"Crypto lokaty" - zarabianie na posiadaniu krypto/stabli

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
9
Napiwki za post: 0 BTC

"Crypto lokaty" - zarabianie na posiadaniu krypto/stabli

Postautor: xbladexx » czwartek, 18 listopada 2021, 20:34

Ostatnio rozglądamłem się za projektami z CEFI. Oto moje przemyślenia. Są to firmeki dużego ryzyka więc trzeba mieć jaja aby się w to bawić. Bliżej tym firmom do amber gold niż do banków. Jednak wiele z nich jest dość unikalnych i mających ciekawe modele biznesowe. Najgorszy model biznesowy to taki w którym ludziom płaci się z ich pieniędzy, a ponad połowę z tych pieniędzy przejada firma nimi zarządzająca. Dlatego ważna jest ocena działania ludzi kierującymi tymi biznesami oraz ich biznes model.
Firmy ustawię wg. mnie od najbardziej wartej zaufania wg. ludzi za nimi / miejsca zarządu / biznes modelu.
1) Blockfi - dość nudna firma z USA. Wielu ludzi z branzy krypo inwestowało w nią. Miała problemy finansowe już ale dokapitalizowano ją aby sobie dalej przedła. Zmieniła nieco % od wypłat aby spinał się jej balans.Istnieje kilka lat.W przypadku bycia ponzi główny CEO pójdzie na długo do paki więc niskie szanse na celowego wała tu mamy.
(Block fi to dobra firma dla odniesienia ile % na lokatach możesz zarobić - nie ma tokena wiec jej ekonomia musi sie dobrze spinać)

2) Celsius.network - CEO gość dość wokalny na YT z teamem opowiada co i jak skąd maja pieniądze na wypłaty duzych dywidnend. Można tez dokopać się do ich sprawozdań finansowych ( nie byli na + ). Tak czy inaczej CEO sprzedał juz sporo biznesów z zyskiem więc ma ręke do tego do czasu opuszczenia statku przez niego jest niska szansa na celowego wała. Nie po to sprzedawał firmy zagrube miliony aby szargać sobie opinie. Mają token który pomaga balansować wypłaty.

3) Swissborg - team pochodzi z Finansjery i wealth managment , mają za sobą historię w branży. Apka działa na zasadzie że inwestuje za Ciebie w DEFI i to jest ich biznes model + jakieś opłaty za korzystanie z ich serwisu. Wypłaty są dziennie dostosowywane wiec maja duzy balans nad tym gdzie kasa idzie i ile jej idzie. Ich token jest ok bo go spalają coś jak BNB wiec teoretycznie za kilka lat roleci sie po ludziach + powinien zyskać na wartości.

4) Youholder - CEO to rosjanin który jest obecnie w Szwajcarji i działa przez cypryjską spółkę. Już samo kombo Rosja+Cypr lekko odstrasza. CHłopaki płącą 12% bez tokena , maja swoje produkty ale nie jestem przekonany czy jest do do utrzymania długo i nie będzie exit skama tutaj. Ceo wypowiada sie ok bez jakiś kwasów jak dla mnie ale śmiem wątpić w zyski z lokat na poziomie 12% ciągle. Uważałbym także CEO coś tam ryzykuje reputacją ale znacznie mniej niż Ci powyzej.

5) Crypto.com - serwis sam w sobie jest ok nie ma co się czepić. Kasa wpada i wypada. Niestety prze moją lokalizację nie mogłem pobawić się w "EARN". Duży red flag jaki mam z crypto.com jest to ich duże APY w stosunku do konkurencji. Dają nawet 14% rocznie na USDC jednocześnie wynajmują stadiony / sponsorują ligi itp. ok mają 10m porań aplikacji. Jednak te kampanie są drogie a ich działalność nie pozwala mi dojsc do tego skąd mogą czerpać zyski na nagrody. Jedyną sensowna odpowiedzią jest że biorą to z depozytów klientów. Z tego kasa leci na % w EARN, % zwrotu na zakupy z karty itp. Strasznie "naszym AmberGold" mi to zaciąga poprostu.

6) NEXO - na początku wydawało mi się zajebiste ale jak zaczołem grzebac i tez ludzi pytać to wiele czerwonych flag się pojawia. O ile sam biznes model plus token jest ok. Tak jeden z założycieli miał na koncie p2p lending który okazał się skamem (taki ala amber gold) dru CEO jest politykiem, a swoja historie od mody zaczoł. Firma lawiruje i sciemnia na stronie, niby mieli miec licencje z Estoni ale sie okazało że nie mają, mieli dawac konta na % w fiat ale nie mogą dawać, bo do tego trzeba licencji bankowych. Sama siedzba NEXO jest dość rozproszona a ślady na koniec doprowadzają do Bługari. Morał z tego trzeba ogromnie uważać na nich. Dodatkowo powiązania polityczne mogą dawać bezkarnosc wrazie draki więc CEO ma mniejsze ciśnienie na bycie fair niż pozostali.

To są moje przemyślenia nie porada inwestycyjna.
Krypto bez tych wysokich % na pożyczkach jest wystarczająco niebezpieczne dla wielu ludzi więc w tych lendingach trzeba pakować jakiś mały % portfolio którego nie żal na stratę. Co do odpowiedzialności w krypto to jest standardowo jak na giełdach - czyli nie mamy żadnych gwarancji ze będzie ok. Jedyne sensowne zabezpieczenie to czyjaś marka, bo nikt nie będzie reklamował skama swoim nazwiskiem i zostanie oszustem na wieki. Im Dalej od USA/Szwajcarii tym wiecej wałów można się spodziewać jak natrafimy na firmy z poza tego kręgu to niebezpieczeństwo rośnie znacznie.

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem w krypto moja tolerancja na nie się znacznie powiększyła.
Mimo wszystko staram się balansować miedzy risk/reward.
Na obecnych lokatach w banku każdy ma gwarantowaną stratę siły nabywczej : )

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

"Crypto lokaty" - zarabianie na posiadaniu krypto/stabli

Postautor: xbladexx » sobota, 20 listopada 2021, 15:53

Update 2.0 po przetestowaniu swissborg OK można coś wpłacić i wypłacić tez w PLN czy EURO, ale tylko na swoje konto bankowe.
(czyli jak Wise/Monse). KYC/AML jak kogoś spotka zajmie kilka dni maks wystarczy syłać ostaniego PITa, jakiś papier na sprzedzaż auta nieruchomości itp.
4.5/5 daje.
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 listopada 2021, 09:23 przez xbladexx, łącznie zmieniany 2 razy.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2715
Rejestracja: 19 maja 2013
Reputacja: 220
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

"Crypto lokaty" - zarabianie na posiadaniu krypto/stabli

Postautor: GetBitCoin_pl » sobota, 20 listopada 2021, 17:12

To ja już chyba wolałbym wpłacić na anchor protocol na rok niż dać jakiej firmie 300k na roczną lokatę

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

"Crypto lokaty" - zarabianie na posiadaniu krypto/stabli

Postautor: adiqq » sobota, 20 listopada 2021, 17:15

Nie wiem, jakie w tych protokołach są oferowane %, ale wolałbym coś, nad czym sam mam kontrolę. Niekoniecznie Anchor - takich serwisów jest sporo przecież, prawda?

Ale bardzo dobrze, że kolega o tym pisze, tak btw.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
8
Napiwki za post: 0 BTC

"Crypto lokaty" - zarabianie na posiadaniu krypto/stabli

Postautor: xbladexx » sobota, 20 listopada 2021, 19:28

GetBitCoin_pl pisze: sobota, 20 listopada 2021, 17:12To ja już chyba wolałbym wpłacić na anchor protocol na rok niż dać jakiej firmie 300k na roczną lokatę
To już jest kwestia preferencji każdego z nas. Ja osobiscie lubię CEFI bo oni na klatę biorą AML za mnie więc profit jaki dostaje jest już niejako z pewnego źródła, mogę wskazać panów CEO którzy mi wypłacił 16k Euro za pożyczki. W przypadku DEFI jest to problematyczne w momencie wejscia w profil +16k Euro. Ryzyko w DEFI też jest ale bardziej po twojej stronie a to wejdziesz na lewą strone z portfelem, sciagniesz trojana, kontrakt bedzie z-day które dew "shakuje przypadkiem" jako anon. Wszędzie jest ryzyko mniejsze lub większe.
adiqq pisze: sobota, 20 listopada 2021, 17:15Niekoniecznie Anchor - takich serwisów jest sporo przecież, prawda?
Serwisów jest sporo i będzie więcej. Klasycznie olać trzeba te z największym APY bo te na 100% będą płacić kasą klientów. Jak popatrzysz na takie Crypto.com sponsorowanie stadionu za 100m+ USD, formuły1 itp. to skąś ta kasa musi lecieć, jednocześnie płacą 10%-14% APY. Tu mam klasyczne skojarzenie z Madofem i jego piramidą - ten tez fajnie wystawnie ciągnął póki "inwestorzy" byli. Ci co pracują siedzą cicho i robią swoje.
adiqq pisze: sobota, 20 listopada 2021, 17:15Ale bardzo dobrze, że kolega o tym pisze, tak btw.
Ja chciałem mieć w to wrzucone tam z 12% portfolio po 4% na serwis jeśli będzie "rug" to tracę raczej z jednego źródła tyle co dzienne wahanie mojego portfela BTC. Więc jest to akceptowalne ryzyko dla mnie a nie inwestycja życia. Chciałbym aby to wybrzmiało bo to jest high risk game. Ale tak naprawdę nie jest to bardziej ryzykowne od kupowania dziś akcji Tesli. Kupisz takich 6 akcji "Tesli" zwalą się przy załamaniu rynku na -50% i stracisz na tym wiecej niż na bieda lokatach w krypto. Dla inwestora nigdzie nie jest bezpiecznie. Jak ktoś wrzuci do banku np. 500k Euro to bezpieczne z tego jest tylko 100k . ( wiadomo można kupić obligacje skarbu państwa XD ) Moja puenta jest taka, że nigdzie nie jest bezpiecznie i nie będzie, a w obecnych warunkach rynkowych gdzie realne stopy są ujemne kasa będzie lecieć do serwisów ala te krypto lendingi czy chcemy czy nie - szybko to się nie zawali moim zdaniem. Stworzy to w pizdu "MLM" i "Hype" podszywających sie pod "crypto".
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 listopada 2021, 09:25 przez xbladexx, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

"Crypto lokaty" - zarabianie na posiadaniu krypto/stabli

Postautor: fetek » środa, 24 listopada 2021, 21:51

xbladexx pisze: sobota, 20 listopada 2021, 19:28Ale tak naprawdę nie jest to bardziej ryzykowne od kupowania dziś akcji Tesli. Kupisz takich 6 akcji "Tesli" zwalą się przy załamaniu rynku na -50% i stracisz na tym wiecej niż bieda lokatach w krypto. Dla inwestora nigdzie nie jest bezpiecznie. Wrzucę do banku np. 500k Euro to bezpieczne z tego jest tylko 100k
to może ETF lub dywidendy? ostatnio modne choć im większa kasa tym większy apetyt a tutaj kokosów nie ma.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

"Crypto lokaty" - zarabianie na posiadaniu krypto/stabli

Postautor: xbladexx » środa, 24 listopada 2021, 23:41

fetek pisze: środa, 24 listopada 2021, 21:51to może ETF lub dywidendy? ostatnio modne choć im większa kasa tym większy apetyt a tutaj kokosów nie ma.
https://etfdb.com/themes/vanguard-bond-etfs/ - te ETFy na obligacje są minusie szkoda gadać

ale najlpesze dywidendowe lecimy:
Obrazek

Vanguard to jedne z lepszych ETFów dla Europejczyka niski koszt utrzymania preferencje podatkowe, więc powinno się spinać. No jak popatrzysz po danych statystycznych to tam różowo nie jest w najgorszym przypadku zaliczysz -50% spadek XD... %zysku to ok 9% srednio roczny. na 10 lat. Dupy nie urywa powiedziałbym. Dodajmy do tego że giełda jest dość wysoko prędzej niebawem się wyjebie - wbijając po korekcie bym się nie bał. Dziś wbijajac w taki ETF czułbym się jak osoba kupujaca dzis bita po 120k za sztukę. (blizej topa niz bottom raczej)

Poprostu dotarło do mnie ze na rynku akcji szykuje się korekta, zawirowania gospodarcze uwalą też zarobki firm nieco, podnosimy ceny mniej zarabiamy itp. Wiecej zarabiasz jak duzo inwestujesz bo to daje zwrot inwestycji a teraz świat zalał sie tanią kasą . Tania kasa = krypto lendingi defi i takie wynalazki zostaną nia podlane przy realnej ujemnej stopie procentowej. W ETF jakiś wejdę ale raczej nie teraz.

Dodatkowa sprawa z ETFami to opłaty bo one zrzerają CI co roku 1%-5% zarobku im bardzej aktywnie zarządzany fundusz tym bardziej w dupę dostaniesz. Krypto zarządza sie samo małe opłaty i dlatego tez rosnie sobie znacznie szybciej. Zysk leci prosto do inwestora nie zaczepia sie o firme/jej wydatki(biuro/ceo/wypłaty) podatki po drodze. Wpada kasa do krypto <bam,bam> wpada do Ciebie :) dlatego stopy zwrotu w krypto beda lepsze - mniej pijawek po drodze.

Oczywiscie sam wyskocze z krypto pewnie przy przegrzanym rynku jak w grudniu dowali 140-180k XD... ale jak nie dowali to nie ma co wyskakiwac gdy bedzie zwykły stabily +-30% wzrost.
Bez paraboli nie sensu wyskakiwać. Stopy procentowe na świecie bedą pchać kase do krypto czy na lending > kasa na lending > wieksze ceny krypto az sie wyjebie .
Taka jest moja teoria wole zgarnąc -50% na lendingu krypto bo wtedy pcham bulla na BTC przez pozyczanie USDC niz wpadkować to w Vanguard High Dividend ETH i tez zaliczyć -50%. Ryzyko oceniam na dosc podobne w obecnych warunkach.

A co ty myślisz ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3881
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Re: "Crypto lokaty" - zarabianie na posiadaniu krypto/stabli

Postautor: __kot__ » czwartek, 25 listopada 2021, 07:01

@xbladexx
Fajnie, że o tym piszesz.
Dobra rada - nie pisz ile pieniędzy i gdzie wrzucasz.
Dawaj teoretyczne przykłady.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

"Crypto lokaty" - zarabianie na posiadaniu krypto/stabli

Postautor: xbladexx » czwartek, 25 listopada 2021, 09:29

__kot__ pisze: czwartek, 25 listopada 2021, 07:01Dobra rada - nie pisz ile pieniędzy i gdzie wrzucasz.
Dziękuję za radę.
Już wysztko wyciągnołem, bo było do testowania teraz all in BTC ;D .
Może coś zrobię w grudniu przy BTC za 150k-250k USD jak nie to poczekam az tam dojedzie.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

"Crypto lokaty" - zarabianie na posiadaniu krypto/stabli

Postautor: fetek » czwartek, 25 listopada 2021, 16:48

xbladexx pisze: środa, 24 listopada 2021, 23:41 A co ty myślisz ?
że Twoje odczucia są prawidłowe, teraz wszystko jest na bani, czekam na spadki.

Wróć do „Inwestycje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości