Cold storage na Electrum

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 grudnia 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold storage na Electrum

Postautor: btc_cymbal » środa, 20 grudnia 2023, 15:51

Hej,

Moj pierwszy post na forum, wiec czesc wszystkim.

Chcialbym przeniesc BTC z gieldy do portfela. W ramach testow/zabawy utworzylem sobie kiedys portfel Electrum w opcji cold+hot strorage na TAILS. Swietne doswiadczenie, ale troche sie martwie o bezawaryjnosc tego rozwiazania. Oba systemy sa na pendrive, oba wymagaja co jakis czas aktualizacj, Electrum wymaga aktualizacji itd itp. Zwyczajnie boje sie (pewnie nie slusznie) o trzymanie tam wiekszych kwot niz drobniaki, raczej w kontekscie jakis problemow technicznych.

Z drugiej strony rozumiem, ze trzymanie wszystkich srodkow w portfelu online to niezbyt rozsadne rozwiazanie. Na Ledger/Trezor na razie nie chce sie decydowac.

Czy moglbym prosic o porade kogos, kto od dluzszego czasu (lat?) uzywa Electrum w wersji cold+hot storage i doswiadczenia z uzytkowania? Czy jest to bezawarynje i bezpieczne do trzymania calych srodkow BTC? Czy jest mozliwosc posiadania hot storage Electrum na Windowsie, a cold storage na TAILS? Czy nadal jest to bezpieczne? Kazda porada czy doswiadczenie mile widziane.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold storage na Electrum

Postautor: ikswodnal » środa, 20 grudnia 2023, 18:27

btc_cymbal pisze: środa, 20 grudnia 2023, 15:51Czy moglbym prosic o porade kogos, kto od dluzszego czasu (lat?) uzywa Electrum w wersji cold+hot storage i doswiadczenia z uzytkowania? Czy jest to bezawarynje i bezpieczne do trzymania calych srodkow BTC
Jako już stary ? (od 2016 r) użytkownik BTC wypowiem się, choć mam z racji na wiek biologiczny ograniczoną wiedzę. Electrum to najlepsze rozwiązanie dla BTC. Do niedawna do przechowywania BTC uważałem paper walleta. Obecnie chcę przechowywać na Electrum ale wygenerowanym na odłączonym od internetu komputerze. Sądzę że sprawa sprowadza się tylko do zapisania, zapamiętania ziarna 12-24 wyrazów +1. Mój problem polega na tym że "moje" Electrum jest wersją 3.xx. a teraz mamy już 4.5.x? Niestety materiały dotyczące Electrum na tym forum i na YouTube są stare a Electrum jest udoskonalane z uwzględnieniem tylko dla najbardziej biegłych użytkowników.
Rada dla ciebie tak jak i dla mnie - znaleźć "kryptowaluciarza" biegłego w użytkowaniu Electrum i prosić o pomoc.
Korzystając z tego forum które zawsze było dla mnie źródłem większości wiedzy o BTC mam pytanie.
Jeżeli przeniosę wartości na różne adresy wygenerowane z mojego Electrum a potem będę chciał przenieść wartość jakiegoś konkretnego adresu do innego portfela czy to jest możliwe, czy wartość zostanie pobrana z ogólnej puli. Wszystko dotyczy starej wersji Electrum.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 grudnia 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold storage na Electrum

Postautor: btc_cymbal » środa, 20 grudnia 2023, 20:50

Dzieki za odpowiedz @ikswodnal. Juz jestem troche madrzejszy. Ale wlasnie tego typu problemy mnie martwia w Electrum. Nie kwestie bezpieczenstwa, ale kwestie techniczne (ktore pozniej bezposrednio moga wplynac na bezpieczenstwo). Co z upgradami Electrum, co z upgradeami TAILS, itd. Czy w tego typu sytuacjach zgromadzone srodki nie sa zagrozone problemem technicznym? Bardzo chetnie zobaczylbym odpowiedz na Twoje i moje pytania. Lub doswiadczenia z dlugiego uzywania tego portfela.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold storage na Electrum

Postautor: ikswodnal » środa, 20 grudnia 2023, 21:09

btc_cymbal pisze: środa, 20 grudnia 2023, 20:50 Co z upgradami Electrum, co z upgradeami TAILS
Sądzę że stare wersje Electrum które mają adresy bc1 są niezagrożone gdyż klucze muszą odpowiadać adresom (albo odwrotnie). Myślę że te 12-24 słowa ziarna odtworzone w Electrum najnowszej wersji pozwalają wywołać adres i klucz ze starej wersji - o to jestem raczej spokojny.
Co to jest TAILS - nie wiem.
Electrum używam od samego początku mojej przygody z BTC i powinien być tak bezpieczny jak zapis wartości BTC w blockchainie.

Wróć do „Portfele bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości