Ledger i inny adres BTC

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 lipca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger i inny adres BTC

Postautor: Osiris1330 » sobota, 24 lipca 2021, 02:27

Hej,
mam (jak dla mnie) dość dziwny przypadek,
w 2020r kupiłem na jednej z giełd BTC i na nowym Ledgerze zainstalowałem BTC i otrzymałem adres BTC z końcówką ...d433.
Przelałem na niego środki, po jakimś czasie środki wróciły (przesłałem) ponownie na giełdę.
Wszystko było ok.
Obecnie (dziś) chciałem ponownie przelać środki na Ledger i podczas weryfikacji adresu zarówno na giełdzie jak i Ledgerze okaząło się że adresy były inne.

2020 - adres z końcówką ...d433
2021 - adres z końcówką ... t245

Na giełdzie adres dodany do whitelist, więc teoretycznie nikt nie mógł go zmienić.

Na Ledgerze nic nie robiłem przez długi czas i taka zmiana.

Czy ktoś potrafi to wytłumaczyć?

Dziś przelałem minimalną kwotę na "nowy" adres i doszły.
Ale nadal uważam, że cos jest nie halo.

Będę wdzięczny za informację.

Pozdrawiam

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Ledger i inny adres BTC

Postautor: zdzicho2000 » sobota, 24 lipca 2021, 05:49

chcesz powiedzieć, że pojawił się nowy adres odbiorczy w ledgerze? To normalne i tak to ma działaś, do każdego nowego przyjęcia środków portfel generuje nowy adres. Ale stary jest aktualny, nic nie zginie możesz na niego posyłać

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Ledger i inny adres BTC

Postautor: garlonicon » poniedziałek, 26 lipca 2021, 08:00

Strzelam, że przyczyną są adresy bech32m zamiast bech32. Jeśli to adresy Segwitowe i tylko sześć ostatnich znaków się różni (czyli suma kontrolna), to właśnie o to chodzi. Jak tylko suma kontrolna jest inna, to nie ma powodów do niepokoju, bo w samym blockchainie suma kontrolna nie występuje, jest widoczna jedynie w adresach.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger i inny adres BTC

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 26 lipca 2021, 09:21

garlonicon pisze: poniedziałek, 26 lipca 2021, 08:00 że przyczyną są adresy bech32m zamiast bech32. Jeśli to adresy Segwitowe i tylko sześć ostatnich znaków się różni
Możesz rozwinąć temat w osobnym wątku? Korzystam z bech 32 a tu jakaś modyfikacja z m na końcu.
Już chciałem zabierać się za poznawanie operacji za pomocą lightning network a tu następna modyfikacja piętrząca problemy.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Ledger i inny adres BTC

Postautor: garlonicon » poniedziałek, 26 lipca 2021, 12:16

Możesz rozwinąć temat w osobnym wątku?
viewtopic.php?f=2&t=35923
Korzystam z bech 32 a tu jakaś modyfikacja z m na końcu.
Ta zmiana jest potrzebna, żeby nie dało się tworzyć wizualnie podobnych adresów bez naruszania sumy kontrolnej, jak zobaczysz przykłady w pierwszym poście, to powinno stać się jasne, że te zmiany są ważne i potrzebne.
Już chciałem zabierać się za poznawanie operacji za pomocą lightning network a tu następna modyfikacja piętrząca problemy.
Cóż, mam dwie wiadomości: dobrą i złą. Zła jest taka, że jest więcej rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, jeśli się wchodzi w technikalia Lightning Network, zresztą docelowo ta sieć będzie oparta o taproota. Oprócz tego może dojść Eltoo wykorzystujące SIGHASH_ANYPREVOUT oraz wiele innych zmian, na przykład full RBF. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że te zmiany są potrzebne i docelowo ułatwiają życie.

Co do "piętrzenia problemów", to tego typu zmiany wynikają właśnie stąd, że bez nich istnieją znane problemy w tejże sieci i takie zmiany mają pozwolić je rozwiązać. W wielu przypadkach nie musisz od razu znać wszystkich technikaliów, aby ich używać, wystarczy mieć aktualnego klienta, który będzie to obsługiwał. Na przykład ostatnio doszła możliwość tworzenia kanałów poprzez wkładanie tam monet przez obie strony naraz, tak zwane "dual-funded channels". Spodziewam się, że raczej znajdzie to odzwierciedlenie w interfejsach graficznych klientów LN i nie trzeba będzie tego rzeźbić ręcznie.

Poza tym, te zmiany są wstecznie zgodne, więc jeśli bazujesz na starej wersji, to nadal tamta wiedza jest aktualna. Dopóki większość sieci się nie przerzuci na taproota, to nadal możesz używać Lightning Network po staremu. Na głównym łańcuchu zmiany wchodzą w listopadzie tego roku, spodziewam się, że na LN pojawią się w przyszłym roku lub później.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14378
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Ledger i inny adres BTC

Postautor: rav3n_pl » wtorek, 3 sierpnia 2021, 09:29

@Osiris1330 To jest całkowiecie naturalne i poprawne działanie każdego portfela BTC i pochodnych od prawie 10 lat.
Po każdej transakcji portfel generuje nowy adres, aby nie używać jednego (zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa).
Już w manifeście opisał to Satoshi.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 30 grudnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger i inny adres BTC

Postautor: barchaniarz » piątek, 30 grudnia 2022, 15:48

Siemka, trochę odkupuję wątek, ale nie wiem jednej rzeczy. Przelałem z giełdy Bitcoina w 2 transakcjach i na dwa osobne klucze wygenerowane przez ledgera. I teraz mam pytanie, czy jakbym chciał teraz przelać całość BItcoina z ledgera w formie jednej transakcji na giełdę to płacę 1 czy 2 opłaty transakcyjne? Z góry dzięki za odpowiedź.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Ledger i inny adres BTC

Postautor: garlonicon » sobota, 31 grudnia 2022, 02:50

czy jakbym chciał teraz przelać całość BItcoina z ledgera w formie jednej transakcji na giełdę to płacę 1 czy 2 opłaty transakcyjne?
Jedna transakcja oznacza jedną opłatę od tej transakcji. Sama opłata jest wyliczona niejawnie, masz monety na wejściach i na wyjściach, obliczasz różnicę pomiędzy sumą wejść i sumą wyjść i wychodzi opłata. Jeśli masz klucze u siebie, to możesz sam ustalać, ile ma być wejść i wyjść, w jakiej kolejności mają wystąpić i jak sama transakcja ma wyglądać.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 30 grudnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger i inny adres BTC

Postautor: barchaniarz » czwartek, 5 stycznia 2023, 20:49

Ok, dzięki.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 14 lipca 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger i inny adres BTC

Postautor: ATbitcoin456! » piątek, 14 lipca 2023, 15:58

Zamiana małych liter na duże w adresie Ledger
Witam,
Dzisiaj zrobiłem aktualizację Ledger nano X i chciałem przesłać trochę środków z Ledgera na giełdę. Po wpisaniu adresu na aplikacji pojawił mi się ten sam adres co na giełdzie ale w Ledger różnił się czterema znakami. Znaki te zamiast małych liter były duże. Może mi ktoś pomóc w tej sprawie i czy jest to niebezpieczne? Oczywiście nie dokonałem przelewu żadnych środków.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Ledger i inny adres BTC

Postautor: garlonicon » piątek, 14 lipca 2023, 17:58

To zależy od tego, z jaką monetą masz do czynienia i jakiego typu adresu używasz. Są takie typy adresów, przy których ma to znaczenie, są też takie, gdzie jest to nieistotne.

Przykładowo:

1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa - adres legacy na BTC, tutaj wielkość liter ma znaczenie
0x05a56E2D52c817161883f50c441c3228CFe54d9f - adres ETH, znaki od A do F mogą być dowolnej wielkości

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 14 lipca 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger i inny adres BTC

Postautor: ATbitcoin456! » piątek, 14 lipca 2023, 19:46

Witam,dziękuję za odpowiedź
Chciałem użyć Binance smart chain ale dziwne wydało mi się, że w aplikacji Ledger na komputerze było identycznie, natomiast na wyświetlaczu Ledger już nie i cztery litery były większe.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14378
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Ledger i inny adres BTC

Postautor: rav3n_pl » piątek, 14 lipca 2023, 20:25

@ATbitcoin456! Adresy ETH i pochodnych EMV nie mają normalnej sumy kontrolnej jak adresy BTC i pochodnych - różnica wielkości liter daje namiastkę weryfikacji.
Zawsze używaj adresów z różną wielkością znaków - wtedy masz mniejszą szansę na literówkę która wyśle szitkojny w niebyt.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 14 lipca 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger i inny adres BTC

Postautor: ATbitcoin456! » piątek, 14 lipca 2023, 22:29

Ok, dziękuję za informację i szybką odpowiedź ;)

Wróć do „Portfele bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości