebra inwestycyjnego w domu/mieszkaniu to rzeczywiście nie ma sensu kupować skrytki. Ja jestem zgoła odmiennego zdania. Ryzyko utraty w efekcie włąmania, kradzieży, napaści czy innego zdarzenia losowego jest ogromne.
I powtarzam - zapoznaj się czym jest skrytka w Via Mat czy das Safe zanim zaczniesz krytykować. Zaryzykuję stwierdzenie, że moje kruszce są znacznie bezpieczniejsze w ViaMat niż Twoje (jeśli posiadasz) u Ciebie w domu. Znacznie bezpieczniejsze.

PS. Zakładam ,że piszemy o inwestycjach i zabezpieczeniu majątku a nie zakupach rzędu 1-2 uncje.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: ekonokomik » wtorek, 4 listopada 2014, 09:06

__kot__ pisze: Monet nie kupisz w mennicy tylko u dealera (nie daj się zwieść nazwami firm z Polski).
Cena srebra i złota jest generalnie taka sama wszędzie.
Wiem, że to tylko nazwa prywatnej firmy. Ale ceny różnią sie ogromnie, nawet u "uznanych" sprzedawców.
Proszę przykład:
1/10 oz. Filharmonicy:
505,08zł http://www.mennicawroclawska.pl/product ... nicy-.html
470,00zł http://inwestycje.mennica.com.pl/filhar ... 1-10-t-oz/

Jak dla mnie 7% to robi różnicę.

Właściwie dlatego założyłem ten temat, bo po szybkim reserczu w sieci nie mogłem zrozumieć skąd takie wielkie różnice.
__kot__ pisze: Generalnie to nie polecam kupowania monet typu 1/10 uncji. Niech ów ktoś kupuje całe uncje lub kilogramowe monety/sztaby.
Dlaczego tak uważasz?
Wiem, że cena sprzedaży w przeliczeniu na 1g jest tym wyższa im mniejsza waga monety, ale myślałem, że cena skupu rónież?
Ja sam biorę pod uwagę nie tylko inwestycję, ale również zabezpieczenie na wypadek poważnego kryzysu / wojny. W takim wypadku łatwiej będzie płacić na czarnym rynku monetami 1/10 oz niż 1 oz.
__kot__ pisze: O zniżce przy zakupach w ilości 20-25 sztuk możesz zapomnieć. Na tym rynku o zniżkach zaczyna się poważnie dyskutować przy kwotach pięcio- sześcio-cyfrowych (w USD/CHF/EUR).
Znalazłem takie oferty, nawet w kilku mniejscach.
Np tutaj cena w przeliczeniu na monetę wychodzi niższa:
http://www.mennicawroclawska.pl/product ... ebra-.html
http://www.mennicawroclawska.pl/product ... ebra-.html
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 listopada 2014, 09:13 przez ekonokomik, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: ekonokomik » wtorek, 4 listopada 2014, 09:13

prezes pisze:Przed kupieniem w monety-inwestycyjne (79th Element Ltd) polecam zapoznać się z tym:
http://www.goldblog.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=64
A konkretnie co masz na myśli?
Nie przedarłem się przez każdy post, ale widzę odpowiedzi na pytania udzielane przez właściciela i masę zadowolonych klientów.
Sam też kiedyś korzystałem (za BTC) i wszystko poszło idealnie.

EDITED: ale dzięki za link, faktycznie bardzo przydatne forum.
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 listopada 2014, 09:16 przez ekonokomik, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3884
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: __kot__ » wtorek, 4 listopada 2014, 09:13

@eko
Dlateczo polecałem zakup w Mennicy Wrocławskiej? Osobiście uważam, że w Polsce to jedyny poważny dealer.

A skąd różnice w cenie? Trudno mi powiedzieć bo to rzeczywiście duża różnica. Zapytaj czy są w stanie na jutro przygotować Ci 2500 sztuk to tej dobrej cenie. Powinno to dać niejaki pogląd czy mają rzeczywiste zapasy czy to tylko reklama.

Dlaczego tylko uncje i sztabki? Bo to standard a mniejsze monety mają generalnie wyższy spread i trudniej je potem sprzedawać (np. wielu kupujących używki będzie używało liniki Fisha, która mierzy tylko standardowe rozmiary).
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 listopada 2014, 09:44 przez __kot__, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3884
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: __kot__ » wtorek, 4 listopada 2014, 09:39

Zapomniałem o najważniejszym aspekcie przy zakupie kruszcu (coś, co dla mnie jest oczywiste).

Na rynku handlu kruszcami równie ważną kwestią co cena powinna być dla inwestora reputacja dealera.
Moim zdaniem powinniśmy wybierać jedynie sprawdzonych dealerów, którzy są w stanie gwarantować jakość sprzedawanych produktów. Dealer z ugruntowaną reputacją daje gwarancję zakupu u renomowanych dystrybutorów. Wystrzegamy się w ten sposób możliwości zakupu np. wolframu zamiast złota. Kupując w Pro Aurum czy banku szwajcarskim nawet nie pomyślę o tym, żeby użyć linijki Fisha przy zakupie bo znam reputację tych instytucji (choć jak poproszę to mi ją dają albo nawet sprawdzą monetę przy mnie innymi metodami). Gdybym miał kupić w Polsce u innego dealera niż Mennica Wrocławska to pojechałbym tam z linijką Fisha, suwmiarką, wagą i chemikiem (nie urągając tym firmom - po prostu nie mają ugruntowanej reputacji i są "na dorobku" w większości przypadków). Dealer, który nie dysponuje dużymi rezerwami i kapitałem będzie po prostu szukał tańszych opcji zakupu i drogich opcji sprzedaży. A to najkrótsza droga do wejścia w posiadanie podróbek. Dlatego zdecydowanie odradzam pochopne decyzje zakupu po najtańszej cenie (chyba, że jesteś w stanie sprawdzić samodzielnie, że kupujesz w 100% pewny produkt).

PS. Nie mam powiązań biznesowych i prywatnych z Mennicą Wrocławską, Via Mat, Das Safe czy Pro-aurum. Dzielę się po prostu swoimi doświadczeniami i wiedzą w tym obszarze.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: prezes » wtorek, 4 listopada 2014, 09:46

__kot__ pisze:Jeżeli uważasz za rozsądne i bezpieczne trzymanie złota i srebra inwestycyjnego w domu/mieszkaniu to rzeczywiście nie ma sensu kupować skrytki. ...
I powtarzam - zapoznaj się czym jest skrytka w Via Mat czy das Safe zanim zaczniesz krytykować.
A Ty zapoznaj się czym są sejfy, systemy alarmowe ochrona itp.

A tak na serio, bo takie gatki to mnie drażnią ;)

Niezaprzeczalnym argumentem na to żeby trzymać złoto blisko siebie jest jego dostępność w razie W. I tyle w tym temacie.

A to co jest tańsze i bezpieczniejsze, czy zapłacenie pośrednikowi czy zabezpieczenie się samemu to jest temat na dłuższą rozprawkę i myslę, że głosy w tym temacie byłyby podzielone.

Wracając jeszcze do Szwajcarskich banków, skrytek i innych tego typu podobnych wynalazków to nawet sobie nie zdajecie sprawy ile złota, gotówki tam leży i nigdy nie zostanie podjęte przez swoich właścicieli z różnych przyczyn. Ja osobiście nie mam zamiaru im dorzucać jeszcze od siebie grosika.

@ekonokomik też korzystałem z 79th Element Ltd może nie poszło tak idealnie ale dobrze się skończyło. Trochę jednak za dużo po drodze było niewiadomych i nieporozumień.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: ekonokomik » wtorek, 4 listopada 2014, 10:05

__kot__ pisze:@eko
A skąd różnice w cenie? Trudno mi powiedzieć bo to rzeczywiście duża różnica. Zapytaj czy są w stanie na jutro przygotować Ci 2500 sztuk to tej dobrej cenie. Powinno to dać niejaki pogląd czy mają rzeczywiste zapasy czy to tylko reklama.
W Mennicy Polskiej, spróbowałem testowo dodać monety 1/10 oz w tej dobrej cenie (470zł) do koszyka. Zarówno przy filharmonikach jak i liściu nie pozwoliło nawet dodać 10szt. podając komunikat, że takiej ilości nie ma na stanie. Trochę to faktycznie dziwne w przypadku popularnych monet i firmy, która się dość mocno reklamuje.
No ale też nie jażdy z nas kupuje złote monety w ilosciach hurtowych ;)

Z drugiej strony miło, że uprzedzają, a nie stosują takich praktyk jak wielu dilerów (jeśli wierzyć opiniom na formach), piszących "Dostawa w 24h" a wysyłających po 2 tygodniach.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3884
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: __kot__ » wtorek, 4 listopada 2014, 10:09

@prezes

No i wciąż nic nie przeczytałeś i Via Mat a nadal piszesz...
No to też będę leniwy i posłużę się linkami. Mam nadzieję, że chociaż to przeczytasz
http://independenttrader.pl/261,das_saf ... kowym.html
http://independenttrader.pl/138,przecho ... kowym.html

Co do sejfów - rozważałem tę opcję. Ale (qwa zawsze muszą być jakieś ale)...
Załóżmy ,że masz 100kg srebra do przechowania (nie mam tyle ale podaję jako przykład). Podliczmy koszty i ryzyka.
Koszty minimalne w domu:
Potrzebujesz na to sporego sejfu zatem. Cena sejfu: jakieś 3000-5000PLN
Cena ubezpieczenia - zakładam jakiś relatywnie tanie: 500 pln / rok minimum
Ryzyka:
Pozostawienie metalu w domu na czas wyjazdów, podróży - zwiększenie kosztów o ewentualną ochronę
Ryzyko włamania i kradzieży.
Nawet jak masz sejf to co zrobisz gdy bandziory przystawią giwerę do czoła Twojemu dzieciakowi i każą otwierać sejf?
Ryzyko powodzi, trzęsienia ziemi itp.

A teraz koszty i ryzyka ViaMat:
Koszt: ok. 15CHF/miesiąc
Ryzyko: wojna (inne są ubezpieczone w cenie wynajęcia skrytki)

Masz zawsze dostęp do skrytki (bezpłatnie raz na 2 lata, dodatkowe wejścia za opłatą). Zawartość skrytek nie wchodzi do majątku firmy. Nie ma zaem ryzyka utraty przy bankructwie lub próbie przejęcia firmy przez rząd itp.

Co Twoim zdaniem jest zatem rozsądniejszym wyjściem?

PS. W ŻADNYM wypadku NIE polecam skrytki bankowej

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3884
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: __kot__ » wtorek, 4 listopada 2014, 10:11

ekonokomik pisze:
__kot__ pisze:@eko
A skąd różnice w cenie? Trudno mi powiedzieć bo to rzeczywiście duża różnica. Zapytaj czy są w stanie na jutro przygotować Ci 2500 sztuk to tej dobrej cenie. Powinno to dać niejaki pogląd czy mają rzeczywiste zapasy czy to tylko reklama.
W Mennicy Polskiej, spróbowałem testowo dodać monety 1/10 oz w tej dobrej cenie (470zł) do koszyka. Zarówno przy filharmonikach jak i liściu nie pozwoliło nawet dodać 10szt. podając komunikat, że takiej ilości nie ma na stanie. Trochę to faktycznie dziwne w przypadku popularnych monet i firmy, która się dość mocno reklamuje.
No ale też nie jażdy z nas kupuje złote monety w ilosciach hurtowych ;)

Z drugiej strony miło, że uprzedzają, a nie stosują takich praktyk jak wielu dilerów (jeśli wierzyć opiniom na formach), piszących "Dostawa w 24h" a wysyłających po 2 tygodniach.
KRUSZCU NIE KUPUJE SIĘ PRZEZ INTERNET - TYLKO OSOBIŚCIE!!!

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: ekonokomik » wtorek, 4 listopada 2014, 10:24

__kot__ pisze: KRUSZCU NIE KUPUJE SIĘ PRZEZ INTERNET - TYLKO OSOBIŚCIE!!!
No teraz to już mnie zabiłeś zupełnie. Z pogrubień, podkreśleń i wykrzykników wnoszę, że uważasz to za prawo pierwszorzędne.

Dlaczego?

Przeciętny człowiek, który nie jest zawodowcem i chciałby po prostu włożyć w złoto kilka - kilkadziesiąt tys. zł musi i tak zaufać firmie od której kupuje, bo nie jest w stanie na miejscu sprawdzić jakości i autentyczności kupowanego towaru.
Co ja mogę zobaczyć w sklepie biorąc monetę do ręki? Ryski? :P Te się akurat liczą podobno bardzo mało przy monetach inwestycyjnych a nie kolekcjonerskich.
Wagę? Ta się na 99.9% będzie zgadzała. A składu chemicznego i tak nie sprawdzę.

Więc skąd tak ostre zastrzeżenie?
Pytam poważnie. Założyłem wątek aby się uczyć od bardziej doświadczonych.

Weteran
Posty: 2256
Rejestracja: 23 marca 2013
Reputacja: 140
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: AdamM » wtorek, 4 listopada 2014, 10:43

Jak dostawca jest wiarygodny, ma dużo pozytywnych opinii od nieprzypadkowych użytkowników to raczej nie widzę problemu z dostawą kurierem.

Ogólnie polecam znaleźć na http://www.ceny-zlota.pl/ najtańszego dostawcę. Na http://www.goldblog.pl/forum/viewforum.php?f=4 zapoznać się z opiniami i po prostu kupić u najtańszego. Kupując u droższego więcej złota nie dostaniesz. A ten ranking był kiedyś dość mocno pilnowany żeby byli w nim tylko wiarygodni dostawcy. Nie wiem jak jest teraz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3884
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Re: Gdzie tanio kupić złoto a gdzie srebro? (za fiaty)

Postautor: __kot__ » wtorek, 4 listopada 2014, 11:04

To jest jakaś opcja.
Ja w swoim podejściu wykluczam wysyłkę z kilku powodów (głównie bezpieczeństwo). A że kupuję niezbyt często (wtedy, gdy cena zauważalnie spada) to nie mam problemu z przejechaniem się i zakupem większej ilości na miejscu u dilera.
Pewnie i bezpiecznie - akurat w przypadku kruszców eliminuję każde możliwe ryzyko.

Idąc do dilera z linijką, suwmiarką i wagą jesteś w stanie sprawdzić podstawowe parametry monety.
W przypadku, gdybyś otrzymał kurierem podróbkę, szanse na zwrot w polskiej rzeczywistości oceniam jako zerowe (choć teoretycznie masz do tego prawo).
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 listopada 2014, 11:18 przez __kot__, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Metale szlachetne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości