Inwestycyjne portfolio

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 1464
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycyjne portfolio

Postautor: maky » czwartek, 23 stycznia 2020, 12:49

tomant pisze: czwartek, 23 stycznia 2020, 11:32@maky wcale tak bardzo nie trzeba ;). A nawet jak dasz się zarejestrować to po pół roku jesteś bezpieczny. Możesz to złoto "odsprzedać" nawet na ulicy komuś zupełnie obcemu, którego pierwszy raz na oczy widziałeś. Nie masz żadnego obowiązku podatkowego. Więc oczywiście wszyscy swoje złoto tak "odsprzedajemy" i już nic nie mamy.
IMHO mimo wszystko lepiej nie być w takiej bazie. Skoro po pół roku można odsprzedać swoje złoto to jak myślicie po jaką cholerę rejestrują zakupy? Chce wam się łazić i tłumaczyć nawet jeśli nie będzie z tego konsekwencji?

Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
prezes pisze: czwartek, 23 stycznia 2020, 11:46Miałem i złotą i srebrną i z palladu.
O, to masz o 50% lepsze rozpoznanie niż ja. :)
Osobiście uważam, że złoto jest łatwe w rozpoznaniu a reszta nieintuicyjna. Dlatego jest ZŁOTEM. ;)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.
Be the chan­ge you want to see in the wor­ld.
KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Reputacja: -4
Reputacja postu: 
0

Inwestycyjne portfolio

Postautor: emceef » czwartek, 23 stycznia 2020, 17:18

Kutalisk pisze: środa, 22 stycznia 2020, 17:10Retencja to ciekawy temat zwłaszcza w świetle dotacji rządowych na ten cel.

Znalazłeś może coś ciekawego na temat polskich firm?

Początkujący
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0

Inwestycyjne portfolio

Postautor: grzgrzgrz3 » piątek, 7 lutego 2020, 13:24

@Kutalisk

To są garaże czy miejsca postojowe w parkingu podziemnym? Masz osobną KW dla garażu?

Chciałbym zrobić identycznie z moimi mieszkaniami, zostawić tylko miejsca postojowe, a mieszkania sprzedać ale niestety nie mam osobnej KW i sprzedając mieszkania musze sprzedać miejsca postojowe...

Gaduła
Awatar użytkownika
Reputacja: 415
Reputacja postu: 
0

Inwestycyjne portfolio

Postautor: Kutalisk » sobota, 8 lutego 2020, 08:18

@grzgrzgrz3 Grzegorz tylko garaże. Mam na cześć z założoną KW (kupowane osobno) ale jeden jest "pozostałością" po sprzedanym mieszkaniu i stoi na gruncie spółdzielni mieszkaniowej, za użytkowanie gruntu płacę dzierżawę (miejsce pod garaż oraz część wspólna czyli podjazd) ale jest ona większa dla osób "obcych" spoza SM (różnica rzędu 3x, wzrost z 11PLN zdaje się do 38?).

Tam mam jednak pewność, że nagle nikt nie zacznie czegoś budować, bo odległość od budynków jest niewielka (chyba, że zmienią prawo budowlane). Przy kupnie priorytetem jest założona KW, bo np. blaszaki na gruncie miasta mogą nagle okazać się świetnym miejscem pod inwestycję, a miasto potrzebuje pieniędzy zawsze. W zeszłym roku w okolicznym mieście powiatowym zwiększono opłaty za dzierżawę gruntu pod garaże 6x (tak sześciokrotnie!)

@emceef Nie mam na oku żadnych firm. Chodziło mi raczej o dopłaty na zakładanie zbiorników retencyjnych na własnym gruncie.

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 106
Reputacja postu: 
0

Inwestycyjne portfolio

Postautor: tomant » niedziela, 13 grudnia 2020, 10:51

@Kutalisk, rok zbliża się ku końcowi. Już chyba powoli czas robić podsumowanie. Chyba ten rok nie był taki najgorszy, no nie?

Gaduła
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Inwestycyjne portfolio

Postautor: Kutalisk » niedziela, 13 grudnia 2020, 22:48

@tomant, dzieki za pamięć, podsumowanie będzie na początku roku.
Jeszcze sporo się może pozmieniać przez te 2-3 tyg. :)

Było sporo ruchów:
- dokupiłem krypto (głównie alty) w marcu/kwietniu ((za jakieś 50% planowanej kwoty)
- sprzedałem część krypto w listopadzie/grudniu (ok. 25-30%)
- dokupiłem złota w marcu (fizyk po ok. 6,5 tys. PLN/oz) i teraz pod koniec listopada na korekcie
- dokupilem srebra w marcu (fizyk po 80 PLN/oz)
- zamieniłem sporą część gotówki w PLN na USD/CHF w sierpniu i teraz w grudniu (ok. połowę)
- kupiłem trochę akcji na GPW w marcu/kwietniu (za jakieś 15-20% planowanej kwoty)
- sprzedałem trochę akcji z GPW pod koniec listopada
- kupiłem akcje gazpromu w marcu/kwietniu i październiku (za jakieś 100% planowanej kwoty)
- dodatkowe garaże odpuściłem - za bardzo obawiałem się braku regularnych opłat czynszu lub ich spadku

To tak na szybko z głowy, kwartalne zestawienia sobie robię i planuję roszady w aktywach, sprawdzam jak trzymam się planu itd. Oczywiście na bieżąco modyfikuję - ale nie na gorąco, to są raczej przemyślane ruchy. Mam zasadę, że muszę się z tym przespać.

Gaduła
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
34

Inwestycyjne portfolio

Postautor: Kutalisk » niedziela, 3 stycznia 2021, 23:24

Oto aktualny na 01.01.2021 udział procentowy poszczególnych aktywów:

34% Krypto
28% Gotówka
20% Kruszce
11% Akcje
6% Nieruchomości

GOTÓWKA
43% USD
36% PLN
22% CHF

Cel osiągnięty. Zostawiłem cześć PLN, bo mimo wszystko mieszkam w Polsce. Rozważam dokupienie CHF przy niższym kursie.

NIERUCHOMOŚCI
GARAŻE - 100%

Nic nie dokupiłem. W marcu pojawiły się lepsze okazje :)

KRUSZCE
73% Srebro
27% Złoto

Dokupiłem w marcu złoty i srebrny bulion (przed rozjazdem cen fizyka i papierowego). I teraz złoty na korekcie w listopadzie. Dokupię jeśli pojawią się konkretne spadki, bo udział teraz jest zadowalający. Na złocie +5% na srebrze +50%

KYPTOWALUTY
42% ETH
10% LTC
7% DOT
7% DASH
4% BNB
3% BCH
2% XRP
2% TRX
1% NEO
1% ZEC
1% XMR

20% STABLE COINY

Wyrzuciłem szity - LSK, BTG, ETC. Sprzedałem całe NANO, XLM, EOS. Częściowo wyszedłem z DASH i XRP (niestety za mało na tej grudniowej pompie). Dokupiłem DOT i XTZ. Nauczyłem się realizować zyski, które poprzednio przespałem. Czekam na korektę. Największy zysk na ETH +270%, najgorzej na XRP -8%. Na całości krypto +100%. Zastanawiam się nad zakupem ZIL.

AKCJE
90% GAZPROM
5% PZU
5% DEBICA

Tu było sporo zakupów i realizacji zysków PZU, PEKO, PKO BP, GAZPROM. Mam zamiar dokupić spółki dywidendowe. Całość ok +20% do przodu, Najwięcej na PZU i PEKO ok. +50% Na Gazpromie +20% no i dywidendy konkretne.

Podsumowanie:
1. Zysk na całym kapitale 33% brutto 16% netto.
2. Z części zysku zysku założyłem DG (remont i wyposażenie biura) - nie liczę tego jako aktywa ale będzie dodatkowy cash flow.
3. Część zysku przeznaczyłem na zwiększoną konsumpcję - konkretny remont na chacie, wymiana samochodu i trochę pierdół.
4. Generalnie zysk na wszystkim - poza day trading :)
5. Konsekwentnie realizuję zyski i część wypłacam - w końcu trzeba korzystać z życia, a nie być wiecznym HODLerem. :)
6. Generalnie w robocie miałem git (stały dochód bez zawirowań) i była okazja rozkręcić własny biznes.
7. Ogólnie dobry rok :) jestem bardzo zadowolony z wyników zakładałem sobie jako cel +10%.

Uwagi/sugestie/konstruktywna krytyka mile widziane. @tomant widzę był zainteresowany.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 stycznia 2021, 00:49 przez Kutalisk, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Reputacja: 1408
Reputacja postu: 
1

Inwestycyjne portfolio

Postautor: miso20 » niedziela, 3 stycznia 2021, 23:46

@Kutalisk Super to podsumowałeś - myślę, że może z tego powstać bardzo fajny i wartościowy wątek, gdyby jeszcze inni się podpięli ;)

Gaduła
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Inwestycyjne portfolio

Postautor: Kutalisk » poniedziałek, 4 stycznia 2021, 10:34

@miso20 dzięki ale krytykę/uwagi co do dalszych planów też chętnie przyjmę.

Umknął mi w podsumowaniu jeszcze jeden szczegół - NBP na koniec roku zafundował mi zwiększony "papierowy zysk", bo wszystko do PLN zestawiam.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 4969
Reputacja postu: 
1

Inwestycyjne portfolio

Postautor: benq » wtorek, 5 stycznia 2021, 08:37

@Kutalisk
Bardzo ciekawy i kompleksowy wątek, rób aktualizacje po większych zmianach lub regularnie, np. kwartalnie i za jakiś czas będzie interesujące sprawozdanie.

Kilka pytań, żeby lepiej zrozumieć strategię.
Jakie jest główne założenie? Ochrona kapitału, oszczędzanie na emeryturę/czarną godzinę, pomnażanie oszczędności?
Bo wszystkiego jest po trochu, z tego co widzę - 45% spekulacja (krypto+akcje) - jakiś horyzont długoterminowy? Tzn. bardziej w kierunku dywidendy czy aktywny trading za określony wkład z realizacją zysku na codzienne sprawy?

Spory udział gotówki zdywersyfikowanej na kilka walut - jaki plan na to? Trzymasz w tapczanie, na lokacie, aktywnie obracasz szukając skalpów na kursach?

I wreszcie, jaki jest sens holdowania stablów?
Cały rynek krypto jest i tak inwestycją ekstremalnie wysokiego ryzyka - trzymając stable narażasz się na praktycznie każde ryzyko związane z krypto, bez żadnego potencjalnego profitu związanego ze wzrostami BTC czy altów. Zdecydowanie wolałbym trzymać fizyczne USD, niż TUSD czy inne USDC - ich nikt nie zdelegalizuje w 1 noc, nie stracą 99% wartości w krótkim czasie przez bug, ban, hack etc.
Zanim zadasz głupie pytanie - sprawdź, czy nie ma już na nie odpowiedzi:
www.instagram.com/cryptotalpl -> ABC kryptowalut dla początkujących (i nie tylko)

Gaduła
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
1

Inwestycyjne portfolio

Postautor: Kutalisk » wtorek, 5 stycznia 2021, 09:19

Postaram się odpowiedzieć w kolejności.

Główne założenie to pomnażanie oszczędności.

Krótkoterminowy horyzont (do końca 2023) to ucieczka od podatków za sprzedaż nieruchomości (ostatnie mieszkanie sprzedane w 2019 ale przyklepane u notariusza w styczniu 2020), czyli - "przychody ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyć na realizowanie własnych celów mieszkaniowych" (taka ładna definicja z US). Myślę o dużej działce budowlanej w miejscowości turystycznej (tak czekam na bankrutów bez kasy, chcę się dorobić na cudzej krzywdzie), a że cele mieszkaniowe mam już zrealizowane to raczej z perspektywą sprzedaży po min. 5 latach już bez konieczności płacenia podatków (chyba, że będzie okazja to wcześniej i karuzela podatkowa będzie się kręcić dalej).

Jeśli chodzi o aktywny trading to fala sukcesów i porażek, bardziej dla treningu i zaspokojenia "swędzących rączek" - nie mam predyspozycji ani warunków (małe dzieciaki).

Realizacja zysku jak najbardziej ale raczej z przeznaczeniem na dalsze inwestycje (wymiana samochodu i remont to nie tematy, które wychodzą co kwartał).

Spory udział gotówki, zdywersyfikowanej na kilka walut trzymam:
- "w tapczanie" (w kilku lokalizacjach innych niż metale)
- w bankach (4) (na rachunkach bieżących)
- u brokerów (2) jako zlecenia

USD czeka na zwałę na rynkach i brak płynności, którą mam nadzieję dostarczyć i zakupić okazyjnie akcje spółek wydobywczych/dywidendowych.

CHF raczej w skarpecie - mam nadzieję, że najmniej się zeszmaci ze wszystkich walut - tu raczej HODL (chyba, że i mnie przyciśnie)

PLN jakieś trzeba mieć - głupio byłoby wymieniać po niekorzystnym kursie na bieżące wydatki ale udział sukcesywnie zmniejszam.

Zgadzam się - nie ma sensu holdowania stablów - to jest "urobek" z niedawnej reazlizacji zysków, którego nie wypłaciłem do FIAT (święta/rodzina/końcówka roku/podatki itd. - *niepotrzebne skreślić). Na korekcie mam zamiar pozbyć się większości (90-95%) resztę pozostawić sobie na DT aby zaspokoić żyłkę gracza/hazardzisty.

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0

Inwestycyjne portfolio

Postautor: blackraijin » wtorek, 5 stycznia 2021, 09:46

Imponujące. A możesz zdardzić ile masz lat?

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
4

Inwestycyjne portfolio

Postautor: benq » wtorek, 5 stycznia 2021, 10:16

Dzięki za wyjaśnienie.
W takim razie wszystko wygląda na zgrabnie zbilansowane.

Jedyne co jest niepokojące, to że jesteś jedynym żywicielem sporej rodziny. Dopóki kapitał nie pozwoli na stabilny dochód pasywny pomyślałbym nad sporym ubezpieczeniem na życie. Super, że covid Cię nie poturbował, oby tak pozostało, mimo wszystko jakieś zabezpieczenie rodziny by się przydało. Piszę z perspektywy człowieka, który do 2019 zarabiał stabilne 20-40k, a od roku okrągłe zero i to jeszcze potrwa. Nigdy nie wiadomo kiedy black swan nadleci ;)
www.instagram.com/cryptotalpl -> ABC kryptowalut dla początkujących (i nie tylko)

Gaduła
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Inwestycyjne portfolio

Postautor: Kutalisk » wtorek, 5 stycznia 2021, 10:46

@blackraijin można powiedzieć, że "Pan w średnim wieku" na półmetku ale do finiszu daleko ;)

@benq już nie jestem - DG jest na żonę i to ona ma tam grać pierwsze skrzypce. Pauzowała na rynku pracy z powodów rodzicielskich, fach w ręku i wykształcenie ma, poradzi sobie nawet jakbym zszedł przedwcześnie. Ubezpieczenie na życie mam solidne za RIP wypłacą jednorazowo jakieś 4-5 lat moich wypłat netto + renta dla dzieci do 26 lat (jeśli będą się uczyć) + srebrniki/krypto/akcje/gotówka/nieruchy. Śpię spokojnie.

Odpukać, tylko rozwód wysadziłby mnie na minę...

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
1

Inwestycyjne portfolio

Postautor: benq » wtorek, 5 stycznia 2021, 11:09

@Kutalisk
No to ja już więcej nic do dodania nie mam. Jeśli chodzi o rady i wskazówki, to... jesteś odpowiednim człowiekiem, żeby je dawać. 8-)

Weteran
Reputacja: 515
Reputacja postu: 
1

Inwestycyjne portfolio

Postautor: ikswodnal » wtorek, 5 stycznia 2021, 13:28

Kutalisk pisze: wtorek, 5 stycznia 2021, 10:46 już nie jestem - DG jest na żonę i to ona ma tam grać pierwsze skrzypce
Przy okazji - jako emeryt patrząc na te awantury o wiek przechodzenia na emeryturę widzę to tak.
Dzięki blockchainowi, w przyszłości, jeżeli zgromadzone środki w rozbiciu na dochód miesięczny będą się powiększać w tempie równym lub wyższym od płacy to znaczy, że to jest czas przejścia na emeryturę. Ciekawe czy takie marzenie jest do zrealizowania.

Początkujący
Reputacja: 67
Reputacja postu: 
0

Inwestycyjne portfolio

Postautor: fetek » wtorek, 12 stycznia 2021, 10:17

Kutalisk pisze: wtorek, 5 stycznia 2021, 09:19Myślę o dużej działce budowlanej w miejscowości turystycznej (tak czekam na bankrutów bez kasy, chcę się dorobić na cudzej krzywdzie),
tu możesz mieć problem, sezon mieli bardzo dobry.

Gaduła
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
4

Inwestycyjne portfolio

Postautor: Kutalisk » sobota, 6 marca 2021, 19:05

benq pisze: wtorek, 5 stycznia 2021, 08:37Bardzo ciekawy i kompleksowy wątek, rób aktualizacje po większych zmianach lub regularnie, np. kwartalnie i za jakiś czas będzie interesujące sprawozdanie.
Trochę zmian było ostatnio więc za namową kolejny wpis.

Metale:
- dokupiony fizyk Ag/Au
- zakup ETF na złoto

Akcje powiązane ze złotem:
- zakup Barric Gold Corp
- zakup Anglo Gold Ashanti Ltd.
- zakup ETF GDXJ

Wszystko na marcowych dołkach w okolicach 1700-1800, jak spadnie niżej w okolice 1500-1600 dokupię jeszcze.

Krypto:
- dokupienie ETH (ok. 1500-1600 w kilku transzach)
- dokupienie DOT (ok. 20 w kilku transzach)
- zakup XLM (0,34)
- zakup ZIL (0,056)
- zakup ATOM (9,77)
- zakup LUNA (3,83)
- zredukowałem BNB (po mega wzroście x10), DASH, LTC, XRP i stable coiny

Ewentualne zakupy jeśli ETH skorekci w okolice 1400 (poprzebnie ATH).

Akcje:
- zakup XTB (16,0 na wypłaszczeniu spekulacyjnie z TP 20-30 SL na 14)
- zakup Energy Fuels Inc (5,1) TP na 12,0; SL poniżej 4,0

waluty:
- dokupienie CHF za 4,09

Wróć do „Inwestycje”