Jaka waluta najmniej sie zdewaluuje, jakiej najmniej dodrukowali?

Początkujący
Posty: 462
Rejestracja: 2 stycznia 2018
Reputacja: 150
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaka waluta najmniej sie zdewaluuje, jakiej najmniej dodrukowali?

Postautor: emdecha » niedziela, 7 czerwca 2020, 16:26

Cześć. Przeraża mnie nadchodząca duża inflacja na polskim złotym. Może jest jakaś waluta, która nie jest namiętnie drukowana?
Myślałem o franku. Dolary czy Euro raczej odpadają.
Gdzie warto kupować obce waluty, z małą marżą oraz czy z kupna i sprzedaży walut trzeba rozliczać się z fiskusem? Nawet gdy sprzedam je później taniej? Dziękuję za pomoc.

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Waluty

Postautor: pael » niedziela, 7 czerwca 2020, 17:26

emdecha pisze: niedziela, 7 czerwca 2020, 16:26Może jest jakaś waluta, która nie jest namiętnie drukowana?


Bitcoin ;-)

Powaznie - nie ma latwej ucieczki, swiat stanal na glowie, finansowy rowniez. Ciezko przewidziec. Jesli masz duzo gotowki i jako takie wyczucie uciekaj w dobra fizyczne, nieruchomosci, fizyczne metale. Niska plynnosc, ale teoretycznie powinny najmocniej zyskiwac/trzymac wartosc przy szmaconym z kazdej strony pieniadzu.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Waluty

Postautor: adam1226 » niedziela, 7 czerwca 2020, 19:42

@pael ale zloto srebro fizyczne ma aktualnie straszny spread.. na dzien dobry tracisz kilkanascie procent, poza tym @emdecha pyta o walute;
Oprocz frankow slyszalem ze dosc sensownie wyglada dolar kanadyjski i jeszcze coś ale teraz sobie nie przypomne...
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Waluty

Postautor: pael » niedziela, 7 czerwca 2020, 20:07

adam1226 pisze: niedziela, 7 czerwca 2020, 19:42pyta o walute;


Przy takim dodruku, szansa, ze trafi w FIATa jako conajmniej ochrona kapitalu jest niska. Mowa o biernym podejsciu buy and hold. Ewentualnie wiara w stara gwardie USD, CHF.

Spread na metalach jest duzy, jednak jesli zaklada sie ostra dewaluacje FIATow moze sie okazac, ze i tak bedzie to oplacalny zakup LT.

Jesli sie nie boi ktos delegalizacji, to krypto jest dalej swietnym wyborem.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jaka waluta najmniej sie zdewaluuje, jakiej najmniej dodrukowali

Postautor: koparki » niedziela, 7 czerwca 2020, 21:46

emdecha pisze: niedziela, 7 czerwca 2020, 16:26Może jest jakaś waluta, która nie jest namiętnie drukowana?
Myślałem o franku.
No to się srogo mylisz , eksplozja dodruku franka nie mieści się w głowie .
Bardziej możesz to traktować jako dywersyfikację na wypadek gdyby złotówka w ogóle się przekręciła, niż jako ochronę przed wysoką inflacją.
Była okazja na dnie czarnego łabędzia na aktywa , w PL akcje zeszły do absurdalnie niskich poziomów biorąc pod uwagę wycenę w walucie która będzie dodrukowana w setkach miliardów. Było minęło.
W wątku o srebrze podlinkowałem ciekawą analizę, moze srebrne monety są lepsze od franka ?
Jak się wszystko rozkręci to będziesz magazynować opony, kawę, materiały budowlane i wszystko inne byleby nie papierowe szmatki z głowami "wielkich ludzi".
Spoiler:
Aaaa i mam ogromna prośbę , jak tworzysz wątek to tytułuj tak aby tytuł był pełna zapowiedzią zawartości wątku, poprawiłem go.
---

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jaka waluta najmniej sie zdewaluuje, jakiej najmniej dodrukowali?

Postautor: adamu79 » poniedziałek, 8 czerwca 2020, 15:18

koparki pisze: niedziela, 7 czerwca 2020, 21:46Była okazja na dnie czarnego łabędzia na aktywa , w PL akcje zeszły do absurdalnie niskich poziomów biorąc pod uwagę wycenę w walucie która będzie dodrukowana w setkach miliardów. Było minęło.
Jesteś pewien, że nie wróci? Mnie się wydaję, że wróci - wraz z drugą falą epidemii (ręki wprawdzie sobie nie dam za to uciąć;))

Co do tematu to też miałem tego rodzaju dylematy na początku roku. Ostatecznie skończyło się na tym, że:
1) FIAT'y 50% (USD 20%, CHF 10%, GBP 10%, PLN 10%)
2) Metale szlachetne 40% (złoto 25%, srebro 15%)
3) Krypto 10% - BTC, ETH
Wraz z rozwojem sytuacji będę redukować gotówkę, czekam na spadki srebra by dokupić. Waham się czy dolara trochę teraz nie dokupić. Sytuacja na tyle niepewna, że póki co darowałem sobie ekspozycje na rynek akcji. Jak zacznie się solidny zwał na rynku długu to złotko i srebro raczej nie będzie już do kupienia więc lepiej pomyśleć o tym wcześniej..

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jaka waluta najmniej sie zdewaluuje, jakiej najmniej dodrukowali?

Postautor: Kutalisk » poniedziałek, 8 czerwca 2020, 22:44

Przy lokowaniu swoich oszczędności w gotówce bierzcie pod uwagę również to, że USD największy banknot obiegowy ma nominał 100 (wartość porównywalna do naszego 500PLN) podczas gdy CHF to 1000 (8-9x 500PLN). Przy scenariuszu hiperinflacji i ucieczki od makulatury ta różnica może dać trochę więcej czasu na wymianę na coś wartościowego.

Wróć do „Inwestycje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości