Szukam bitomatu, który wydrukuje mi potwierdzenie nabycia Bitcoina

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szukam bitomatu, który wydrukuje mi potwierdzenie nabycia Bitcoina

Postautor: startx » niedziela, 11 lutego 2018, 11:28

Cześć! Szukam bitomatu, który wydrukuje mi jakikolwiek potwierdzenie nabycia Bitcoina. Chodzi mi o takie potwierdzenie, które zostanie uznane przez Urząd Skarbowy jako koszt uzyskania przychodu.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Silesia - POLAND

Szukam bitomatu, który wydrukuje mi potwierdzenie nabycia Bitcoina

Postautor: futurocoin » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 00:03

Według mnie potwierdzeniem dla urzędu skarbowego może być Twoje rozliczenie PITu w którym uwzględnisz taki przychód. Nie jestem pewny czy to wystarczy ale na logikę jeżeli jesteś osobą fizyczną to nie masz obowiązku gromadzenia rachunków/faktur itd.
Jeżeli jednak bardzo Ci zależy na potwierdzeniu to bitomat drukuje potwierdzenie transakcji które możesz i powinieneś opisać w prosty sposób na odwrocie.
Robię tak w przypadku zagranicznych faktur lub prywatnych wydatków które wliczam w koszty działalności (takie jak garnitur czy wyjazd służbowy) tak aby po upływie jakiegoś czasu pamiętać szczegóły transakcji.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szukam bitomatu, który wydrukuje mi potwierdzenie nabycia Bitcoina

Postautor: Janusz_nr_581 » wtorek, 8 maja 2018, 14:09

Co prawda pytanie padło dość dawno temu, ale i mnie ten temat zaciekawił, gdyż sam skorzystałem z takiego Bitomatu i mam dylemat w jaki sposób obliczyć należny podatek dochodowy. Zamieniłem 500 zł w kwietniu na Bitcoiny. Dziś sprzedałem na Bitbay.pl uzyskując 43% dochodu. Przelewam 715 zł na konto osobiste i pojawia się pytanie. Obliczam dochód od kwoty 215 zł, czy 715? Od razu nasuwa się myśl, że płaci się podatek od dochodu czyli tego ile faktycznie zarobiłem. Ale z drugiej strony jak udowodnić koszt? Jak przyjdzie kontrola z US to jakie dowody przedstawić na to, iż za kwotę 500 zł zakupiłem Bitcony?
Z takim pytaniem zwróciłem się do Krajowej Informacji Podatkowej. Temat kryptowalut to dla nich dalej droga przez mękę i jednoznacznej odpowiedzi nie dostałem, ale miła pani powołała się na ordynację podatkową, w art. 180.

§ 1. Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Biorąc pod uwagę ten paragraf, można przyjąć, iż zeznanie świadka potwierdzającego nabycie kryptowaluty poprzez Bitomat może być wystarczającym dowodem na powstanie kosztu. Może, ale nie musi. Wszystko będzie zależało od kontroli, która może stwierdzić, że jest to dowód niewystarczający, lub ma podejrzenie, że stoi w sprzeczności ze stanem faktycznym. (np. ktoś powie, że zakupił Bitcoiny za milion dolarów i to jest jego koszt). Wtedy trzeba się liczyć z 75% podatkiem od nieujawnionego dochodu.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Szukam bitomatu, który wydrukuje mi potwierdzenie nabycia Bitcoina

Postautor: rav3n_pl » wtorek, 8 maja 2018, 17:43

Janusz_nr_581 pisze: Wszystko będzie zależało od kontroli, która może
I to jest największy problem który podnoszę na każdym spotkaniu - brak JAKIEJKOLWIEK regulacji = pełna DOWOLNOŚĆ działania Kartelu Skarbowego.
I dopóki to się nie zmieni (objęcie krypto ogólnymi przepisami "co nie jest zabronione jest dozwolone"/"zasady ogólne" lub zrobienie przepisów pod krypto) wszyscy którzy zarobili i to pokazują mają problem.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Wróć do „Bitomaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości