Ważne pytanie nt. portfeli

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ważne pytanie nt. portfeli

Postautor: trakol » czwartek, 4 stycznia 2018, 17:19

Witam serdecznie, założyłem konto m.in. po to żeby zadać to pytanie. W mojej ocenie bardzo ogólne i dość wyczerpujące.

Chciałbym przechować ETH, LTC, LSK, GAME na okres ok 1 roku o sporej dla mnie wartości. Chciałbym zeby to było mega bezpieczne, prawdopodobnie przeleje to i zapominam o tym na pol roku/rok.

Co do ledgera, bardzo jest polecany, ale troche nie rozumiem co mi on daje skoro tworzac adres np. na MEW i tak wyswietla mi sie klucz prywatny i co z tego ze mam tokeny na portfelu sprzetowym jak i tak slabym ogniwem jest prywatny, ktory gdyby wyciekl, albo z przegladarki mi go wykradlo lub ktoś go zgadł to i tak trace tokeny i tak, troche to dla mnie jak wymyslanie głupich face ID w iphonie jak i tak kodem pin mozna odblokowac telefon.

Moje pytanie głownie brzmi jakie sa najbardzieczniejsze portfele dla wymienionych walut, zakladając ze mam starego kompa i sciaganie calej sieci na kompa odpada, musze miec cos lekkiego (dosc stary komp a bloki zajmują juz ogromna ilosc miejsca, wiesza sie to przy sciaganiu zreszta).

Pytanie dodatkowe, jak wejdziecie sobie na MEW I wyswietlenie portfela lub wyslanie i wpiszecie tam byle jaki ciag kodów to wam sie otwieraja portfele ktore istnieja, nie jest tak ze ktos moze zgadnac kod i akurat trafic na moj portfel i wykrasc sobie?


Prosze o wszelkie propozycje, poki co trzymam wszystko na gieldzie i sie boje, chcialbym jasna i pewna odpowiedz nt. najbezpieczniejszej metody.

Wygadany
Posty: 638
Rejestracja: 1 lipca 2017
Reputacja: 111
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ważne pytanie nt. portfeli

Postautor: gofer » czwartek, 4 stycznia 2018, 17:33

Dokładnie. Przydałby się tutaj na forum jakiś poradnik z najbezpieczniejszą opcją.

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ważne pytanie nt. portfeli

Postautor: trakol » czwartek, 4 stycznia 2018, 17:36

Jeśli są juz informacje, ze przez luke w procesorach, ktos jest w stanie wyciagnac informacje to nawet ledger (czyli prywatna firma) wcale nie jest dla mnie powodem do zaufania. W tym bogatym swiecie kryptowalut przetrzymywanie ich jest moim zdaniem najbardziej niedopracowane i niejasne.

Przydałaby sie taka insytucja jak bank tylko dla kryptowalut (zakladajac ze trzymanie pieniedzy w banku jest bezpieczne) tylko znowu to zaprzecza samej idei

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ważne pytanie nt. portfeli

Postautor: trakol » piątek, 5 stycznia 2018, 12:10

Może ktoś odpowiedzieć jak bezpieczenie trzymać środki dla kilku walut? Ledger nano S brzmi jak sredni pomysl skoro tylko polowe moich walut moze trzymac. 10 lat maja kryptowaluty a przetrzymywanie nadal jest niejasne, prymitywne i niebezpieczne

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ważne pytanie nt. portfeli

Postautor: bl4ck » piątek, 5 stycznia 2018, 12:13

@trakol, to znaczy ze reszta TWOICH walut to straszne gówno coiny skoro nie potrafią zapewnić ci bezpiecznego przechowywania :)

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ważne pytanie nt. portfeli

Postautor: pm7 » piątek, 5 stycznia 2018, 16:22

trakol pisze: Co do ledgera, bardzo jest polecany, ale troche nie rozumiem co mi on daje skoro tworzac adres np. na MEW i tak wyswietla mi sie klucz prywatny i co z tego ze mam tokeny na portfelu sprzetowym jak i tak slabym ogniwem jest prywatny, ktory gdyby wyciekl, albo z przegladarki mi go wykradlo lub ktoś go zgadł to i tak trace tokeny i tak, troche to dla mnie jak wymyslanie głupich face ID w iphonie jak i tak kodem pin mozna odblokowac telefon.
Jeżeli używasz MEW w połączeniu z Ledger, to klucz prywatny nie opuszcza Ledgera. Ani PC, ani MEW nie mają do niego dostępu i na pewno nie może on zostać wyświetlony. W tym całe bezpieczeństwo portfeli sprzętowych, umożliwiają podpisywania transakcji bez dawani komputerowi dostępu do kluczy.
trakol pisze: Pytanie dodatkowe, jak wejdziecie sobie na MEW I wyswietlenie portfela lub wyslanie i wpiszecie tam byle jaki ciag kodów to wam sie otwieraja portfele ktore istnieja, nie jest tak ze ktos moze zgadnac kod i akurat trafic na moj portfel i wykrasc sobie?
Teoretycznie możliwe. Praktycznie, wyobraź sobie, że masz trafić szóstkę na kilku (kilkunastu?) kolejnych losowaniach Lotto. To się nie zdarzy.

Dodano po 1 minucie 18 sekundach:
trakol pisze: Jeśli są juz informacje, ze przez luke w procesorach, ktos jest w stanie wyciagnac informacje to nawet ledger (czyli prywatna firma) wcale nie jest dla mnie powodem do zaufania.
Luka o której mówisz nie umożliwa wykradania środków z portfeli sprzętowych. Jeżeli nie ufasz Ledgerowi, kup (albo zrób) sobie Trezor - kod źródłowy jest dostępny (open-source).

Dodano po 1 minucie 25 sekundach:
trakol pisze: 10 lat maja kryptowaluty a przetrzymywanie nadal jest niejasne, prymitywne i niebezpieczne
Ciekawe, ja jakoś nie mam tego problemu :)
Małe kwoty można łatwo przechowywać na portfelach w telefonach/komputerach, duże można bezpiecznie na portfelach sprzętowych, bardzo duże w portfelach multisig. Backupy bardzo proste (seed - 12-24 angielskich słów).

Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 23 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ważne pytanie nt. portfeli

Postautor: drzejmsbond » piątek, 5 stycznia 2018, 23:47

Słuchajcie czy może mi ktoś wyjaśnić bo się mocno pogubiłem i zupełnie nie odnajduję odpowiedzi na te pytania ... będę niezmiernie wdzięczny jeśli ktoś mi to wyjaśni...

mamy spis tokenów erc20: https://eidoo.io/erc20-tokens-list/

1) mamy tam token dla przykładu DLT, ATS, lub SNC, mam akurat oba ale na przykładzie DLT
2) przelałem go z giełdy w niewielkiej ilosci (1 sztuka, malutka prowizja za przelew) na próbę na ledgera na adres ETH, tak jak mi doradzono, no i owe DLT zniknęło z giełdy ale na ledgerze go nie ma, w ogóle nie ma tam żadnej listy tokenów prócz eth, nie wiem w ogóle gdzie miałby się on tam pojawić
3) przelałem na MEW logujac się ledgerem, tam oczywiscie doszło i DLT i ATL

Pytanie 1: Wobec powyższego jak przelać opcję 2) ? Co ja robię źle? Czy może nie da się tego przelać? Nie ma możliwości doinstalowania tam tego SNC? Doinstalowałem DOGE i logując się na BTC pięknie je tam widzę.

Pytanie 2: Czy MEW to bezpieczne miejsce? Przecież jest to jakiś serwer jak rozumiem, ledgera mam w domu, a mew może w każdej chwili zniknąć i wszystkie wasze i moje $ rozpłyną się w powietrzu?
EDIT Zalogowałem sie na MEW i wspomniany "1" DLT tam jest, czy wobec tego on jest "wewnątrz" mojego ledgera a strona MEW umozliwia mi wejście niejako w to oprogramowanie ledgera ? Nie czaję tego.

Pytanie 3: Czy przelewy z mojego własnego ledgera na giełdy są płatne? Trochę mnie to zdziwiło, bo rozumiem że tak, sądziłem że płacę za ten shit to mam darmowe ..

Pytanie 4: Zeby pieniążki z MEW przelać na giełdę za 3 lata celem zamiany na zł i zakupienia tego przysłowiowego lambo to muszę mieć ETH na MEW, bo opłata jest pobierana w tej walucie? Czy mając tam tylko niech będzie że ATL to moge tam nim zapłacić? Nie widze tej możliwości ale może coś źle robię. O co chodzi z tym ustawianiem gas? Mam tam 21000, mogę zmniejszyć, moge zwiększyć, o co w tym biega? Jak to ustawić żeby było dobrze i tanio?

Pytanie 5 i ostatnie: jesli mam jakieś kryptowaluty na MEW lub ledger i postanawiam je dziś sprzedać to jaką najkrótszą droge byście polecili, żeby papierek trafił do kieszeni lub cyferki na moje konto w banku? Czyli na jaką giełdę przelać, co za to kupić i w ogóle jak postępować dalej?[/quote]

Nasunęlo mi się - załóżmy ze masz 10ETH na ledgerze, czy jest teoretyczna możliwość ze nagle "ktoś" podniesie stawki opłat za przelew (ten cały GAS) i powiedzmy koszt przelewu będzie wynosił tyle, ile stan twojego konta? Czyli ta waluta tam zostanie już, bo ci sie nie będzie opłacało jej przelewać? Przykład - koszt przelewu DCN to 120.000 dcn.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Ważne pytanie nt. portfeli

Postautor: pm7 » sobota, 6 stycznia 2018, 23:24

drzejmsbond pisze: Pytanie 1: Wobec powyższego jak przelać opcję 2) ? Co ja robię źle? Czy może nie da się tego przelać? Nie ma możliwości doinstalowania tam tego SNC? Doinstalowałem DOGE i logując się na BTC pięknie je tam widzę.
Tokeny ETH to zupełnie co innego niż kryptowaluty jak DOGE. Sugeruję poczytać różne materiały i pooglądać filmy o kryptowalutach przed inwestowaniem.
drzejmsbond pisze: Pytanie 2: Czy MEW to bezpieczne miejsce? Przecież jest to jakiś serwer jak rozumiem, ledgera mam w domu, a mew może w każdej chwili zniknąć i wszystkie wasze i moje $ rozpłyną się w powietrzu?
Klucze prywatne nie opuszczają Ledgera (za wyjątkiem backupu przy pierwszym uruchomieniu). MEW nie może wyciągnąć kluczy prywatnych z Ledgera, jeżeli kiedyś znikną, będzie można gdzie indziej odzyskać dostęp do środków.
drzejmsbond pisze: Pytanie 3: Czy przelewy z mojego własnego ledgera na giełdy są płatne? Trochę mnie to zdziwiło, bo rozumiem że tak, sądziłem że płacę za ten shit to mam darmowe ..
Bardzo zabawne :)
Zapłaciłeś za portfel, a żeby Twoje transakcje były zatwierdzone, musisz zapłacić kopiącym.

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ważne pytanie nt. portfeli

Postautor: trakol » poniedziałek, 8 stycznia 2018, 09:22

Zaczynam sie robic nerwowy w zwiazku z wzrostami, a pieniadze nadal na gieldzie.

Mam takie opcje dla poszczegolnych walut powiedzcie czy to najbezpieczniejsze metody.

ETH: Włączam MEW, odlaczam neta, generuje nowy portfel, spisuje keye na kartke, plik zrzucam na nowego sformowanego pen drive, wylaczam wszystko, resetuje kompa i jak juz sladu nie ma to wlaczam neta

LTC: odpadal liteadress i robie to co up

LSK: sciagam lisk nano, generuje portfel i w zasadzie to samo co up.

Gamecredits: na tą chwile bede jeszcze trzymac na gieldzie bo nie ma pewnego portfela


I moje przemyslenia, kompa niedawno formatowalem, czyscilem, nie sciagalem gowien, pociagniety jest przez wi-fi, uzywam google chrome i chcialbym po wygenerowaniu tych adresow przelac tam środki i w ogole ich nie uzywac juz. Generalnie, przepisuje recznie na kartke, zrzucam na pendrive backup/notatnik i nie uzywam do przelewow juz tych danych, dopiero przy decycji sprzedazy wykopuje z ziemi i przelewam na gielde -> sprzedaje.

Czy takie podejscie jest bezpieczne? Rozumiem ze glowne ryzyko z priv keyami (ostatnio czytalem ze komus mew wyczyscili) pojawia sie jak sie uzywa na codzien tych keyow do przelewow itd? A samo wygenerowanie i nigdy nie uzycie zmniejsza ryzyko??

Prosze rowniez o informacje czy dla wszystkich tych walut da sie sprawdzic stan konta samym adresem publicznym, do eth wiem ze na pewno jest taka opcja, a dla reszty??


Z GÓRY BARDZO DZIEKUJE

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ważne pytanie nt. portfeli

Postautor: pm7 » poniedziałek, 8 stycznia 2018, 21:32

trakol pisze: ETH: Włączam MEW, odlaczam neta, generuje nowy portfel, spisuje keye na kartke, plik zrzucam na nowego sformowanego pen drive, wylaczam wszystko, resetuje kompa i jak juz sladu nie ma to wlaczam neta
Powinieneś uruchomić komputer z Linux Live, inaczej ryzykujesz, że klucz zostanie zapisany/przechwycony przez wirusa.
Weź też pod uwagę, że pendrive są awaryjne.
trakol pisze: A samo wygenerowanie i nigdy nie uzycie zmniejsza ryzyko??
Tak.
trakol pisze: Prosze rowniez o informacje czy dla wszystkich tych walut da sie sprawdzic stan konta samym adresem publicznym, do eth wiem ze na pewno jest taka opcja, a dla reszty??
Praktycznie dla każdej waluty, wystarczy znaleźć "block explorer"

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ważne pytanie nt. portfeli

Postautor: trakol » wtorek, 9 stycznia 2018, 14:36

Linux live wypalam na plyte i uruchamiam i z niego zakladam portfele?

wtedy jest to o wiele bezpieczniejsze? Oczywiscie na czas tworzenia portfeli wylaczam neta i restartuje wszystko

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ważne pytanie nt. portfeli

Postautor: pm7 » czwartek, 11 stycznia 2018, 11:29

Tak.

Wróć do „Portfele bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości