Jaki portfel dla poczatkujacego

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 17 grudnia 2016
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: goldone » sobota, 17 grudnia 2016, 13:00

Witam jestem nowy w temacie i chciałbym założyć portfel taki aby moje bitki były bezpieczne poza siecia (offline).
Jaki portfel polecacie do przechowywania BTC czytałem trochę na ten temat na forum ale za duzo tego jest

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: devega » sobota, 17 grudnia 2016, 13:06

Tu masz wszystko:
http://bitcoin.pl/poradniki/portfele/38 ... oin-wybrac
Wybór powinna determinować kwota jaką chcesz przechowywać.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Wymazywanie » sobota, 17 grudnia 2016, 13:20

@goldone, Bardzo dobrze, że pytasz. Kwestia portfela to powinna być pierwsza i podstawowa kwestia dla początkującego. Ja polecam Electrum.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: ikswodnal » sobota, 17 grudnia 2016, 13:23

Jako także nowy użytkownik w nawiązaniu do w/w odesłania polecam portfel Electrum na komputer, a na samrtfona Mycelium (dopiero się przymierzam).

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Bit-els » sobota, 17 grudnia 2016, 13:24

Electrum na komputer (zapisać i chronić seed), myselium na andro, bread na iphona.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 17 grudnia 2016
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: goldone » sobota, 17 grudnia 2016, 13:42

dzięki bardzo za odpowiedz brałem na początku pod uwage multi bit i electrum. Na stronie electrum jest wersja instalacyjna i portable pod Windows.
Czy bezpieczniejsza będzie wersja portable będąca na osobnym pendrive i nie będzie caly czas podłączona do sieci?
nie zależny mi na tym aby codziennie wpłacać i wypłacać z tego portfel po prostu owy portfel bedzie na najbliższy rok jako inwestycje w btc dość sporych środków

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: devega » sobota, 17 grudnia 2016, 13:47

Ja polecam duet electrum + trezor. Ale jak pisałem na początku - wszystko zależy od przechowywanych kwot.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 17 grudnia 2016
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: goldone » sobota, 17 grudnia 2016, 14:01

nad trezorem myslalem jest spoko fakt troche kosztuje ale w porownaniu do ilosci btc to napewno warto go kupic i napewno kupie pozniej, a opcja paper wallet co o niej myslicie?.
Jak wygląda sprawa wypłaty z tego portfela na papierze zakładam na bitaddress.org portfel, drukuje,wpłacam środki a jak wypłacam ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Wymazywanie » sobota, 17 grudnia 2016, 14:15

@goldone, Najlepiej jak spróbujesz kilka różnych portfeli. Będziesz miał doświadczenie, a ono jest bezcenne. Nawet jeśli pozostaniesz tylko przy jednym na stałe. Ja poza bitcoin core, electrum i mycelium nie korzystałem z niczego innego, przy electrum pozostałem. Przydałoby mi się zdobycie doświadczenie z paper walletami i z trezorem, może to zrobię w 2017. :) Co do mobilnych walletów, pewnie jestem stereotypowy i głupi, ale średnio ufam by trzymać bitki na telefonie... Jakbym ich używał do płatności na co dzień, pewnie bym się przekonał, ale i tak więcej niż na bieżące, drobne wydatki, nie trzymałbym mobilnie.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: devega » sobota, 17 grudnia 2016, 14:40

Wymazywanie pisze: Jakbym ich używał do płatności na co dzień, pewnie bym się przekonał, ale i tak więcej niż na bieżące, drobne wydatki, nie trzymałbym mobilnie.
Instalujesz mycelium na smartfonie + podłączasz do niego trezora i jesteś mobilny + bezpieczny.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: pm7 » sobota, 17 grudnia 2016, 15:33

goldone pisze: Czy bezpieczniejsza będzie wersja portable będąca na osobnym pendrive i nie będzie caly czas podłączona do sieci?
Pendrive się nie nadaje do takiego zastosowania. Jest duże ryzyko, że dane z pendrive nie używanego kilka miesięcy po prostu znikną. Na szczęście, backup Electrum bardzo łatwo zrobić - wystarczy zapisać po kolei 12 angielskich słów (seed). To wystarcza do późniejszego odzyskania portfela.
goldone pisze: Jak wygląda sprawa wypłaty z tego portfela na papierze zakładam na bitaddress.org portfel, drukuje,wpłacam środki a jak wypłacam ?
Skanujesz QR-Code z kluczem prywatnym, albo przepisujesz i tyle, można wydawać. Zdecydowanie polecałbym jednak Trezor, jeżeli myślisz o większych kwotach. Istnieje wiele sposobów na utratę Bitcoinów, jeżeli nie znamy tematu i ruszamy pojedyncze klucze. http://bitzuma.com/posts/five-ways-to-l ... addresses/

Jeżeli chcesz wysokie bezpieczeństwo przed zakupem Trezora, polecam zrobić tak:
Ściągnij Knoppix, albo podobnego Linuksa Live i wypal na płycie (pendrive od biedy też się nada, tylko nie używaj opcji zachowania danych)
Uruchom Linuksa, zainstaluj Electrum, odłącz internet (opcjonalne), wygeneruj portfel, zapisz seed (12 słów, które portfel każe zapisać przy tworzeniu nowego) na kartce (najlepiej w kilku kopia i pilnuj tego: każdy, kto to dostanie może wydawać Bitcoiny z portfela, bez tego nigdy nie odzyskasz swoich środków), następnie, np. na pendrive zapisz albo kilka adresów, albo główny klucz publiczny i wyłącz komputer.

Teraz możesz spokojnie wysyłać środki na zapisane wcześniej adresy. Możesz też użyć głównego klucza publicznego do stworzenia tak zwanego "watch-only" portfela Electrum. Taki portfel widzi wszystkie adresy i pokazuje aktualne saldo, ale nie da się tych środków ruszyć bez zapisanego wcześniej seeda. Bardzo wygodne i bezpieczne.

Jeżeli kiedyś będziesz chciał wydać środki, uruchamiasz Linuksa (pobierasz nowego i wypalasz, jeżeli zgubiłeś płytę - ona nie jest ważna), instalujesz Electrum, używasz opcji odtworzenia portfela, podajesz seed i tyle, możesz wysyłać środki gdzie chcesz. Dla zwiększenia bezpieczeństwa możesz po instalacji Electrum, a przed wpisanie seed odłączyć internet i podpisać wcześniej przygotowaną transakcję. W ten sposób, ani przez moment seed nie jest na komputerze podłączonym do internetu. Nie wydaje mi się, żeby to było warte zachodu, ale jeżeli chcesz... Można też odłączyć dysk twardy z komputera na czas używania Linuksa, ale według mnie to również przesada. Tylko nie przeglądaj sobie Internetu podczas działania na portfelu - to jest już pewne ryzyko.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: adam1226 » sobota, 17 grudnia 2016, 16:46

W sumie jest o tym w poradniku na bitcoin.pl ale ja podsumuje w skrocie.
Robisz na jednym kompie electrum online
Na drugim offline
Jeden moze miec dostep do internetu (watch only) generujesz na nim niepodpisane transakcje... które przenosisz na drugi (linux ktory jest zawsze offline) to jest wersja średniobezpieczna..

Bez trezora najbezpieczniejszy bedzie paper wallet .. wygenerowany offline ze zrodel z githuba i wysłanie srodkow za pomocą skryptow (rowniez oflline podpisujesz po czym wysylasz tylko podpisana transakcje)
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 17 grudnia 2016
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: goldone » sobota, 17 grudnia 2016, 17:47

@mp7 dzieki za odpowiedz dość obszerna
Obecnie jestem na etapie odłączyłem neta, sformatowałem pendriva, uruchomiłem ponownie komputer z odłączonym internetem, nagrałem na niego electrum portable, założyłem portfel (seedy spisane),uruchomiłem kompa z podpiętym internetem oraz wykonałem testowy przelew z blockchain z pomocą komórki skanując kod.

czy teraz jeżeli zawartość która jest na tym pendrive (powstał nowy folder Electrum_data) jesli ja skopiuje np na 3 inne pendrive to będą już kopie zapasowe w razie czego gdyby coś się stało z tym jednym to mam pozostałe dwa ale jak by jakimś cudem wszystkie trzy szlag trafił to już portfela nie odzyskam? czy mając seedy na nowo można to odtworzyć na nowo instalując

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: pm7 » sobota, 17 grudnia 2016, 18:11

goldone pisze: Obecnie jestem na etapie odłączyłem neta, sformatowałem pendriva, uruchomiłem ponownie komputer z odłączonym internetem, nagrałem na niego electrum portable, założyłem portfel (seedy spisane),uruchomiłem kompa z podpiętym internetem oraz wykonałem testowy przelew z blockchain z pomocą komórki skanując kod.
To tak nie działa. O ile nie masz pewności, co do braku wirusów, samo odłączenie internetu na czas generowanie portfela nie zwiększa bezpieczeństwa tego portfela. Ponadto, sprawdź, czy gdzie Electrum Portable domyślnie zapisuje portfel, bo całkiem możliwe, że robi to w katalogu użytkownika, czyli wyjęcie pendrive nie stanowi żadnego zabezpieczenia. To co pisałem o uruchomieniu komputera z Linux Live to kluczowy krok, jeżeli chcesz wysokiego bezpieczeństwa. Jeżeli Ci się nie chce, to już wyższe bezpieczeństwo prawdopodobnie możesz uzyskać trzymając portfel na komórce, zwłaszcza, jeżeli dostajesz jeszcze aktualizacje Androida.

"z blockchain"? Jeżeli mówisz o blockchain.info, to koniecznie pisz to ".info", bo samo słowo blockchain oznacza sposób zapisu transakcji w systemie Bitcoin. Każda transakcja używa blockchaina. Tylko niektórzy używają serwisu blockchain.info. Wiedz też, że nie jest on zbyt bezpieczny i ostatnio dwie osoby na forum prosiły o pomoc, bo ich środki z portfeli na blockchain.info zostały wysłane gdzieś bez ich zgody.
goldone pisze: czy teraz jeżeli zawartość która jest na tym pendrive (powstał nowy folder Electrum_data) jesli ja skopiuje np na 3 inne pendrive to będą już kopie zapasowe w razie czego gdyby coś się stało z tym jednym to mam pozostałe dwa ale jak by jakimś cudem wszystkie trzy szlag trafił to już portfela nie odzyskam? czy mając seedy na nowo można to odtworzyć na nowo instalując
Napisałem wyraźnie:
pm7 pisze: zapisz seed (12 słów, które portfel każe zapisać przy tworzeniu nowego) na kartce (najlepiej w kilku kopia i pilnuj tego: każdy, kto to dostanie może wydawać Bitcoiny z portfela, bez tego nigdy nie odzyskasz swoich środków)
Tak, te 12 słów to jest absolutnie wszystko potrzebne do przywrócenia portfela, choćbyś stracił wszystko i musiał na nowym komputerze zainstalować nowy system i nowy portfel Electrum. Stracisz jedynie opisy słowne adresów i transakcji w portfelu.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Bit-els » sobota, 17 grudnia 2016, 20:04

@PM7 oczywiście z formalnego i wysoce merytorycznygo punktu widzenia masz rację.
Ale jednak takie komplikowanie sprawy jest zaporą do wejścia crypto pod strzechy. 90 % ludzi nigdy tego nie ogarnie.

Uważam, i jest to poparte wieloma operacjami na przestrzeni lat, że spokojnie wystarczy komp na linuksie, nie buszowanie po dziwnych stronach, nie otwieranie załącznikow podejrzanych maili, i taki sprzęt (system) spokojnie wystarczy do operowania na wszelkich portfelach.
Można np. taką "higienę" w przypadku bitaddress org zachować:
Wchodzimy na stronę przez tryb prywatny, odlaczamy net, generujemy adres, drukujemy. Wylaczamy kompa i drukarkę.
Choć i bez ostatnich czynności nic mi nigdy nie zginęło.

Wiem, zaraz odezwą się głosy, że mnóstwo tu potencjalnych luk i mozliwosci ataku.
Ale jeśli mamy czysty sprzęt, to nie wpadajmy w paranoję.

Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 17 grudnia 2016
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Rramos » sobota, 17 grudnia 2016, 20:20

Proszę o pomoc :roll: :roll: :( ;) .

Jestem nowy na forum. Miałem zainstalowaną starą wersję Multibit HD chciałem się zalogować do portfela po czym system poprosił mnie o aktualizację, wybrałem ok. Pobrałem aktualizację Multibit HD, podczas instalacji pojawia się komunikat "This will install multibit hd on your computer.
A previous installation has been detected. Do you wish to update that installation"
No i wybrałem "chyba" aktualizację po czym wyświetla się komunikat od "Java Virtual Machine Launcher" : Opening registry key Software/JavaSoft/JavaRuntime Environment
Zamykam klikając w krzyżyk następnie kolejny komunikat od "Java Virtual Machine Launcher" ERROR: Could not find java.dll
Zamykam klikając w krzyżyk następnie kolejny komunikat od "Java Virtual Machine Launcher" ERROR: Could not find java SE Runtime Environment
Zamykam klikając w krzyżyk, Instalator wyświetla komunikat: Select the file associations you want to create, clear the file associations you do not want to create. Click next when you are ready to continue.
Klikam next i koniec.
Na pulpicie utworzyła się ikona klikam, otwiera się instalator, powtarzam operację z tym, że wybieram opcję : No, install into a different directory, wybieram miejce na dysku dla programu - skrutu po czym ten sam komunikat o dinstalatora co podczas aktualizacji: Select the file associations you want to create, clear the file associations you do not want to create. Click next when you are ready to continue.

Nie udała się instalacja. Nie miałem aktualnie żadnych środków w porteflu, postanowiłem odinstalować Multibit HD.



Pobrałem na nowo Multibit HD i nadal pojawiają się te same komunikaty jak podczas instalacji i aktualizacji typu :

Opening registry key Software/JavaSoft/JavaRuntime Environment.
ERROR: Could not find java.dll
ERROR: Could not find java SE Runtime Environment

Proszę o pomoc, co robić.

Z góry dziękuję,

Rramos.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: rav3n_pl » sobota, 17 grudnia 2016, 20:32

Masz problem z JAVA.
https://java.com/pl/download/
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 17 grudnia 2016
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: goldone » sobota, 17 grudnia 2016, 20:38

@pm7 , tak chodziło mi o blockchain.info
mam rozumieć ze zakładanie portfela i wszystkie inne operacje na tym rachunku powinienem zawsze robić z odłączonym internetem z liveCD? jeśli tak to trochę skomplikowane ale chyba bezpieczne tak jak piszesz.

Zrobiłem probe owy pendrive z electrum podłączyłem do innego komputera i nie było problemu zlecilem zwrotny przelew na blockchain.info i wszystko ok .

Nie wiem ale jak by brakowało jakiegoś pliku z portfelem na pendrive to był jakis problem z odtworzeniem portfela

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: Bit-els » sobota, 17 grudnia 2016, 21:58

W portfelach typu electrum ważny jest tylko seed (słowa). I nic więcej.

Propozycja paranoid lewel high (dla dlugoterminowego przechowywania środków)
1.stary niepotrzebny smartfon.
2.sciagamy electrum, wyłaczamy net (wyjmujemy kartę sim)
3.spisujemy seed na kartkę.
4.na wygenerowany adres przesylamy srodki
5.resetujemy tel.do ustawień fabrycznych.

Seed androidowy jest kompatybilny z komputerowym.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jaki portfel dla poczatkujacego

Postautor: pm7 » sobota, 17 grudnia 2016, 22:30

Bit-els pisze: @PM7 oczywiście z formalnego i wysoce merytorycznygo punktu widzenia masz rację.
Ale jednak takie komplikowanie sprawy jest zaporą do wejścia crypto pod strzechy. 90 % ludzi nigdy tego nie ogarnie.

Uważam, i jest to poparte wieloma operacjami na przestrzeni lat, że spokojnie wystarczy komp na linuksie, nie buszowanie po dziwnych stronach, nie otwieranie załącznikow podejrzanych maili, i taki sprzęt (system) spokojnie wystarczy do operowania na wszelkich portfelach.
Ale ja właśnie mówiłem, że należy użyć Linuksa i nie chodzić z niego po Internecie, a odłączanie Internetu i podpisywania transakcji offline to już moim zdaniem przesada, choć możliwa jak ktoś chce. Natomiast autor tematu napisał, że wygenerował klucze na swoim komputerze i słowem nie wspomniał o systemie. Domyślam się, że prawdopodobnie wykonał to ze swojego komputera z Windowsem i musiałem zwrócić uwagę, że nie uważam tego za bezpieczne. Chyba, że sugerujesz, że powinien kupić osobny komputer i zainstalować na nim Linuksa zamiast użyć Live, kiedy odmówił zakupu Trezora?
goldone pisze: mam rozumieć ze zakładanie portfela i wszystkie inne operacje na tym rachunku powinienem zawsze robić z odłączonym internetem z liveCD? jeśli tak to trochę skomplikowane ale chyba bezpieczne tak jak piszesz.
Możesz, jeżeli masz duże środki. Ale jeżeli chcesz wykonać naprawdę dużą inwestycję, to tak naprawdę już powinieneś poszukać możliwości używania portfeli multisig (transakcje muszą być podpisane przez kilka niezależnych portfeli). Jeżeli inwestycja jest "średnia", to używałbym livecd i nie przejmował się odłączaniem internetu i robieniem transakcji offline.
goldone pisze: Nie wiem ale jak by brakowało jakiegoś pliku z portfelem na pendrive to był jakis problem z odtworzeniem portfela
Jeżeli to jest pytanie, to zgubiłeś '?'.
Powtórzę jeszcze raz (nie wiem jak to wyraźniej napisać...):
pm7 pisze:
goldone pisze: czy teraz jeżeli zawartość która jest na tym pendrive (powstał nowy folder Electrum_data) jesli ja skopiuje np na 3 inne pendrive to będą już kopie zapasowe w razie czego gdyby coś się stało z tym jednym to mam pozostałe dwa ale jak by jakimś cudem wszystkie trzy szlag trafił to już portfela nie odzyskam? czy mając seedy na nowo można to odtworzyć na nowo instalując
Napisałem wyraźnie:
pm7 pisze: zapisz seed (12 słów, które portfel każe zapisać przy tworzeniu nowego) na kartce (najlepiej w kilku kopia i pilnuj tego: każdy, kto to dostanie może wydawać Bitcoiny z portfela, bez tego nigdy nie odzyskasz swoich środków)
Tak, te 12 słów to jest absolutnie wszystko potrzebne do przywrócenia portfela, choćbyś stracił wszystko i musiał na nowym komputerze zainstalować nowy system i nowy portfel Electrum. Stracisz jedynie opisy słowne adresów i transakcji w portfelu.
Jeżeli nie masz kopii seed-a, ani kopii pliku .wallet, nie masz żadnych możliwości odzyskania dostępu do portfela.

Wróć do „Portfele bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości