Emerytura za krypto

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5280
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2580
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: domator » środa, 25 kwietnia 2018, 12:35

@ikswodnal, @ekonokomik,
Niestety nie czytam :-( Ale nadrobilem.
Jak pewnie wiecie oferowanie publicznie ( a nawet prywatnie) takiej uslugi jak bitfilar jest w Polsce (i pewnie w EU) praktycznie niemozliwy. To znaczy wymaga bycia bankiem/funduszem czy jakims innym, obwarowanym regulaminami, cudem.
Oczywiscie myslalem nad tym jak to legalnie i skutecznie zmonetyzowac i jakies pomysly sa ale droga przez meke na horyzoncie tez jest.
Prosty przyklad - jesli oszczednosci beda trzymane na wallecie obslugiwanym wylacznie przez uzytkownika - 50% ludzi zgubi dostep, z pozostalych 50% - polowa wyda jak tylko sie okaze ze trzeba dolozyc na wakacje. Ci co straca dostep beda krzyczec ze im ukradlem, ci co wydadza na wakacje - ze oszczedzanie nie dziala :-)
Jesli oszczednosci beda trzymane na portfelu "u mnie" - no to staje sie bankiem i musze - jak wspomnialem - spelnic mnostwo warunkow o ktorych nie mam pojecia i ktorych nie chce spelniac.
I tak dalej, i tak dalej. Takich elementow ukladanki jest 177.
Szczegolnie teraz i szczegolnie w PL to jest trudne.
Dlatego namawiam kazdego by robil to sam. Wtedy bedzie to skuteczna walka z systemem!
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: ikswodnal » środa, 25 kwietnia 2018, 12:45

domator pisze: Dlatego namawiam kazdego by robil to sam.
Ależ oczywiście i to jest bezdyskusyjne! Indywidualne odkładanie na swoją emeryturę może być tylko bez pośredników! To wręcz wynika z koncepcji kryptowalut. Problem to by nie zgubić klucza prywatnego - przy dużych kwotach może w zalakowaną kopertę i do notariusza?
Ważniejszy problem to emerytury w powszechnym systemie emerytalnym - tutaj najważniejszy (mi się wydaje) jest multipodpis. By uruchomić wypłaty to część podpisu/klucza w ZUS, druga u ubezpieczonego, trzecia część (na wypadek śmierci, ubezwłasnowolnienia ubezpieczonego) w jakiejś instytucji zaufania publicznego z wykazem kiedy może być użyty. Do uruchomienia wypłat potrzebne 2 części klucza.
To by było tańsze niż obecne finansowo chłonne systemy, nie wspominając już o deflacyjności Bitcoina.

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 13 stycznia 2014
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: voyo » środa, 25 kwietnia 2018, 21:29

domator pisze: Jesli oszczednosci beda trzymane na portfelu "u mnie" - no to staje sie bankiem i musze - jak wspomnialem - spelnic mnostwo warunkow o ktorych nie mam pojecia i ktorych nie chce spelniac.

hm, a ciekawe jak by to wyglądało z prawnego punktu widzenia w połączeniu z multisigiem.
tzn - do wypłaty potrzebny podpis właściciela oraz 'instytucji' (lub dwóch różnych instytucji, cokolwiek)
Wtedy nie można powiedzieć że to Ty przechowujesz środki, właściciel również nie może nimi swobodnie zadysponować bez pofatygowania się i złożenie podpisów itd. (więc nie wyda swobodnie na wakacje, Ty również nie ukradniesz)

Oczywiście nie kwestionuje faktu że najlepiej oszczędzać bez pośredników... ale sądze że teoretycznie taki model byłby bardziej przystępny dla przeciętnego zjadacza chleba...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5280
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2580
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: domator » środa, 25 kwietnia 2018, 21:32

@voyo,
Multisiga tez rozpatrywalem.
Janusz + Grazyna dostaja klucz prywatny, odkladaja na emeryture, po 10 latach przychodza i mowia ze juz sa emerytami i chcieli by wyplacic. Oczywiscie od 9 lat nie maja klucza bo go zgubili.
Jak sadzisz - uwierza mi ze bez ich podpisu sie nie da wyplacic i ze nie jestem zlodziejem?
To jest caly problem - ludzie sa przyzwyczajeni ze zawsze jakos sie da odzyskac dostep, chocby juz ta osobista wizyta w banku ale sie da....
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 13 stycznia 2014
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: voyo » środa, 25 kwietnia 2018, 21:44

@domator,
No ale masz multisig typu 2from3 albo 3from5 , gdzie do wypłaty mogły by być użyte (tylko) podpisy dwóch 'instytucji', w przypadku zgubienia klucza przykładowego Janusza.
A dodaj do tego możliwość kontraktów (ale to raczej jeszcze dłuższa chwila...) - środki (częściowo) wyzwalane poprzez cyfrowy akt zgonu tatusia. Całe morze możliwości ;)

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: ikswodnal » czwartek, 26 kwietnia 2018, 10:01

Może to nie koniecznie jest propozycja idealnego rozwiązania ale przesłałem do BitMarketu zapytanie o uruchomienie zbliżonej do odkładania na emeryturę usługi:

Mam pytanie.
Czy jest możliwe uruchomienie na BitMarket.pl usługi nazywam to zlecenia stałego.
Może to wyglądać tak: W swoim banku z fiatami daję zlecenie stałe na przekazywanie co miesiąc, określonej kwoty (np 50 zł) na konto BitMarket.pl . W BitMarket mam subkonto wyłącznie do tych operacji. Dalej BitMarket wymienia te 50 zł na odpowiadającą ilość Bitcoin Cash i przelewa na podany przeze mnie adres. Wszystko bez otwierania z mojej strony BitMarketu, bez konieczności potwierdzeń (oczywiście po pierwszym uruchomieniu usługi). Sądzę będzie duże zainteresowanie taką usługą, szczególnie ludzi mało biegłych informatycznie

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: amneziahaze » sobota, 28 kwietnia 2018, 16:42

@ikswodnal, myślę, że jeżeli już się bawić w emerytury to lepiej samemu dokładnie tak jak @domator, poza tym krypto wallet to bank, zaś odnośnie własnej "emerytury" to ja bym nie wytrzymał tego psychicznie, sprzedałbym na górce, kupił na dółku, nawet teraz nie jestem pewien czy zakończyliśmy niedźwiedzia.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: ikswodnal » sobota, 28 kwietnia 2018, 17:13

amneziahaze pisze: myślę, że jeżeli już się bawić w emerytury to lepiej samemu dokładnie tak jak @domator, poza tym krypto wallet to bank,
Też tak myślę i też sobie nie wierzę że bym potrafił. Z tym że @domator ma system, potrafi trzymać się założeń, no i najważniejsze jest informatykiem bardzo dobrze zorientowanym w kryptowalutach. Moja propozycja skierowana do BitMarketu jest nastawiona na system systematycznego oszczędzania w kryptowalutach. Jeżeli znajdzie uznanie to będzie szczególnie dla ludzi mało biegłych w informatyce i nowościach. Inna korzyść to niezależność właśnie od banków i fiatów a dodatkowy zysk że Bitcoin Cash jest deflacyjny. Wydaje się że Core nie bardzo by tutaj pasował.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Emerytura za krypto

Postautor: rav3n_pl » niedziela, 29 kwietnia 2018, 00:44

Cash jest deflacyjne a Core nie?
Niezła propaganda.
Przepraszam za offtop.

A może jesteś w stanie zrobić jakiś "automat" kupujący dany portfel walut?
Ktoś podaje nazwy walut, adresy, procentowy podział i w momencie gdy wpłaci na podany adres btc, te za wymieniane i przesyłane wg aktualnych kursów i podanych procentów?
Oczywiście każdy user dla danej kombinacji adresów, walut i procentów musiałby mieć osobny adres wpłat.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: ikswodnal » niedziela, 29 kwietnia 2018, 07:40

rav3n_pl pisze: Cash jest deflacyjne a Core nie?
Niezła propaganda.
Nie o propagandę mi chodziło. Wydaje się (tylko wydaje?) że Cash z założenia ma mieć niższe fee i większą szybkość operacji. Gdyby te założenia były spełnione w Core, to
jako "magazyn" do zbiórki środków na Waszą! (mnie to już nie dotyczy) emeryturę był by oczywiście lepszy.
rav3n_pl pisze: A może jesteś w stanie zrobić jakiś "automat" kupujący dany portfel walut?
To chyba do domatora? Było by dobre. Jeżeli do mnie, z równym powodzeniem można by zlecić mi opracowanie bomby termobarycznej albo pojazdu kosmicznego :-).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5280
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2580
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: domator » niedziela, 29 kwietnia 2018, 09:11

Po majowce pomysle. Na razie wstalem i ide ogladac Marrakech.
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 10
Rejestracja: 27 sierpnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: Kulkin » wtorek, 18 września 2018, 12:14

A co tu tak ucichło? Cieszę się, że trafiłam na ten watek i Twój blog @domator, bo w końcu mnie to zmotywuje do działania. Moim skromnym zdaniem kryptowaluty to nieunikniona przyszłość i osobiście będę w nie inwestować. Pozostaje tylko kwestia w które? Ale to juz każdy powinien indywidualnie wybrać.
A tak wracając do tematu @domator odnośnie zimnego portfela o który pytałam ostatnio to po przejrzeniu tego wątku rozumiem, że kupujesz krypto raz na tydzień, a przerzucasz na zimny portfel co kilka miesięcy? Z jakich giełd korzystasz?

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: ikswodnal » wtorek, 18 września 2018, 12:36

Kulkin pisze: A co tu tak ucichło? Cieszę się, że trafiłam na ten watek i Twój blog @domator, bo w końcu mnie to zmotywuje do działania.
Problem upowszechnienia korzystania z kryptowalut został by w dużej części rozwiązany, gdyby giełdy uprościły operacje systematycznego ich zakupu.
Chodzi o operacje:
Daję stałe zlecenie do swojego banku na przekazywanie co miesiąc określonej kwoty PLN na giełdę (gdzie jestem już zweryfikowany).
Giełda po wpłynięciu PLN zakupuje określoną kryptowalutę (w moim przypadku Bitcoin Casch) i przekazuje je na wskazany mój adres.
Niestety wszystkie moje zapytania do giełd i kantorów kryptowalutowych o możliwość takiego uproszczenia spotykają się z odpowiedzą - nie (najczęściej nie bo nie).
Nigdy nie otrzymałem odpowiedzi wyjaśniającej powody nie wprowadzania tego uproszczenia :-(.
Dla ortodoksyjnych zwolenników Bitcoin Core a przeciwników Bitcoin Cash mam tylko jedno wytłumaczenie - racjonalniej jest kupować często Bitcoin Cash i co jakiś czas sprzedając je jednorazowo kupować Bitcoin Core gdyż skorzysta się na fee, które w Core jest nieprzewidywalne.
Oczywiście tak zrobię, jeżeli w ciągu najbliższych 5 lat Core stanie się przyjazne dla zwykłych ludzi nie zinformatyzowanych, czy z czasów analogu.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 12
Rejestracja: 29 sierpnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: amidalez » wtorek, 18 września 2018, 13:47

W sumie poświęcenie co jakiś czas kilkunastu minut i zrobienie zakupów to chyba nie jest jakiś straszny wysiłek. Czy taki bot nie byłby "przerostem formy nad treścią"?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5280
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2580
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: domator » wtorek, 18 września 2018, 13:49

Kulkin pisze: rozumiem, że kupujesz krypto raz na tydzień, a przerzucasz na zimny portfel co kilka miesięcy?
Nie, kupuje zawsze 1go kazdego miesiaca i od razu przerzucam na cold wallet. Wszystko opisane w pierwszych wpisach z 2015 roku.
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: ikswodnal » wtorek, 18 września 2018, 16:02

amidalez pisze: W sumie poświęcenie co jakiś czas kilkunastu minut i zrobienie zakupów to chyba nie jest jakiś straszny wysiłek
No sprawdźmy procedurę/czynności.
1. Przelew z banku na giełdę. 2. Sprawdzenie czy wpłynęły PLN na giełdę. 3 Zlecenie wymiany/zakupu BCH. 4. Sprawdzenie czy kupiono BCH. 5.Zlecenie przekazania BCH na portfel.
6. Opcjonalnie potwierdzenie e-mailem zlecenia przekazania. 7. Sprawdzenie wpływu na portfel (cold wallet).
Proponowane rozwiązanie
1. Sprawdzenie czy BCH wpłynęły do portfela.
Pamiętajmy też że w naszym kraju nie wszyscy są informatykami, nie wszyscy są biegłymi od zaraz w kryptowalutach. Upowszechnienie kryptowalut jest możliwe tylko w przypadku wszystkich możliwych uproszczeń!

Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 12 grudnia 2017
Reputacja: 31
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: shadow » czwartek, 20 września 2018, 16:15

ikswodnal pisze:
amidalez pisze:
Pamiętajmy też że w naszym kraju nie wszyscy są informatykami, nie wszyscy są biegłymi od zaraz w kryptowalutach. Upowszechnienie kryptowalut jest możliwe tylko w przypadku wszystkich możliwych uproszczeń!
Bez przesady, co ma to wspólnego z informatyką? Zrobienie przelewu, sprawdzenie czy środki wpłynęły, zlecenie kupna/ sprzedaży nie wymaga jakiejś tajemnej wiedzy czy umiejętności programowania. Wystarczy umiejętność czytania ze zrozumieniem na poziomie kilkulatka.

Natomiast zgodzę się, że można by ten proces trochę uprościć. Chociaż pamiętam jeszcze parę lat temu jak to wyglądało (2013-2014), to dopiero była zabawa :D

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: ikswodnal » czwartek, 20 września 2018, 19:49

shadow pisze: Bez przesady, co ma to wspólnego z informatyką? Zrobienie przelewu, sprawdzenie czy środki wpłynęły, zlecenie kupna/ sprzedaży nie wymaga jakiejś tajemnej wiedzy czy umiejętności programowania.
No dobra, przesadziłem z tą informatyką. Powinno być "trudności z obsługą komputera".
Jednak zdecydowanie bez uproszczeń regularnego procesu pozyskiwania kryptowalut nie ma co myśleć o pożądanym upowszechnianiu. Postęp technologiczny jest szybki, u ludzi mało biegłych w obsłudze komputera i starszych przy byle trudnościach powoduje zniechęcenie do wchodzenia w kryptowaluty. Nie rozumiem postawy giełd w opóźnianiu tego co i tak będą musiały zrobić.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 12
Rejestracja: 29 sierpnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: amidalez » niedziela, 14 października 2018, 10:54

Zaryzykowałabym stwierdzenie, że Ci, którzy są z komputerem na bakier na ogół nie powierzą swojej kasy botowi (a co to ten bot), żeby kupował za nich jakieś "wirtualne piniondze" (bo niby po co im one).

Nie przekonaliście mnie :D

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura za krypto

Postautor: ikswodnal » niedziela, 14 października 2018, 14:49

amidalez pisze: Zaryzykowałabym stwierdzenie, że Ci, którzy są z komputerem na bakier na ogół nie powierzą swojej kasy botow
Z czasem to się zmieni. Nie chodzi tylko o odkładanie na emeryturę. Są też tzw hodlerzy, nawet średniookresowi. To będzie dobre uproszczenie regularnego zakupu np Bitcoin Cash przez stałe zlecenie. Dla giełd kryptowalutowych będzie skutkowało zmniejszeniem ilości operacji a przede wszystkim mniejszą ilością błędów i zapytań "co zrobiłem źle". Odpowiedź BitMarketu, że nie przewidują stałego zlecenia jest dziwna. Niech podadzą powody (przyczyny) braku takich udogodnień.
Stałe zlecenie daje korzyści. Korzystam z tego przy spłacie kredytu walutowego. Wystarczyło pierwsze zlecenia do banku i internetowej giełdy walutowej, teraz pozostaje tylko sprawdzanie czy kredyt jest spłacany.

Wróć do „Inwestycje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości