Pytanie o aktualny stan portfeli do kryptowalut

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie o aktualny stan portfeli do kryptowalut

Postautor: pierwiastekztrzechh » poniedziałek, 22 marca 2021, 00:51

Hej,

Jestem tutaj nowy i widzę, że o ile w podpiętym temacie “[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!” mocno ostrzegani użytkownicy są przed trzymaniem krypto na giełdzie o tyle ciężko jest znaleźć aktualne informacje o polecanych portfelach i kosztach transakcji za przesył. Inaczej - sporo jest tutaj informacji za darmo i jest to super, natomiast w tym konkretnym temacie posiedziałem kilka h i dalej mam kilka pytań.

Czytałem, że duże są opłaty za przesył ETH i altów opartych na ETH. Więc jeśli np. kupiłem alt-a za 500 USD to wolę zaakceptować ryzyko trzymania na giełdzie niż aby np. przesył do portfela i z portfela na giełdę miałby mi zeżreć 10% wartości alt-a (do tego fee typu przewalutowanie itp. i robi się nieciekawie z opłacalnością). Innymi słowy - jeśli giełda padnie to i tak wartość coina i ogólnie krypto spadnie drastycznie i wolę zaakceptować to ryzyko niż “pewność” straty sporej części środków na przesyle do portfela.

Dokładnie nie udało mi się znaleźć takich informacji jak:

1. Czy warto kupować portfel fizyczny Legder Nano S lub X a jeżeli już to jaki z nich? Były tutaj wątki typu horror story - próbowanie miliona kabelków, resetowanie, cuda itp. żeby zmusić portfel do działania. Lepiej jest teraz? Np:
viewtopic.php?f=101&t=29576&sid=d8d1b34 ... fa13145296
viewtopic.php?f=101&t=35300&sid=d8d1b34 ... fa13145296
2. Jaki portfel desktopowy do wielu walut wybrać?
3. Wybrałem portfel desktopowy X i zainstalowałem na komputerze Y. Jak zabezpieczyć krypto na wypadek uszkodzenia/ zaszyfrowania hakerskiego dysku na komputerze Y?
W szczególności chodzi mi o scenariusz - zrzucam “zawartość” portfela do pliku, trzyma, go na kilku pendrive’ach lub zaszyfrowany na gDrivie. Jeśli padnie dysk na komputerze Y to na innym komputerze instaluje portfel X, wpisuje hasło i mam dostęp do krypto. Ja bym tak projektował takie aplikacje - ale może to są moje fanaberie?
4. Jak sprawdzić koszt transferu przesyłu danego altcoina z giełdy. Dopiszę kilka altcoinów, które mam na oku, ale raczej chciałbym umieć sam wyszukiwać te informacje.
Mam na oku: zil, btt, npxs, xrp, trx, link, Reef, Wink, kin, crv, ltc, uni

Z góry dziękuję za każdą informację lub link do czegoś gdzie mogę się doedukować skuteczniej niż sam szukając informacji na moje pytania.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 417
Rejestracja: 4 sierpnia 2017
Reputacja: 310
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie o aktualny stan portfeli do kryptowalut

Postautor: KamilZ » wtorek, 23 marca 2021, 12:22

1. Polecam jednak trezora (ale nie z gołym seedem tylko z dodatkowym hasłem)
2. (...) Najlepiej deterministyczny. (Na androida np. coinomi, ale nie wiem czy mają desktop.)
3. Jeśli portfel jest deterministyczny (ma seed), to zapisać seed w kilku bezpiecznych miejscach. Jeśli nie, to robić częste backupy plików portfela, też na różne urządzenia. Tam są zapisane wszystkie klucze prywatne, czyli hasła do naszych zasobów krypto.
4. Często na giełdach jest koszt wypłaty alcoinów. Może ci to posłużyć do oszacowania typowych kosztów transakcji. Poza przeciążonymi łańcuchami (bitcoin, eth) koszty nie powinny być wysokie. Jeśli jednak chcesz szczegóły, to musisz szukać bezpośrednio w społecznościach lub na stronach danego projektu.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie o aktualny stan portfeli do kryptowalut

Postautor: ikswodnal » wtorek, 23 marca 2021, 13:00

KamilZ pisze: wtorek, 23 marca 2021, 12:221. Polecam jednak trezora (ale nie z gołym seedem tylko z dodatkowym hasłem)
Słusznie. Jednak warto też by swoimi przemyśleniami na temat portfeli podzielił się ktoś kto używa oba, te najbardziej popularne Trezor i Ledger. Na razie mało jest reklamy Trezora a przereklamowany jest Ledger. Gdyby 1/4 środków przeznaczonych na reklamę Ledgera, Francuzi przeznaczyli na jego doskonalenie i zabezpieczenie to można by się do niego odnosić z większą ufnością. Na razie jego ergonomia to dno!

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie o aktualny stan portfeli do kryptowalut

Postautor: pierwiastekztrzechh » wtorek, 23 marca 2021, 15:03

ikswodnal pisze:Na razie jego ergonomia to dno!
Heh, dokładnie to samo czytałem. Ok, zainteresuje się Trezorem - zakładam, że może być tańszy. (Inaczej - poczytałem funkcje i mi się wydaje że tańszy wystarczy, ale jeżeli bardziej doświadczona osoba mi powie, że nie warto na tym oszczędzać to wezmę to pod uwagę)
Pytanie też jak wygląda backup na wypadek jakby Trezor "siadł" - mogę jakiś zaszyfrowany backup zrzucić na dysk?
KamilZ pisze: 2. (...) Najlepiej deterministyczny. (Na androida np. coinomi, ale nie wiem czy mają desktop.)
3. Jeśli portfel jest deterministyczny (ma seed), to zapisać seed w kilku bezpiecznych miejscach. Jeśli nie, to robić częste backupy plików portfela, też na różne urządzenia. Tam są zapisane wszystkie klucze prywatne, czyli hasła do naszych zasobów krypto.
Ale jeśli mam portfel deterministyczny np. na telefon i mam seed-a to jak to działa pod spodem, że z seeda dostanę adresy do krypto? Te dane online siedzą czy też mam opcje zrzucić do pliku? Eh, niestety portfela na oczy nie widziałem i mam wrażenie że dość podstawowe pytania zadaję, ale faktycznie ciężko mi było to doczytać.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie o aktualny stan portfeli do kryptowalut

Postautor: ikswodnal » wtorek, 23 marca 2021, 16:04

pierwiastekztrzechh pisze: wtorek, 23 marca 2021, 15:03 ale jeżeli bardziej doświadczona osoba mi powie, że nie warto na tym oszczędzać to wezmę to pod uwagę)
No to trzeba prosić bardziej doświadczonych, przykro mi jeżeli za takową mnie uważasz.
Mam tylko Ledgera i nie mam zamiaru kupować następnego urządzenia, najpierw muszę sobie sprawić komputer z platformą 64 bity(?)

Weteran
Posty: 1488
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1215
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie o aktualny stan portfeli do kryptowalut

Postautor: qertoip » wtorek, 23 marca 2021, 22:10

Przede wszystkim, jak sam przyznajesz, jesteś początkujący i wydajesz się zaczynać od totalnego gamblingu na shitcoinach - to się źle skończy dla Twojego portfela. Po prostu kup Bitcoina i trzymaj. Ale mniejsza o to, poniżej odpowiedzi.

pierwiastekztrzechh pisze: poniedziałek, 22 marca 2021, 00:51Czy warto kupować portfel fizyczny

Warto ale nie Ledger. Do Bitcoina na poważnie Coldcard MK3. Do shitów Trezor T lub BitBox02.

pierwiastekztrzechh pisze: poniedziałek, 22 marca 2021, 00:51 2. Jaki portfel desktopowy do wielu walut wybrać?

"Do wielu walut" samo w sobie nie jest dobrym pomysłem... ale mniejsza o to. Jedna z opcji "do wielu walut" to oficjalny portfel desktop Trezora lub - odpowiednio - BitBoxa.

pierwiastekztrzechh pisze: poniedziałek, 22 marca 2021, 00:51Wybrałem portfel desktopowy X i zainstalowałem na komputerze Y. Jak zabezpieczyć krypto

Kryptowaluty i tokeny mają siedzieć na portfelu sprzętowym. Portfel desktop jest tylko interfejsem.

Dodano po 6 minutach 15 sekundach:
pierwiastekztrzechh pisze: wtorek, 23 marca 2021, 15:03 Pytanie też jak wygląda backup na wypadek jakby Trezor "siadł" - mogę jakiś zaszyfrowany backup zrzucić na dysk?

Nie, absolutnie nie możesz backupu "zrzucić na dysk". Cała idea portfela sprzętowego polega na tym, że sekret nie może dotknąć komputera.

Portfel sprzętowy w procesie setupowania wymaga zapisania 24 słów na kartce papieru. Ręcznie, długopisem. To jest backup. Można zrobić dwa takie. Jeden powinien być w innej lokalizacji.
We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Początkujący
Posty: 451
Rejestracja: 13 marca 2020
Reputacja: 215
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie o aktualny stan portfeli do kryptowalut

Postautor: łabondź2020 » wtorek, 23 marca 2021, 23:49

qertoip pisze: wtorek, 23 marca 2021, 22:16Nie, absolutnie nie możesz backupu "zrzucić na dysk". Cała idea portfela sprzętowego polega na tym, że sekret nie może dotknąć komputera.

Portfel sprzętowy w procesie setupowania wymaga zapisania 24 słów na kartce papieru. Ręcznie, długopisem. To jest backup. Można zrobić dwa takie. Jeden powinien być w innej lokalizacji.
Pamiętam jak ktoś na forum udowadniał wyższość portfela sprzętowego nad paper wallet, argumentując to tym, że przecież kartka może się zgubić albo spalić...

Weteran
Posty: 1488
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1215
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie o aktualny stan portfeli do kryptowalut

Postautor: qertoip » środa, 24 marca 2021, 19:54

łabondź2020 pisze: wtorek, 23 marca 2021, 23:49 Pamiętam jak ktoś na forum udowadniał wyższość portfela sprzętowego nad paper wallet, argumentując to tym, że przecież kartka może się zgubić albo spalić...
Portfel sprzętowy jest znacznie lepszy od "paper walleta" ale nie ma to związku z kartką :)
We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 417
Rejestracja: 4 sierpnia 2017
Reputacja: 310
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie o aktualny stan portfeli do kryptowalut

Postautor: KamilZ » środa, 24 marca 2021, 20:21

pierwiastekztrzechh pisze: wtorek, 23 marca 2021, 15:03mam seed-a to jak to działa pod spodem, że z seeda dostanę adresy do krypto?
Seed(nasionko) to poprostu losowość od której zaczynasz tworzenie drzewa adresów. Jeśli sposób tworzenia jest ustandaryzowany, to z tego samego seeda zawsze będzie powstawać to samo drzewo.
Jeśli masz seed na portfelu sprzętowym, to tam są tworzone adresy. Jeśli uruchomisz ten seed na portfelu desktopowym, to stracisz bezpieczeństwo jakie daje portfel sprzętowy, ale powinny Ci się wygenerować takie same adresy i powinieneś mieć dostęp do tych samych środków co wcześniej.
Importu seeda na portfel w telefonie zbytnio nie polecam.

łabondź2020 pisze: wtorek, 23 marca 2021, 23:49 ktoś na forum udowadniał wyższość portfela sprzętowego nad paper wallet
Wyższość polega na tym, że te środki z paper wallet musisz gdzieś zaimportować, aby je wydać. W portfelu sprzętowym np. trezor import seeda jest bezpieczny (niezależny od wirusów na komputerze) i łątwość wydawania twoich kryptowalut oraz ich bezpieczeństwo też jest nieporównywalnie większe niż z paper walletu.

Początkujący
Posty: 451
Rejestracja: 13 marca 2020
Reputacja: 215
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie o aktualny stan portfeli do kryptowalut

Postautor: łabondź2020 » czwartek, 25 marca 2021, 00:17

KamilZ pisze: środa, 24 marca 2021, 20:21W portfelu sprzętowym np. trezor import seeda jest bezpieczny (niezależny od wirusów na komputerze)
Czy byle jaki laptop używany tylko do krypto nie załatwiłby sprawy?

Dodano po 1 minucie 4 sekundach:
KamilZ pisze: środa, 24 marca 2021, 20:21i łątwość wydawania twoich kryptowalut
A gdzie Ty byś chciał je wydawać, chyba raczej tylko sprzedać...

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 417
Rejestracja: 4 sierpnia 2017
Reputacja: 310
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie o aktualny stan portfeli do kryptowalut

Postautor: KamilZ » czwartek, 25 marca 2021, 14:30

@łabondź2020 Byle jaki raczej nie. Najlepiej z aktualnym linuxem (np. Mint jest dosyć prosty na początek).
Z metod obsługi krypto dla śmiertelników, to portfel sprzętowy jest na szczycie jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wygodę. Później z mniejszym bezpieczeństwem masz komputer z linuxem, a później dla mniejszych kwot, inne rozwiązania np. portfele na telefon.
Dobierz rozwiązanie w zależności jakimi kwotami chcesz obracać.

Dodano po 4 minutach 20 sekundach:
łabondź2020 pisze: czwartek, 25 marca 2021, 00:18A gdzie Ty byś chciał je wydawać, chyba raczej tylko sprzedać...
Możesz wymienić krypto na waluty fiat, albo dobra materialne. Co kto lubi.
Spoiler:
Obrazek

Wróć do „Portfele bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości