Electrum - pytania o private keys i seed z Multibit

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 2 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Electrum - pytania o private keys i seed z Multibit

Postautor: bambus002 » sobota, 15 lipca 2017, 11:19

Sytuacja wygląda tak: Używałem portfela MultiBit HD, który pewnego dnia postanowił pokazywać mi błąd, że moje hasło jest złe i nie dawał mi z tego powodu dostępu do moich środków. Tak, więc po zapozaniu się z tematem o co w tym wszystkim chodzi i dzięki wątkom na tym forum przekonwertowałem seeda na możliwość używania środków z portfela Electrum. I tu rodzi się moje pytanie: Jako, że nie mam seeda bezpośrednio z Electrum, a z Multibit czy w przyszłości jak coś się stanie dalej będę mógł odzyskać środki korzystając z seeda z Multibit?

Po odzyskaniu środków przez Electrum robiłem na nim powiedzmy 20 transakcji. Czy odzyskując w przyszłości ponownie posiadanego seeda z Multibit transakcje zawarte w późniejszym czasie na Electrum też będą uwzględnione? Czy w takim przypadku najlepiej byłoby stworzyć nowy portfel na Electrum i tam przelać środki dzięki czemu miałbym seed bezpośrednio z Electrum? Czy nie mam się czym martwić i posiadany seed z Multibit zawsze będę mógł przekonwertować na inne portfele HD i zawsze będę miał aktualny stan środków?

Wiem, że może to trochę nielogicznie brzmieć i starałem się to jak najprościej napisać. Po prostu nie do końca wiem, jak ten system działa.

O takie coś mi mniej więcej chodzi, może to brzmieć dla kogoś jaśniej:
Seed generowany w Multibit przykładowo 1 czerwca> 1 lipiec używanie seeda z Multibit w Electrum> robienie wielu transakcji> ponowne odzyskiwanie bądź przerzucanie się na inny portfel rok później> Nowy portfel tworzony z seeda z 1 czerwca z Multibit będzie posiadał transakcje z Electrum z 1 lipca i dalej?

Dodatkowo chciałem zapytać o Private keys: Wiem, że dzięki nim można odzyskać portfel na dowolnym urządzeniu. W Electrum chcąc wyeksportować te klucze, jest ich cała masa - na 3 strony A4 bodajże. Czy wystarczy, że zapiszę sobie 1 bądź kilka z nich, żeby utrzymać bepieczństwo moich środków i możliwość w pełni ich odzyskania w przyszłości na innym urządzeniu bądź portfelu czy muszę mieć Je wszystkie?

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Electrum - pytania o private keys i seed z Multibit

Postautor: Chancellor » sobota, 15 lipca 2017, 11:56

Jeżeli chcesz przenosić portfel poprzez przeniesienie kluczy, musiałbyś przenieść je wszystkie. Albo po kolei sprawdzać na których adresach są środki i przenieść klucze adresów z niezerowymi środkami. W tym drugim przypadku jednak ryzykujesz tym, że jeżeli ktoś Ci przeleje bitcoiny na jeden z tych adresów, do których klucze wyrzuciłeś (albo sam sobie przelejesz przez roztargnienie, np. z giełdy), to już nie masz dostępu do tej kasy. Więc to bardzo ryzykowne.

Zdecydowanie lepiej jest przenieść seeda. Gdy dwa portfele HD są ze sobą zgodne (tak samo generują adresy z seeda), odtworzą sobie wszystkie adresy, zarówno te, które zostały wygenerowane przed zmianą portfela, jak i po.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Electrum - pytania o private keys i seed z Multibit

Postautor: pm7 » sobota, 15 lipca 2017, 14:43

bambus002 pisze: Czy wystarczy, że zapiszę sobie 1 bądź kilka z nich, żeby utrzymać bepieczństwo moich środków i możliwość w pełni ich odzyskania w przyszłości na innym urządzeniu bądź portfelu czy muszę mieć Je wszystkie?
W praktyce, musisz zapisać wszystkie, łącznie z tymi, które zostaną dopiero wygenerowane w przyszłości :)
Po to jest seed, to tak jakby backup wszystkich przeszłych i przyszłych kluczy jednocześnie (w obrębie danego portfela).
bambus002 pisze: Czy odzyskując w przyszłości ponownie posiadanego seeda z Multibit transakcje zawarte w późniejszym czasie na Electrum też będą uwzględnione?
Generalnie tak (chyba, że zrobisz coś dziwnego, np. import pojedynczych kluczy prywatnych do Electrum - lepiej używać funkcji sweep). Możesz jednak chcieć zapisać sobie ten efekt konwersji (Multibit HD -> Electrum) dla wygody.

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 2 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Electrum - pytania o private keys i seed z Multibit

Postautor: bambus002 » niedziela, 16 lipca 2017, 15:29

Dziękuje za odpowiedzi, wszystko jest już dla mnie jasne :)

Wróć do „Portfele bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości