Czy da się przywrócić na takim nano X portfele z keepkeya?

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy da się przywrócić na takim nano X portfele z keepkeya?

Postautor: Anunaki » sobota, 4 kwietnia 2020, 08:20

Hey,

chyba nie ma tematu stricte o Leadger Nano X, wiec postanowiłem założyć.

Czy da się przywrócić na takim nano X portfele z keepkeya? tzn. mozna wpisac te 12 słów seeda (chyba 12) keepkeya w opcji przywracania starego portfela w nano X i wszystkie kryptowaluty z keepkeya normalnie się "przywrócą" ?

czy też trzeba instalować nowe portfele na nano X i wszystkie krypto z keepkey ręcznie przelewać do nano X?


p.s.
skoro już takie zapytanie, nie bede otwierał nowego tematu w trezorze ...jak to by było w najnowyszm Trezora ONE... ?
 ! Wiadomość z: rav3n_pl
Uprasza się o sensowne tematy. Poprawiłem.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 30 stycznia 2020
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: ttbit » sobota, 4 kwietnia 2020, 19:35

Ledger, Trezor i inne sprzętowe wallety wszystkie obsługują standard portfela (nazywa się chyba BIP39). Czyli w teorii wszystkie są ze sobą kompatybilne. Możesz spokojnie poeksperymentować i zaimportować seed z twojego obecnego portfela sprzętowego (cokolwiek tam masz) do zwykłego walleta, Coinomi czy Electrum i zobaczyć czy wszystko działa. Jeśli działa w softwarowym wallecie, to spokojnie powinno zadziałać w nowo kupionym wallecie sprzętowym.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: benq » sobota, 4 kwietnia 2020, 21:15

@Anunaki
Trezor i keepkey to „bracia”, seedy powinny działać wymiennie i bezproblemowo. Kiedyś był problem z dostępem do eth (i tokenów erc20) z seeda Ledgera na Trezora - chyba już jest ok, ale warto być czujnym.

Portfeli nowych zakładać nie musisz, tylko zainstalować aplikacje na ledgerze.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: Anunaki » niedziela, 5 kwietnia 2020, 08:17

A w Nano X przypadkiem seed nie składa się z 24 słów? Ten z KK ma 12 +ukryty passphrase (tzw. 13 hasło zabezpieczające), moze bedzie oczekiwał odemnie wpisywania kolejnych i nic z tego nie będzie...

No i ciekawe jak te passphrase, czy wykryje i zapyta...w sumie to ja nie wiem jak to wszystko działa, gdy zakładałem nowego KK to dostałem 12x seed....a passhphrase ustawiałem dopiero później w ustawieniach po "zalogowaniu", więc jak teraz taki nano x wykryje, ze jest jakieś dodatkowe passphrase z tych 12 słów ? ... ;)

EDIT:
już dowiedziałem się, że przy recovery w nano X pyta jakiej długości będzie seed, więc ustawiasz np 12 i tyle, ale ciekawe jak potem z passphrase będzie...

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: Anunaki » poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 12:10

hymm? Więc jak to jest...

Instalujesz sobie Nano S , dostajesz seeda 24x , pozniej ustawiasz hasło dodatkowe passphrase (tzw. np. dzwudzieste piąte). Nie mylić z pin`em bo to co innego.

Po jakimś czasie kupujesz sobie Nano X, wybierasz przywracanie z seeda...wprowadzasz swoje 24 słowa....i skąd urządzenie wie, że na nano S ustawiałem passphrase i teraz po wprowadzeniu 24 słów mnie o nie pyta....?

Jak to działa?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 12:21


Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: Anunaki » poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:07

Spoko maroko, ale nie ma tu odpowiedzi na mojego ostatniego posta, ale chyba właśnie mnie olśniło i sam sobie odpowiedziałem....skoro passphrase to kolejne słowo do seeda np 25te.... to aktualnie mój seed to nie 24słowa plus hasło passphrase lecz 25słów ;) i należy to już traktować jako odrębny byt dwudziestu pięciu słów, nowy kompletny seed stworzony po dodaniu 25 słowa z zapisanym aktualnym stanem kryptowalut. :P

pozdro!

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: Anunaki » wtorek, 7 kwietnia 2020, 09:53

https://www.ledger.com/supported-crypto-assets

Na tej stronie widać jakie ledger obsluguje kryptowaluty. Przy IOTA jest zielony ptaszek (SEND/RECIVE) natomiast jeżeli chodzi o obsługiwane portfele jest informacja, że ledger live jeszcze nie obsługuje.... co to znaczy to da się je otrzymywać i wysyłać?

Jak obsługuje się ledger X? Tylko za pomocą oprogramowania ledger live? Jeżeli tak, to dlaczego jest zielony ptaszek przy IOTA? tak samo jest też np. przy MONERO.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: Anunaki » środa, 8 kwietnia 2020, 07:10

Nikt nie wie?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: adiqq » środa, 8 kwietnia 2020, 07:36

możesz używać innych portfelów do ledgera
Ledger live nie obsluguje IOTA, musisz użyć Trinity
analogicznie jest w przypadku monero - musisz uzyć GUI wallet

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: Anunaki » środa, 8 kwietnia 2020, 08:40

tzn co musze zainstalowac te Trinity, a tam w ustawieniach da się ustawić, że do obsługi/weryfikacji będzie wykorzystywany ledger i tyle?
A gdzie w takiej sytuacji będą leżeć krypto? będzie obejmować je seed ledgera? czy będzie odrębny seed z trinity?

Jeżeli odrębnie to trochę wiocha...to samo jest z najnowszym trezorem?

Dodano po 3 minutach 10 sekundach:
A jeszcze inna kwestia....ktoś potrafi mi wytłumaczyć jak to sie dzieje, że otrzymany przy instalacji ledgera seed odnotowuje jakie sobie później poinstalowałeś portfele kryptowalut? tzn. otrzymując seed nie masz żadnych pozakładanych, a jaka robisz sobie z niego recovery na nowym urządzeniu to przywracają się wszystkie stworzone na poprzednim urządzeniu... ?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: adiqq » środa, 8 kwietnia 2020, 09:29

Anunaki pisze: środa, 8 kwietnia 2020, 08:40tzn co musze zainstalowac te Trinity, a tam w ustawieniach da się ustawić, że do obsługi/weryfikacji będzie wykorzystywany ledger i tyle?
A gdzie w takiej sytuacji będą leżeć krypto? będzie obejmować je seed ledgera? czy będzie odrębny seed z trinity?

chyba odrębny seed...szczerze, jak natknąłem się te same problemy co ty teraz, to założyłem sobie na osobnym kompie wallety do tych nieobsługiwanych coinów przez LL

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: Anunaki » piątek, 10 kwietnia 2020, 07:59

"fusywszklanejkuli pisze: ↑ środa, 8 kwietnia 2020, 19:24
Będą leżeć tam, gdzie leży seed, czyli na sprzęcie Ledgera (oczywiście przy założeniu, że nie zaimportujesz tego samego seeda do innych portfeli programowych lub sprzętowych). Dokumentacja Trinity wskazuje, że nie będzie problemów ze współpracą z Ledgerem."
[/i][/i]


Nie czaje bazy :) tzn. jeżeli kupie sobie IOTE na giełdzie to jak mam postąpić, aby zawierały się w seedzie mojego ledgera nano X z możliwością zarządzania nią (IOTĄ) za pośrednictwem portfela Trinity (Trinity bo portfel Ledger Live nie obsługuje IOTY)?

Czy w związku z tym, że Ledger Nano X ma obsługę IOTY da się wprowadzić jego seed do portfela Trinity i za pomocą Trinity zarządzać IOTĄ? O to Ci/mu chodzi? Jeżeli tak to nie wiedziałem, że takie numery można robić.

Początkujący
Posty: 285
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
7
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: multan » niedziela, 12 kwietnia 2020, 11:58

Ledger obsługuje waluty na 2 sposoby:
- waluty tzw. natywne, obsługiwane w Ledger Live, gdzie Ledger jest zarówno portfelem jak i nośnikiem klucza prywatnego
- waluty zewnętrzne, gdzie ledger zawiera jedynie klucz prywatny i współpracuje z portfelem zewętrznym.

Pełen wykaz jak ledger współpracuje z daną walutą jest na podanej już wcześniej stronie. Np IOTA i Monero obsługiwane są przez wenetrzny portfel, a Ledger jako nośnik klucza prywatnego, jest podpinany w celu autoryzacji transakcji. Do konfiguracji danego portfela z Ledgerem są każdorazowo instrukcje. np IOTa:
https://support.ledger.com/hc/en-us/art ... OTA-MIOTA-
https://trinity.iota.org/hardware

Instalując portfel Trinity na PC, będzie zapytanie czy utworzyć seed czy użyć z hardware (ledger), wybierasz hardware, podpinasz Ledgera, potwierdzasz zgodność danych wg instrukcji ktora się bedzie pojawiać i tyle.

Można ręcznie wpisywać seed, który ma się do Ledgera, ale to jest kompletnie niepotrzebne i bardzo ryzykowne, gdyż grozi kompromitacją klucza, takie rzeczy się robi tylko w przypadku zgubienia Ledgera, aby odzyskać środki.

Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 14 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ledger Nano X - zadaj pytanie

Postautor: norbus82 » środa, 27 maja 2020, 16:01

Witam. Czyli złóżmy, że na Ledger Nano x jest utworzone kilka kont różnych kryptowalut, na których są już środki. Zabezpieczam urządzenie passphrase. Czy obecne konta będą zabezpieczone, czy należy utworzyć nowe i to one dopiero zostaną zabezpieczone ?

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy da się przywrócić na takim nano X portfele z keepkeya?

Postautor: Anunaki » czwartek, 28 maja 2020, 10:20

Stare też. Zabezpieczenie passphrase to coś jakbyś otrzymał nowy seed dłuższy o te jedno słowo. Tylko kompletny seed czyli ten dłuższy daje dostęp do Twoich zasobów. Na starym krótszym seedzie już nie będzie dostępu do środków z tego co mi wiadomo (nie wiem dokładnie jaki będzie widok po przywróceniu, ale stany powinny wynosić 0 dla każdej kryptowaluty).

Dobrze jednak aby ktoś jeszcze to mógł potwierdzić. Nie brał bym tego za pewnik :/ (później postaram się spradzić i "zalogować" się do urządzenia bez dodatkowego słowa seeda które trzeba podawać za każdym razem gdy uruchamiam portfel hardwarowy (passphrase) czyli tak jakby ze starego krótszego seeda i dam znać jak to wygląda)

Dodano po 2 godzinach 39 minutach 23 sekundach:
sprawdziłem i po zalogowaniu do portfela bez passphrase mam tam 3 portfele min btc ltc dog i w ich blockchainie wypłaty o różnych godzinach jednego dnia (co świadczy, że robiłem to ręcznie) na nowe adresy które otrzymałem gdy się zalogowałem z passphrasem (które sobie na nowo musiałem założyć).
Więc wychodzi na to, że ze starego krótszego seeda środki nie są chronione (wbrew temu co pisałem wyżej) po założeniu passphrase logujesz się no nowe konto gdzie zakładasz nowe portfele kryptowalut na które przelewasz środki ze starego nie chronionego passphrase seeda.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Czy da się przywrócić na takim nano X portfele z keepkeya?

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 28 maja 2020, 16:25

@Anunaki Dodanie 25-słowa (passphrase) powoduje wygenerowanie nowego portfela - bez żadnego powiązania z portfelem bez passphrase i/lub innym passphrase.

Jeżeli chcemy paranoid mode zakładamy konto z seeda bez passhrase którego prawie nie używamy, drugie na wypadek "wrench attack" i trzecie (czwarte, piąte) na którym trzymamy oszczędności.
W ten sposób mamy kilka portfeli (grup adresów) do różnych celów i o różnym stopniu bezpieczeństwa.
Generalnie bruteforce/ata słownikowy na passphrase jest obecnie bardzo trudny, bo generowanie trwa około sekundy na sztukę na rdzeń (ze względu na proces wielokrotnego skomplikowanego haszowania seeda z passphrase w celu uzyskania master priva).
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 14 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy da się przywrócić na takim nano X portfele z keepkeya?

Postautor: norbus82 » czwartek, 28 maja 2020, 16:40

Dzięki :) o to chodziło. Czyli po założeniu passphrase nie jest konieczny reset urządzenia i przywrócenie z "nowego" seeda (recovery phrase + passphrase), tylko wystarczy w ledger live utworzyć nowe konta i na nie przesłać środki?

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy da się przywrócić na takim nano X portfele z keepkeya?

Postautor: Anunaki » piątek, 29 maja 2020, 07:32

W ledgerze raczej też nie trzeba. Normalnie jest tak, że poprostu przy "logowaniu" do urządzenia live poprosi Cie o passphrase jak je wprowadzisz to przeniesie Cie do całkiem nowego konta gdzie bedziesz mogl pozakladac sobie nowe portfele kryptowalut. Jak nie wpiszesz passphrase to otworzy Ci się stare konto ze starymi portfelami krypto.

Dawaj karme! :D

Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 14 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy da się przywrócić na takim nano X portfele z keepkeya?

Postautor: norbus82 » piątek, 29 maja 2020, 12:43

Chyba musi byc zle skonfigurowany ledger live, bo nic takiego sie nie dzieje

Wróć do „Portfele bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości