BitcoinCore, ktoś jeszcze używa?

Rozmowny
Posty: 112
Rejestracja: 10 listopada 2013
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinCore, ktoś jeszcze używa?

Postautor: adamex » czwartek, 7 stycznia 2021, 10:29

Hej, zastanawiam się czy ktoś jeszcze używa Bitcoin core? Ostatnio sobie stwierdziłem że zaktualizuje blockchaina i tak mi się ściąga już kilka wieczorow, bo chyba z ponad rok do tyłu jest. No i trzymam to na dysku zewnętrznym 1tb i już musiałem costam usuwać bo miejsca powoli brakowało, no tyle GB na komputerze mi się nie zmieści. Zaczynam juz wątpić w wygodę tego rozwiązania bo samo odpalenie portfela trochę zajmuje, nie mówiąc już o aktualizacji blockchaina, pewnie przez to że jest na zewnętrznym dysku

Początkujący
Posty: 225
Rejestracja: 18 października 2020
Reputacja: 149
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinCore, ktoś jeszcze używa?

Postautor: Dar0 » czwartek, 7 stycznia 2021, 11:08

@adamex Do codziennego użytku jako portfel raczej się nie nadaje (w taki sposób).

Trzeba zrobić oddzielny serwer najlepiej na raspberry i połączyć zwykły lekki portfel z tym ful nodem. Tutaj kilka gotowców jak to rozwiązać:

https://mynodebtc.com/
https://stadicus.github.io/RaspiBolt/
https://getumbrel.com/
https://samouraiwallet.com/dojo

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14389
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2662
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

BitcoinCore, ktoś jeszcze używa?

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 7 stycznia 2021, 12:07

@adamex 320GB potrzebuje,, na HDD trwa tydzień, na SSD w jeden dzień.

Dodano po 52 sekundach:
Jak nie używasz codziennie to nie ma sensu, bo dociągniecie bloków trwa.
Lekki klient (np. Electrum) jest gotowy w kilka sekund max.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 10 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinCore, ktoś jeszcze używa?

Postautor: HUDis » sobota, 16 stycznia 2021, 10:32

Podłączę się pod ten temat. Czy jest jakieś sensowne uzasadnienie aby używać lub nie używać Bitcoin Core? Zaczynam swoją przygodę z kryptowalutami i od tego zacząłem. Następnie czytając liczne pozytywne opinie zacząłem korzystać z Electrum. Proszę kogoś znającego się na rzeczy o wyjaśnienie podstawowych różnic między tymi rozwiązaniami.

Weteran
Posty: 2804
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2153
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinCore, ktoś jeszcze używa?

Postautor: miso20 » sobota, 16 stycznia 2021, 11:30

adamex pisze: czwartek, 7 stycznia 2021, 10:29Zaczynam juz wątpić w wygodę tego rozwiązania bo samo odpalenie portfela trochę zajmuje, nie mówiąc już o aktualizacji blockchaina, pewnie przez to że jest na zewnętrznym dysku
Jaką wygodę na pełnym portfelu? Do wygody są lekkie, np. wyglądające i działające identycznie Electrum, które waży kilkadziesiąt MB

Dodano po 1 minucie 32 sekundach:
HUDis pisze: sobota, 16 stycznia 2021, 10:32Czy jest jakieś sensowne uzasadnienie aby używać lub nie używać Bitcoin Core? Zaczynam swoją przygodę z kryptowalutami i od tego zacząłem.
Jeżeli zaczynasz przygodę z krypto, to electrum w 100% ci wystarczy. Jeżeli chcesz się przysłużyć sieci i postawić pełny węzeł, to pobierzesz portfel core. Jeżeli nie wiesz o czym mówię, to patrz pkt 1.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

BitcoinCore, ktoś jeszcze używa?

Postautor: garlonicon » poniedziałek, 18 stycznia 2021, 11:06

Hej, zastanawiam się czy ktoś jeszcze używa Bitcoin core?
Ja używam dość intensywnie. W zasadzie to jeden z tych portfeli, które polubiłem od samego początku. Z Electrum miałem problemy i ostatecznie zostałem przy Core. Co do mobilnych portfeli, to ogólnie nie lubię używać aplikacji mobilnych, ale pamiętam, że na emulatorach mi to dość ładnie działało, tu i ówdzie zrobiłem trochę transakcji za pomocą Lightning Network przy użyciu Phoeniksa i nie tylko. Mimo wszystko, Core daje dość sporą kontrolę nad środkami, za to chyba najbardziej cenię ten portfel.
Ostatnio sobie stwierdziłem że zaktualizuje blockchaina i tak mi się ściąga już kilka wieczorow, bo chyba z ponad rok do tyłu jest.
Możesz ściągać cały blockchain, bo to jest zalecane i domyślne. Ale: nie musisz tego robić, jeśli nie chcesz. Core można używać spokojnie jako portfela SPV, sam wielokrotnie tak robiłem przez parę miesięcy, zanim udało mi się pobrać cały łańcuch. Miałem limit 30 GB transferu na miesiąc, więc trochę to trwało, ale mimo braku całego łańcucha dało się tego spokojnie używać, kwestia umiejętności technicznych, czytania helpa i dziabania transakcji w konsoli. Na przyszłość planuję nawet pójść dalej i zrobić sobie jakąś małą nakładkę na Core, która przez JSON RPC zamieni go w dość poręczny portfel SPV. No ale to pieśń przyszłości, na razie trzeba ręcznie to robić.
No i trzymam to na dysku zewnętrznym 1tb i już musiałem costam usuwać bo miejsca powoli brakowało
Pruning powinien rozwiązać ten problem. Domyślnie w najnowszych wersjach pruning jest włączony i ustawiony na 2 GB. To powinno wystarczyć. Musisz jedynie pobrać cały łańcuch, nie musisz go trzymać na dysku, jeśli nie chcesz.
Zaczynam juz wątpić w wygodę tego rozwiązania bo samo odpalenie portfela trochę zajmuje, nie mówiąc już o aktualizacji blockchaina, pewnie przez to że jest na zewnętrznym dysku
W żyłowanie miejsca na dysku się nie bawiłem, bo trochę mi go jeszcze zostało, no ale spodziewam się, że sam zbiór UTXO po pruningu bloków do 2 GB razem z bazą, indeksami i całą resztą nie powinien przekroczyć 16 GB. A jeśli zastosujesz niektóre sztuczki, to zejdziesz pewnie nawet poniżej 8 GB (żyłując to jeszcze bardziej dojdziesz w końcu do rozmiaru samego UTXO i wtedy dalsze odchudzanie węzła sprawi, że nie będzie to pełny węzeł).
Trzeba zrobić oddzielny serwer najlepiej na raspberry i połączyć zwykły lekki portfel z tym ful nodem.
Tak też można zrobić. Jakieś 8 GB albo 16 GB na Raspberry powinno wystarczyć obecnie na pełny węzeł (zakładając włączony pruning). Niemniej jednak, najpierw te ponad 300 GB trzeba oczywiście jakoś pobrać.
Jak nie używasz codziennie to nie ma sensu, bo dociągniecie bloków trwa.
Lekki klient (np. Electrum) jest gotowy w kilka sekund max.
No cóż, w moim przypadku głównym powodem korzystania z Core było to, że Electrum za Chiny Ludowe mi nie chciało zrobić sweepa monet. A teraz, po tylu miesiącach, to w sumie się przyzwyczaiłem i nie mam ochoty zmieniać portfela, zwłaszcza że wiem, co siedzi w transakcjach i jak je samodzielnie składać. Niemniej jednak spodziewam się, że u innych działa, a dla mniej technicznych ludzi Electrum będzie raczej pasować, bo nie wymaga aż takiej wiedzy, jak Core.
Czy jest jakieś sensowne uzasadnienie aby używać lub nie używać Bitcoin Core?
Każdy portfel ma wady i zalety. Są strony typu https://bitcoin.org/en/choose-your-wallet, które powinny ułatwić podjęcie takiej decyzji.
Proszę kogoś znającego się na rzeczy o wyjaśnienie podstawowych różnic między tymi rozwiązaniami.
Podstawowa różnica jest taka, że Core domyślnie zaciąga cały blockchain, a Electrum domyślnie działa jako portfel SPV. Natomiast to jest jedynie domyślne zachowanie, które możesz zmienić, jeśli się uprzesz i jeśli wiesz, co robisz.

PS: Niemal wszyscy używają Core :) Taki mały żarcik z mojej strony, choć w dużym stopniu prawdziwy. Nawet jeśli korzystasz z Electrum, to zazwyczaj łączysz się z jakimś klientem Core, a dopiero tenże klient wysyła transakcję do sieci. Także, bezpośrednio lub pośrednio, każdy w praktyce używa Core na którymś etapie, być może tylko do wysłania podpisanej transakcji do sieci, no ale jednak. Nawet jak odpalasz block explorer, to on też jest gdzieś tam wpięty do klienta Core, z którego czerpie sobie dane do wyświetlania. Inne programy niż Core, które gadają bezpośrednio z węzłami, stanowią zwykle mniejszość (i obniżają prywatność, bo się wyróżniają na tle węzłów Core).

Edit: No i zapomniałem o jeszcze jednym bardzo istotnym przypadku, w którym warto używać Core. Otóż: ten klient ma wbudowaną lokalną sieć testową o nazwie "regtest". Oznacza to tyle, że możesz nie być górnikiem, nie mieć żadnych monet, mieć jedynie komputer bez Internetu z takim właśnie klientem, a mimo tego jesteś w stanie odpalić swój własny węzeł (lub nawet kilka) i bawić się do woli bezwartościowymi monetami, ucząc się w ten sposób Bitcoina i śmiało wykonując dowolne działania na takiej sieci.

Wróć do „Portfele bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości