3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: miso20 » niedziela, 24 kwietnia 2022, 00:51

@jackjack2 spamujesz tutaj i w wątku shitcoinow. Nie wiesz, że od listopada w Polsce obowiązują nowe przepisy AML, które wymyśliła unia? Trąbiono o tym w całej branży, a nawet poza nią.

Dla transakcji powyżej 1000 euro każdy kantor musi cię spisać. Dlatego nawet przy kupnie musisz podać maila lub numer telefonu, który będzie przypisany do danej transakcji żeby naliczać limit.

Dodano po 1 minucie 16 sekundach:
@garlonicon przecież normalnie co 24h możesz wypłacić 1000 euro bez spisywania się. Wystarczy zadzwonić na infolinie i spytać :mrgreen:

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: garlonicon » niedziela, 24 kwietnia 2022, 06:55

przecież normalnie co 24h możesz wypłacić 1000 euro bez spisywania się
Obniżenie tej kwoty jest problemem samym w sobie. Skutek jest taki, że muszę trzymać więcej fiatów niż dotychczas, gdyż oznacza to nie mniej i nie więcej niż to, że już nie będzie się dało w prosty sposób przeprowadzić wymiany większych kwot (wniosek: trzeba mieć własne zapasy i szykować się do wymiany P2P). Ja w bitomatach nie weryfikowałem się nigdy. Wiem, że są kamery, całkiem możliwe, że niektórzy znają moją tożsamość, trudno, robię co mogę, aby ograniczyć ryzyko do minimum, ale nie jestem w stanie być całkowicie anonimowy i zdaję sobie z tego sprawę.
Wystarczy zadzwonić na infolinie i spytać
Rzadko dzwonię na infolinię, staram się tego unikać, o ile to możliwe. Numery telefonów muszą być rejestrowane, zrobienie tego anonimowo jest coraz trudniejsze, choć na szczęście nadal się da.
Nie wiesz, że od listopada w Polsce obowiązują nowe przepisy AML, które wymyśliła unia? Trąbiono o tym w całej branży, a nawet poza nią.
Słyszałem o tym, ale jeszcze nie odczułem tego w praktyce, bo jeszcze nic nie kupiłem od tamtego czasu. Jak wspomniałem wyżej, taka sytuacja zmusza ludzi do trzymania większych ilości fiatów, bo trzeba się zabezpieczyć na wypadek, gdyby się nie udało przeprowadzić wymiany, albo gdyby trzeba było się weryfikować i udowadniać, że się nie jest wielbłądem. Ja to traktuję jako koszt, jako dodatkowe ryzyko, no i oczywiście muszę to wkalkulować w cenę, nie mam innego wyjścia. No i to oznacza, że monety działają jeszcze gorzej niż dotychczas, bo to już nie są po prostu pieniądze, które można wydać, tylko dzielimy je na zweryfikowane i niezweryfikowane, więc dochodzą dodatkowe koszty.
spamujesz tutaj i w wątku shitcoinow
To prawda, chyba warto to przenieść w osobne miejsce, może do jakiejś dyskusji o anonimowości krypto. Bo sam problem istnieje i rozumiem wkurzenie ludzi.

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: BitBoy » niedziela, 24 kwietnia 2022, 09:29

garlonicon pisze: niedziela, 24 kwietnia 2022, 06:55To prawda, chyba warto to przenieść w osobne miejsce
viewtopic.php?f=126&t=28855&p=739559#p739559

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwietnia 2022
Reputacja: -20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: jackjack2 » niedziela, 24 kwietnia 2022, 10:47

miso20 pisze: niedziela, 24 kwietnia 2022, 00:52 @jackjack2 spamujesz tutaj i w wątku shitcoinow. Nie wiesz, że od listopada w Polsce obowiązują nowe przepisy AML, które wymyśliła unia? Trąbiono o tym w całej branży, a nawet poza nią.
To powyżej to chyba jakaś agentura jednej z sieci bitomatów. Świadczy o tym fakt że użytkownik stara się wytłumaczyć działanie sieci bitomatów że niby są one podyktowane prawem. Co nie jest prawdą.
Przytoczony przepis o AML dotyczy kwoty powyżej 1000EUR a sytucja o której pisze dotyczy każdej kwoty, również tej poniżej 1000EUR.
A co do wątku shitcoins to proszę się tam wypowiedzieć a nie tutaj, to jest inna sprawa.

@BitBoy mamy tutaj ciężką sytuację. Potrzebna jest dobra moderacja bo sobie z tym syfem nie poradzimy. Proszę odpowiednio zareagować na wpis użytkownika miso20 bo jak ktoś kto ma tyle postów tworzy takie wpisy to coś tu śmierdzi.
A po drugie proszę nie przenosić nigdzie do działu bezpieczeństwa tej kwestii bo to nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem.

To jest kwestia działania sieci bitomatów flying atom. Czemu wymagają takiej weryfikacji skoro nie jest ona konieczna.
Śmierdzi to na odległość. Niech się ta sieć wytłumaczy z tego i zacznie normalnie traktować użytkowników a jak nie to wyjazd z rynku.

Tak samo wyjazd z forum użytkownikom typu miso20 co starają się te zachowania tłumaczyć urojeniami jakoby ktoś dyskutował tutaj kwoty powyżej 1000EUR.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: miso20 » niedziela, 24 kwietnia 2022, 12:28

jackjack2 pisze: niedziela, 24 kwietnia 2022, 10:47Przytoczony przepis o AML dotyczy kwoty powyżej 1000EUR a sytucja o której pisze dotyczy każdej kwoty, również tej poniżej 1000EUR.
jackjack2 pisze: niedziela, 24 kwietnia 2022, 10:47Czemu wymagają takiej weryfikacji skoro nie jest ona konieczna.
Po pierwsze, czytaj ze zrozumieniem:
miso20 pisze: niedziela, 24 kwietnia 2022, 00:52Dlatego nawet przy kupnie musisz podać maila lub numer telefonu, który będzie przypisany do danej transakcji żeby naliczać limit.
Z przepisu, który nakłada obowiązek weryfikacji od pewnej kwoty wynika zawsze, że musisz monitorować całą kwotę by wiedzieć kiedy ktoś ją przekracza. Wystarczy troszkę logiki użyć.

Po drugie, każdy podmiot w branży może wprowadzić wymóg weryfikacji od 1 euro, bo ma takie uprawnienie, które wynikają z ustawy. Inna sprawa, że niekoniecznie się to opłaci takiemu kantorowi pod kątem biznesowym.

Po trzecie, to rynek weryfikuje przydatność firmy, a nie urojenia trolla, więc taki wpis:
jackjack2 pisze: niedziela, 24 kwietnia 2022, 10:47jak nie to wyjazd z rynku.
dowodzi braku elementarnej wiedzy z ekonomii.

Po czwarte, ciężko nazwać konieczność podania maila weryfikacją, a krzyczysz jakby ci kazali skanować dowód.

A po piąte: bądź zdrów trollu
jackjack2 pisze: niedziela, 24 kwietnia 2022, 10:47wyjazd z forum użytkownikom typu miso20
jackjack2 pisze: niedziela, 24 kwietnia 2022, 10:47Proszę odpowiednio zareagować na wpis użytkownika miso20 bo jak ktoś kto ma tyle postów tworzy takie wpisy to coś tu śmierdzi.
jackjack2 pisze: niedziela, 24 kwietnia 2022, 10:47to chyba jakaś agentura jednej z sieci bitomatów

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwietnia 2022
Reputacja: -20
Reputacja postu: 
-5
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: jackjack2 » niedziela, 24 kwietnia 2022, 12:41

Acha, i jak się nie przypisze emaila do transakcji to nie da się naliczać limitu tak? Co to za brednie?

Na rynku działa pewna sieć bitomatów która okrada klientów, druga znów wymaga jakichś weryfikacji email.

Wchodzę na forum, pisze o tym a jakiś miso twierdzi że spamuje. Co tu się dzieje?

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 25 marca 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: Markoski » wtorek, 26 kwietnia 2022, 09:40

@FlyingAtom_Łukasz przelałem do was ponad 1000 USDC niestety omyłkowo poszło po sieci Zksync.. czy możecie mi pomóc?

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: Mateuszjuwe » wtorek, 26 kwietnia 2022, 09:43

Bitomat nie wypłacił mi pełnej sumy gotówki. Zleciłem do wypłaty 3400 złotych a wypłacił 2400 zł. Ce teraz robić? Bitomat w Kielcach. Stan gotówki przed wypłatą 25400 złotych. Proszę o pomoc i wyjaśnienie sprawy

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 420
Rejestracja: 10 stycznia 2018
Reputacja: 125
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: FlyingAtom_Łukasz » wtorek, 26 kwietnia 2022, 11:40

@Markoski ciężko będzie. Pisz maila z opisem sytuacji na bankomaty@flyingatom.com

@Mateuszjuwe tak samo, proszę opis całą sytuację i wyślij na adres bankomaty@flyingatom.com
Kantor Bitcoin FlyingAtomKonsultacje księgowo-podatkowe.
kupno/sprzedaż bitcoin F2F, przez konta bankowe, wypłaty z bankomatów
Bitcoin informacje BitHub.pl Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
FlyingAtom-Facebook

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: revo » piątek, 29 kwietnia 2022, 16:46

@FlyingAtom_Łukasz Kiedy dodacie trc-20 do bankomatów? jakaś przybliżona data? to erc-20 do wymian do 4000 to jest jakieś nieporozumienie ...
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 702
Rejestracja: 16 czerwca 2017
Reputacja: 202
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: liseklsk » środa, 4 maja 2022, 17:41

@FlyingAtom_Łukasz Czy wy kiedyś ogarniecie fee od przesyłania BTC przy ich zakupie w bitomacie? Przecież to jest niepoważne dając fee 1 sat/b. Pobieracie opłatę transakcyjną w kwocie 20zł a dajecie fee 1 sat/b co kosztuje was 50 groszy. Za każdym razem jest tak samo i czekaj sobie może 4 godziny a może do jutra. Pobieracie 3% prowizji i opłatę transakcyjną to może zacznijcie dawać jakieś normalne fee. Na teraz 6 sat/b to jest 83 centy i transakcja złapie się w pierwszym bloku. Nie dość że ciągle te maszyny mają jakąś awarię, na infolinię po 16 to sobie można dzwonić w sobotę to juz zapomnij i czekaj sobie do poniedziałku. To jeszcze pobieracie 20zł a płacicie za wysyłke 50 groszy. Jakby mi się nie spieszyło to bym wam gołębiem pieniądze wysyłał i czekał trzy dni aż wróci z BTC

Transakcje też w sieci pojawiają się jak chcą. Raz jest natychmiast, czasem po kilku godzinach a czasem po kilku dniach. Idę do konkurencji, biorę TRONA i ledwo paragon wyskakuje środki mam już na portfelu.

Po ponad 4h sprawa wygląda tak: "Queue: 16441 of 17373 Est. time to 1 confirmation: in 1 day"

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: garlonicon » środa, 4 maja 2022, 18:38

1. Jeśli używasz BTC, to możesz zrobić CPFP, czyli wysłać sam sobie monety z wyższą opłatą.
2. Rozwiązaniem nie jest zwiększenie opłat, tylko dorobienie suwaka tak, aby klient sam sobie mógł opłatę wybrać (w innych bitomatach są takie możliwości), ewentualnie pola tekstowego, gdzie można ręcznie wpisać kwotę fee w satoshi, wtedy samemu można decydować o wszystkim (tego akurat zwykle nie ma, bo suwak jest prostszy do zrozumienia i trudniej się pomylić).
3. Jeszcze ciekawszym pomysłem jest zrobienie własnych sighashy, wtedy klient może decydować absolutnie o wszystkim (i nawet dokładać swoje monety do istniejącej transakcji, zwłaszcza RBF), no ale nie znając technikaliów ciężko to zrozumieć, więc pewnie się to nie opłaca.
4. Skoro to BTC, no to jest też Lightning Network (no ale bitomaty raczej w to nie idą, bo im się to nie opłaca).
Po ponad 4h sprawa wygląda tak: "Queue: 16441 of 17373 Est. time to 1 confirmation: in 1 day"
Chyba po prostu masz pecha, bo historycznie patrząc, to wcześniej mempool był pusty i opłata minimalna wchodziła bez problemu.

Tak czy siak, ze zbyt niską opłatą można sobie poradzić, jak się samemu sobie wyśle monety ponownie. No chyba że wysyłasz wszystko bezpośrednio komuś innemu, ale wtedy to jest optymalizacja, za którą płacisz właśnie odcięciem sobie później możliwości radzenia sobie z takimi problemami.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: revo » środa, 4 maja 2022, 19:09

deweloperzy eth cały czas gadają że będą usprawnienia że będzie tanio i szybko że będzie wspaniale hard fork berlin hard fork london eip 1559 eth 2.0 bla bla bla... teraz jakiś Merge a co jest? nic! albo jeszcze drożej proszę bardzo... jak by komuś przyszło do głowy wysyłanie po tej sieci.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 702
Rejestracja: 16 czerwca 2017
Reputacja: 202
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: liseklsk » czwartek, 5 maja 2022, 21:04

@FlyingAtom_Łukasz Po kontakcie z infolinią dowiedziałem się że trzeba czekać. To sobie najwyraźniej poczekam aż transakcja zostanie wywalona z mempoola bo przy takim fee to się raczej nie doczekam. Oczywiście macie możliwość przyspieszyć transakcję ale po co, lepiej wpaść na forum zobaczyć że jest problem i udawać że się go nie widzi. Mam nadzieję że różnice w kursie pokryjecie. Przy okazji każecie pisać na email bankomaty@flyingatom.com po wypełnieniu formularza a dziś wam coś mail nie działał.
"The mail system
<bankomaty@flyingatom.com>: host p19-mx.mail.ovh.net[51.68.50.189] said: 550
sorry, user over quota [mail743] (#5.1.1) (in reply to RCPT TO command)"

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: garlonicon » czwartek, 5 maja 2022, 21:11

To sobie najwyraźniej poczekam aż transakcja zostanie wywalona z mempoola bo przy takim fee to się raczej nie doczekam.
Zapisz ją sobie. Koniecznie skopiuj dane szesnastkowe transakcji. Mogą się przydać jako dowód. Inaczej możesz obudzić się któregoś dnia i zostać bez żadnych dowodów, co sprawi, że stracisz kupione monety. Sam hash nie wystarczy, skopiuj całość, przykładowo, jeśli transakcja to 4a5e1e4baab89f3a32518a88c31bc87f618f76673e2cc77ab2127b7afdeda33b, to należy zapisać sobie 01000000010000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000ffffffff4d04ffff001d0104455468652054696d65732030332f4a616e2f32303039204368616e63656c6c6f72206f6e206272696e6b206f66207365636f6e64206261696c6f757420666f722062616e6b73ffffffff0100f2052a01000000434104678afdb0fe5548271967f1a67130b7105cd6a828e03909a67962e0ea1f61deb649f6bc3f4cef38c4f35504e51ec112de5c384df7ba0b8d578a4c702b6bf11d5fac00000000, przykładowo z takiego block explorera, jeśli nie masz pełnego węzła: https://mempool.space/api/tx/4a5e1e4baa ... eda33b/hex

Edit: Jeśli poprzednie transakcje są niepotwierdzone, to również koniecznie je skopiuj, aż dojdziesz do którejkolwiek transakcji mającej jedno lub więcej potwierdzeń. Jeśli tego nie zrobisz, a oni też sobie tego nie zapiszą, to takie monety mogą w ogóle nie zostać przesłane, zwłaszcza jeśli ktoś wyda te same monety na inne adresy.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 420
Rejestracja: 10 stycznia 2018
Reputacja: 125
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: FlyingAtom_Łukasz » piątek, 6 maja 2022, 00:32

@liseklsk obecna sytuacja z za niskim fee wynika z problemu technicznego po stronie operatora portfela. Standardowo transakcję wychodzą z fee potrzebnym do przejścia w pierwszym bloku.
Kantor Bitcoin FlyingAtomKonsultacje księgowo-podatkowe.
kupno/sprzedaż bitcoin F2F, przez konta bankowe, wypłaty z bankomatów
Bitcoin informacje BitHub.pl Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
FlyingAtom-Facebook

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 702
Rejestracja: 16 czerwca 2017
Reputacja: 202
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: liseklsk » piątek, 6 maja 2022, 02:51

@FlyingAtom_Łukasz @FlyingAtom Troszkę dobrych chęci i operator mógłby przyspieszyć transakcję. Standardowo to zazwyczaj z mojego przypadku nie było potwierdzenia w pierwszym bloku. Rozumiem że po zaksięgowaniu transakcji mogę zgłosić się o wyrównanie względem kursu średniego w dniu zakupu?


Widzę że się nie doczekam odpowiedzi na wiadomość prywatną. No cóż zawaliliście sprawę i nie było od was ani chęci ani próby naprawienia sytuacji. Prowizja się zgadza, na fee 19.50 do przodu i można żyć dalej. Poczekam do poniedziałku, może jakaś refleksja jednak będzie odnośnie tematu pokrycia straty spowodowanej z waszej winy.

Ja i znajomi korzystaliśmy często z waszych usług, zazwyczaj były problemy tak jak opisywałem to wyżej. Zresztą pisaliśmy już kiedyś prywatną wiadomość więc doskonale oboje wiemy że to nie jest pierwszy raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3093
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 1088
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: CzarnaOwca » wtorek, 10 maja 2022, 19:09

Ja jeszcze zapytam o takie coś: "3%* oraz 150 PLN dodatkowej opłaty", Chciałem do was podskoczyć do biura, ale jak wy zdzieracie większe dodatkowe opłaty niż "ustawowa prowizja" to szkoda zachodu,
Jak brzmi pies? "hau!" Jak brzmi kot? "miau!" Jak brzmi szur? "PLANdemia! szczepionki mordujom! Ziemia jest płaska! 5g zabija!" :lol:

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 420
Rejestracja: 10 stycznia 2018
Reputacja: 125
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: FlyingAtom_Łukasz » środa, 11 maja 2022, 14:58

@mudol zachęcamy aby transakcje poniżej 5000 zł robić w Bitomatach. Powyżej tej kwoty w biurach jest 3%.
Kantor Bitcoin FlyingAtomKonsultacje księgowo-podatkowe.
kupno/sprzedaż bitcoin F2F, przez konta bankowe, wypłaty z bankomatów
Bitcoin informacje BitHub.pl Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
FlyingAtom-Facebook

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3093
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 1088
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

3% prowizji - Bitomat, bankomat od FlyingAtom - wszystkie lokalizacje

Postautor: CzarnaOwca » środa, 11 maja 2022, 15:09

@FlyingAtom_Łukasz Ale wasze bitomaty coś ostatnio szwankują z tego co widać po postach, wolałbym uniknąć takich problemów. A dodatkowo tam jest tylko erc20, 25$ za przelew do was to wychodzi to samo co dodatkowa opłata w biurze.
Jak brzmi pies? "hau!" Jak brzmi kot? "miau!" Jak brzmi szur? "PLANdemia! szczepionki mordujom! Ziemia jest płaska! 5g zabija!" :lol:

Wróć do „Bitomaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości