Jaki portfel dla poczatkujacego

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 17 grudnia 2016
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: goldone » sobota, 17 grudnia 2016, 23:01

@pm7 ok rozumiem, tak oczywiście portfel zakładałem offline pod win10 chciałbym tylko podkreślić ze to tylko na próbnie robiłem czy to z tym pen drive będzie działać i przekładając go do innego komputera. Mam ubuntu w iso na dysku tylko muszę go nagrać na płytę i zrobić tak jak powinno być co to inwestycji to jak dla mnie duża docelowo 100kPLN dla kogoś to może być nie wiele dlatego wole to zrobić najlepiej

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: pm7 » niedziela, 18 grudnia 2016, 11:20

W takim razie zdecydowanie powinieneś kupić Bitcoin Trezor. Wiesz jak działają portfele sprzętowe? Zasadniczą zaletą jest to, że nawet jeżeli na komputerze jest wirus, nie może on w żaden sposób wyciągnąć kluczy z portfela. W najgorszym razie, może podmienić transakcję, dlatego trzeba przeczytać adres i kwotę na ekranie portfela sprzętowego przed potwierdzeniem (uwaga, jeżeli porównujesz adres do tego widocznego na ekranie komputera z wirusem, może on też zostać podmieniony, tak samo jak ostatnio wirusy bankowe podmieniają numery rachunków). Możesz też chcieć przetestować multisig z Trezorem, ale to już może być przesada. https://bitcointalk.org/index.php?topic ... sg12545241

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Bit-els » niedziela, 18 grudnia 2016, 11:30

Ale czy ostateczny backup i tak nie kończy się na seedzie z trezora? Bo przecież musi być jakieś zabezpieczenie przed zgubieniem pojedynczego zbioru kluczy, jakim jest trezor.
Dobrze myślę?
Jeśli tak, to wracamy do spisania seeda i skopiowania go na 2 co najmniej kartkach.
Wyedy po co koszy związane z trezorem.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: pm7 » niedziela, 18 grudnia 2016, 11:37

Jeżeli mówisz o samym Trezorze, to nie widzę jak można ignorować fakt, że Trezor to bezpieczne środowisko wyświetlania adresów i podpisywania transakcji. W tej cenie, zdecydowanie warto. Tak, seed trzeba skopiować gdzieś i zapisać.

Jeżeli mówisz o multisig, to oczywiście seed'y z różnych portfeli (np. 1 Trezor plus 1 Electrum) należy przechowywać osobno i do wydawania potrzebne są wszystkie. To na pewno wiesz, ale nie do końca rozumiem Twoje pytanie, więc wolę dokładniej odpisać, też dla innych.

Trezor umożliwia też używanie hasła w taki sposób, że podanie hasła tworzy osobny zbiór kluczy i adresów. Można taki portfel później przywrócić w razie potrzeby tak samo jak zwykły, przy użyciu seed, tylko trzeba będzie dodać później hasło.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
-5
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: adam1226 » niedziela, 18 grudnia 2016, 14:11

goldone pisze: @pm7 ok rozumiem, tak oczywiście portfel zakładałem offline pod win10 chciałbym tylko podkreślić ze to tylko na próbnie robiłem czy to z tym pen drive będzie działać i przekładając go do innego komputera. Mam ubuntu w iso na dysku tylko muszę go nagrać na płytę i zrobić tak jak powinno być co to inwestycji to jak dla mnie duża docelowo 100kPLN dla kogoś to może być nie wiele dlatego wole to zrobić najlepiej
Bez urazy, ale nie ogarniam skąd ludzie, którzy nie potrafią poprawnie ani zrozumiale pisać po polsku, a także mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem mają taką kase :|

Ale wracając do tematu:
Ponieważ mój kapitał jest dużo skromniejszy i nie kalkuluje mi się zakup trezora.. o ile gorsze będzie rozwiązanie takie jakie mam w tej chwili znaczy że:
Electrum watch-only na Windows
Electrum offline - linux podłączony do neta tylko raz w celu pobrania bibliotek potrzebnych dla Electrum - do podpisywania transkacji. --
-
Generowanie transakcji na windzie
-zapisywanie niepodpisanej na pendrive
-podpisywanie na linuxie
- zapisywanie podpisanej i
- rozglaszanie na windowsie
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Wymazywanie » niedziela, 18 grudnia 2016, 14:21

adam1226 pisze: Bez urazy, ale nie ogarniam skąd ludzie, którzy nie potrafią poprawnie ani zrozumiale pisać po polsku, a także mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem mają taką kase
Chamstwo wyszło.

Kolega jest nowicjuszem i grzecznie pyta o rady na forum. Nie ma wiedzy o portfelach a chce ją zdobyć. Nie ma głupich pytań. Insynuowanie komuś braku zrozumienia tekstu po polsku i pisania (popatrz na swoje posty bez polskich znaków, gdzie wiele jest z małej litery i rozdzielone kropkami a forma zdania to rzadkość) i do tego łączenie to z "skąd taki ktoś ma tyle kasy" to prostactwo imo, wstyd to czytać.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: pm7 » niedziela, 18 grudnia 2016, 14:48

adam1226 pisze: Ponieważ mój kapitał jest dużo skromniejszy i nie kalkuluje mi się zakup trezora.. o ile gorsze będzie rozwiązanie takie jakie mam w tej chwili znaczy że:
Electrum watch-only na Windows
Electrum offline - linux podłączony do neta tylko raz w celu pobrania bibliotek potrzebnych dla Electrum - do podpisywania transkacji. --
-
Generowanie transakcji na windzie
-zapisywanie niepodpisanej na pendrive
-podpisywanie na linuxie
- zapisywanie podpisanej i
- rozglaszanie na windowsie
Przede wszystkim będzie mniej wygodne :)
W teorii, jeżeli transakcję przenosisz pendrive, możesz też przenieść w ten sposób wirusa. Jeżeli używasz Linuksa na tym samym komputerze co Windows, możesz też mieć wirusa w BIOS/UEFI. To są przypadki skrajne, których praktyczne występowanie nie zostało jak dotąd dowiedzione. Realistycznie, trzeba się liczyć z tym, że nawet firmware Trezora może zawierać luki/backdoory. Ufałbym Trezorowi trochę bardziej niż dobremu używaniu Electrum offline, jak opisałeś, ale mniej niż portfelom multisig.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: devega » niedziela, 18 grudnia 2016, 14:58

adam1226 pisze: Bez urazy, ale nie ogarniam skąd ludzie, którzy nie potrafią poprawnie ani zrozumiale pisać po polsku, a także mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem mają taką kase :|
Popieram co napisał @wymazywanie. Ponadto nie rób proszę offtopu - w końcu wcześniej sam się o to oburzałeś i waliłeś negatywy, gdy ktoś robił to w Twoim...

A wracając do tematu wątku - przy kwotach, o których pisze autor wątku, zdecydowanie polecam portfel sprzętowy - będzie względnie bezpiecznie i wygodnie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Wymazywanie » niedziela, 18 grudnia 2016, 15:19

Ja jeszcze ostatni post offtop odnośnie komentarza:
Tylko że ja ledwo wiąże koniec z końcem, a gdybym miał taką kase jak goldone to NA PEWNO zadalbym sobie trudy dokladnego przeczytania i napisania porządnie swoich postów. A moje literówki wynikaja z innych kwesti
To, że ledwo wiążesz koniec z końcem to nie powód, by atakować gościa, który ma więcej i pyta o rady. To takie mało eleganckie. Lepiej poświęcić energię nie na żale, że ktoś ma więcej, ale na to, by więcej zarobić.
A moje literówki wynikaja z innych kwesti
Kwestii nie kwesti. No tak, Twoje literówki wynikają z braku czasu i nadmiaru mądrości, ale innych już z braku myślenia! I jak to możliwe, że taki ktoś ma wincyj pinindzy! :lol: Hipokryzja level hard.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 17 grudnia 2016
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: goldone » niedziela, 18 grudnia 2016, 21:07

@adam1226, jakoś nie mam problemow z komunikacja międzyludzka i tez nie mam cech wybitnego polonisty oraz podobno nie jesteśmy na forum polonistycznym.
Czytać ze rozumieniem potrafię, wolę zapytać dwa razy i być pewnym.

Co do reszty to dzięki bardzo za informacje Trezor będzie jednak potrzebny.
@pm7, własnie sprawdziłem jak wygląda sprawa odzyskania portfela electrum na innym pendrive. Przeżuciem tylko wersje electrum portable kwestia wpisania seed i utworzenia hasła wszystko zostało odtworzone włącznie z historia próbnych wpłat i wypłat.

Teraz taki offtop z mojej strony ze ktoś z was używał albo ma doświadczenie z funkcja dźwigni na bitmarket.pl ?

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Chancellor » niedziela, 18 grudnia 2016, 21:34

goldone pisze: Teraz taki offtop z mojej strony ze ktoś z was używał albo ma doświadczenie z funkcja dźwigni na bitmarket.pl ?
Tu jest temat o tym.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Wymazywanie » niedziela, 18 grudnia 2016, 22:14

Albo bardziej wątek bitmarketu, tam co jakiś czas temat dźwigni się przewija.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 17 grudnia 2016
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: goldone » wtorek, 20 grudnia 2016, 23:14

Witam , ponownie takie pytanie Trezor vs keepkey jakieś znaczące różnice pomiędzy tymi portfelami sprzętowymi ?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: pm7 » wtorek, 20 grudnia 2016, 23:23

Trezor był pierwszy i ma dobrą historię. Keepkey ma większy ekran i miał parę funkcji niedostępnych w Trezorze (nie wiem, czy aktualne).

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 6 lipca 2016
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: karmakaze » czwartek, 22 grudnia 2016, 09:22

mam pytanie. Papierowy wallet? Gdzie są te bity ktore tam wysle? Są gdzies w sieci rozproszone i dopoki ich nie wyplace z paper walleta to są tak jakby nienamacanym coinem? I kolejene pytanie o blockchain info czy tam btc są na ich serwerach?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Bit-els » czwartek, 22 grudnia 2016, 09:34

Upraszczając, ale myślę, że nic nie przekłamuję:
btc są na Twoim kluczu prywatnym, który powinieneś mieć tylko Ty. Adres poprzez operacje matematyczne jest wyliczany z klucza prywatnego. I ten adres jest powielony na wszystkich węzłach (tak zwanych nodach) sieci bitcoina wraz z transakcją (przesłania na ten adres Twoich btc)

Gdybyś zgubił klucz prywatny, btc będą tylko widoczne w śieci, ale juz nigdy nie będą mogły być wydane.

W portfelu blockchain info jest tak samo. Ty masz klucz prywatny. Ale było wiele dziwnych sytuacji związanych z tym serwisem. Lepszy jest electrum

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 22 grudnia 2016, 11:19

karmakaze pisze: Gdzie są te bity ktore tam wysle?
Tam gdzie wszystkie - w łańcuchu bloków jako transakcja przychodząca.
To, że dane monety "są twoje" określa tylko posiadanie klucza prywatnego do adresu które je zawiera. Sposób w jaki mas zapisany klucz prywatny nie ma żadnego znaczenia.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Chancellor » czwartek, 22 grudnia 2016, 19:40

Bit-els pisze: Adres poprzez operacje matematyczne jest wyliczany z klucza prywatnego.
A nie z publicznego?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: pm7 » czwartek, 22 grudnia 2016, 21:02

Adres można wyliczyć z klucza publicznego, a klucz publiczny z klucza prywatnego, więc można połączyć te dwie operacje i wyliczyć adres z klucza prywatnego, nie? :)

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: ikswodnal » czwartek, 22 grudnia 2016, 22:38

Jako że to wątek dla początkującego. Rozumiem (bo przeczytałem w ABC) że z klucza publicznego tworzony jest adres. Dotychczas byłem przekonany że klucz publiczny to adres portfela - czym się różnią ? Domyślam się że portfel może mieć wiele adresów a tylko jeden klucz publiczny - czy dobrze rozumuję?

Wróć do „Portfele bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości