Pytanie Ledger nano X

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 5 grudnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie Ledger nano X

Postautor: maniako » sobota, 30 stycznia 2021, 17:54

Witam

Otrzymałem nowego LEDGER NANO X i standardowo pin i słowa recovery phrase ustawione i odrazu zainstalowałem jakieś konta app cardano, eth itp ale nie miałem zaktualizowanego firmware - pokazała się taka informacja w ledger live, dlatego zaktualizowałem po tym wszystkim firmware ale wszystko się wyzerowało nie mam zainstalowanych żadnych app, mogę je od nowa zainstalować ale pytanie czy mogę też je odzyskać przez recovery phrase? korzystam z instrukcji dla recovery mode: https://support.ledger.com/hc/en-us/art ... ery-phrase wybieram recovery mode pokazuje się wpisz pin wpisuje i wchodzi strona główna na ledgerze a nie recovery mode? nie chce stracić swoich monet w przyszłości dlatego nie wiem co robić? wolałbym odzyskać wcześniej zainstalowane app ale i prrzy okazji przetestować recovery mode... PROŚ O POMOC I Z GÓRY DZIĘKI.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie Ledger nano X

Postautor: benq » sobota, 30 stycznia 2021, 18:07

@maniako
Instalowanie i odinstalowanie aplikacji nie ma nic wspólnego z recovery przez seed.
Tzn. aplikacje możesz sobie dowolnie instalować i kasować bez resetowania urządzenia, klucz prywatny wciąż pozostaje ten sam. Kiedyś Ledger działał tak, że nie dało się mieć więcej niż 3-4 aplikacji jednocześnie. ;)
Jeśli Ledger po updacie Ci się zresetował to wystarczy, że zainstalujesz aplikacje od nowa i masz dostęp do swoich środków.

Recovery przy pomocy Twojego seeda również nie naruszy Twoich monet na żadnym portfelu - bo to ten sam seed, a z niego ten sam klucz prywatny.
Środki możesz stracić, jeśli nie zapisałeś seeda i zresetujesz ledgera - wtedy zostanie wygenerowany nowy seed i Twoje środki przepadną na zawsze.
Poradnik ze strony Ledgera jest ok - warto się pobawić i potestować odzyskiwanie z seeda.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 5 grudnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie Ledger nano X

Postautor: maniako » sobota, 30 stycznia 2021, 22:31

benq pisze: sobota, 30 stycznia 2021, 18:07Środki możesz stracić, jeśli nie zapisałeś seeda i zresetujesz ledgera - wtedy zostanie wygenerowany nowy seed i Twoje środki przepadną na zawsze.
Dzięki, czyli to jedyny sposób na utratę środków reset ledgera? Dlaczego ludzie tracą dostęp do monet?

Dodano po 10 minutach 19 sekundach:
Jeszcze jedno pytanie bo nie rozumiem używania jednego LEDGER LIVE do dwóch LEDGERów S i X np. gdybym na S chciał trzymać tylko ETH a na tylko X stablecoin oparty na ERC20 czyli np. USDC, to USD przyjmuje na siebie LEDGER X i aby wysłać gdzieś USDC muszę mieć podłączony LEDGER X nie wyślę w przypadku gdy podłączyłem do kompa LEDGER S ? sorry wiem że dla Was głupie te pytania ale za długo tutaj nie siedzę i nie chce stracić.

Dodano po 6 minutach 46 sekundach:
Aha teraz widzę osobne konto dla USDC na etherum włączam

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie Ledger nano X

Postautor: benq » niedziela, 31 stycznia 2021, 06:53

@maniako
Lidzie tracą dostęp do monet głównie z powodu, że trzymają kartkę z seedem razem z ledgerem w oryginalnym pudełku i wystarczy, że znajomy lub członek rodziny zrobi fotkę, kiedy pójdziesz do toalety, a potem Twoje środki znikną - choć nie zauważysz żadnych objawów - nienaruszony ledger, kartka na miejscu - magia.
Drugi powód to zgubienie seeda lub złe jego zapisanie. Jeśli 3x żle wpiszesz pin, ledger zresetuje się i jedyną opcją odzyskania środków jest użycie seeda. Dlatego ekstremalnie ważne jest poprawne jego zapisanie - sprawdź 3-5-10x, żeby mieć 100% pewność, że każde słowo się zgadza.
Sam kiedyś zapisałem jedno słowo niepoprawnie. Na szczęście udało się po kilkudziesięciu próbach znaleźć odpowiednie słowo z listy.

Nie wiem czy dobrze rozumiem drugie pytanie.
Ledger live to tylko apka.
Tak jak np. aplikacja banku.
Ty użyjesz swojego loginu i hasła, a potem ja swojego, w tej samej aplikacji, na tym samym komputerze i obaj uzyskamy dostęp do innych kont i środków.
Tak samo działa ledger. Samo urządzenie w bezpieczny sposób przechowuje Twoje hasło - a aplikacja wykrywa, które konto należy odblokować.
To tak w uproszczeniu.

Jeżeli na Ledgerze 1 trzymasz ETH, a na Ledgerze 2 trzymasz USDC, to nie ma możliwości z ledgera 1 uzyskać dostępu do USDC - chyba, że zresetujesz go i podasz SEED z ledgera 2.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 251
Rejestracja: 29 grudnia 2017
Reputacja: 146
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie Ledger nano X

Postautor: blackraijin » niedziela, 7 lutego 2021, 11:13

Czy ktoś może mi pomóc? Czy mogę w jakś sposób przechować na Ledgerze nano X nowy token ERC-20 który nie jest jeszcze oficjalnie supportowany przez Ledgera?

Edit: Nie chcę logować się do metamask przez ledger. Chciałbym przelać te tokeny na Ledgera.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14391
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2662
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Pytanie Ledger nano X

Postautor: rav3n_pl » niedziela, 7 lutego 2021, 12:46

@blackraijin Nadal większość ma problem z ogarnięciem logiki tokenów ERC-20.
Wysyłasz jakie chcesz na swój adres ETH.
To że LL ich nie obsługuje nie ma żadnego znaczenia.
A podłączenie Ledgera pod Metamask czy Mycrypto czy co ta innego jest bezpieczne - o ile patrzysz co podpisujesz przy wysyłce.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 7 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie Ledger nano X

Postautor: Mateusz05 » niedziela, 7 lutego 2021, 15:17

witam jestem amatorem poczatkujacym mam problem , okolo miesiaca temu kupilem ledgera nano x , uruchomilem go , mialem pin i seeda, po miesiacu jak chcialem uruchomic to włączał sie z frazą booting i bardzo dlugo sie aktualizowal (dobrych kilka godzin) po czym musialem wpisac nowy pin i nowe slowa, zainstalowalem ponownie aplikacje bo wszystko zniknelo i probujac przelac Ethereum wyswietla mi sie taki komunikat: Something went wrong
Please check that your hardware wallet is set up with the recovery phrase or passphrase associated to the selected account.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14391
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2662
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Pytanie Ledger nano X

Postautor: rav3n_pl » niedziela, 7 lutego 2021, 15:44

@Mateusz05 coś jest nie tak ze sprzętem - albo kabelek (najpewniej) albo sam ledger (mało prawdopodobne ale możliwe).

Odpal LL na kompie, sprawdź czy nie ma aktualizacji i zgodnie z instrukcją sformatuj swojego Ledgera i ponownie zainicjuj go swoim seedem.

Cała operacja kasowania i aktualizacji powinna trwać max kilka minut, jak coś nie idzie odłącz i podłącz Ledgera od kompa. Kilka godzin to jakaś abstrakja.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 7 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie Ledger nano X

Postautor: Mateusz05 » niedziela, 7 lutego 2021, 16:40

kurde nie wiem czy to nie problem z ledgerem , ciagle mi sie wyswietla 2% baterii nawet jak podlaczony jest godzine do laptopa przez kabel, 3ci kabel zmienilem i dalej to samo

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 251
Rejestracja: 29 grudnia 2017
Reputacja: 146
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie Ledger nano X

Postautor: blackraijin » niedziela, 7 lutego 2021, 21:32

rav3n_pl pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 12:46 @blackraijin Nadal większość ma problem z ogarnięciem logiki tokenów ERC-20.
Wysyłasz jakie chcesz na swój adres ETH.
To że LL ich nie obsługuje nie ma żadnego znaczenia.
Z wysyłką ok, mogę je tam trzymać. Ale jak urządzenie i ledger live nie będą widzieć tych tokenów to jak mam je później odesłać? Będzie sytuacja że będą na moim adresie bez dostępu.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14391
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2662
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Pytanie Ledger nano X

Postautor: rav3n_pl » niedziela, 7 lutego 2021, 23:21

@blackraijin Podłączasz Ledgera do MetaMaska, Mycrypto czy co tam chcesz i tam dodajesz adres tokena.

Dodano po 52 sekundach:
@Mateusz05 Spróbowałbym zrobić reset...
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 5 grudnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie Ledger nano X

Postautor: maniako » wtorek, 9 lutego 2021, 22:12

benq pisze: niedziela, 31 stycznia 2021, 06:53 @maniako
Lidzie tracą dostęp do monet głównie z powodu, że trzymają kartkę z seedem razem z ledgerem w oryginalnym pudełku i wystarczy, że znajomy lub członek rodziny zrobi fotkę, kiedy pójdziesz do toalety, a potem Twoje środki znikną - choć nie zauważysz żadnych objawów - nienaruszony ledger, kartka na miejscu - magia.
Drugi powód to zgubienie seeda lub złe jego zapisanie. Jeśli 3x żle wpiszesz pin, ledger zresetuje się i jedyną opcją odzyskania środków jest użycie seeda. Dlatego ekstremalnie ważne jest poprawne jego zapisanie - sprawdź 3-5-10x, żeby mieć 100% pewność, że każde słowo się zgadza.
Sam kiedyś zapisałem jedno słowo niepoprawnie. Na szczęście udało się po kilkudziesięciu próbach znaleźć odpowiednie słowo z listy.

Nie wiem czy dobrze rozumiem drugie pytanie.
Ledger live to tylko apka.
Tak jak np. aplikacja banku.
Ty użyjesz swojego loginu i hasła, a potem ja swojego, w tej samej aplikacji, na tym samym komputerze i obaj uzyskamy dostęp do innych kont i środków.
Tak samo działa ledger. Samo urządzenie w bezpieczny sposób przechowuje Twoje hasło - a aplikacja wykrywa, które konto należy odblokować.
To tak w uproszczeniu.

Jeżeli na Ledgerze 1 trzymasz ETH, a na Ledgerze 2 trzymasz USDC, to nie ma możliwości z ledgera 1 uzyskać dostępu do USDC - chyba, że zresetujesz go i podasz SEED z ledgera 2.
DZIEKI O TO CHODZIŁO.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 5 grudnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie Ledger nano X

Postautor: maniako » piątek, 12 lutego 2021, 10:27

Wszystko mam sprawdzone dziękuje za pomoc, mam tylko jeszcze jedno pytanie USDC trzymanie go na portfelu LEDGER jest bezpieczne i nie będzie problemu z wypłaceniem / przelaniem na giełdę? dopiero zamykam pozycje jeszcze nie testowałem.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie Ledger nano X

Postautor: maky » piątek, 12 lutego 2021, 11:07

maniako pisze: piątek, 12 lutego 2021, 10:27USDC trzymanie go na portfelu LEDGER jest bezpieczne

Jest dokładnie tak samo bezpieczne jak trzymanie ETH na tym samym adresie "na Ledgerze".
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Wróć do „Portfele bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość