Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Początkujący
Posty: 225
Rejestracja: 18 października 2020
Reputacja: 149
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: Dar0 » czwartek, 17 grudnia 2020, 16:30

ikswodnal pisze: czwartek, 17 grudnia 2020, 15:46Zaniepokoiły mnie dyskusje o Ledgerze. Pytanie czy Ledger ma kod otwarty, rozumiem że
informatycy z odpowiednią wiedza potrafią to stwierdzić.
Nie jest w pełni otwarty, znaczy się z tego co się orientuje to kod jest otwarty oprócz jakiegoś zamkniętego czipu z którego ledger korzysta.

Dodano po 27 minutach 5 sekundach:
ikswodnal pisze: czwartek, 17 grudnia 2020, 15:46Na koniec też pytanie - Czy znany jest przypadek utraty środków z Paper Walleta na skutek przestępstwa - nie błędu właściciela portfela.
Była chyba kiedyś afera z podmianą strony do generowania papierowego portfela ale nie wiem czy ktoś ucierpiał przez to nawet jeśli ucierpiał to można zawsze powiedzieć ze to z jego winy bo powinien to zweryfikować.

Trzeba tez ustalić pewne zależności jeśli ktoś ma spora wiedze i paranoje na punkcie bezpieczeństwa to żaden przestępca mu nie wykradnie nic z żadnego portfela. Wiec można powiedzieć ze jeśli ciebie okradli to popełniłeś błąd.

Ogólnie w portfelach chodzi o to żeby zredukować do minimum ilość możliwych błędów do popełnienia a portfel papierowy naraża nas na wiele błędów które możemy popełnić, mimo to mając sporą wiedze każdego z tych błędów możemy się wystrzec i robić to w sposób bezpieczny.

Parodia jest to ze wiedza która pozwala nam na bezpieczne korzystanie z portfela papierowego pozwala tez na założenie zimnego portfela który jest lepszy i bezpieczniejszy a jeśli to nie starcza to do zimnego portfela możemy dodać multisign 2 z 3. Czyli np żeby wydać cokolwiek z takiego portfela potrzebne były by dowolne 2 podpisy z zimnego portfela lub ledgera lub trezora wtedy nawet jeśli któreś urządzenie okaże się jakimś cudem trefne to i tak nas nie okradną.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 17 grudnia 2020, 18:08

ikswodnal pisze: czwartek, 17 grudnia 2020, 15:46Czy znany jest przypadek utraty środków z Paper Walleta na skutek przestępstwa - nie błędu właściciela portfela.
Wszystko zależy jak generowałeś ten wallet i kto miał/ma/będzie miał do niego dostęp :P
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: maky » czwartek, 17 grudnia 2020, 19:46

ikswodnal pisze: czwartek, 17 grudnia 2020, 15:46Zaniepokoiły mnie dyskusje o Ledgerze.
Ile jest urządzeń Ledger na świecie?
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: ikswodnal » czwartek, 17 grudnia 2020, 20:07

Nie wiem

Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: multan » piątek, 18 grudnia 2020, 21:39

Podepnę się pod wątek z takim nurtującym mnie pytaniem i logiką; jeżeli ilość kombinacji 24 słów tworzących seedy jest ograniczona, gigantyczna ale ograniczona oraz wraz z rozwojem krypto ilość portfeli i generowanych seedów wzrasta i zbliża się (w ujęciu matematycznym) do ilości wszystkich możliwych kombinacji, to również wzrasta prawdopodobieństwo że ktoś kiedyś trafi na pałę seeda do istniejącego portfela, tak czy nie?

Jeżeli tak to jakie maszyny i zasoby byłyby potrzebne, żeby np testować powiedzmy milion kombinacji dziennie?

Nie mam zamiaru niczego takiego praktykować, bo za złodziejstwo sam mógłbym na ochotnika upierdzielać ręce i wydłubywać oczy, ale zastanawia i zarazem martwi mnie czy takie metody z rodziny brute force, testujące dużą ilość kombinacji seedów są w zasięgu rządów/grup hakerskich?

I czy kiedyś portfel Satoshiego padnie?

Początkujący
Posty: 225
Rejestracja: 18 października 2020
Reputacja: 149
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: Dar0 » piątek, 18 grudnia 2020, 22:51

@multan 24 słowa to 254bity a to jest liczba wręcz niewyobrażalna.
https://cyfrowaekonomia.pl/kolizja-adresow-bitcoin/

Dodano po 2 minutach 37 sekundach:
@multan

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: rav3n_pl » sobota, 19 grudnia 2020, 00:44

@Dar0 To 256 bitów entropii, ostatnie bity to suma kontrolna.
Jest watek z matematyką ile to jest 2^256 na forum :D
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 22 grudnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: Adasko85 » wtorek, 22 grudnia 2020, 16:26

Witam!
Mam jak mi się wydaje spory problem. Mianowicie dostęp do portfela mam przez aplikację Mycelium i wszystko fajnie mogę sprawdzić ile mam środków dokupić kolejne BTC lecz zapomniałem PIN-u do transakcji oraz zgubiłem kartkę z seed-em. Czy ktoś może mi pomóc? :cry:

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: rav3n_pl » wtorek, 22 grudnia 2020, 17:55

@Adasko85 Nic się nie da zrobić, można próbować brutefoce na PINie ale nie wiem czy portfel się nie zablokuje lub wykasuje po iluś próbach.
Generalnie zgubienie seeda = zgubienie środków.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 225
Rejestracja: 18 października 2020
Reputacja: 149
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: Dar0 » wtorek, 22 grudnia 2020, 18:06

@Adasko85 Musisz znaleźć plik w którym jest przetrzymywany zaszyfrowany pinem portfel, zrobić jego kopie zapasową i dopiero później próbować brutefoce na pinie.

Pin generalnie powinien się złamać tylko problem jest z narzędziami do automatyzacji tego procesu wiec raczej musisz szukać kogoś kto tego się podejmie i mu zaufać(kiedyś chyba ktoś na forum polecał jakąś firmę odzyskującą ale teraz nie przypominam jej).

Ewentualnie może na forum jeszcze ktoś się znajdzie kto tobie pomoże jakimiś skryptami to ogarnąć.

Początkujący
Posty: 129
Rejestracja: 2 marca 2017
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: caps89 » środa, 23 grudnia 2020, 11:21

Powiedzcie mi jak to jest z tym seedem w electrum. Tworzę portfel, dostaję te zdaje się 50 adresów, adresy reszty. Używam sobie tego portfela robię wiele transakcji, oczywiście każdy adres używam tylko raz. I co w sytuacji gdy wykorzystam wszystkie adresy, portfel generuje nowe? A co jeśli go skasuje lub stracę i będę chciał odzyskać z seeda. Będą na nim te najnowsze adresy? Nie stracę żadnych środków?

Początkujący
Posty: 225
Rejestracja: 18 października 2020
Reputacja: 149
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: Dar0 » środa, 23 grudnia 2020, 12:18

caps89 pisze: środa, 23 grudnia 2020, 11:21ędą na nim te najnowsze adresy? Nie stracę żadnych środków?
Beda wszystkie adresy nic nie stracisz pod 1 seedem masz ogromna ilość adresów do dyspozycji.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: rav3n_pl » środa, 23 grudnia 2020, 12:42

@caps89 Nic nie stracisz.
Portfel sprawdza adresy "do przodu" i jeżeli były używane to generuje kolejne, kolejne, kolejne aż dojdzie do nie używanego.
W ten sposób ma całą historię i aktualny stan.
A adresów masz jedyne 2^127-1 xD
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 129
Rejestracja: 2 marca 2017
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: caps89 » środa, 23 grudnia 2020, 13:07

Ok czyli najważniejsze to mieć dobrze zabezpieczonego seeda, podzielonego na 2 części najlepiej i ukrytego :) I można spać spokojnie.
Dzieki

Początkujący
Posty: 225
Rejestracja: 18 października 2020
Reputacja: 149
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: Dar0 » środa, 23 grudnia 2020, 15:12

@caps89 Przede wszystkim to dobrą praktyką są 2 kopie w co najmniej 2 niezależnych miejscach, można tez dodatkowo to podzielić tak jak mówisz żeby zabezpieczyć przed przypadkowym znalazcą.


Do takiego dzielenia seeda na kilka części tylko bardziej zaawansowanego służy shamir39 tylko na razie lepiej z tego nie korzystać jest to na razie eksperymentalne. Daje to po dobrym obmyśleniu strategii ciekawe możliwości do schowania w skrytkach bankowych nawet w kilku krajach. Możesz poeksperymentować tylko nie ze swoim seedem dowolne kombinacje 2z2 2z3 3z9 itd. https://iancoleman.io/shamir39/

ctb
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 8 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: ctb » piątek, 8 stycznia 2021, 11:28

witam jestem nowy w tych portfelach ale mam ledgera nano s i aplikacje ledger live przelałem środki na portfele utworzone na tym koncie ale jest problem wpisałem błędnie 3 razy pin i na nowo musiałem wpisać seed te 24 słów po uruchomieniu ledger live na koncie nie ma nic żadnych portfeli jak je odzyskać może coś zle robie.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 9 sierpnia 2011
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: klaus » poniedziałek, 3 maja 2021, 01:25

Witam wszystkich , dziś po 10 latach znalazłem jakiś stary wallet.dat zainstalowałem Bitcoin core i pokazał mi kwotę. Mam transakcję wejścia ale nie mam transakcji wypłat . Saldo jest dodatnie , ale niestety nie mogę z niego korzystać ?

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: Piotr.W. » wtorek, 11 maja 2021, 18:57

Witam.
27 kwietnia utworzyłem konto na BitBay.
28.kwietnia kupiłem BTC
30 kwietnia kupiłem ETH
01 maja BTC i ETH przelałem na zewnętrzny portfel Ledger nano S który kupiłem na allegro.Wiem, że to błąd ale dopiero później się dowiedziałem aby kupować od producenta.
04 maja z mojego Ledgera przelałem BTC na kono Binance które utworzyłem i do tego momentu wszystko było OK...BTC pojawiło się na koncie Binance i do dziś tam jest.
Po przelaniu BTC chciałem też przelać ETH i wtedy pojawiała się informacja na Ledger live, że (po przetłumaczeniu przez translator)"coś jest nie tak" i nie pozwalał mi przelać ETC mimo, że wybierałem odpowiednią ścieżkę tzn.ERC20.
Pomyślałem, że coś się zawiesiło, więc postanowiłem zresetować tnz. usunąłem konto na którym były ETH i utworzyłem nowe zamiast przywrócić.
Jak dotarło do mnie co zrobiłem zacząłem przywracać poprzez wpisywanie 24 fraz ale...to nic nie dało.
Już nie wiem co robić.
Mam 52 lata i cieszyłem się jak dziecko gdy widziałem jak wartość moich ETH rośnie tylko dlatego,że je posiadam bo przecież nie zdążyłem nawet nic kupić/sprzedać.Moje aktywa są malutkie, ETH kupiłem za 1700 pln. a po tygodniu wartość wzrosła do 2260 PLN.
W życiu nie zarobiłem prawie 600zł. nic nie robiąc.Ciułałem tak sobie i odkładałem na subkonto w banku (nawet żona o tym nie wiedziała) aż w końcu postanowiłem zainwestować w kryptowaluty.Teraz o niczym innym nie myślę jak o stracie tego co miałem.
Proszę więc o pomoc jeśli takowa istnieje.
Gorąco pozdrawiam. Piotr.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: rav3n_pl » wtorek, 11 maja 2021, 20:01

@Piotr.W. Nic nie zginęło.
Jakiego portfela używałeś do obsługi ETC? LedgerLive czy coś innego?
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Odzyskiwanie portfela - na czym to polega ?

Postautor: Piotr.W. » wtorek, 11 maja 2021, 20:41

LedgerLive

@rav3n_pl

Wróć do „Portfele bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości