Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Czy grasz na rynkach innych niż kryptowalutowe?

Tak
30
37%
Nie
51
63%
 
Liczba głosów: 81
Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: Kutalisk » niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:52

Jak tam Wasze zapatrywania na kurs EUR/USD (testowanie 1,19-1,20) oraz pochodne, która nas (Polaków) interesują najbardziej czyli USD/PLN i CHF/PLN?

Ja przewalutowałem ok. 15% gotówki z PLN w USD oraz ok. 10% w CHF na ostatnich spadkach, liczę na zwałę na S&P i ucieczkę do USD/CHF. Zastanawiam się czy nie iść dalej i jaką część zostawić w PLN (jakby nie patrzeć wydatki mam głównie w PLN).

Jakieś pomysły? Ile gotówki liczonej w tygodniach/miesiącach utrzymania posiadacie w PLN aby uniknąć ryzyka konieczności przewalutowania po niekorzystnym kursie?

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: koparki » niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:34

Kutalisk pisze: niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:52Ja przewalutowałem ok. 15% gotówki z PLN w USD oraz ok. 10% w CHF na ostatnich spadkach
a dlaczego nie funt brytyjski który był okazyjny w tamtym tygodniu? Z frankiem uważaj tam się zacięła maszyna do dodruku , wydrukowali w krótkim terminie ogromną ilość, gdzieś widziałem wykres dodruku i słupki w porównaniu z poprzednimi okresami to ten ostatni słupek przyćmił inne na tyle że brakowało skali. Dolec wiadomo że idzie w tę samą stronę co waluta Zimbabwe do tego zimna wojna z Chinami i poważne wewnętrzne niepokoje społeczne. Może złotówki nie są wcale takie złe, nasza giełda jest tania ale PLN pierwszy raz w historii jest "luzowany ilościowo" ;) i mają dodrukować setki miliardów. Może z 5% egzotycznej korony szwedzkiej , nie mieli lockdown, tylko że Szwecja jest pierwsza w kolejce do likwidacji fiat ;). Nie ma do czego uciec z gotówką, zwłaszcza poza systemem, wszystko już zdrożało - metale lokacyjne, krypto ;)
Dodano po 4 minutach 42 sekundach:
Kutalisk pisze: niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:52Jakieś pomysły? Ile gotówki liczonej w tygodniach/miesiącach utrzymania posiadacie w PLN aby uniknąć ryzyka konieczności przewalutowania po niekorzystnym kursie?
jeśli możesz/chcesz tym operować w systemie bankowym to wymiana na walutomacie.pl nie jest obarczona jakimiś ogromnymi kosztami w przeciwieństwie do stacjonarnych kantorów

Dodano po 8 minutach 57 sekundach:
co do krypto to zerknij na IOTA w skali 1W i poczytaj czym to może się stać, moim zdaniem jest niedoszacowana, jest zdecydowanie wartym ryzyka losem na loterii krypto. Zwłaszcza gdyby teraz spadło o 1/3 wartości.
---

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: adamu79 » niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:37

Kutalisk pisze: niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:52Ja przewalutowałem ok. 15% gotówki z PLN w USD oraz ok. 10% w CHF na ostatnich spadkach, liczę na zwałę na S&P i ucieczkę do USD/CHF. Zastanawiam się czy nie iść dalej i jaką część zostawić w PLN (jakby nie patrzeć wydatki mam głównie w PLN)
Zrobiłem mniej więcej podobnie przed tygodniem ;) . Trader21 wspominał ostatnio, że tuzy (bodajże Morgan, Merill Lynch) zapakowane są w długie pozycje na dolarze. Druga fala i lockdown może spowodować że zobaczymy piątkę z przodu na zielonym.

U mnie gotówka w PLN na 6-mcy. Plan jest taki by jak nadejdą spadki to zredukować PLN do trzech miesięcy i wywalić 50% dewiz na zakup niedowartościowanych spółek z swig80 + etf-y na tanie rynki (Rosja, Austria, Singapur). https://independenttrader.pl/gdzie-szuk ... ynkow.html krypto tylko wtedy jak zrobi kolejne pobańkowe low (jestem aktualnie zapakowany na 7% kapitału). Do IOTA dorzucił bym jeszcze LTO

Weteran
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lutego 2019
Reputacja: 642
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: masonbtc » poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 00:09

Obrazek
usd/pln

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: Kutalisk » wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:28

No to mamy złoto po 2000 USD/oz!

Kiedy obstawiacie korektę? Posiedzimy chwilę na tym poziomie czy realizacja zysków i z niższego poziomu ataki na kolejne ATH?

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: koparki » wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:35

@Kutalisk póki co daleko do ATH jesli uwzględni się inflację na USD.

Dodano po 2 minutach 44 sekundach:
Czy to oznacza, że złoto jest dziś drogie i należy się go pozbywać? Naszym zdaniem metal jest drogi wyłącznie krótkoterminowo. Z kolei patrząc w dłuższej perspektywie, powinniśmy zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie. Po pierwsze musimy wziąć pod uwagę inflację, a zatem cena 1920 USD z 2011 roku nie jest równa tej samej cenie obecnie. Dolar jest nieustannie dewaluowany. Przyjmijmy ostrożnie, że w ciągu tej dekady skumulowana inflacja w USA wyniosła 50%. A zatem cena złota musiałaby dojść do blisko 3 tysięcy dolarów, abyśmy mieli faktyczny rekord.

Po drugie, jeśli mielibyśmy się teraz pozbywać złota, to na co je zamienić? Na akcje? Przecież złoto na tle spółek giełdowych wciąż jest tanie - wystarczy spojrzeć na wskaźnik „Dow to Gold ratio”. A może powinniśmy zamienić złoto na REITy? Niestety, to podobny przypadek co akcje. Może więc zamienimy złoto na obligacje? Taki ruch ma sens jeśli jesteśmy przekonani, że lada dzień dojdzie do spadków. Wówczas obligacje USA podrożeją bardziej niż złoto.

cytat z niedawnego wpisu na independenttrader
---

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: Kutalisk » wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:40

Fakt, realnie ATH w USD było w latach 80' ale nominalnie możemy sobie wesoło bić kolejne rekordy. I tak 90% społeczeństwa nie kuma, że jest codziennie okradana z oszczędności za sprawą infalcji (chociaż w Wenezueli pewnie nawet małe dzieci już to rozumieją).

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: miso20 » środa, 5 sierpnia 2020, 00:34

Mnie osobiście nie zdziwiłby rychły spadek krótkoterminowy na złocie. Coś na zasadzie: bijemy 2000usd --->euforia/szał w mediach ---> ulica się rzuca do kupienia na 2200-2400 ---> spuszczamy kibel do poniżej 1800 ---> kontynuacja wzrostów.

Bankierstwo podobno siedzi long na dolarze, a ulica coraz częściej skupuje złoto z tego co widzę. Z drugiej jednak strony te pozycje long cytowane w necie, to mogą być tylko na pokaz i kilka razy tyle mają na short :D

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 28 stycznia 2019
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: Kyniu » piątek, 7 sierpnia 2020, 13:39

Wczoraj na esce i RMF FM mówili jak to złoto i srebro pięknie drożeje. Ciekawe co to oznacza ;) ;)

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: koparki » piątek, 7 sierpnia 2020, 14:35

jak paplają w mediach to już musztarda po obiedzie, jak ktos ma papierowe złoto to jasne że teraz sprzedawać , z fizycznym jest chyba problem, obecnie to nie jest panic buy gdzie na allegro zabijają się o sztabkę, orientuje się ktoś jak schodzi teraz fizyczne złoto, lepiej niz gdy było np. po 1600$ (nie liczę przerwy koronowirusowej)? @FlyingAtom ?
---

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: miso20 » sobota, 8 sierpnia 2020, 01:32

@koparki mam wrażenie, że teraz więcej ulicy kupuje relikt i zajmują sie tym ludzie, którzy nie powinni. Ludzie potrafią pytać czemu moneta jest po 8k pln, jak jest wybite 100 euro na niej xd.

Pięknie sie to zgadza z:
- longami w dolarze bankierstwa
- paplaniną w rmfie o metalach
- moimi osobistymi w/w doświadczeniami
- moim osobistym przypuszczeniem, że po przebiciu 2k$ spuszczą wodę w kiblu na chwilę. Być może dopiero nawet z 2500$, ale nie zdziwiłby mnie kilkuset dolarowy krach

Z drugiej strony pojęcie ulicy nie jest stałe. Używamy ciągle tego samego słowa, ale ma zmienny substrat osobowy. Kiedy zatem ktoś przestaje być ulicą, a kiedy ktoś na nową się nią staje? Migracja jest wg mnie ciągła, więc może to co obserwuje, to po prostu pójście po rozum do głowy przez niektórych.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 28 stycznia 2019
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: Kyniu » sobota, 8 sierpnia 2020, 07:55

Ulicą przestaje się być jesli po nagonce medialnej bardziej myśli się o wyjściu niż o wejściu. Oczywiście jeden z powodów i bardzo uogolniajac.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: koparki » sobota, 8 sierpnia 2020, 11:18

jak ktoś chce wyjść bo właśnie widział przesyt ceny to operacja spekulacyjna na fizyku nie jest taka prosta, w skupach jest ogromny spread a jak chcesz uniknąć spread to nie ma płynności w skupie i sprzedaży i nie można tego zrobić anonimowo , musisz sie ogłosić, ew wystawić na aukcję.
Ludzie wyjdą na dobre z fizyka gdy będą czuli że maja inną zabezpieczającą przed inflacją inwestycję, część ludzi potrzebuje mieć zabezpieczenie poza systemem(na całym świecie jest conajmniej 20% szarej strefy), nie kupią oni nieruchomości ani akcji, jeśli nie maja magazynów to nie kupią towarów zabezpieczających przed inflacją a jeśli nawet to nie mając działalności na dzień dobry tracą vat. To są złożone sprawy i nie byłbym taki pewien że dynamiczny trend się nie utrzyma. Z drugiej strony bankierzy będa bombardowali papierowe złoto do upadłego ale ile można lawirować aby cena fizyka nie rozjechała się z ceną papierowego złota.
Krótkoterminowo złoto poszło zbyt szybko i zbyt bardzo i aż sie prosi o spekulacyjną operację skrócenia górki, ciekaw jestem czy na allegrach , olx-ach jest popyt za tę cenę po wybiciu , ktoś rozbił rozeznanie?
---

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: Kutalisk » sobota, 8 sierpnia 2020, 11:24

koparki pisze: ... jak ktos ma papierowe złoto to jasne że teraz sprzedawać , z fizycznym jest chyba problem, obecnie to nie jest panic buy gdzie na allegro zabijają się o sztabkę...@FlyingAtom ?
miso20 pisze: @koparki mam wrażenie, że teraz więcej ulicy kupuje relikt i zajmują sie tym ludzie, którzy nie powinni. Ludzie potrafią pytać czemu moneta jest po 8k pln, jak jest wybite 100 euro na niej xd.
Moim zdaniem kto miał kupić fizyka, ten kupił wcześniej lub ostatecznie w marcu (złote monety 1oz oferty były po 9-10tys. PLN, w lombardach biżuteria zniknęła momentalnie). Zakup fizyka dla "nowych" to problem logistyczny i obawa przed oszustami. Dużo łatwiej założyć konto brokerskie. Teraz w większości popyt to papierowe złoto/srebro w postaci ETF i CFD zakupione w dołku przez nowych inwestorów, którzy nie doświadczyli dużych spadków i topnienia kapitału. Jebnie aż miło, pytanie z jakiego poziomu?

Ja dokupuje konsekwentnie USD i mam zamiar zakupić za nie fizyka. Życzeniowo spadki do okolic 1500-1600 USD/oz.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: koparki » sobota, 8 sierpnia 2020, 11:28

Kutalisk pisze: sobota, 8 sierpnia 2020, 11:24w marcu (złote monety 1oz oferty były po 9-10tys. PLN, w lombardach biżuteria zniknęła momentalnie)
I wtedy był moment na sprzedaż fizyka, wtedy gdy ludzie sie zabijają aby kupić po chorych cenach. Pamiętam też taki okres w 2008r gdzie na allegrach schodziło wszystko a sprzedawcy z racji małej podaży mogli uzyskać całkiem chore ceny.
Teraz już pewnie musztarda po obiedzie i perspektywa 1600 w drogocennych dolarach
---

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: Kutalisk » sobota, 8 sierpnia 2020, 11:35

@koparki, a pamiętasz jakie to były ceny? Ile nominalnie, procentowo powyżej spot? Dużo większa przebitka niż z marca tego roku?

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: koparki » sobota, 8 sierpnia 2020, 11:49

@Kutalisk nie pamiętam, kojarzę jedynie że monety dla ulicy , czyli małe monety - ułamki uncji odleciały w kosmos względem ceny rynkowej za OZ, potem było juz tylko gorzej dla ulicy ubranej w drogie złoto.
Obecnie moze być podobnie, wchodzą plany ratunkowe za dolary z dodruku ale zanim ten dolar rozleje sie po rynku i wyląduje u Kowalskiego minie jakiś czas . Potem ruszy lokomotywa inflacji jak żłów ociężale... dokładnie jak w tym świetnym wierszu Tuwima... apogeum i poważna inflacja dwucyfrowa stawiam że za ok 3-4 lata.
Nie wiem czy widziałeś oficjalny film reklamujący reset gospodarczy, film oficjalny , na wzór reklam w TV na zlecenie bankierskich i korporacyjnych globalistów (popatrz ile podprogowych haczyków skojarzeniowych). Reset to niepewność a złoto premiuje niepewność:
---

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: ekonokomik » sobota, 8 sierpnia 2020, 12:11

Kutalisk pisze: sobota, 8 sierpnia 2020, 11:24Moim zdaniem kto miał kupić fizyka, ten kupił wcześniej lub ostatecznie w marcu


Poważnie? A w czasie bańki na BTC to kiedy kupuje ulica na początku czy pod koniec? 8-)
koparki pisze: sobota, 8 sierpnia 2020, 11:28Życzeniowo spadki do okolic 1500-1600 USD/oz.
koparki pisze: sobota, 8 sierpnia 2020, 11:28Teraz już pewnie musztarda po obiedzie i perspektywa 1600 w drogocennych dolarach


Też oczekuję paromiesięcznej korekty i na złocie i na srebrze, bo za ostro poszło, ale myślę, że zbyt życzeniowo myślicie, szczególnie względem dolara. $1800, moze 1750 to max dołek jaki obstawiam i to w sytuacji jeśli korekta przyjdzie szybko. A co będzie jeśli jesienią/zimą koronawirus ostro zaatakuje i złoto przed większą korektą zaliczy $2600?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: socjolog2008 » sobota, 8 sierpnia 2020, 17:33

@ekonokomik a z ciekawości dlaczego spodziewasz się większej korekty akurat na złocie i srebrze/ zresztą inne metale szlachetne i mniej szlachetne jak miedź i pallad również zaliczyły w ostatnim okresie konkretne wzrosty w 1D.
Ja liczę na dalsze wzrosty i srebro po 150$ a złoto po 3000$ jak się wirus rozkręci lub sama otoczka i narracja to będzie klu + akcje innowacyjnych firm. Może kiedyś wejdzie na giełdę większy producent koparek albo akcje którejś z giełd crypto ,o to by było coś pod inwestycje na normalnym rynku i tu bym nawet wsadził kapitał
Dla mnie osobiście ,o czym trąbie tu na przemian z nieskrywaną niechęcią do BTC (okraszoną psycho analizami dlaczego m.in @Wymazywanie) i peanami na temat srebra to są miejsca gdzie lokowanie pieniędzy ma sens historyczny. Ostatnie setki lat udowodniły że metale szlachetne są pożądane ,przenoszą wartość i są bezpiecznym sposobem lokowania nadwyżki kapitału.
Oczywiści kupujący od dwóch/ trzech lat srebro, czy złoto małą część realizują obecnie ale absolutnie wątpię żeby w obecnej corona sytuacji ktoś pozbywał się swoich sztabeczek czy Krugerrandów. HODL. W przeciwieństwie do BTC na srebrze i złocie możesz spokojnie przespać kolejne 600 lat (notowania złota) czy tysiące (cała historia złota i srebra) a z Bitcoina to może być taka tysiącletnia Rzesza ;)

ps. Zobacz jakie to piękne i jest w zasięgu ręki zawsze :D
(bez opowiadań że przez granice nie przewiozę czy ktoś mi może zabrać itd, bo obecnie to cud jak się na urlop gdzieś wybierzesz i wrócisz bez opcji kwarantanny w pakiecie, to tym bardzie sens wybierania się gdziekolwiek ze swoimi kruszcami mija się z celem)
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu walut, akcji, indeksów, kruszców itd.

Postautor: koparki » niedziela, 9 sierpnia 2020, 06:04

ruszyła w PL giełda fizycznych metali szlachetnych od independenttrader: https://independenttrader.pl/rusza-giel ... etals.html
.
.
https://www.independentmetals.pl/

oferty skupu monet złotych 1oz ok 4-5% wyżej niż w skupach profesjonalnych. np dziś za 1OZ GLD płacą ok 7700zł, czyli ok 2000$
---

Wróć do „Inwestycje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości