Dostęp Twórców Portfeli Offline Do Naszych Bitcoinów :)

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 3 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dostęp Twórców Portfeli Offline Do Naszych Bitcoinów :)

Postautor: tomtomcio1 » czwartek, 3 sierpnia 2017, 01:50

Witam! :)

Nurtuje mnie 1 aspekt, proszę o pomoc, sypnę groszem btc napiwku kto mi to logicznie wyjaśni bym spał spokojnie.


1. Czy twórca/właściciel danego portfela np. takiego Electrum albo Multibit mógłby zawinąć się z moimi bitcoinami? W końcu to on jako właściciel tej aplikacji-portfela też jak ja widzi mój private key oraz widzi wstukane przeze mnie, nawet najtrudniejsze hasło (hasło, które notabene ma chronić ten właśnie NAJWAŻNIEJSZY private key)?

2. Moje pytanie tyczy się też właścicieli innych znanych portfeli offline? Czy oni mają dostęp do mojego private key (bo z tego co mi wiadomo każdy, kto posiada tylko ten 52-znakowy private key, może wydać bitcoiny, które znajdują się na adresie, tak?

3. Jeśli odpowiedź na 2 powyższe pytania brzmi tak, to gdzie tu mowa o tej całej decentralizacji bitcoina, skoro swoje pieniądze koniec końców powierzam osobom trzecim (tak jak bank przechowuje moje pieniądze w zł, tak właściciel portfela je trzyma, ma nad nimi kontrolę i pewnego dnia może zamknąć swój biznes i skraść wszystkie bitcoiny, w końcu ma dostęp do klucza prywatnego)?

Czy moje rozumowanie jest OK? Czy to prawda?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dostęp Twórców Portfeli Offline Do Naszych Bitcoinów :)

Postautor: devega » czwartek, 3 sierpnia 2017, 01:56

@tomtomcio1, Przy portfelach offline dostęp do kluczy prywatnych masz tylko Ty. Oczywiście o ile nie masz zainfekowanego kompa. Oczywiście portfel teoretycznie może zawierać backdory, itp, i rezultacie przesyłać klucze do twórców, dlatego warto korzystać z tych sprawdzonych, o zweryfikowanym przez społeczność kodzie. Jak się boisz infekcji i chcesz zwiększyć bezpieczeństwo, polecam zakup portfela sprzętowego (trezor, ledger)

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dostęp Twórców Portfeli Offline Do Naszych Bitcoinów :)

Postautor: redbog » czwartek, 3 sierpnia 2017, 02:02

Ad1. Nie widzi twoich priv key one są wygenerowane na twoim komputerze i tylko tam są przechowywane pod warunkiem ze korzystasz z dobrego otwarto źródłowego oprogramowania sprawdzonego przez społeczność(electrum takie jest).

Dodano po 4 minutach 1 sekundzie:
Ad2. Portfel offline nawet gdyby był skompromitowany i jakoś próbował wykraść twoje priv key to nie da rady i tak ich nikomu wysłać bo jest offline(odcięty od świata)

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dostęp Twórców Portfeli Offline Do Naszych Bitcoinów :)

Postautor: devega » czwartek, 3 sierpnia 2017, 02:06

tomtomcio1 pisze: Czy twórca/właściciel danego portfela np. takiego Electrum albo Multibit
P.S. Portfel Multibit nie jest już wspierany - jeżeli masz tam coiny, przerzuć je do innego portfela.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14377
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Dostęp Twórców Portfeli Offline Do Naszych Bitcoinów :)

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 3 sierpnia 2017, 08:37

Dlatego używane są portfele open-source, gdzie możesz sprawdzić w kodzie jakie informacje i gdzie są wysyłane.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Wróć do „Portfele bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości