Dash - jaki portfel?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 493
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 69
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: Lagoon » niedziela, 29 lipca 2018, 16:05

Pytanie o portfel coinomi mobilny na androida.
Czy portfel sie sam wylogowywuje czy jest jakaś funkcja do tego w menu bo nie mogę zznaleźć a portfel nawet po wyjsciu z niego jest jakby otwarty bo powraca się do niego bez użycia hasła.
Czy można ustawić pin lub autentyfikator zabezpieczajacy przed wysłaniem środkow gdyby telefon wpadl w niepowolane ręce?

Dodano po 8 minutach 35 sekundach:
@bit-els
Używasz ten portfel?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: Bit-els » niedziela, 29 lipca 2018, 16:16

Mozna ustawić pin otwierający aplikację i hasło do wysyłania. Opcja hasła pojawia się już przy instalacji.
B.dobry portfel. Choć kod zamknięty. Teoretycznie może przyjść aktualizacja, która ukradnie wszystkim środki. Teoretycznie...
Dlatego nie majątek życia w mobilnych.
Android czy Apple też mogą kiedyś taką aktualuzację przysłać, system jest ponad każdą aplikacją.
Oczywiście jest to lekki paranoid. Choć czy do końca, oststnio aplikacja sms samsunga wysyłała bez informacji zdjęcia ze smartfona do losowych odbiorców.

Ale generalnie polecam coinomi

Dodano po 34 sekundach:
Wszystko jest w setting

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 493
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 69
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: Lagoon » niedziela, 29 lipca 2018, 18:33

@bit-els
Dziekuję
Pin znalazłem zabezpiecza przed otwarciem i wysyłaniem podobnie jak w jaxx .
Hasło ustaliłem na początku ale nie pyta o nie przy otwieraniu aplikacji.
Hm...
Tylko o pin
Jeszcze jedno pytanie.
Czy przy utracie urządzenia do odzyskania srodkow na innym telefonie ale takze coinomi wystarczy tyljo sam seed złożony z tych słów wygenerowanych na początku jak w jaxx.
Czy powinienem coś zapisać adres depozytu środków i public key aby ewentualnie odzyskac dash w innym portfelu lub w inny sposob niż poprzez coinomi?

Dodano po 49 minutach 13 sekundach:
Czy sprawdzał ktoś ile razy można ten pin źle wpisać ?
Bo jesli dużo to troche lipa z tym bezpieczeństwem.
Bo po odblokowaniu portfela są dostep e slowa seeda i ktoś może sobie zainstalowac go na innym telefonie i bez hasła wysłać środki bo rozumiem że hasło jest przypisane do telefonu nie do adresu.
Chyba że coś nierozumiem

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: Bit-els » niedziela, 29 lipca 2018, 18:43

Seed wystarczy.
W menu masz export keys. Przerzuci Cię na stronę. Najlepiej offline wpisz seed i zobaczysz wszystkie adresy z privami. Możesz też wygenerować seeda przypadkowego na tej stronie i zobaczysz jak wygląda ten mwchanizm.
Kod tej strony możesz sobie pobrać na githubie, plik przerzucić do laptopa offlinowego i to jest najbezpieczniejszy sposób.

U mnie pin jest tylko od otwierania aplikacji. A hasło od wysyłania czy okazywania seeda. Nie wiem dlaczego u Ciebie inaczej.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 493
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 69
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: Lagoon » czwartek, 2 sierpnia 2018, 17:49

@Bit-els
Sorry jeśli to banalne pytanie ale wole dla bezpieczeństwa się upewnić. Nie miałem do czynienia z dash do tej pory.
W portfelu coinomi jesli odebrałem przelew i dam funkcje recive to podstawia nowy adres inny od poprzedniego odbioru.
Czy tak jest bezpieczniej i czy nalezy każdy nastepny przelew odbierac nowym adresem, czy można wszystko na jeden zbiorczy odbierać?
a jesli wysle z tego adresu czy mogę go dalej uzywac do odbioru czy już jest spalony jak w iota?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: Bit-els » czwartek, 2 sierpnia 2018, 18:24

Wszystkie adresy są ważne, możesz.
Nowy pojawia dla większej prywatności

Dodano po 59 sekundach:
Odbieraj na domyślnie generowane nowe adresy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: mecenas » czwartek, 2 sierpnia 2018, 18:30

Lagoon pisze: jesli wysle z tego adresu czy mogę go dalej uzywac do odbioru czy już jest spalony jak w iota?
Adresy w DASH, podobnie jak w bitcoinie są wielokrotnego użytku, ale najbezpieczniej jest tylko raz wypłacać z danego adresu. Trochę podobnie jak w IOTA, ale dużo bardziej bezpieczniej w przypadku wielokrotnych wypłat. Na upartego można stosować jeden adres do wielokrotnych wpłat i wypłat, ale bezpieczniej jest po wypłacie jednak zmienić adres.

Krótko mówiąc: adresy z których nie zostały jeszcze nigdy wydane środki są dodatkowo zabezpieczane, ponieważ nie jest znany ich klucz publiczny.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 493
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 69
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: Lagoon » niedziela, 5 sierpnia 2018, 08:52

Mam jeszcze pytanie apropo szybkosci dash.
Wplacalem wczoraj na giełde i przelew szedł ok 20 min fee w portfelu ustawiłem ręcznie na 0.00002 w explorerze potwierdzenia też sxły wolno.
6/10 confirm widziałem dopiero po kilku minutach.
Czy to wina portfela za małego fee czy coś zle robie żeby przelew byl blyskawiczny. Znaczy szybki jak tetaz dash sie reklamuje

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: benq » niedziela, 5 sierpnia 2018, 09:11

@Lagoon, Szybkość przesyłu kryptowalut ma się nijak do czasu księgowania wpłat przez giełdy.
BCH, NANO, Dash z portfela na portfel dochodzą praktycznie natychmiastowo, tymczasem niektóre giełdy czekają na kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt potwierdzeń co sztucznie wydłuża ten czas.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3260
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: akos » niedziela, 5 sierpnia 2018, 14:41

mecenas pisze: adresy z których nie zostały jeszcze nigdy wydane środki są dodatkowo zabezpieczane, ponieważ nie jest znany ich klucz publiczny.
Nie miało być "prywatny"?

Początkujący
Posty: 249
Rejestracja: 5 kwietnia 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: Kamien » niedziela, 5 sierpnia 2018, 14:47

akos pisze:
mecenas pisze: adresy z których nie zostały jeszcze nigdy wydane środki są dodatkowo zabezpieczane, ponieważ nie jest znany ich klucz publiczny.
Nie miało być "prywatny"?
Publiczny. prywatny pozostaje przecież niewidoczny nigdzie niezależnie od tego czy ktoś dokonał transakcji cz nie. Jedynie właściciel ma do niego dostęp
Ostatnio zmieniony niedziela, 5 sierpnia 2018, 14:47 przez Kamien, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: mecenas » niedziela, 5 sierpnia 2018, 14:48

akos pisze: Nie miało być "prywatny"?
Nie, klucz prywatny jest z zasady tajny zawsze.

Klucz prywatny: Alfanumeryczny ciąg znaków, trzymany w tajemnicy przez użytkownika i służący do podpisania transakcji cyfrowej na podstawie klucza publicznego.

Klucz publiczny: Alfanumeryczny ciąg znaków. Klucz publiczny wywodzi się z klucza prywatnego za sprawą multiplikacji krzywych eliptycznych. Na podstawie klucza publicznego tworzony jest adres.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3260
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: akos » niedziela, 5 sierpnia 2018, 19:25

mecenas pisze:
akos pisze: Nie miało być "prywatny"?
Nie, klucz prywatny jest z zasady tajny zawsze.
Nie bardzo, przecież jak wydasz kasę to "odtajniasz" priv, stąd zalecenie żeby nie używać ponownie adresu, z którego się już wypłacało. Stąd też moje pytanie czy tam się nie wkradła pomyłka w tym ostatnim zdaniu, bo klucz publiczny może być znany dla adresu, który nie miał wypłat a miał wpłaty - w sumie najbardziej typowa sytuacja. Jeśli nieznany jest również public to na wallecie zapewne jest bilans 0 i żadnych transakcji :)

Początkujący
Posty: 249
Rejestracja: 5 kwietnia 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: Kamien » niedziela, 5 sierpnia 2018, 19:30

akos pisze:
mecenas pisze:
akos pisze: Nie miało być "prywatny"?
Nie, klucz prywatny jest z zasady tajny zawsze.
Nie bardzo, przecież jak wydasz kasę to "odtajniasz" priv, stąd zalecenie żeby nie używać ponownie adresu, z którego się już wypłacało. Stąd też moje pytanie czy tam się nie wkradła pomyłka w tym ostatnim zdaniu, bo klucz publiczny może być znany dla adresu, który nie miał wypłat a miał wpłaty - w sumie najbardziej typowa sytuacja. Jeśli nieznany jest również public to na wallecie zapewne jest bilans 0 i żadnych transakcji :)
Coś się tobie pomieszało, priv nie zostaje odtajniony przy wypłacie, a zalecenie używania więcej niż jednego adresu wynika stąd, że zwiększa prywatność na zasadzie, że utrudnia śledzenie przepływu środków. Nie mam pojęcia skąd ty te info bierzesz....
Ostatnio zmieniony niedziela, 5 sierpnia 2018, 19:30 przez Kamien, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: benq » niedziela, 5 sierpnia 2018, 19:33

@akos, Ale to public key się pojawia w explorerze, private nigdy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3260
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: akos » niedziela, 5 sierpnia 2018, 19:54

Kamien pisze:
Coś się tobie pomieszało, priv nie zostaje odtajniony przy wypłacie, a zalecenie używania więcej niż jednego adresu wynika stąd, że zwiększa prywatność na zasadzie, że utrudnia śledzenie przepływu środków. Nie mam pojęcia skąd ty te info bierzesz....
Nic się mi nie pomieszało dziewczyny ;) W typowej sytuacji wydając hajs w pewnym sensie ujawniasz priva, ktoś Cię może np. sniffować. Dlatego użyłem nie bez przyczyny cudzysłowu :] To jest imho ważniejszy powód niż ew. śledzenie przepływu, które i tak można zrobić na pdst. publiców.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: mecenas » niedziela, 5 sierpnia 2018, 20:31

@akos,
Klucz prywatny jest prywatny, z klucza prywatnego tworzony jest klucz publiczny a z klucza publicznego adres.
Tx podpisujesz kluczem publicznym i ten jest upubliczniany podczas wydawania środków z adresu.
Zatem jeśli ktoś złamałby krzywe eliptyczne i umiałby wydobyć z klucza publicznego klucz prywatny, to przejąłby władzę nad adresem. Jak dotąd nikomu się to nie udało i funkcja pozostaje jednokierunkowa:
klucz priv --> klucz publiczny ---> adres (hash).
Ryzyko podczas wielokrotnego wydawania środków z tego samego adresu jest takie, że im więcej takich wydań, tym łatwiej odwrócić jednokierunkową funkcję, złamać krzywe eliptyczne i wydobyć priva z public.

Na tym polega problem i stąd zalecenia BHP dotyczące migracji na nowy adres, gdy ze starego były wydane jakiekolwiek środki.
Wydanie kasy z adresu wymaga upublicznienia klucza publicznego i w tym momencie powstaje potencjalne ryzyko, że komuś kiedyś może się udać wydobyć klucz priv z klucza public i w ten sposób przejąć dostęp do adresu. Oczywiście jest to niezwykle trudne i skrajnie mało prawdopodobne, ale wniosek jest taki, że adres nie wydany jest pozbawiony tego ryzyka.

Dodano po 3 minutach 12 sekundach:
Kamien pisze: zalecenie używania więcej niż jednego adresu wynika stąd, że zwiększa prywatność na zasadzie, że utrudnia śledzenie przepływu środków.
Też, ale to co piszesz dotyczy akurat prywatności tx.
W ramach bezpieczeństwa środków każdy adres powinien mieć max. jedną wypłatę.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3260
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: akos » niedziela, 5 sierpnia 2018, 22:06

Niejasno się wyraziłem, mój błąd, ale chodziło mi o bardziej prozaiczną rzecz niż łamanie ECDSA, jak np. trojan, zbugowany portfel itp. To jest bardziej prawdopodobne w praktyce i wystarczy żeby roboczo założyć, że po jednym wydaniu środków adres jest "spalony".

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: Bit-els » niedziela, 5 sierpnia 2018, 22:13

Jeśli masz na myśli trojana, który potrafi wejść do sejfu jakim jest dobrze zrobiony portfel, to wszystkie privy są spalone.
Wielokrotne używanie jednego adresu nigdy nie ujawnia priva.
Gdyyyyby powstały funkcjonalne kompy kwantowe, to mogłyby z publicznego+ adres wyliczyć priva

Dzięki mechanizmowi reszty w chyba wszystkich portfelach po transakcji wychodzącej pozostałe środki lądują na nowym adresie, który nie ujawnia swego publicznego

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3260
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dash - jaki portfel?

Postautor: akos » niedziela, 5 sierpnia 2018, 22:19

Mam na myśli np. portfel zbugowany albo np. taki use case jak proces importu priva jakiegoś paper walleta lub brain walleta gdzie user robi copy & paste itp.

Wróć do „Dash”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości